Google | Waze | Navigace

Waze umí spočítat, kolik zaplatíte na mýtném. Na cestu do Chorvatska to ale zatím nevyužijete

Waze umí spočítat, kolik zaplatíte na mýtném. Na cestu do Chorvatska to ale zatím nevyužijete

Navigační aplikace Waze přichází s další novinkou, která má za cíl usnadnit život motoristům. Zatímco dosud pouze informovala o tom, že část naplánované cesty povede přes zpoplatněné komunikace, nově zobrazí přesnou částku, kterou řidič zaplatí na mýtném. Novinka je zatím dostupná jen ve Spojených státech, v Kanadě a v Izraeli.

V USA jde o funkci, která jistě najde využití – alespoň jednu zpoplatněnou silnici tu najdete zhruba ve čtyřiceti státech. Celkem je v kontinentální části přes 5000 kilometrů komunikací zatížených poplatkem – nejčastěji se jedná o úseky dálnic a mosty. Řidič nyní bude ještě před zahájením cesty vědět, s jak vysokými náklady by měl počítat.

Waze vypočítá nejen trasu, ale i mýto

Informaci o tom, že trasa vede přes komunikace, za které je nutné platit, zobrazuje Waze, Mapy Google, ale i některé další navigace, nicméně drtivá většina neukazuje cenu. Volitelně je možné se těmto úsekům vyhnout – tuto položku najdete v nastavení v sekci Navigace-Vyhnout se placení mýta.

Klepněte pro větší obrázek 
Waze umí spočítat, kolik utratíte na mýtném

Díky zobrazení konkrétní částky bude mít uživatel více podkladů k tomu, aby se rozhodl, zda je pro něj výhodnější absolvovat cestu po zpoplatněných silnicích, nebo jestli pro něj bude lepší využít alternativní trasu. Údaj se zobrazuje v přehledu naplánované trasy nad informacemi o možných dopravních komplikacích.

Celkem logicky se můžete ptát, odkud navigace získala informace o výši poplatků, když až dosud neexistovala žádná databáze s těmito údaji. Data pocházejí z nástroje pro editory, který umožnil dobrovolníkům ručně zadávat údaje o každé zpoplatněné silnici. Navigace je přitom schopná vypočítat výši mýta i v případech, kdy se mění v závislosti na čase nebo dni v týdnu.

Chce být o krůček napřed

Waze v poslední době představuje řadu specifických funkcí pro vybrané oblasti po celém světě. Například před několika měsíci bylo oznámeno spojení s Transport for London (TfL), jehož cílem je inteligentní směrování, které pomáhá řidičům objíždět novou nízkoemisní zónu v centru města.

Klepněte pro větší obrázek 
Informace o výši mýtného

Miliony řidičů používají Waze, aby se vyhnuli dopravním zácpám, uzavírkám a dalším překážkám či dopravním komplikacím. Novinka pomůže řidičům šetřit peníze a/nebo čas, neboť budou mít k dispozici podklady, na jejichž základě se mohou rozhodnout, která cesta je pro ně výhodnější.

Navigace Waze spadá od roku 2013 pod křídla Googlu, který však nechává jejímu vývojářskému týmu volné ruce. Aplikace je zdarma dostupná pro mobilní platformy Android i iOS, přičemž na obou se těší velmi pěkným uživatelským hodnocením známkou 4,6, respektive 4,4.

Diskuze (7) Další článek: Alan Turing bude na nových padesátilibrových britských bankovkách

Témata článku: Google, Evropa, USA, Komunikace, Waze, Navigace, GPS, Izrael, Google mapy, Mýtné, TFL, Mýto, Android i IOS, Dopravní komplikace, Kanada, Transport for London, Novinka, Uzavírka, Řidič, Trasa


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky