Jura
8. 12. 2003 • 20:09

Pravda je, ze Wal-mart je nejvetsi zamestnavatel na svete, celosvetove ma az 1.5 milionu zamestnancu. Jsem zamestnancem Wal-martu #1217 ve Franklinu, North Carolina, takze musim rict, ze posedlost zakaznikem je skutecne takova, jak clanek popisuje. Neky se to az prehani. Ale na druhou stranu zase diku tomu obchod s 200 zamestnanci vydela denne v prumeru 140 tisic dolaru (extrem byl den po Dikuvzdani - 360 tisic).

Nesouhlasim s tim, ze Wal-mart neexpanduje - vlastni stovky obchodu v Cine, japonsku, Nemecku, Australii......

Takze asi tak.

Zwiebel
7. 12. 2003 • 10:06

Zdravim!

Predam liquidator RFID, pre kazdeho, kdo si chce vybrat co zaplatit a co nie ! Cena : 5000,- Kc . Moznost dodania aj do USA.

Zwiebel !

Petr Souček
6. 12. 2003 • 16:50

"radio frequency" "rozhlasová frekvence", ale zpravidla adjektivum "vysokofrekvenční", zkratka RF se používá ve stejném významu jako u nás vf. RFID (Radio Frequency Identification) = vysokofrekvenční identifikace.

Viz třeba http://en2.wikipedia.org/wiki/Radio_frequency

S rozhlasem to nemá opravdu nic společného.

observer
5. 12. 2003 • 21:45

napred si zjistete fakta, az potom piste: napriklad Tesco nabizi nakup pres internet (dodani druhy den), Carrefour ma na webu kompletni katalogy sortimentu... Ale to se nehodilo do reklamy na Wal-Mart (nebo do zaslepene defamace mistnich retaileru), ze? Nebo zeby (nekym zaplaceny) nastrel na zavedeni elektronickych tagu i u nas?

Jiří Hlavenka
6. 12. 2003 • 8:03

U nás? Proč jste tam nedal adresy, na kterých lze u nás nakoupit v Tescu na Internetu?

observer
8. 12. 2003 • 14:56

... abych nedelal reklamu tam, kde reklama nema co delat. Zadejte si hledani "Tesco" treba v Atlasu - asi ctvrty odkaz bude ten spravny. Soused to vyuziva k plne spokojenosti.

Martin
9. 12. 2003 • 16:41

Ano, funguje to. Pane Hlavenko zjistěte si <B>FAKTA !!!</B>
<A HREF=http://www.tesco-shop.cz/rozvazka.asp>http://www.tesco-shop.cz/rozvazka.asp</A>

wiper
9. 12. 2003 • 16:59

Tak jsem se na ty stránky díval - to snad nemyslí vážně? Nedá se zaregistrovat na Internetu - musím někam volat, a tam mě řeknou, jak se mám zaregistrovat - to přece není normální. Na těch stránkách se ani nemůžu podívat co v tom obchodě mají - kde se teda podívám co v tom obchodě mají a za jaký ceny? Můžu si tam přes internet koupit všecko, třeba i maso, kazící se pomazánky, zmražené zboží,zeleninu, ovoce? To bych se divil i ušima.

To, co je v tom odkazu, není žádný internetový obchod, jenom nějaké zmatené informace o "rozvážce". Už vidím, jak mě za dvě kila vezou chleba z teska z prahy do Jeseníku - ani omylem.

Dupree
5. 12. 2003 • 21:36

Uniklo mi něco od léta, nebo už se Wal-Mart otřepal z poslední prohry? Chtěl to přeci zavést už dávno, ale prohrál nervovou bitvu právě s ochránci soukromí (http://news.com.com/2100-1017_3-1023934.html?tag=fd_lede1_hed) (pro českou obdobu článku jděte na http://www.vlcidoupe.net/texts.php?textid=36). Následně se o něco podobného snažilo Tesco v UK (http://www.vlcidoupe.net/texts.php?textid=37), jak to dopadlo, to nevím...
Osobně si myslím, že tentokrát to naši občanští hrdinové přehnali, naše soukromí je ukusováno mnohem víc z jiných stran, kde se to tolik necítí, ale jestli to tentokrát Wal-Martu prošlo, zajímalo by mě jak...

Dupree

Patrik Chrz
5. 12. 2003 • 16:23

Proběhly tu názory jako jak udělat aby se něco nezapočítalo.

Mě spíš napadá druhý problém - jak udělat, aby se nějaký výrobek nezapočetl víckrát? Např. u čárových kódů se to občas stane, stačí když pokladní výrobek špatně natočí a hned tam skočí dvakrát za sebou (naštěstí se to dá zachytit, je slyšet typické dvojité pípnutí).

Ale tady? Jak pozná systém, že mám v košíku jednu lahev a ne dvě nebo deset?
A pokud by měl každý výrobek unikátní ID, nedošly by brzy? Při tak ohnomném množství kusů zboží, co se jich na světě do roka prodá.

A taky mě napadá že to asi bude náročnější na prostor - odstupy mezi pokladnami by musely být větší, aby se mi třeba nenačetlo něco "od souseda" a opačně. Takže dost radikální rekonstrukce prodejny.

void
5. 12. 2003 • 20:48

Při 64bitovém tagu (to je směšně málo) je to něco kolem 18e18. Tj. kdyby každý jedinec na světě nakoupil za sekundu 1 výrobek tak by při 10e9 lidech vystačilo na 60 let. Při 128 bitech na 1e21 let. Vzhledem k tomu, že tato technologie bude určitě dříve než 60 let nahrazena jinou stačí 64 bitů (samozřejmě po odečtení ruzných zabezpečení a podobně). 128 bitů je naprosto dostačujících, neboť po 10e9 letech bude Země odpařena Sluncem, takže případní uživatelé budou mít jiné problémy k řešení.

 

Pavel Šimík
5. 12. 2003 • 20:48

Žádné zboží se nezapočte dvakrát, protože má individuální kód. Mezi pokladnami je stínící deska, takže nedochází k falešnému čtení ze sousední kóje. Dosah současných RFID tagů už dosahuje několik metrů, tagy ale nejsou aktivní bez ozáření budícím signálem (řádově miliwaty, něco jako radarový odpovídač).

xTom01
5. 12. 2003 • 11:11

Nevím, v kterém obchodě nakupuje pan Hlavenka, ale v TESCu mají otevřeno non-stop, v Hypernově do 24:00, v Carefouru do 24:00 (tuším). To se mi nezdá jako krátká otevírací doba.
Mimochodem až vstoupíme do slavné EU, tak hrozí omezení non-stop prodeje, veškerého prodeje o svátcích apod. Pak si tepreve budeme moci stěžovat na otevírací dobu. Už se "těším".

Tomáš Kubeš
5. 12. 2003 • 21:32

To jsou žvásty. Nic takového od EU nehorzí. Pokud to někdo tvrdil, kecal.

Marigold
7. 12. 2003 • 19:05

Otevírací dobu omezují odbory, ne EU - ten to nechává na jednotlivých členských zemích a je mu to fuk. EU sjednocuje standardy a otevírací doba není standard...

Mino
5. 12. 2003 • 9:23

Stručne zrekapitulujem, čo som počul na prednáške EPS, kde o tomto hovoril p.Bílek z EAN Czech:

V sučasnosti RFID štítky (smart labely) fungujú do vzdialenosti 1m

Wal-Mart zavadza nový štandard smart labelov nazývaný EPC  = Electronic Product Code, kde kód každého kusu výrobku bude iný. Teda každá fľaška Coly bude mať iný kód. Big brother bude spokojný.

Návody na nenačítanie kódu tu spomínané samozrejme fungujú, takže ak by ste nevykladali tovar na pokladnu, tak tipujem, že to bude ako v Makre,  že pri východe stojí blbec, ktorý Vám celý nákup skontroluje.

m
5. 12. 2003 • 9:20

666 to tu uz tiez bolo napisane

Nobody
5. 12. 2003 • 8:39

Ja tvrdím, že všetko geniálne je zraniteľné vlastnou logikou.
Čo keď kúpim v tom slávnom Walmarte napr. 4 plechy na pečenie a do vozíka si ich naukladám tak, aby sa k nim nedostal žiadny rádiofrekvenčný signál?
Alebo kúpim nerezový pekáč za dve tisícky a dovnútra mu vložím nejaký drahý hardvér, parfémy alebo niečo na ten spôsob ("malé a drahé")?
Alebo vhodným uložením tovaru zabezpečím, aby niektoré položky neboli dostiahnuteľné vysielačmi?!
Poteší, nie?
Možno si to predstavujem príliš jednoducho, ale neverím, kým nezažijem.

Director of consumers fucking
5. 12. 2003 • 8:52

E-e.

Podle interní směrnice :
- limit pro nakupující je max. jeden plech na pečení denně
- je přísně zakázáno cokoliv vkládat do pekáčů

Kromě toho naše obchodní domy jsou vyhlášené tím, že žádné věci u nás nejsou drahé



ushneek
5. 12. 2003 • 7:26

Big Brother is watching You!
Když proleze kunčaft pokladnou, tak přestane zboží vysílat? Nebo je kompletní seznam nákupu v autě k dispozici každému se čtečkou?
A co starý dobrý alobal? A co na to Jan Tleskač?Pane Hlavenko, až budou ve Wal-Martu nabízet zákazníkům čip pod kůži jako psům, budete zdá se nadšeným evangelizátorem, protože nebudete muset platit a odečtou vám to z účtu, a vůbec to všechno bude jednodušší, levnější a krásnější... hlavně že nebudou fronty.
Nebo ne?

Jiří Hlavenka
5. 12. 2003 • 8:40

Zneužít se dá všechno. Totalitní režimy nepotřebují žádnou techniku a přesto dokázali všechny sledovat, i Big Brother to v 1984 dokázal. To není věc vyspělosti techniky, ale režimu.

ushneek
5. 12. 2003 • 9:46

to já přeci vím. jenom mě udivuje, s jakou lehkostí a nadšením se všichni necháme hlídat podrobněji, důkladněji a důsledněji. Vesele běžíme vstříc všem technikám s rozevřenou náručí, aby to případný ošklivý režim měl co nejlehčí.
možná teď máme kliku, že je tu a tam demokracie, ale co až se Rotschildi a Rockefeleři rozhodnou: Stačí! Už jsou všichni dost na udici. Přivrdíme...

Snehulda
5. 12. 2003 • 11:37

Ten RFID tag ma dosah maximalne par metru, tak nevim jak bys chtel bejt sledovanej. Navic, verim tomu, ze ty tagy budou reusovatelny, takze kdyz prolezes pokladnou, tak ti ho normalne seberou (jak to nakonec delaj i dneska kdyz se kupujou CDcka a tak)...

Me to nahodou prijde jako dobra vychytavka, jelikoz pomoci tohodle lze snadno udelat invertura ve skladu (asi tak behem par minut) ...

ushneek
5. 12. 2003 • 11:45

další nadšenec!nikde jsem nepoužil slovo sledovat.
hlavně že budou "REUSOVATELNÝ"...

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Snehulda
5. 12. 2003 • 14:41

Ushneeku, kolik ti je. Mam vaznou pochybnost, ze jsi socialismus ve zdejsim state nejak vyrazne zazil.

ushneek
5. 12. 2003 • 15:33

no je mi 27, takže sociálismus si docela dobře pamatuju, páč jsem byl vnímavé a inteligentní dítě. ostatně to s tim myslim nemá moc společnýho, já si vážím současného stavu, ale ta bezbřehá ochota k vydání se sakumprásk (viz čerstvé příspěvky pana Hlavenky) mě prostě překvapuje...

Jiří Hlavenka
5. 12. 2003 • 17:08

To není žádná bezbřehá ochota - to je odvrácená strana komfortu. Chceš-li se mít dobře, musíš za to něčím platit. Můžeš si klidně vybrat druhou cestu.

Podobných paralel najdete hodně. Kdo se chce hezky vozit autíčkem, musí počítat s tím, že jej může na každém rohu zastavovat kdejaký policajt a prohledávat mu osobní věci bez jakéhokoli povolení od soudu (prohlížet kufr auta atd.). Když chci letět na dovolenou do Izraele, musím počítat s tím, že mě při vstupu rozeberou foťák do šroubečku, jestli tam nemám bombu (stalo se mně). Když se chci ubytovat v hotelu, musím se nechat lustrovat (odevzdávat průkaz totožnosti). A tak dále. Taky můžu sedět doma, jezdit na koloběžce po dvoře, nikam nelítat a ubytovat se na vlastní půdě. Pak mě nic takového nečeká.

MAňo F.
5. 12. 2003 • 14:17

Kdyby se to dalo "reusovat", tak by cinnost pokladnika pravdepodobne nespocivala pouze v skasirovani.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Koala
5. 12. 2003 • 14:56

No, to slovo je humus a znovupouzitelne nebudou, protoze ten cip v sobe nese spoustu informaci, jednak o vyrobci, kategorii zbozi, datu vyroby, trvanlivosti a tak dale a navic je to jednoznacna identifikace, podle ktere se da zjisti, kdo ze to u vyrobni linky zkazil.

dygot
8. 12. 2003 • 13:24

Cha cha, chces rict, ze podle chipu v krabici poznas v kterym pralese umelohmotne auticko vyrobili?

Jiří Hlavenka
5. 12. 2003 • 14:24

Trefně se říká, že lidé se nejvíce bojí toho, co neznají, zatímco velkého, důvěrně známého nebezpečí se nebojí. Ročně umře pod koly automobilů tři a půl tisíce Čechů a dalších padesát tisíc je zmrzačeno, a přes to stále lezeme na silnice a necítíme strach. Ale bojíme se "co by kdyby", ten "ošklivý režim", který jsme si mimochodem sami dobrovolně vybrali a stvořili, nám mohl udělat...

Nic není dokonalé, vždy je to "něco za něco". Představte si dvě možnosti: je park ve městě, kudy chodí tisíce lidí domů i večer, a přepadává se tam tak jako v kadém parku. Tak to buď necháme být, s několika polofunkčními policajty, a bude se přepadávat dál. Nebo se tam všude nainstalují kamery, čidla atd., přepadání prudce poklesne, ale nějakej policajt ve služebně se může "kochat" šmírováním maminek, jak jdou s plnými taškami nákupu domů a šmírovat je á la Big Brother. Co je lepší? Já hlasuju pro druhou variantu, protože nemám co skrývat a mám rád osobní bezpečnost.

Koala
5. 12. 2003 • 15:03

Dovolim si reagovat na vas prispevek. Zive mi uz zacina pripadat, jako motoristicky tydenik. Neni clanek, aby se v nem neobjevilo prirovnani marcedes-skodovka a ted nove porovnavani nebezpeci na tema automobilismus. Pane Hlavenko, uvedomujete si rozdil mezi tim, co popisujete?

Rezim si vas najde, kdyz pro neho budete predstavovat hrozbu, zatimco auto vas samo od sebe neprejede.

ushneek
5. 12. 2003 • 15:42

zatím, pane Hlavenko, zatím s tim budou možná šmírovat maminky. To, že vy nemáte co skrývat, je velice pěkné, ale represivní režim to nezajímá. Jakmile okázale nebudete skrývat svoji neloajalitu v případné věci, tak vás sejme.

Infrastrukturu ke sledování je dobré vytvořit, když je klid. Pak už bude hotová a pokusy o její likvidaci budou přesně potrestány...

Teď jsem zrovna v NG četl, že se Orwell mýlil v divné věci - lidé si kamery nastrkali všude dobrovolně ve svoboném režimu...

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Jiří Hlavenka
5. 12. 2003 • 17:16

Ale to je jinak! Pokud by zde, nebo jinde, kde žiju, zavládl represivní režim, tak tu zemi prostě a jednoduše opustím a půjdu tam, kde ten režim není.

Zkuste se prosím zamyslet nad jedním. Před sto lety neexistoval na zeměkouli jediný skutečně demokratický režim (např. s volebním právem žen). Před dvaceti lety bylo na této planetě VÍC nedemokratických a totalitních režimů než demokratických, otevřených společností. Dnes máme zjevně totalitní Kubu, Bělorusko a Severní Koreu, a nějakých dvacet států, které jsou podivné. Za dvacet let už bude demokracie i v těchto třech zemích, i když asi ještě dost křehká a v nějakých deseti-patnácti státech to taky ještě nebude nic moc. Ten pokrok je evidentní - nebojím se toho, že by v zemi, kde žiji a zemích okolních hrozil jakýkoli represivní režim. Nemohu to samozřejmě vyloučit, ale myslím, že jsou podstatně horší hrozby pro náš život.

Opakuji dále, že nejrepresivnější režimy na světě nikdy nepotřebovaly ani neměly velké technologie. Stalin prostě půl národa pozavíral, odvezl na Sibiř a povraždil a nepotřeboval k tomu nikoho sledovat. Diktátor upevňuje svou moc prostou hrubou mocí, pendrekem a ne mikročipem.

Koala
5. 12. 2003 • 18:45

Pane Hlavenka,  na Islandu maji parlament uz tisic let, ano, ctete dobre. Kdyz u nas vladl boji mezi knizecimi rody, tam meli demokracii a v japonsk uzase dodnes podrzet dvere zene je ztrapneni se na verejnosti. Neporovnavejte neporovnatelne. I v Recku, ktere je povazovano za kolebku nam zname demokracie byli otroci. Michate do sebe dva pojmy, pravo projevu a rovnost.

Kde jste byl vy za totality, je vam pres tricet, takze jste ji zazil. Utekl jste pred ni do zahranici? Jestli ano, tak tu nema smysl dale mentorovat, pokud ne, tohle byla podle vas demokracie, nebo to jsou jen slova, co tu tak krasne rikate?

Zjevne totalitni stat z uhlu pohledu koho? Americke demokracie s jejim policejne-urednim aparatem, nebo z hlediska arabskeho sveta, ci asijske oblasti?

Totalitni rezimy vladli bez mikrocipu, protoze ho nemeli, kdyby jej meli, byly by mnohem efektivnejsi. Nezavirejte oci pred lidmi v blahove nadeji, ze se vam nemuze nic stat. Kdyz polevila ostrazitost, padla demokracie na hubu do blata a zvitezila okovana bota, co pak vsem stala na krku. Kdyz se nebudete zajimat o veci kolem sebe, zacnou jini.

Pizi
8. 12. 2003 • 7:16

Jakym zpusobem bude big brother nutit supermakety k pouzivani cipu? Proc by supermaket nemel v dobe velkeho bratra vyuzit tu obrovskou konkurencni vyhodu a nezavedl by prodej bez cipu? Jste vy Big Brother, ze si osobujete pravo zakazovat ostatnim pouzivani cipu?

Zdeněk J.
5. 12. 2003 • 19:55

Na Vašem nadšení z technologického pokroku a ze zvětšujíce se ztráty Vašeho soukromí není pane Hlavenko nic špatného (protože je to Vaše věc), ale když se svým nadšením svěřujete i čtenářům Živě, možná, že kromě Orwella bych Vám připomněl také román Aldouse Huxleyho Konec civilizace.

Žádný technický pokrok nemá jen světlé stránky a i taková nevinná a prospěšná věc jako RFID povede kromě toho, že zvýší pohodlí při nakupování pro prodejce i pro zákazníky i k negativním důsledkům (minimálně zvýší u lidí práh citlivosti na vnik do jejich soukromí).  A tím, že by se tato (nebo jakákoliv sledovací) nová technologie nedala někdy v budoucnu zneužít bych si tak moc jistý nebyl. Ne nadarmo v Německu (které je dnes jistě demokratické) platí zákon, který zakazuje vytvoření centrální databáze tělesně a mentálně postižených lidí. Politici v Německu mají stále v paměti, že podobná databáze, vytvořená ve dvacátých a počátkem třicátých let 20. století (tedy také ještě v demokratickém státě) za účelem lepšího poskytování státní péče těmto nemocným lidem byla zneužita nacisty k pročištění německého národa, neboť téměř všechny tyto lidi hromadně zlikvidovali (a to ještě před vznikem koncetračních táborů).

Tvůrce PGP P. Zimmerman, žijící v demokratické USA,  byl mnoho let pronásledován FBI, kteří se snažili jeho snahu poskytnout ekologickým a politickým aktivistům nástroj na bezpečnou soukromou komunikaci kriminalizovat. Když, jak píšete, nemáte co skrývat, píšete všechny své dopisy v nezalepené obálce nebo na korespondenčním lístku? Máte doma záclony jen pro okrasu nebo pro to aby Vám lidé večer neviděli do bytu? Opravdu by Vám nevadilo, kdyby Vám státní úředníci trvale odposlouchávali telefon a veškeré pohyby na Vašich bankovních účtech a platebních kartách by byly on-line přenášeny do databáze finančního úřadu?

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Jiří Hlavenka
5. 12. 2003 • 21:17

Pane Jando, díky za váš příspěvek, ale nepodsouvejte mně prosím to, co jsem nenapsal a co si nemyslím. Nemám a ani neprojevuji žádné nadšení z technologického pokroku. Nejsem technoprimitiv a vím, že ne každý vývoj znamená pokrok a ne každý pokrok znamená automaticky "dobro". Naopak si myslím, že jsem ve většině pohledů na vývoj civilizace daleko uměřenější než je průměrná populace, tj. dávám přednost citlivějšímu a pomalejšímu postupu a investicím do prostředí, ve kterém žijeme, místo do stavění hypermarketů a dálnic. Téma, o kterém se bavíme, má svou podstatou jinde a není od vás fér přilepit oponentovi v diskusi předem nálepku technologického křupana a tím ho znemožnit předem.

Romány jsou hezká věc. Některé jsou prorocké a některé nejsou, ale pořád jsou to romány; tyto dva, které jste zmínil, prorocky znějí, ale nenaplňují se, naštěstí. Nemůžeme se bavit o vývoji lidstva na základě toho, že někdo napsal román, jakkoli výborný a nutící k přemýšlení. Příklady, které uvážíte, jsou diskutabilní. Databáze postižených lidí je dnes nepřípustná stejně jako databáze, která shromažďuje lidi zcela zdravé, ale odlišné rasy - se zřejmých důvodů, nedotknout se těchto lidí, kteří jsou na toto logicky citliví, zejména v xenofobní zemi jako je ta naše. Hitler by Německo "čistil", ať by měl databázi nebo neměl - kdyby ji neměl, tak by ji vytvořil. Podle vaší logiky jsou vinni chemici, kteří vyvinuli jedovaté plyny tím, že je později použili k holocaustu. Ale tak to přece není.

O tom, jak byl Zimmermann pronásledován, neznám podrobnosti - co to znamená, zavírali ho, vyslýchali ho, omezovali jeho svobodu, konali vůči němu kriminálně? Poskytněte obsah, rád si to přečtu. FBI se zřejmě obávala zneužití jeho metody k páchání kriminálních činů, jako je například nelegální distribuce drog nebo zbraní (skrývání informací šifrováním). Jinak ovšem se mně rovněž hrubě nelíbí metody represe, jaké jsou praktikovány v USA, tj. žádná prevence a pak brutální represe. To je dle mého názoru extrémně špatný přístup a jsem rád, že žiji v Evropě.

Jinak záclony doma nemám vůbec, děkuji za optání :). Mohu se dívat, jak je venku hezky a jiní lidé, když mají chuť, se zase mohou podívat z ulice do okna. Kdybych měl pocit, že mě to vadí, pořídím si záclony a závěsy a zatáhnu je. Tomu se říká svoboda volby. Ta je velmi důležitá - pokud se člověk může dobrovolně rozhodnout, zda chce mít soukromí absolutní nebo o něco menší. Jinak můžu také říci, že kdyby se například veškeré pohyby na mém účtě dostaly finančnímu úřadu, byl bych stejně klidný jako nyní, pokud bych si byl jistý, že se nedostanou dál - například že je někdo nevyháčkuje a nevyvěsí na Internetu. Daně platím řádně, takže mě v tomto směru nic nehrozí - ale nemám nejmenší důvod dobrovolně tyto údaje poskytovat, protože mě to nepřináší žádný benefit. Kdyby mě berňák například za dobrovolné "otevření" mých účtů směrem k němu snížil daňové zatížení o 5%, s chutí bych mu jej otevřel. Tak, jak jsem psal výše už několikrát, jde o "něco za něco", tj. ústupek za benefit, a také o svobodu volby, možnost si vybrat. Věřím, že dobře rozumíte, co mám na mysli.

petr
5. 12. 2003 • 9:37

Nikdy nevite kdo vas prave sleduje... www.interpol.cz

Jiří Hlavenka
5. 12. 2003 • 14:29

S čipem pod kůží skončíme tak jako tak. Pokud by mě jej někdo nabídl s tím, že bude hlídat můj zdravotní stav, upozorňovat na nebezpečí náhlé příhody (srdeční, mozkové) a případně i komunikovat se zdravotním centrem, když by se něco stalo a já ležel někde "bez pomoci", tak bych to přivítal. Stejně tak pro mě není nepřijatelné mít hlídací systém na auto proti ukradení, přestože vás samozřejmě monitorují i při běžném ježdění - je to zatím dost drahé. Nemám s touto drobnou ztrátou soukromí problém, protože je spojena s větší bezpečností, a jsem ochoten ji zvolit dobrovolně.

Pokud bych měl nutkání si chránit soukromí naprosto žárlivě a nedoknutelně, tak si koupím velkej kožich a sekeru a odstěhuji se do Kanady do srubu, kde budu pět set mil od nejbližší známky civilizace, mobilního i jakéhokoli jiného signálu, s naprostým soukromím. Tuto volbu má každý z nás a dokonce se dá realizovat i u nás. Big Brother zotročil každého člověka povinně - to byl rozdíl; pokud se člověk k něčemu rozhodne dobrovolně a dobrovolně od toho může také kdykoli později odstoupit, není to zotročení, ale svoboda volby.

ushneek
5. 12. 2003 • 15:52

tak tomu se řiká "utáhnout někoho na vařený nudli..."


Vy jako kdybyste si ani nepřipustil, že tu pořád nemusí být svobodný režim...


Já s čipem rozhodně neskončím. Váš přístup povede k vytvoření cejchované "civilizované" elity a necejchovaným prolétům, vesničanům, tupcům a fanatikům, kteří si nechtějí nechat hlídat třeba svůj zdravotní stav.


Ten Orwell to prostě prokouk...

Pizi
8. 12. 2003 • 7:22

Pamatuju casy, kdy tu byl socialismus a lidi byli posrani a bali se. Jak vidim na vasem prikladu, ono se to da jeste dotahnout dal. Byt posrany ze socialismu, ktery jeste neni, ale co kdyby prisel. Chodite do majoveho pruvodu i dnes? Pro jistotu? Co kdyz jednou zase prijdou k moci? Urcite uz si dnes pisou kdo chodi.

Honza
5. 12. 2003 • 1:17

"bludištěm, zbožím s neoznačenými cenami, frontami u pokladen, nevalnou nabídkou základního potravinářského zboží, krátkou otvírací dobou a předraženými výběhovými typy nepotravinářského zboží, byl by zákazníkům jen pro smích."

No, moc clanky nekomentuju ale tohle me dostalo Vy jste asi nikdy na Wal-Martu nebyl ze? Ja jich par prosel (sice jako illegal worker, ale aspon jsem to videl na vlastni oci) WM je sunt a to totalni. Mozna ze byste se divil co je "prumerny" american schopny koupit. Frotny u pokladen, celkem bezna vec, potraviny v nekterych obchodech jsou tak na dve lajny o delce 5metru a o vybehovych typech zbozi? Smarja, tam kolikrat prodavali veci nad kterejma kroutil hlavou i kolega mexik co tam delal Podotykam ze jsem nebyl na zadnych zapadakovech, ale na relativne dobre situovanych kramech. Jedine s cim musim souhlasit je ze presto, co jsem tu naspal, umeji svuj business dobre. Maji nizke ceny (a to prodavaji znacnou cast se 100% marzi -vim, videl jsem objednavkove listy na zbozi kde byla uvedena jejich nakupni a prodejni cena) a da se rict ze se o sve zakazniky staraji docela dobre. Zrejme to staci k uspechu

PetrD
5. 12. 2003 • 2:56

Jó, taky jsem nějakej Walmart prolez, mě to připadalo jako normální obchoďák, sem tam nějaká dobrá cena, jinak normál... ale co sem si všim, tak samý zboží od Ťongů, výrobní náklady - miska rýže/osoba/den, to se pak srážej ceny

Robert Němec
5. 12. 2003 • 3:38

Aspoň tam, kde jsem byl já: Harrods to samozřejmě není, prostě asi něco jako Globus, ceny nízké.

Ditys
5. 12. 2003 • 13:32

No, v Globusu skutečně nebývají fronty u pokladen,
což je mi sympatické.

Jiří Hlavenka
5. 12. 2003 • 8:42

Ve Wal-Martu jsem pochopitelně byl, a nepřipadl mě odlišný od jiných obchodů. Není to rozhodně nízkosortimentní paletovka, a péče o zákazníky je dobrá. Ovšemže jsou lepší obchody, ale jsou dražší, v tom se asi shodneme.

Honza
5. 12. 2003 • 9:19

Jo, mate pravdu, zbozi je hromada, ceny nizke a pece o zakazniky celkem jde. Ja reagoval na ty (imho) silene superlativy a srovnani ktere z clanku uplne cisely :)
Mozna jsem byl zbytecne kousavy, ale precejen bylo uz trosku pozde :o) WM je uplne obycejnej obchod s hodne levnym zbozim (dobra pripominka byla ze drtiva vetsina zbozi je opravdu z Ciny a Asie obecne). Dobre je (maji to uz skoro vsechny obchody, ale tusim ze WM to zavedl) ale vraceni zbozi. Tady uz to dela Kaufland, ale jen s mesicni lhutou na vraceni, ve statech maji vsude tri. Nejste spokojeny? Vratite zbozi, dostanete prachy. Co si ale Amici dovoli vratit (vetsinou ti s tmavou pleti :o) jsem nechapal. Jak byste se tvarili, kdyby jste videli velkou tlustou cernosku jak vraci prazdny obal od praciho prasku s oduvodnenim ze "je prazdny" Nekecam, uznali to a prachy ji vratili Sam jsem se pak sel podivat jestli obal nebyl treba prasknuty nebo neco podobneho ale ne, bylo to proste v pohode vypotrebovane.

Dirigent
5. 12. 2003 • 8:45

Presne to same jsem chtel napsat! Znam nekolik VM v Californii a je to hruza. Neda se to srovnat s nasimi hypermarkety protoze ve VM jsou potraviny jen okrajova zalezitost - pecivo jen trvanlive balene, zadna zelenina, nic co se musi chladit. Jsou osklive, neutulne a poznamku o cenovkach nechapu. Pravdou je, ze maji dobre ceny. Koupil jsem tam stul pod pocitac, mikrovlnku a par dalsich veci.

Vita
5. 12. 2003 • 9:22

Znam nekolik WM ve Wisconsinu a zas takova hruza to neni. V turistickych centrech WalMart vetsinou nema moc notebooku, zato potravin (vcetne neustale rosene zeleniy) ma cela obrovska oddeleni...

Dirigent
5. 12. 2003 • 9:46

Tak to koukam . Asi mistni rozdily. VM v okoli San Fracisca, San Jose a podobne nic takoveho nemaji, zato se tam da koupit mikrovlnka za $49 .

wang
5. 12. 2003 • 13:40

to se da koupit i tady...

Tuszka
5. 12. 2003 • 9:57

Je pravda, že některé zboží se podobá vietnamským tržnicím a najít výrobek bez nápisu Made in China vyžaduje dlouhé hledání. Ale nevyžaduje-li člověk kvalitu nebo kupuje-li značkové zboží, má téměř jistotu, že to koupí ve Wal-Martu nejlevněji. To, že lze téměř vše zboží bez udání důvodu do 30 dní vrátit, je taky použitelný. I když naše hypermarkety vypadají lépe a mají někdy lepší boží, mají co dohánět - fronty u pokladen, přístup k zákazníkovi, otevírací doba, snadné reklamace atd.

Určitě si přečtěte

Články odjinud