W3C zvažuje, jak vybírat licenční poplatky za webové standardy

Web je zdarma, za to, že použijete obrázek v JPG nikomu nic neplatíte, že použijete třeba Flash ve stránce máte také zadarmo, W3C konsorcium nyní ale zpracovává dokument, který by měl upřesnit, jak případné licenční poplatky vybírat.
Na pohled to vypadá poměrně nepříjemně, jakoby od nynějška všechna nová doporučení W3C byla rovnou svázána s nějakými licenčními poplatky. Návrh tohoto standardu vzbudil těsně před víkendovou uzávěrkou pro podněty veřejnosti masivní kritiku, i když na webu visel již od půlky srpna. Vzhledem k enormnímu nárůstu kritiky na poslední chvíli se W3C rozhodlo prodloužit tento termín do 11. října a teprve pak bude případně standard schválen.

O co vlastně jde, v historii veřejných standardů jsme již měli několik hrozících patentových sporů, které naštěstí časem vyšuměly. Jmenovat můžeme třeba nároky Geoworks na části standardu Bluetooth či kontroverzní patent na hyperlink, ohroženo bylo i použití formátu GIF. W3C zatím neměla žádný konkrétní předpis, jak s tím zacházet, pokud prostě někde hrozilo moc patentů, standard přijat nebyl, nebyla tady ale norma na případné později vznesené patentové nároky k určitému standardu.

W3C proto navrhuje RAND (reasonable, non-discriminatory), který by měl definovat právě upozorňování na patenty při přípravě nových standardů a současně konkretizovat případné licenční poplatky, pokud to bude někdy třeba. Navíc W3C nehodlá nijak zpoplatňovat standardy na základní low-level úrovni, ty budou vždy zdarma.

Pokud bude schvalován nějaký standard, musí být dle návrhu předem známy všechny možné patentové konflikty, později vznesené připomínky nebudou akceptovány. V případě, že se ukáže, že to opravdu bez licence nejde (zatím se to vždy podařilo), bude definován rovný a nediskriminační systém licenčních poplatků, prostě se bude platit, ale všichni stejně. Poplatky nebude inkasovat W3C, ale ten, komu patenty patří, W3C bude pouze dohlížet na to, aby se nedělaly rozdíly.

Internet již mnohokráte prokázal, že proti definovaným placeným standardům velmi rychle dokáže vytvořit své vlastní bezplatné standardy. V tomto bodě se tedy žádné výrazné změny konat zřejmě ani nebudou. Jde v prvé řadě o předcházení pozdějším problémům a bohužel v situaci, kdy v Americe existuje institut softwarových patentů, je musí řešit i W3C.

Diskuze (8) Další článek: Novell obvinil Microsoft ze lživé reklamní kampaně

Témata článku: Licence, W3C, Standard, POP, Licenční poplatek, Rand, Enormní nárůst, Standard bluetooth, Patentový spor, Poplatek, Jak


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5