Warez a hrdinové od Dlouhé Lhoty

Jaký je český warezák? Nedávná aféra s odhaleným velkým warez serverem u nás to odhalila. Bohužel, není se čím chlubit.
Bylo jen otázkou času, kdy se i téma warezu (tj. nelegálního, přes Internet šířeného software) stane velkou bublinou v českých internetových médiích. Cosi jsem k tomu už napsal, ale po shlédnutí všemožných reakcí (e-maily zaslané mně, "názory" čtenářů na Mobil Serveru) jsem získal pocit, že chybí říci ještě něco.

Nejen v těchto článcích je warezák líčen jako osoba, která se tak nějak zabývá nebo živí šířením kradeného software. Je to logické, protože o to zde samozřejmě šlo - a také se v kupě nenávistných reakcí ozvali především ti, kteří přišli o kšeft.

Warez - to je hrozně široká škála činností a velice různorodá skupina lidí, od skutečných "kšeftsmanů" a malých zlodějíčků až po lidi, pro které je mnohem přesnější označení hacker nebo cracker. Slovo cracker označuje osobu, která "rozbíjí" ochranné zdi u programů, ne nutně kvůli tomu, aby na tom pak vydělával. A hacker je vůbec označení člověka, který je docela váženou osobou - warezování je obvykle pod jeho úroveň, zabývá se všeobecně nejrůznějšími ochranami a bezpečnostmi zejména v prostředí Internetu a je to především zatraceně dobrý programátor. Občas rozlomí taky nějaký komerční software, občas jej pustí na Internet, jindy ne, ale nedělá přízemní kšefty, že by přepaloval cédéčka a inzeroval je v nějaké americké Anonci. Když velká americká firma chce zjistit, zda jsou její bezpečnostní komunikační hráze kvalitní, zaměstná hackery. Buďte si jisti, že v největších počítačových firmách jsou jich zaměstnané stovky a natrvalo.

Když najdete některé méně známé osobní www stránky (tj. ne ty, které vám vyhodí kdejaká vyhledávací centrála, jako jsou "TOP 50 Warez" a podobné nesmysly) zabývající se warezem, naleznete tam občas nějaký nelegální software (ale nejčastěji jen odkazy na některé servery, kde by se mohl vyskytovat - a většinou se tam ani nevyskytuje), ale ve velké většině případů hromadu původního materiálu na témata hacking, cracking, phreaking. Vlastník je především programátor, a "warezení" je pro něj často jen určitou formou protestu proti establishmentu velkých firem, provokování gigantů atd.

No jo, ale zapomněl jsem poznamenat: tohle všechno vůbec neplatí o české warezové scéně. Skutečných hackerů s velkým H je u nás minimum, v drtivé míře převažují oni drobní kšeftaři s kradeným software, popřípadě "stahovači" - obvykle studenti, kteří jen ze sportu sbírají kde co, plní si tím vlastní cédéčka a pustí si to jednou za život. Zkuste schválně hledat po českém Internetu skutečné hackerské stránky; a zkuste vůbec hledat stránky, na kterých nějaký dobrý programátor dává k dispozici to, na co přišel a objevil. Nenajdete skoro vůbec nic - příznačné je, že na těch pár stránkách, kde se slovo hacking vyskytuje, je uvedeno, že "to zde bude přibývat", aktualizace tak před půl rokem, nepřibylo nic. Jo, hackovat je těžké, krást software umí každý trouba. O tom, jak málo je (tedy - naštěstí) skutečných českých hackerů/crackerů, svědčí i to, že velká většina českých verzí známých a dobře chráněných (např. hw klíčem) programů není nikdy, nebo jen velmi zřídka či velmi pozdě prolomena.

Půvabné přitom je, jak se čeští warezáci, kritizující "vyzrazení" adresy dlouho běžícího českého warez serveru, snaží vydávat za elitu. Prý to nebyl žádný warez, že existují kruhy "o kterých vy nemáte vůbec ponětí", že voni se znají s lidmi z Inner Ringu, že existují zaheslené kanály na IRC, které jsou "běžným smrtelníkům nepřístupné" a podobné moudrosti. Warez má vlastně jednu léčivou vlastnost - pomáhá od komplexu méněcennosti a dělat z warezových překupníčků warezové Bohy (v jejich očích); přitom dostat se do oněch "utajených kruhů" není vůbec nic těžkého, chce to jen trošku času a šikovnosti.

Lidi kradou, nic nového. Krade dokonce skoro každý, i když způsoby, které se jako krádeže obvykle neoznačují (vy jste si ještě nikdy nic nedovezli z ciziny bez přihlášení na celnici? Vy nejezdíte v tramvaji načerno? Vy nešidíte na daních - aspoň trošičku?); ale podstatné je, že se s tím nechlubí, protože se aspoň trošičku stydí. Několik desítek odpovědí na Mobil Serveru ukazuje, že:

  • stud bychom u našich pseudo-warezáků těžko hledali, redakce často znějí, že jim někdo "zkazil kšeft", či "to prásknul" (ohlásit krádež či zloděje = z pohledu českého člověka zavrženíhodná věc)
  • ovšem v o to hojnější je u nich zbabělost, protože své nadávky vypouštějí bez podpisu, bez uvedení i toho e-mailu na hotmailu či jiných svým způsobem anonymních remailerech.
Hrdinové českého warezu se tedy zase jednou předvedli, typicky po česku. A to jsem se naivně domníval, že aspoň v této věci, byť to není moc ke chlubení, doháníme Západ…
Diskuze (5) Další článek: Západ na dohled? Zdaleka ne.

Témata článku: Software, Internet, Warez, Skutečný hacker, Dobrý způsob, Skutečná odpověď, Pseudo, Ochranná vlastnost, Nejrůznější způsoby, Nejrůznější kanály, Drtivá většina, Ring, Kradený software, Phreaking, Původní materiál, Hacker


Určitě si přečtěte

Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory