Vzniklo první odvykací centrum pro lidi, kteří jsou závislí na kryptoměnách

Vzniklo první odvykací centrum pro lidi, kteří jsou závislí na kryptoměnách

S nápadem, který nikde jinde na světě nemá obdoby, přišla skotská nemocnice Castle Craig Hospital. Otevřela program, který je zaměřený na lidi trpící závislostí na těžbě a obchodování s kryptoměnami. Informuje o tom Evening Standard.

Program je v tuto chvíli pro lidi, kteří si uvědomují, že jejich obživa nebo koníček už přesáhl meze a sledování pohybů cen kryptoměn každou minutu není zdravé. Obchodování s virtuálními měnami totiž dokáže způsobit stejnou behaviorální závislost jako online gambling - minimálně to tvrdí experti, kteří se na tvorbě programu podíleli. Z toho důvodu jsou zde využívané stejné metody jako u závislosti na gamblingu.

U kryptoměn je riziková jejich enormní volatilita. Člověk může relativně snadno propadnout obsesivní touze neustále sledovat pohyby cen, protože tato aktiva se skutečně mění každým momentem.

„Vysoce rizikový trh s kryptoměnami, které neustále fluktuují, gamblerské povahy přitahují. Poskytuje to vzrušení a únik od reality. Například u bitcoinu je to vidět - lidé na něm mnoho tratili i mnoho viděli. Klasická situace,“ vysvětluje vznik programu expert na gambling Chris Burn z nemocnice Castle Craig.

Některé z odvykacích procedur povede terapeut Tony Marini, člověk, který v minulosti sám byl závislý na gamblingu a kokainu. Jeho úkolem bude ukázat lidem, jak se dá žít bez jejich závislosti.

„Jelikož jsem si tím sám prošel, moje zkušenost se závislostmi mi dává určitou empatii směrem k ostatním, kteří mají tento problém. Obchodování s kryptoměnami vnímám jako způsob, jak se lidé snaží utéct před sebou samými. Je to jiný svět a jim se nelíbí ten reálný. První fází je připojit se k dalším závislákům a svěřit se se svým příběhem. Pomáhá to lidem identifikovat se a uvědomit si, že nejsou sami,“ popisoval Marini.

Kolik lidí aktuálně na světě obchoduje s kryptoměnami, není známo. Stejně se tak se neví, u kolika lidí už to představuje závislost. Podobnost s gamblingem je ale u kryptoměn zjevná.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash nebo třeba Ripple a Monero. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinObchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyJak vybrat peníze za bitcoiny z bankomatuKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (12) Další článek: Ruský Yandex přišel s vlastním chytrým reproduktorem. Je v něm asistentka Alice

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Pohyb cen, Závislost, Trpící člověk, Klasická situace, Gambling, Obchodování, Stejná metoda, Měna, První fáze


Určitě si přečtěte

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?