Pamatujete na audiofilní síťové nebo USB kabely za desítky nebo i stovky tisíc korun? Movití netopýři si budou moci koupit i první SSD zaměřené na co nejvyšší zvukovou kvalitu. Na novinku upozornil Tom’s Hardware, který objevil diskuzi na fóru Audiophile Style.
SSD formátu M.2 2280 s podporou PCIe 3.0 a protokolu NVMe nevypadá jako běžné úložiště. Má totiž pozlacené kontakty, lepší stínění, a především z něj trčí dva velké kondenzátory a zdířka pro externí 5V napájení.
Paměťový řadič je od Realteku, integrovaný TLC NAND čip s kapacitou 1 TB pak běží v pseudoSLC režimu, takže má dostupnou kapacitu jen 333 GB, zato s trvale udržitelnou vysokou rychlostí a delší životností.
Ač je hudba v počítači uložena digitálně ve formě jedniček a nul, takže už na ni nemá elektromagnetické rušení žádný vliv, na Audiophile Style lidé s vážnou tváří diskutují, jaký je rozdíl nejen mezi tímto a konvenčním SSD, ale také jako režimem TLC a pseudoSLC. Ten druhý je přirozenější a jemnější, jak jinak. Sám prodejce jej přitom doporučuje pro operační systém, ale na data (a hudbu) mají lidé používat jiné SSD. Ve fóru padají i na doporučení na další disky a flashky, které uchovají zvuk v nejlepší možné kvalitě.
Ale teď vážně
Pochopitelně i SSD mají různou kvalitu, vinou rušení či jiných problémů u nich může docházet k chybám při čtení, ale od toho mají samoopravovací mechanismy. A co je dost dobré pro data na všech počítačích a serverech světa, to zcela určitě musí stačit i audiofilům.
Počítač skutečně ovlivňuje kvalitu reprodukce až na úrovni DA převodníku. Interní zvuková karta s nedostatečným stíněním a „šumícími“ komponenty okolo bude vydávat horší zvuk. Ale od toho jsou externí DAC do USB, které jsou od toho zlého počítače daleko.
A rozdíl logicky bude i v samotných DAC. Externí zvukovka z Aliexpressu za 30 Kč nebude hrát tak dobře jako stokrát dražší model od Cambridge Audio. A ten zase bude nepatrně horší než řešení od T+A za půl milionu. Jestli je ale hudba uložená na SSD, HDD, CD nebo disketě, není vůbec podstatné.