W3C zvažuje, jak vybírat licenční poplatky za webové standardy

Web je zdarma, za to, že použijete obrázek v JPG nikomu nic neplatíte, že použijete třeba Flash ve stránce máte také zadarmo, W3C konsorcium nyní ale zpracovává dokument, který by měl upřesnit, jak případné licenční poplatky vybírat.
Na pohled to vypadá poměrně nepříjemně, jakoby od nynějška všechna nová doporučení W3C byla rovnou svázána s nějakými licenčními poplatky. Návrh tohoto standardu vzbudil těsně před víkendovou uzávěrkou pro podněty veřejnosti masivní kritiku, i když na webu visel již od půlky srpna. Vzhledem k enormnímu nárůstu kritiky na poslední chvíli se W3C rozhodlo prodloužit tento termín do 11. října a teprve pak bude případně standard schválen.

O co vlastně jde, v historii veřejných standardů jsme již měli několik hrozících patentových sporů, které naštěstí časem vyšuměly. Jmenovat můžeme třeba nároky Geoworks na části standardu Bluetooth či kontroverzní patent na hyperlink, ohroženo bylo i použití formátu GIF. W3C zatím neměla žádný konkrétní předpis, jak s tím zacházet, pokud prostě někde hrozilo moc patentů, standard přijat nebyl, nebyla tady ale norma na případné později vznesené patentové nároky k určitému standardu.

W3C proto navrhuje RAND (reasonable, non-discriminatory), který by měl definovat právě upozorňování na patenty při přípravě nových standardů a současně konkretizovat případné licenční poplatky, pokud to bude někdy třeba. Navíc W3C nehodlá nijak zpoplatňovat standardy na základní low-level úrovni, ty budou vždy zdarma.

Pokud bude schvalován nějaký standard, musí být dle návrhu předem známy všechny možné patentové konflikty, později vznesené připomínky nebudou akceptovány. V případě, že se ukáže, že to opravdu bez licence nejde (zatím se to vždy podařilo), bude definován rovný a nediskriminační systém licenčních poplatků, prostě se bude platit, ale všichni stejně. Poplatky nebude inkasovat W3C, ale ten, komu patenty patří, W3C bude pouze dohlížet na to, aby se nedělaly rozdíly.

Internet již mnohokráte prokázal, že proti definovaným placeným standardům velmi rychle dokáže vytvořit své vlastní bezplatné standardy. V tomto bodě se tedy žádné výrazné změny konat zřejmě ani nebudou. Jde v prvé řadě o předcházení pozdějším problémům a bohužel v situaci, kdy v Americe existuje institut softwarových patentů, je musí řešit i W3C.

Diskuze (8) Další článek: Novell obvinil Microsoft ze lživé reklamní kampaně

Témata článku: Licence, W3C, Poplatek, Standard, Standard bluetooth, POP, Patentový spor, Rand, Enormní nárůst, Licenční poplatek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů