Zase Čížkův prázdný hrnek a už se ani nenamáhá předstírat, že ten vzduch polyká. Bože, co je tohle za morona?😀😀😀 Nebo že by ČPP - čížkův product placement?
Ono stačí aby lidi nebyli blbci a aktualizovali Windows.. Ale v dnešní době je vzdorovat aktualizacím vlastně v módě.
WannaCry zcela spolehlivě prokázal, že u počítačů na citlivých místech jsou obyčejní hlupáci a administrátoři tam jsou lemplové. Doufám, že všichni již byli vyhozeni na dlažbu.
Jistota a výsměch redaktorů ze živě.cz, že jich se WannaCryptor Ransomware vůbec netýká a stačí na všechno jen zdravý selský rozum, je asi taková jako tvrdit, že Jakub Čížek nebo David Polesný nikdy nebudou mít dopravní nehodu, protože jsou přeci "nejchytřejší". Ale i do sebelepšího a sebeopatrnějšího řidiče může napálit nějaký nevyzpytatelný deb*l, zrovnatak u poslední verze WannaCry se ukazuje čím dál větší zákeřnost těchto virů - kdy stačí jeden blbec, jedna neopatrná sekretářka a vir natáhne do lokální sítě firmy, přestože ostatní se tímto zdravým selským rozumem řídili, ale ukázalo se, že nákazu chytili stejně, kvůli hlouposti někoho jiného. Zločinci jsou vždycky o pár dní napřed i před antivirovými společnostmi, otázka času kdy i ve zdánlivě bezpečném zaplatovaném Windows něco najdou. Opravdu si nemyslím, že i když mám všechy aktuální záplaty Windows, aktualizovaný antivir, neznámé maily rovnou mažu, že jsem na netu 100% v bezpečí. Viry mohou číhat i v nevinném obrázku, na na první pohled důvěryhodném webu, v podvržené něčí identitě, která se tváří, že nám píše kamarád. Být pořád na pozoru, to ano, s tím souhlasím, ale rozhodně bych to nezlehčoval a neříkal, že mě se nikdy nic špatného stát nemůže - je to jako rouhání. Čekal jsem, že po 9-ti dnech od útoku Wanna Cry přinesou páni redaktoři ze živě.cz nějaký nový poznatek, např. kde byl konkrétní počátek nákazy, zda byly obětem útoku po zaplacení zpřístupněny jejich data a další vývoj této události. Že máme pravidelně záplatovat, zálohovat data a neotevírat neznámé maily, to je snad rada jen pro úplné začátečníky s počítači, i když souhlasím s tím, že i notoricky známé věci není na škodu si stále připomínat.
Názor byl 2× upraven, naposled 21. 5. 2017 19:03
Selský rozum ? Jistě, co nejrychleji probodnout počítač vidlemi a jste za vodou, žádný červ si na Vás přeci vyskakovat nebude !
Polesný : "Kdo ví jestli nám číha v počítačích zatím ještě neaktivovaný ransomwér"Jo Windows10 obsahuje mnoho neprobádaných souború kde nikdo netuší co dělají.V dnešní době je použivání windowsú jako běhat s vodištěným granátem.
Ty se bojíš desítek? Klid, když vše selže jsem třeba já plně připraven směr Linux. Na druhou stranu je pravda, že obsahují mnoho věcí, které je po instalaci záhodno vypnout a hrají si na to nedůležitější v PC, což nejsou, nejdůležitější je aplikační SW.> Mysli na to, že až skončí podpora W7, stane se děravým bez ohledu na to, jaký OS to je, byl. I potom samozřejmě nebude problém jej dále používat na off-line PC.
Víte, když to je v lidech. Ti budou platit za podobné chyby dokud se nenaučí jak k PC, internetu přistupovat. Mohu jen obecně shrnout:> Pravidelně zálohovat (off-line) systém i data (fyzicky jiný disk, ideálně).> Na základní úrovni se seznámit s instalací OS, SW i jejich nastavením.> Vždy mít aktualizovaný systém, antivir a antimalware (strýček Příhoda).> Zobrazovat si přípony souborů, první co člověka trkne do očí .EXE.JPEG!> V případě pochybnosti u rafinované přílohy, volat či psát odesilateli pro kontrolu. Je možné domluvit značku či názvy, které budou u příloh použity.> U důležité komunikace domluvit společný cloud, který bude sloužit pro data.> Pro pokročilé, zvlášť kritická data vždy zpracovávat na off-line PC, které nemá fyzický přístup do internetu._Ohledně mobilních řešení platí zálohovat (SD, fleška, cloud, tisk), mít také nějakou antimalware ochranu, důležité věci řešit případně jinou cestou (ve firmě, v bance, osobně)._Osobní poznámka: Závěrem, selský rozum a rozvahu používám na PC od doby, co jsem vlastní hloupostí (odešel disk), přišel o 45 litrů, abych data obnovil. Jednalo se o pár desítek GB a byla nutná kompletní výměna elektroniky plus rekalibrace. Části ploten stejně byly poškozené (havárie hlaviček), takže jsem obdržel necelých 100% dat.
Mám televizor. Nevím jak funguje. Mám video. Nevím jak funguje. Mám zesilovač. Nevím jak funguje. Proč mám vědět jak funguje počítat když chci poslat email nebo přečíst noviny?Tohle musí vyřešit výrobce. Člověk to může vyřešit maximálně tak, že si pak vybere výrobce, který to splňuje.Proto mnoho lidí volí Apple, protože je v tom nejlepší a nejdál. Nikdy to nebylo o nějakých ovcích a podobně.
Tak to je konec. Živě.cz nám bude tvrdit, že máme používat selský rozum. Tak hlavně, že ho používají na ty reklamy. Víc jich sem nasrat nemůžete?
S vypnutymi aktualizacemi je to tak ze lidi by je klidne nechali zapnute, jenze to by programatori z MS museli:a) odvadet kvalitni praci a poustet ven aktualizace, ktere nezpusobi nejaky dalsi problem (coz se dost casto deje - viz. jeden z KB balicku ve WannaCrypt patchi pro W7, ktery opravoval chybu tisku kterou zpusobovala jedna z predchozich aktualizaci), b) muselo by byt mozne si svobodne vybrat jaky typ aktualizaci a hlavne KDY se ma instalovat. Tj. idealne jako za starych casu, jdu na obed na kterem vim ze budu 45 minut, tak pustim Windows Update, mrknu na seznam nabizenych aktualizaci, vyberu jen ty ktere resi security related problemy a byvaji typicky i celkem male, pustim to, jdu na obed a kdyz prijdu tak je hotovo. A ne ze kdyz odchazim z prace, chci sbalit notas a rychle vysmahnout abych jeste chytil posledni rozumny spoj a nemusel cekat hodinu na dalsi, tak mi pri vypinani systemu vyskoci hlaska o probihajici aktualizci na kterou cumim dalsich 25 minut. Dtto situace kdy s notasem prijdu k zakaznikovi abych mu neco ukazal, a opet misto prace spolecne ocima tlacime pomalu nabihajici procenta nejake aktualizace. To se pak opravdu lidem nemuzete divit ze na takto kokotsky nastaveny aktualizacni system proste nemaji nervy a radeji ho uplne vypnou (delam to same).
pritom staci pocitac nevypinat a jen uspat/hibernovat a jednou za cas to restartovat protoze neni duvodu proc bys mel pri odchodu z prace pc "vypinat"
Prečo nepoužívaš WSUS Offline Update?
Já vím přesně proč lidi málo aktualizují své Windows. Chámu, že se lidem nechce při restartu čekat hromadu minut u hlášky "Nastavují se aktualizace, nevypínejte počítač." A poté, když se to otočí, tak znovu "Čekejte prosím, nastavuji aktualizace.". Furt se na něco čeká. Ideální to je ve chvíli, když ho potřebujete rychle vypnout nebo zapnout. 😀
Pokiaľ je človek majiteľom Windows <10, tak predsa môže mať úplne zakázaný windows update a aktualizovať cez WSUS Offline Update, tam si môžeš vybrať 'security only updates' a nie tie bloated 'quality rollups'... Taktiež sa proces dá automatizovať pomocou voľby 'Automatic Reboot and Recall'... Nehovoriac o tom, že takto si tie updaty nainštaluješ kedy chceš a nie kedy ti to nanúti systém... 😉
A to je divné,že takovéhle updaty jsou akorát 2x do měsíce a nikdy nezaberou víc než +-3 minuty?
Opět 10-ti minutové video informovalo o něčem co by zvládla stránka textu a 30 sekund času.Proč sakra okrádáte lidi o čas plkoidním video záznamem?
nikdo te nenuti se na to koukat priste uz budes vedet a muzes si ty informace najit sam jen skrz titulek chytraku oni aspon delaji neco uzitecneho narozdil od tebe
Ty jsi ale blb.Abys věděl jestli je něco o něčem, tak to nejprve musíš přečíst nebo vidět. Jenže když vidíš tahle plkoidní videa tak si řekneš jen "Byla to ztráta času".
tak ja blb ti to zopakuju protoze ty blb to asi nepochopilmuzes si ty informace priste najit rovnou sam a neobtezovat slusne lidi tady
No vždyť jo. Vidím video a očekávám nějakou nové a zajímavé informace - a co dostanu místo toho?
Selský rozum proti červu, který využíval chybu síťového protokolu a sám se v rámci intranetu šířil z nakaženého počítače? Tak určitě...
Uzivatelia su na takych pocitacoch aj tak obmedzeni, selsky romum sa v tomto oripade tyka adminov
S tím spouštěním neznámých příloh to je trochu jinak. Většina lidí, co na tu přílohu kliknou, totiž neotvírá mail od neznámého člověka, ale mail od někoho, koho zná. A tady začíná problém, který je neřešitelný.Pokud používáme mail, musíme vědět, že mail z jakékoliv adresy na jakoukoliv adresu může poslat naprosto kdokoliv. A jediné, na čem záleží, je věrohodnost. Když mi přijde mail od kamaráda, kde mi napíše, že naprogramoval to a to, a ať mu to vyzkouším, udělám to. A myslím, že by to udělali i oba pánové z Živě.Osobně jsem nikdy nic nechytil, ale stejně máme v rodině problém. Manželka každou chvíli dostane zprávu, že z jejího mailu přišel nějaký spam s divnou přílohou. Ten mail je na centru a manželka ho už dávno nepoužívá, jen se všechno, co na něj přijde, přeposílá na gmailový účet. Tedy na ten centrácký se nikdo nehlásí, je tam silné heslo, které bylo několikrát měněno (vždycky po nějaké té aféře) a výsledek je pořád stejný.Máme vypozorováno, že ty maily dostávají lidé, kteří kdysi dostali stejný hromadný email. Tedy jeden z příjemců měl asi zavirovaný počítač, vir z mailu vytáhl adresy a teď čas od času někdo posílá spam z těch adres na ty adresy ze stejného hromadného mailu, protože předpokládá, že ti lidé se znají. Naštěstí ty maily nejsou v češtině, tak to každého trkne.A ještě poznámka k tomu klikání na přílohy. Podle mě tento poslední případ ukázal, jak jsou zranitelné firmy, co používají svůj vlastní mailový server, který na nějakou bezpečnost kašle. Nechá projít jakoukoliv příponu či nedokáže ověřit odesilatele (jestli mail nepřišel z jiného mailserveru, než odpovídá adrese). V tomhle je třeba Google dost napřed a spousta firem na něj se svými maily přechází.
Ohledně příloh od známých lidí je problém řešitelný.1. Vždy by měly být vidět přípony souborů, aby se odhalil nejjednodušší způsob.2. Lze kontaktovat (email, tel.) člověk, co zprávu odeslal, že tato je od něj.3. Lze se domluvit, že přílohy k emailu, budou uloženy ve společném cloudu.
Bezvadnej nápad 😂 Máme emaily, ale budeme si ještě telefonovat co si v nich posíláme.Takový Ruský postup.
Je to "škriabanie sa ľavou nohou na pravom uchu", ale lepšie ako mať zašifrovaný disk. Samoz. najjednoduchšie je poslať súbor na virustotal.com, ideálne mať na toto linux (hlavne na cudzie flashky)
Posílat si dopisy poštou je taky lepší, než Virus ve firemní sítí.
No a co, dvoufázové potvrzování plateb / převodů považuješ tím pádem asi také za zbytečnost. V chytře vedených firmách je naprosto běžné, určit si, jak má vypadat a co obsahovat interní komunikace, pravidla. K té vnější může jen opravdu zaškolený a znalý personál. Pak se nemůže stát, že nějaký jeliman pustí přílohu hatlapatla, která zavolá soubor 545514.EXE . Sám se podívej kolik velkých průmyslových podniků či firem v oblasti IT bylo napadeno, já myslím, že minimum pokud někdo. Nějaké dráhy, menší firmy či zdravotní organizace ano, alespoň to ukazuje na stav jejich zaměstnanců vč. adminů.
A když jsou to znamí, kteří přeposílají cokoliv, tak to je pak chutovka.
Tátovi je osmdesát, na počítači sice nějak trochu pracuje (internet, znalecký program), ale třeba se nevyzná ve struktuře souborů resp. neví co kde leží. Ale ví, že nemá nic neznámého v poště otvírat a také to nedělá. Co je na tom k nepochopení?
Zdravím pana otce
A jak to budou dělat u firemního emailu? Taky neotevírat nic, neznají?
presne tak neotvirat co neznas a zvednout telefon a zavolat ajtakovi, ze ti prislo neco podezreleho at to prijde vyresit od toho je prece placeny a ne aby si tam valel bachor u hrani her. a kdyz to vyresit nechce tak eskalovat na jeho nadrizeneho, jak proste. a ze to bude sto lidi denne? no tak musi ajtak projevit trochu snahy a vzmzslet jak proces zjednoduzit nebo zautomatizovat
Tak sotva ale takový personalista, bude pokaždé, když dostane v příloze životopis, volat ajtáka, že? A i když je to známá příloha viz docx či pdf, tak to ještě neznamená, že taková příloha je skutečně bezpečná.
Dědovi je přes 95 a rozhodně ví co je soubor i adresář (naučil jsem ho i zálohovat systém i data). Tím nijak nesnižuji tvého otce, ale pokud ví co je internet a pracuje v jakémkoliv programu (aplikaci), pak data ukládá i načítá jak, kam?
Že kvůli mizerné úrovni zabezpečení současně dominujících OS využívá své zařízení sotva z 10%.To má být ta správná cesta?
Spoléhat se na selský rozum, je stejné, jako spoléhat se na intuici či křištálovou kouli. Sázka do loterie... Zvýšit počítačovou gramotnost ohledně bezpečnosti, to je ta správná cesta. 😉
Tady je zas někdo víkendovej filozof, a co je teda asi v článku myšleno tím selským rozumem, nebude to třeba "neklikat na každou hovadinu v mailu", aneb to co se tady snažíš prodat jako počítačovou gramotnost že? 😀Ty sázko do loterie
Ved to tymto videom robia
Selský rozum není žádná intuice. Připadá ti jako loterie, když třeba já řeknu, že Islám sice uznávám, ale v naší zemi ho nechci. Kdy vycházím ze zkušeností zemí jako Německo, Švédsko, Holandsko, Belgie, Francie a nově Itálie? Selský rozum ti třeba řekne, že karmu by měl kontrolovat technik a že rozvod plynu si i za cenu vyšších nákladů NEMÁŠ DĚLAT SÁM. Připadá ti to jako intuice? > Co hospodář, který ví, že každý rok není stejně dobrá úroda a tak si část zisku dá na horší časy, OPĚT TI TO PŘIPADÁ JAKO INTUICE?
1.Nenapsal sem, že selský rozum=intuice.2.Pokud vím o něčem prd, tak mi selský rozum sotva pomůže, že? Nemám z čeho jaksi vydedukovat, co bych měl/neměl dělat.
Nemohu za to, že toho tak málo víš.
Chvilku jsem doufal že by mohl někdo požadovat třeba bezpečné OS.
Naprostá pitomost, každý se musí naučit jak se bezpečně při práci s PC chovat. Nemůžeš tuto odpovědnost přenášet na vydavatele OS ani nikoho jiného. Oni udělají co mohou, ale nikdy nevytvoří dokonale bezpečný OS. Antivir také bude vždy reagovat se zpožděním. Prober se.
Tak vzhledem k realitě, že se to nikdy nenaučí, je jasné, že tudy cesta nevede.
Skutečně bezpečný OS, je takový, který uživateli poroučí, co může udělat a co ne. I tak je ale otázkou času, kdy někdo v takovém OS, najde slabinu/slabiny...
😂Poroučet efektivně můžeš jen tehdy, pokud rozumíš tomu, čemu chceš Poroučet!
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.