Warp 5.0 nebo Warp 4.5?

IBM vypustila v listopadu první BETA verzi operačního systému OS/2. Její kódové označení je Aurora, ale na poslední chvíli se IBM rozhodla přejmenovat ji na OS/2 Warp Server for e-bussiness. Seznámíme vás s novinkami.
IBM vypustila v listopadu první BETA verzi operačního systému OS/2. Její kódové označení je Aurora, ale na poslední chvíli se IBM rozhodla přejmenovat ji na "OS/2 Warp Server for e-bussiness". První dojmy jsou smíšené.

Po rozbalení velké žluté obálky jsem uvnitř nalezl 3 CD a instalační příručku. První CD je instalační disk nazvaný "Server Pak", druhé "Client Pak" obsahuje vše potřebné pro připojení clientů na různých platformách a na třetím nalezneme Lotus Domino Go Webserver 4.6.2.5 a IBM WebSphere Application Server 1.1. Zatím se budeme zabývat skutečnostmi, které pozná každý, kdo nebude používat Auroru jako Server, ale pouze jako klienta.

Po bezproblémové instalaci - opravdu bezproblémové - jsem mohl po půl hodině vidět Auroru v celé její kráse. Na první pohled ale žádná změna v uživatelském prostředí! Zkusíme druhý pohled. Také nic? Přece jen pár věcí, ale upřímně, nic moc nového od verze 4.0. Nejpříjemnějším překvapením bylo to, že po instalaci se standardně s Aurorou instaluje i Netscape Communicator 4.04, který je do systému částečně implementován - je používán některými programy IBM při jejich instalaci. To se budou u Gatesů divit! Standardy jako je Java, OpenGL, Dive a Windows zůstaly zachovány a jen a jen vylepšeny. WarpCentrum zůstalo též - po instalaci se objevuje v dolní části obrazovky, ve stylu Windows 95, což považuji jako jednu z chyb beta verze a doufám, že ve finální verzi se objeví znovu nahoře. I v beta verzi fungovala naprosto bez problémů podpora našeho mateřského jazyka - češtiny - všechny systémové fonty obsahují i diakritické znaky. Problém může nastat v relacích Windows, kde fonty TrueType české nejsou, samozřejmě ale můžeme nainstalovat fonty TrueType české, které jsou k dostání na každém rohu.

Největší novinkou v Auroře je nový souborový systém JFS (Journal File System). Technika práce s disky a jejich oddíly se radikálně změnila - CHKDSK nahradil LVM Manager (mimochodem kompletně napsaný v Javě - ta tu není jen tak pro parádu) a tak si všichni zajisté povšimnou toho, že je velký rozdíl mezi "Disk Partition" - oddílem pevného disku a "Disk Volume" - Strukturou souborového systému a přiřazené označení jednotky. Lze vytvářet diskové oddíly (Volume), které jsou větší než oddíly na disku. Jestliže se bude vaše disková kapacita skládat ze tří 3 GB disků, můžete vytvořit např. oddíl C: velký 9 GB. Každému oddílu lze nastavit jeho písmeno, můžeme tedy též vytvořit disk R:, i když nemáme ještě ani disk C:. Velikosti jednotlivých oddílů lze měnit bez ztráty dat a tedy bez úplného "překopání" oddílů - to co umí Partition Magic umí sama Aurora, bohužel ale pouze s disky JFS. Journal File System při standardní práci nepracoval výrazně rychleji než HPFS, nicméně, podstatné je, že je možné nastavit velikost bloků, bezpečnost je prý značně lepší a teoreticky by měl vykazovat větší výkon. Jeho nemalou chybou ale je, že z disků JFS nelz! e bootovat! I když chcete používat JFS, musíte tedy stále bootovat z oddílu HPFS či FAT.

Všechno sečteno a podtrženo, Aurora jako klientský systém nemá příliš nových vlastností oproti verzi 4. Vztah OS/2 Warp 4.0 a Aurory by se dal přirovnat ke vztahu Windows 95 a Windows 98. Nakonec, stále je to pouze BETA verze, o čemž svědčí i to, že jestliže v příkazové řádce napíšete "ver", na vaší 21" se objeví místo "OS/2 Version 5.0" pouze "OS/2 Version 4.5". Necháme se tedy ještě překvapit konečnou verzí.

Váš názor Další článek: Jaké je umístění tiskových souborů?

Témata článku: Windows, CHKDSK, Velké překvapení, Aurora, Diskový oddíl, První pohled, Vera


Určitě si přečtěte

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

Proč autopilot Tesly bourá? Test dává odpověď: může za to řidič!

** Britové otestovali Teslu v režimu autopilota ** Skončilo to nárazem Tesly do stojícího auta ** Kdo je na vině? Řidič

Karel Kilián | 55

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 126


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?