Warp 5.0 nebo Warp 4.5?

IBM vypustila v listopadu první BETA verzi operačního systému OS/2. Její kódové označení je Aurora, ale na poslední chvíli se IBM rozhodla přejmenovat ji na OS/2 Warp Server for e-bussiness. Seznámíme vás s novinkami.
IBM vypustila v listopadu první BETA verzi operačního systému OS/2. Její kódové označení je Aurora, ale na poslední chvíli se IBM rozhodla přejmenovat ji na "OS/2 Warp Server for e-bussiness". První dojmy jsou smíšené.

Po rozbalení velké žluté obálky jsem uvnitř nalezl 3 CD a instalační příručku. První CD je instalační disk nazvaný "Server Pak", druhé "Client Pak" obsahuje vše potřebné pro připojení clientů na různých platformách a na třetím nalezneme Lotus Domino Go Webserver 4.6.2.5 a IBM WebSphere Application Server 1.1. Zatím se budeme zabývat skutečnostmi, které pozná každý, kdo nebude používat Auroru jako Server, ale pouze jako klienta.

Po bezproblémové instalaci - opravdu bezproblémové - jsem mohl po půl hodině vidět Auroru v celé její kráse. Na první pohled ale žádná změna v uživatelském prostředí! Zkusíme druhý pohled. Také nic? Přece jen pár věcí, ale upřímně, nic moc nového od verze 4.0. Nejpříjemnějším překvapením bylo to, že po instalaci se standardně s Aurorou instaluje i Netscape Communicator 4.04, který je do systému částečně implementován - je používán některými programy IBM při jejich instalaci. To se budou u Gatesů divit! Standardy jako je Java, OpenGL, Dive a Windows zůstaly zachovány a jen a jen vylepšeny. WarpCentrum zůstalo též - po instalaci se objevuje v dolní části obrazovky, ve stylu Windows 95, což považuji jako jednu z chyb beta verze a doufám, že ve finální verzi se objeví znovu nahoře. I v beta verzi fungovala naprosto bez problémů podpora našeho mateřského jazyka - češtiny - všechny systémové fonty obsahují i diakritické znaky. Problém může nastat v relacích Windows, kde fonty TrueType české nejsou, samozřejmě ale můžeme nainstalovat fonty TrueType české, které jsou k dostání na každém rohu.

Největší novinkou v Auroře je nový souborový systém JFS (Journal File System). Technika práce s disky a jejich oddíly se radikálně změnila - CHKDSK nahradil LVM Manager (mimochodem kompletně napsaný v Javě - ta tu není jen tak pro parádu) a tak si všichni zajisté povšimnou toho, že je velký rozdíl mezi "Disk Partition" - oddílem pevného disku a "Disk Volume" - Strukturou souborového systému a přiřazené označení jednotky. Lze vytvářet diskové oddíly (Volume), které jsou větší než oddíly na disku. Jestliže se bude vaše disková kapacita skládat ze tří 3 GB disků, můžete vytvořit např. oddíl C: velký 9 GB. Každému oddílu lze nastavit jeho písmeno, můžeme tedy též vytvořit disk R:, i když nemáme ještě ani disk C:. Velikosti jednotlivých oddílů lze měnit bez ztráty dat a tedy bez úplného "překopání" oddílů - to co umí Partition Magic umí sama Aurora, bohužel ale pouze s disky JFS. Journal File System při standardní práci nepracoval výrazně rychleji než HPFS, nicméně, podstatné je, že je možné nastavit velikost bloků, bezpečnost je prý značně lepší a teoreticky by měl vykazovat větší výkon. Jeho nemalou chybou ale je, že z disků JFS nelz! e bootovat! I když chcete používat JFS, musíte tedy stále bootovat z oddílu HPFS či FAT.

Všechno sečteno a podtrženo, Aurora jako klientský systém nemá příliš nových vlastností oproti verzi 4. Vztah OS/2 Warp 4.0 a Aurory by se dal přirovnat ke vztahu Windows 95 a Windows 98. Nakonec, stále je to pouze BETA verze, o čemž svědčí i to, že jestliže v příkazové řádce napíšete "ver", na vaší 21" se objeví místo "OS/2 Version 5.0" pouze "OS/2 Version 4.5". Necháme se tedy ještě překvapit konečnou verzí.

Váš názor Další článek: Jaké je umístění tiskových souborů?

Témata článku: Windows, Vera, Aurora, Velké překvapení, CHKDSK, První pohled, Diskový oddíl


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 83

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

AMD vs. Intel+Nvidia: Stejný herní notebook, stejná cena. Který je lepší?

** Acer Predator Helios 500 je poctivý velký herní notebook ** platforma AMD zdatně konkuruje tandemu Intel+Nvidia ** Srovnání nevyznívá jednoznačně

Tomáš Holčík | 35

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 97Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů