Waymo | Lyft | Autonomní vůz

Waymo posílí taxislužbu bez řidičů v americkém Phoenixu o desítku nových aut

Waymo, tedy projekt samořídících aut firmy Google, rozšiřuje v americkém městě Phoenix flotilu autonomních taxíků o deset vozů. Ty mají jezdit pod hlavičkou přepravní služby Lyft a zákazníci si budou moci v aplikaci zvolit, že chtějí jet samořídícím automobilem.

Posílení stavu oznámilo Waymo v úterý s tím, že jednotlivé autonomní vozy budou zařazovány postupně v průběhu „několika následujících měsíců“. Relativně malý rozsah expanze je znamením, že firma hodlá nasazovat svou technologii poklidnějším tempem, než se původně předpokládalo.

Waymo s náskokem před ostatními

Waymo má v oblasti technologií automatického řízení před většinou konkurentů dobře patrný náskok. Po několik měsíců trvajícím uzavřeném testování přišla firma na sklonku loňského roku s první veřejně dostupnou taxislužbou „Waymo One“, využívající autonomní vozidla. Start podpořila i reklamní kampaní v televizi.

Nasazení samořídících aut však neznamená, že by taxíky jezdily bez řidiče. Za volantem vždy sedí operátor, dohlížející na chování stroje, který by měl být schopen v případě potřeby převzít řízení. Za normálních podmínek však do počínání auta nijak nezasahuje.

Po téměř půl roce od zahájení zkušebního provozu tedy Waymo rozšíří flotilu svých taxíků o dalších deset kousků. Zákazníci v oblastech, kde budou jezdit, dostanou v mobilní aplikaci Lyft na výběr, zda chtějí jet klasickým, nebo samořídícím vozem.

Malý krůček pro firmu, ale...

Dceřiná společnost Googlu v tiskové zprávě uvádí: „Jsme odhodláni neustále zlepšovat zákaznické zkušenosti a partnerství s Lyftem poskytne našim týmům příležitost získat cennou zpětnou vazbu.“ Obě firmy sdílejí závazek učinit silnice bezpečnějšími a dopravně dostupnějšími.

Waymo hodlá nasadit deset upravených minivanů Chrysler Pacifica, osazených technikou nezbytnou pro autonomní provoz. Vozy budou vybaveny kamerami, LIDARem a dalšími senzory. Ostrý provoz je „důležitým krokem“ v rozšiřování přístupu k autonomním vozidlům.

Pro Lyft se v tomto směru nejedná o premiéru. Již nějakou dobu spolupracuje se startupem Aptiv, se kterým provozuje malou flotilu autonomních vozidel na území Las Vegas. Do dubna 2019 se v rámci tohoto projektu uskutečnilo více než 40 tisíc jízd.

Váš názor Další článek: Google přinese lavinu genderově neutrálních emoji. Objeví se už v Androidu Q

Témata článku: Google, Alphabet, Waymo, Lyft, Autonomní vůz, Taxi, Aptiv, Autonomní vozidlo, Las Vegas, Chrysler Pacifica, Waymo one, Flotila, Nové auto, Phoenix, Vozidlo, Taxislužba, Taxík


Určitě si přečtěte

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky