Waymo | Lyft | Autonomní vůz

Waymo posílí taxislužbu bez řidičů v americkém Phoenixu o desítku nových aut

Waymo, tedy projekt samořídících aut firmy Google, rozšiřuje v americkém městě Phoenix flotilu autonomních taxíků o deset vozů. Ty mají jezdit pod hlavičkou přepravní služby Lyft a zákazníci si budou moci v aplikaci zvolit, že chtějí jet samořídícím automobilem.

Posílení stavu oznámilo Waymo v úterý s tím, že jednotlivé autonomní vozy budou zařazovány postupně v průběhu „několika následujících měsíců“. Relativně malý rozsah expanze je znamením, že firma hodlá nasazovat svou technologii poklidnějším tempem, než se původně předpokládalo.

Waymo s náskokem před ostatními

Waymo má v oblasti technologií automatického řízení před většinou konkurentů dobře patrný náskok. Po několik měsíců trvajícím uzavřeném testování přišla firma na sklonku loňského roku s první veřejně dostupnou taxislužbou „Waymo One“, využívající autonomní vozidla. Start podpořila i reklamní kampaní v televizi.

Nasazení samořídících aut však neznamená, že by taxíky jezdily bez řidiče. Za volantem vždy sedí operátor, dohlížející na chování stroje, který by měl být schopen v případě potřeby převzít řízení. Za normálních podmínek však do počínání auta nijak nezasahuje.

Po téměř půl roce od zahájení zkušebního provozu tedy Waymo rozšíří flotilu svých taxíků o dalších deset kousků. Zákazníci v oblastech, kde budou jezdit, dostanou v mobilní aplikaci Lyft na výběr, zda chtějí jet klasickým, nebo samořídícím vozem.

Malý krůček pro firmu, ale...

Dceřiná společnost Googlu v tiskové zprávě uvádí: „Jsme odhodláni neustále zlepšovat zákaznické zkušenosti a partnerství s Lyftem poskytne našim týmům příležitost získat cennou zpětnou vazbu.“ Obě firmy sdílejí závazek učinit silnice bezpečnějšími a dopravně dostupnějšími.

Waymo hodlá nasadit deset upravených minivanů Chrysler Pacifica, osazených technikou nezbytnou pro autonomní provoz. Vozy budou vybaveny kamerami, LIDARem a dalšími senzory. Ostrý provoz je „důležitým krokem“ v rozšiřování přístupu k autonomním vozidlům.

Pro Lyft se v tomto směru nejedná o premiéru. Již nějakou dobu spolupracuje se startupem Aptiv, se kterým provozuje malou flotilu autonomních vozidel na území Las Vegas. Do dubna 2019 se v rámci tohoto projektu uskutečnilo více než 40 tisíc jízd.

Váš názor Další článek: Google přinese lavinu genderově neutrálních emoji. Objeví se už v Androidu Q

Témata článku: Google, Alphabet, Waymo, Lyft, Taxi, Autonomní vůz, Flotila, Taxík, Vozidlo, Taxislužba, Las Vegas, Chrysler Pacifica, Waymo one, Nové auto, Phoenix, Oblast technologií, Autonomní vozidlo, Aptiv


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 128

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 60

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11