WAP u EuroTelu realitou

Od včerejška mohou zákazníci EuroTelu přistupovat k upraveným internetovým stránkám z mobilního telefonu - díky zprovoznění služby WAP Mobile Internet 14,4.
Od včerejška mohou zákazníci EuroTelu přistupovat k upraveným internetovým stránkám z mobilního telefonu - díky zprovoznění služby WAP Mobile Internet 14,4.

WAP je protokol pro přenos upravených webových stránek (napsaných v jazyce WML) z Internetu na displeje mobilních telefonů. Vzhledem k možnostem, které nám tyto displeje poskytují je jasné, že si tvůrci nemůžou příliš vyskakovat a měli by se soustředit především na text, maximálně na jednoduché grafické logo. V současnosti aktuální verze WAPu je 1.1 a existuje jen jeden telefon, který tento WAP podporuje - Nokia 7110. Přestože se už dříve mluvilo i o Siemensu S25, skutečnost je taková, že na další WAPové telefony si musíme počkat do poloviny přicházejícího roku.

Existují však i prohlížeče WAPu pro kapesní počítače, případně vývojová prostředí pro Windows, ve kterých si můžete WAP prohlížet také - i když je v té podobě, v jaké byste jej viděli na displeji emulovaného telefonu.

Kromě mobilního telefonu podporujícího WAP potřebujete samozřejmě také poskytovatele obsahu - WAPových serverů sice může být nepřeberné množství, ale přinejmenším zpočátku bude existovat několik málo portálů, přes které budete přistupovat k dalším informacím a službám. Portál EuroTelu nabízí většinu dnes dostupných českých WAPových služeb. Přistupovat můžete samozřejmě také k jiným poskytovatelům obsahu (viděli jsme např. server jednoho finského operátora...), vždy však platí, že musíte mít aktivované datové služby.

U EuroTelu, který zatím jako jediný u nás WAP nabízí, můžete využít maximální přenosové rychlosti 14,4 kb/s, za nedlouho i rychlého datového přenosu HSDSC a podle slov zástupce generálního ředitele EuroTelu, Alexandra Winklera, se můžou jeho zákazníci v druhé polovině roku těšit i na GPRS - až budou k dispozici telefony, které tuto technologii podporují. Protože však datové přenosy nepatří mezi standardní aktivované služby, a to i u majetnějších zákazníků EuroTelu, můžete využít nabídky (platné zatím do konce tohoto roku) aktivovat si službu WAP Mobile Internet 14,4, což je vlastně omezená služba datových přenosů určená jen na využití pro WAP, za skvělou cenu - zdarma. Při koupi telefonu Nokia 7110 v prodejní síti EuroTelu a jeho dealerů je tato služba aktivována automaticky, ostatní zákazníci můžou požádat o aktivaci na informační lince.

Nyní se dostáváme k tomu podstatnému - k čemu vlastně WAP českým zákazníkům bude? Podle tiskové zprávy EuroTelu jeho portál nabízí přístup k více než 1500 stránkám. Protože na počítání tohoto čísla jsme pochopitelně neměli zatím dost času a konec konců je to vlastně jedno, zmíním se jen o těch nejzajímavějších.

Je to samozřejmě zpravodajství ČTK a pro anglicky mluvící zákazníky i CNN Mobile. Přístup máte také k informační službě EuroTel Infotext, která je dostupná i prostřednictvím krátkých textových zpráv SMS. Pokud se zrovna chystáte do nejbližší prodejny EuroTelu, jen nevíte, kde sídlí nebo jaké má telefonní číslo, můžete přistoupit rovněž na WAPovou stránku a podívat se. Co mi však přišlo jako nejužitečnější (z toho, co jsem viděl, na delší zkoumání všech možností nebylo dostatek času), bylo vyhledávání telefonních čísel nebo prohledávání obchodního rejstříku. Je to rychlejší než při použití klasického Internetu a jak jistě po vyzkoušení sami uznáte - nesrovnatelně efektivnější, přestože nemáte k dispozici stejné množství údajů jako v případě klasické webové stránky. Zapomenout bych neměl ani na ekonomické informace - kurzy akcií, měn, nejnovější zpravodajství...

V budoucnu by se měly přidat i elektronické obchody, ovšem ty ještě čeká dlouhá cesta. Nejlepší bude zřejmě vyčkat na příchod nové verze WAPu - 1.2, která by měla řešit některé současné palčivé otázky elektronického obchodování přes WAP - identifikaci uživatele, přenos zabezpečených dat...

Záměrně jsem se až do poslední chvíle vyhýbal odpovědi na otázku, kolik bude WAP stát. Cena za aktivaci je jasná - do konce roku zdarma a podle mého názoru bude zdarma zřejmě i po novém roce, kdy se snad podaří RadioMobilu zprovoznit svoji podobu WAPu - zatím jen demonstruje svoji technologickou připravenost, ale WAP na mobilním telefonu zatím nenabídl. Naprostou bombou je ale cena za minutu WAPového připojení - pouhé 2 Kč. A to je vzhledem k tomu, že v průběhu prohlížení WAPových stránek jste neustále připojeni datovým spojením velmi příznivá zpráva. Po pravdě řečeno, od EuroTelu jsem čekal cenu vyšší a proto je jistě nejen pro mě velmi příjemným překvapením. Pokud tedy plánujete dovolenou na horách, sledujete pečlivě všechny obchody s mobilními telefony (Nokie 7110 jsou stále ještě nedostatkovým zbožím - např. v Praze v obchodu Nokie se po nich jenom zaprášilo) a jste zákazníky EuroTelu, zkuste pouvažovat o vyzkoušení WAPu. Bez Internetu to stejně nevydržíte a za tuto cenu WAP za vyzkoušení rozhodně stojí.

Váš názor Další článek: Aby nám Windows lepšie rozumeli

Témata článku: Internet, Eurotel, Přicházející rok, Dostupná zpráva, Realita, Jasná odpověď, Nedostatkové zboží, Mobilní telefony klasické, Mobilní telefony nokia 225, T mobile mobilní telefony, Mobilní telefony nokia klasické, Přicházející zákazník, Nepřeberné množství, Mobilní číslo, Klasický internet, Mobilní displej, Klasické telefony, Textová podobaPřehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami