W3C zvažuje, jak vybírat licenční poplatky za webové standardy

Web je zdarma, za to, že použijete obrázek v JPG nikomu nic neplatíte, že použijete třeba Flash ve stránce máte také zadarmo, W3C konsorcium nyní ale zpracovává dokument, který by měl upřesnit, jak případné licenční poplatky vybírat.
Na pohled to vypadá poměrně nepříjemně, jakoby od nynějška všechna nová doporučení W3C byla rovnou svázána s nějakými licenčními poplatky. Návrh tohoto standardu vzbudil těsně před víkendovou uzávěrkou pro podněty veřejnosti masivní kritiku, i když na webu visel již od půlky srpna. Vzhledem k enormnímu nárůstu kritiky na poslední chvíli se W3C rozhodlo prodloužit tento termín do 11. října a teprve pak bude případně standard schválen.

O co vlastně jde, v historii veřejných standardů jsme již měli několik hrozících patentových sporů, které naštěstí časem vyšuměly. Jmenovat můžeme třeba nároky Geoworks na části standardu Bluetooth či kontroverzní patent na hyperlink, ohroženo bylo i použití formátu GIF. W3C zatím neměla žádný konkrétní předpis, jak s tím zacházet, pokud prostě někde hrozilo moc patentů, standard přijat nebyl, nebyla tady ale norma na případné později vznesené patentové nároky k určitému standardu.

W3C proto navrhuje RAND (reasonable, non-discriminatory), který by měl definovat právě upozorňování na patenty při přípravě nových standardů a současně konkretizovat případné licenční poplatky, pokud to bude někdy třeba. Navíc W3C nehodlá nijak zpoplatňovat standardy na základní low-level úrovni, ty budou vždy zdarma.

Pokud bude schvalován nějaký standard, musí být dle návrhu předem známy všechny možné patentové konflikty, později vznesené připomínky nebudou akceptovány. V případě, že se ukáže, že to opravdu bez licence nejde (zatím se to vždy podařilo), bude definován rovný a nediskriminační systém licenčních poplatků, prostě se bude platit, ale všichni stejně. Poplatky nebude inkasovat W3C, ale ten, komu patenty patří, W3C bude pouze dohlížet na to, aby se nedělaly rozdíly.

Internet již mnohokráte prokázal, že proti definovaným placeným standardům velmi rychle dokáže vytvořit své vlastní bezplatné standardy. V tomto bodě se tedy žádné výrazné změny konat zřejmě ani nebudou. Jde v prvé řadě o předcházení pozdějším problémům a bohužel v situaci, kdy v Americe existuje institut softwarových patentů, je musí řešit i W3C.

Témata článku: W3C, Licence, Patentový spor, Rand, Licenční poplatek, Standard, Poplatek

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 186

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 22

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji