Linuxové zařízení dobíjí mobilní telefony bezdrátověwww.abclinuxu.cz20.1. | Martin Stančík | Hardware | 2380×Společnost Energous představila linuxové zařízení WattUp, které za použití technologie bezdrátového dobíjení umí dobíjet kompatibilní zařízení na vzdálenost až 4,5 metru.
Souhlasim s ostatnimi. I kdyz mam velmi rad vyvoj technologie, podporuji jej a nemam rad zarputily konzervativni pristup a okamzite odsuzovani, tak v tomhle pripade si opravdu radsi pockam znacne dlouhou dobu, nez bude jistota ze je to bezpecne reseni. Cokoliv co dokaze nabit jakekoliv vyrazneji vykonne zarizeni na dalku, obzvlaste uz tak znacnou, asi nebude uplne bezpecne. Ano, necemu tak odolnemu jako svalova tkan tech par voltu asi neuskodi, ale kdo vi jestli to bude stejne nezkodne treba pro ocni sitnici, obzvlast kdyz ma clovek na hlave treba castecne kovove bryle.
Myslím, že doba bezdrátového světa ještě nenastala a ještě to pár let potrvá, ale zrějmě se tomu nevyhneme. Zatím bych problémy řešil třeba neviditelnými kontakty po povrchu mobilu a kontaktním nabíjením.Výhledově by se mohly používat technologie jako gamanůž apod., kdy se z mnoha míst sejdou energetické paprsky v místě, kde je zařízení požadující nabíjení. Do té doby ale ještě musí dojít k zlevnění elektroniky a spolehlivému vyhodnocování všech možných nežádoucích vlivů (přítomnost člověka, psa, nárůst teploty zařzení, ....)
Řekl bych, že už ano. viz třeba http://www.autoweb.cz/1208-bezdratove-nabijeni-... ...
Proboha, jakého magora napadlo že by se mohlo jednat o napájení výkonných spotřebičů bezdrátově?http://www.energous.com/haier-wireless-inks-wire-... ... „Refrigerators, Microwaves, Washers and Dryers to Serve as WattUp Transmitters via JDA with Haier Wireless“Podle všeho chtějí akorát zabudovat do spotřebičů nabíjecí vysílače, takže se pokrytí domácnosti obejde bez dodatečných krabiček.Aneb kvalitní novinařina Zive opět zasahuje.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2015 14:00
Dotyčný nesouhlasící sdílí vizi autora článku a rád by žil v obří mikrovlnné troubě? :)
Díky za upozornění, opraveno. Jinak není to takový nesmysl - Toyota už testuje bezdrátové nabíjení baterií v automobilech, protože na krátkou vzdálenost v oblasti do cca 20 cm lze efektivně přenášet velké množství energie.
Ano, ale auto je faradayova klec a těžko pod něj někdo při nabíjení poleze.EDIT: Taky se dá nabíjet elektromagnetickou indukcí, což bude asi ten případ… Což si ale nedovedu moc představit v bytě. Možná tak cívky v podlaze napájející spotřebiče nad nima… To by šlo.
Názor byl 2× upraven, naposled 20. 1. 2015 16:56
> NEEKOLOGICKÁ TRAPÁRNA KTEROU JAPONSKÉ HRAČKY ZKOUŠELY UŽ PŘED 25 LETY.
To je zase řečí o tom, jak se uvaříme. Tuhle jsem si chtěl pochutnat na srdci a játrech svého souseda, ale měl jsem smůlu. V rámci nařízení EU jsem chtěl spořit energii, proto jsem použil jen pětiwattové topné tělísko a bohužel se soused dříve zkazil než jsem ho dopekl. Ani v mrazáku mi nevydržel, a to jsem mrazák zapojil na dotovaný solární panel.Na BTS, které se běžně dávají na střechy domů a perou to lidem do okolních oken z pár metrů, jsou výkony v řádu desítek Wattů. Přesto, přes veškerou snahu, není prokázáno žádné zdravotní riziko, nedochází z žádnému zvýšenému výskytu nádorových onemocnění atd.
Ano, při pár Wattech skutečně žádné riziko nehrozí. A teď to aplikujte na tu 2kW pračku... 😉
Ono se někde píše, že to bude přenášet 2kW? Píšou, že by tím chtěli napájet i velká zařízení, ale nikde se neuvádí jak. Vzhledem k tomu, že i u menších to pojímají jako NABÍJENÍ interní baterie, směřoval bych spíše tímto směrem - nabiju (klidně pomalu) interní baterii a pak to pustím. Pračka je blbost z jiného důvodu (přívod vody, vývod do odpadu - to už tam mohu mít i kabel), ale dobře, zůstaňme klidně u pračky - obvykle se pere jedna až dvě várky za několik dní (kdo potřebuje prát častěji, pořídí si jinou pračku). Jedna várka spotřebuje X Wh energie (co jsem koukal, tak je to třeba 0,25 kWh na jeden cyklus o teplotě 60 °C), není problém, aby to mělo baterii s danou kapacitou (nebo řekněme dvojnásobnou, řekneme 500 Wh). A nabít by se to mohlo třeba za 48 hodin, takže vyperete jednou za dva dny (nebo natáhnete prodlužovačku). To máme potřebu nabít kabacitu 500 Wh za 48 hodin, takže stačí něco málo přes 10 Wattů. A to není vůbec žádný problém.Opravdu je blbost uvažovat o tom, že je nutné přenášet špičkový příkon, který je potřeba jen po omezenou dobu. Takové zařízení bude potřebovat baterii tak jako tak (ta technologie je přímo postavená na přerušovaném přenosu), takže by bylo vhodné s ní počítat. Spíše než pračka by se to klidně dalo představit u vysavačů, menších kuchyňských zařízení (třeba mixér) apod. Rozhodně to budou drahé hračky (i kvůli bateriím), ale zrovna bezpečnosti bych se moc nebál. Sice nepředpokládám, že bych to domů pořizoval mezi prvními, ale rozhodně ne proto, že bych se bál, že se upeču, ale protože klidně přežiju kabel na výrazně levnějším zařízení. Opravdu užitečné by mi to přišlo na talefonech, tabletech, malých noteboocích, čtečkách apod. Vím moc dobře, jak často ráno odcházím s vybitým telefonem, protože jsem ho zapomněl hodit přes noc na nabíječku, a zachraňuje mne pouze power bank (pokud ji nezapomenu mít nabitou).
tolik sofistikované technologie, abychom nahradili metr drátu...:-/
Ono to neni ani tak o tom dratu jako spis o tom ze ten kabel musis pripojit. A budes se divit, ale to je pro spoustu lidi velkej problem. At uz si pamatovat, ze by se mel mobil aspon jednou za 3 dny nabit nebo si vzpomenout kam se uklidila nabijecka na pocitac, co se pouzil naposledy pred pravidelnym uklidem bytu...
Hmm když je to tak velkej problém, proč nejsou rozšířený kolíbky na telefon? Ke kolika typům telefonu dostanu v tomtéž obchodě, za příplatek nebo dokonce v základu kolíbku, takže žádný kabely doma neřeším, prostě telefon dám na vyhrazený místo? Hlavně se to používá s mobily pro seniory a u mainstreamových typů málokdy. A přitom by to vyřešilo za několik korun 90 procent vámi zmiňovaného problému (10% nabíjíte jinde než doma). A bez rizik že?
Jenže tohle nabije sotva mobil na metr. Tablet leda opřený o tu anténu a kdo-ví jestli...O počítači bych ani neuvažoval.Nějaká "miska", kam položím mobil, to by ještě šlo...
Sorry, ale tohle fakt ne 🙂
Mě stačí wifi a jiný elektromagnetický smog, který je všude kolem nás. Bezdrátové nabíjení by nás dobilo čili dorazilo 😁
raději zemřu než být offline na kabelu 🙁
To je pěkná kravina. O účinnosti nemluvě. Ale myslím, že to v reálu stejně nebude.
Názor byl 2× upraven, naposled 20. 1. 2015 07:39
Myslím že lidstvo se chce uvařit za živa zevnitř dobrovolně, tak jako jídlo v mikrovlnce. Přirozený výběr se opět uplatňuje.Dnes se řeší zateplení domu proti úniku tepla, v budoucnu bude business z odstínění domu proti těmto technologiím.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2015 14:25
Už abych mohl sousedce uvařit zaživa toho chroptícího čokla.
Moc se na to těším, není nic lepšího než bezdrátové nabíjení. Když to teď navíc nebude muset bejt položený na destičce, je to naprosto perfektní.
Přesně. Neni nad to se pěkně prohřát zevnitř. Stát na tom taky trhne. Všichni umřeme dřív, takže se vydělá na důchodech. Pojdme bojovat za lepší budoucnost našich šmatlátek a jiných velmi důležitých věcí.
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2015 06:12
Keby si aspon trocha rozumel elektromagnetickému vlneniu moc by si sa netesil!
tak trochu jo...i nějakej ten papír mi na to dali 😝
Me taky a domu bych to fakt nechtel. Vic by se mi libilo, kdyby se dala ta baterka v mobilu nabit kabelem v radu minut.
Pohánět tímhle pračku? To se někdo asi zbláznil... I kdyby to mělo účinnost 80 %, o čemž hodně pochybuju, šlo by v případě pračky (když ohřívá vodu, nebo ždímá) o nějakých 400 W vyzářených do vzduchu v oblasti mikrovln, tedy v oblasti, v jaké si ohříváme jídlo. Ano, mikrovlnky mají ještě o něco málo vyšší výkon, např. 800 W, ale všichni předpokládám vědí, proč je vnitřek obalen faradayovou klecí, resp. proč se mikrovlnka okamžitě vypne, pokud uživatel otevře dvířka...
Přesně tak.
Pračka ohřívá vodu výkonem 2 kW.
je fakt že (některé) pračky mají psaný příkon 2200W
To odpovídá... 2kW, 80%, tj. 20% ztráty, tedy 400W vyzářených mimo pračku....
Je to pitomost, a kdokoliv jenom trochu technicky vzdělaný se tomu může jedině zasmát...P.S. ... a ano, ti ostatní mi samozřejmě mohou dávat mínusy, ovšem na mém tvrzení to nic nemění. 😉
Názor byl 1× upraven, naposled 20. 1. 2015 11:56
Jsem sice technicky vzdělaný, ale mám až příliš velkou představivost a schopnost řešit zdánlivě neřešitelné a tak bych se chtěl zeptat, proč je to blbost. Jediný problém vidím se splněním požadavků na maximální vyzařovaný výkon a na omezení maximální intenzity elektromagnetického pole
Však jde o ten vyzářený výkon. Napájení pračky by znamenalo, že vzduchem půjdou ty 2kW. Jak zaručíte aby se to vyhlo živým bytostem, okovaným částem nábytku, zlaceným proužkům na talířích, vázám s vodou apod.? Vedou se diskuse o účincích energie vyzářené z antény mobilu (max tuším 2W, typicky řádově méně) a teď by někdo chtěl v bytě vyzařovat do vzduchu 2kW? Podle mně je kvůli ztrátám a nemožnosti vyzářený výkon nasměrovat na konkrétní spotřebič utopie i to napájení mobilů, ale je tu možnost, že znají technologii o které nemám páru. Napájení pračky vzduchem je ale volovina zaručeně.
Ale ono by to šlo, i když to zařízení má špičkový výkon ve stovkách wattů. Jen by to muselo mít vlastní baterie, které se udržují nabité a jsou schopny uskladnit energii na celý nejnáročnější cyklus praní. Prostě by to vypralo a další tři dny by se nabíjela baterka. Na více praní připojte kabel. U těch praček by to ještě technicky udělat šlo - stejně každá pračka potřebuje zátěž kvůli ždímání (jinak by příliš skákala), takže by se to dalo nacpat bateriemi (takovou pěknou olověnou autobaterii tam). Jenže je to celé kravina z jiného důvodu - pračka, myčka a další podobné spotřebiče si nestěhuju po bytě, musí mít zapojené další přívody (vodu, odpad - možná by to také chtělo přenášet vzduchem), takže to tam rovnou natáhnu i poctivý kabel.Tohle je technologie opravdu vhodná spíše na menší elektroniku, kterou člověk nosí u sebe nebo často přenáší. Tam by to bylo opravdu skvělé, kdybych doma nemusel vůbec řešit nabíjení. Elektronické hračky by byly stále nabité, s mobilem bych večer přišel a ráno bych ho měl zaručeně plný na 100 %. I náročnější věci jako noťas by s tím byly fajn. Nemusí to nutně dodávat tolik, aby to pokrylo maximum, jde o to, aby to výrazně prodloužilo pobyt na baterii a třeba u toho noťasu by to pak reálně znamenalo, že ho nemusím připojit vůbec - na nějakých 12 hodin provozu baterka stačí, o moc déle to stejně nepotřebuju a přes noc se zase baterka v klidu nabije. Pokud bych potřeboval výkon delší dobu, tak natáhnu starý dobrý kabel.
Rozjel se nám tu hezký flame war 😀 . Problém je, že ta firma nechce bezdrátově napájet pračky, ale do domácích spotřebičů jako jsou pračky, sušičky atd. chce zabudovávat vysílače bezdrátového nabíjení. Takže přenýšený výkon bude v řádech jednotek wattů. Ale ať tak či onak narozdíl od wifi nebo BT s mW výkonem je toto regulérní mikrovlnka 😉
No tak to je jiná...
To jsi asi nepochopil, v pračce bude zabudovaný dobijec, takže bude možný dobíjet mobil když ho necháš v kópelce...
Hlavně jde o to, že takovéto frekvence nejspíš budou zdraví škodlivé... Zatím se to moc nekoumalo ale tohle určitě není zdravé... jo, 10W a jen občas teoreticky může být v pohodě... Ale když toho bude víc... i WiFi má beztak nějaký vliv na zdraví...
To bylo určitě myšleno, tak že ---V PRAČCE BUDE VYSÍLAČ--- který bude dobíjet menší zařízení a né že by byla pračka dobíjena. 😀
V článku byla chyba, která už je opravena. Dle původního znění měla být pračka napájena bezdrátově 😉
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.