Autonomní vůz | Lyft | Waymo

Waymo posílí taxislužbu bez řidičů v americkém Phoenixu o desítku nových aut

Waymo, tedy projekt samořídících aut firmy Google, rozšiřuje v americkém městě Phoenix flotilu autonomních taxíků o deset vozů. Ty mají jezdit pod hlavičkou přepravní služby Lyft a zákazníci si budou moci v aplikaci zvolit, že chtějí jet samořídícím automobilem.

Posílení stavu oznámilo Waymo v úterý s tím, že jednotlivé autonomní vozy budou zařazovány postupně v průběhu „několika následujících měsíců“. Relativně malý rozsah expanze je znamením, že firma hodlá nasazovat svou technologii poklidnějším tempem, než se původně předpokládalo.

Waymo s náskokem před ostatními

Waymo má v oblasti technologií automatického řízení před většinou konkurentů dobře patrný náskok. Po několik měsíců trvajícím uzavřeném testování přišla firma na sklonku loňského roku s první veřejně dostupnou taxislužbou „Waymo One“, využívající autonomní vozidla. Start podpořila i reklamní kampaní v televizi.

Nasazení samořídících aut však neznamená, že by taxíky jezdily bez řidiče. Za volantem vždy sedí operátor, dohlížející na chování stroje, který by měl být schopen v případě potřeby převzít řízení. Za normálních podmínek však do počínání auta nijak nezasahuje.

Po téměř půl roce od zahájení zkušebního provozu tedy Waymo rozšíří flotilu svých taxíků o dalších deset kousků. Zákazníci v oblastech, kde budou jezdit, dostanou v mobilní aplikaci Lyft na výběr, zda chtějí jet klasickým, nebo samořídícím vozem.

Malý krůček pro firmu, ale...

Dceřiná společnost Googlu v tiskové zprávě uvádí: „Jsme odhodláni neustále zlepšovat zákaznické zkušenosti a partnerství s Lyftem poskytne našim týmům příležitost získat cennou zpětnou vazbu.“ Obě firmy sdílejí závazek učinit silnice bezpečnějšími a dopravně dostupnějšími.

Waymo hodlá nasadit deset upravených minivanů Chrysler Pacifica, osazených technikou nezbytnou pro autonomní provoz. Vozy budou vybaveny kamerami, LIDARem a dalšími senzory. Ostrý provoz je „důležitým krokem“ v rozšiřování přístupu k autonomním vozidlům.

Pro Lyft se v tomto směru nejedná o premiéru. Již nějakou dobu spolupracuje se startupem Aptiv, se kterým provozuje malou flotilu autonomních vozidel na území Las Vegas. Do dubna 2019 se v rámci tohoto projektu uskutečnilo více než 40 tisíc jízd.

Váš názor Další článek: Google přinese lavinu genderově neutrálních emoji. Objeví se už v Androidu Q

Témata článku: Google, Autonomní vůz, Lyft, Waymo, Alphabet, Taxi, Vozidlo, Nové auto, Chrysler Pacifica, Phoenix, Las Vegas, Taxík, Taxislužba, Autonomní vozidlo, Aptiv, Waymo one, Flotila


Určitě si přečtěte

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

Surface Laptop 2: cenově dostupný důkaz, že už to Microsoft umí jako Apple

** Nové barvy a rychlejší procesory, jinak je vše při starém ** Alcantara okolo klávesnice výrazně zlepšuje komfort používání ** Displej s poměrem stran 3:2 oceníte při práci na webu nebo aplikacích Office

Tomáš Holčík | 153

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 55Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB