Programování | Autonomní vůz | Waymo

Waymo zveřejnilo data ze svých robotických vozů. Autopilota si teď může vycvičit každý programátor

Waymo se učí řídit automobily už deset let. Nyní se firma pochlubila dárkem pro všechny vývojáře a experty na A.I., kteří by si chtěli také postavit autopilota, ale jejich strojovému učení chybějí studijní data.  Waymo na svém blogu představilo Open Dataset.

Waymo Open Dataset (viz GitHub) je balík surových dat ze senzorů, které při jízdě zaznamenávají vozy společnosti. Balík nyní obsahuje 1 000 záznamů jízdy o délce 20 sekund a při snímkovací frekvenci 10 Hz. To dělá 200 tisíc snímků z různých měst a dopravních situací.

Klepněte pro větší obrázek
Waymo Open Dataset obsahuje vše potřebné k vycvičení vlastního autopilota

Co tyto snímky zaznamenávají? Data z hromady senzorů, kterými je každý robotický vůz vybavený. V tomto případě se jedná o:

  • 5 optických kamer (čelní a boční)
  • 5 lidarů (4 s krátkým dosahem, 1 dálkový)
  • synchronizační a další pomocná data

Všechna data jsou připravená pro analýzu, jsou v nich tedy rozlišení chodci, cyklisté a ostatní vozy na silnici. Data z lidarů jsou synchronizovaná se snímky z kamer a celý balík zároveň nabízí hromadu příkladů v Pythonu a napojení na strojové učení TensorFlow.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka dat:  Část popisu aktuálního snímku ve formátu JSON – všimněte si detekce chodců atp., spojení dat z lidaru s obrazem z kamery a vygenerovaný point cloud – 360stupňový 3D model s detekcí dalších vozů a objektů v aktuální scéně. 

Waymo není první svého druhu – tato unikátní data postupně zveřejňují pod svobodnou licencí i další automobilové startupy, balík od Alphabetu je ale zdaleka nejucelenější, nejpokročilejší a firma jej bude nadále rozšiřovat.

Je si totiž vědoma toho, že když někdo další nad daty postaví lepší model řízení automobilu, pomůže tím celém oboru strojového učení a vývoji A.I. autopilota.

Diskuze (1) Další článek: Elektronické cigarety negativně ovlivňují krevní oběh, a to i když neobsahují nikotin

Témata článku: Umělá inteligence, Programování, Strojové učení, Doprava, Autonomní vůz, Neuronová síť, Waymo, Alphabet, JSON, Data, Programátor, Detekce, Balík, Vůz, Snímek, Autopilot


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 46

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 138

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů