Vzniká nové peeringové centrum českého Internetu

Vracíme se k ohlášení nového peeringového centra a komentujeme některé souvislosti.
Brněnská společnost Gemma Systems, známá především jako distributor podnikových informačních systémů holandské firmy Baan, oznamuje vytvoření nového peeringového centra pro český Internet s názvem Gemma IX. Centrum vzniká jako reakce na činnost současného peeringového centra NIX a zejména situaci v posledních měsících. Gemma IX vzniká jako nezisková společnost, která bude nabízet jednak peering jako svou hlavní aktivitu, jednak i další doplňkové služby v oblasti Internetu pro své členy. Manažer projektu Petr Klega uvádí, že v současné době předčil rozvoj Internetu u nás současné možnosti NIX.CZ, takže místo rozšiřování služeb tohoto centra dochází k rozvoji privátního peeringu mezi jednotlivými poskytovali internetových služeb. Dále uvádí, že zatímco byl NIX.CZ v době svého vzniku organizací schopnou dostatečně splnit potřeby českého peeringu, nahromadily se v poslední době problémy, související jednak s umístěním technologie v prostorách jednoho z telekomunikačních operátorů, jednak s dalšími vztahy mezi členy, na jejichž řešení nemá výkonný výbor NIX.CZ potřebné časové zdroje. Dále uvádí, že v současné době se zřejmě internetový provoz českých providerů směřující do zahraničí a do českých sítí blíží poměru 50:50; dochází tak ke zbytečnému využívání drahých zahraničních páteří (data zbytečně putují přes oceán), což dnes stojí desetitisíce dolarů měsíčně za každé dva megabity. Přitom investování pěti procent z hodnoty těchto částek do kvalitního peeringového centra by tyto výdaje odstranilo.

Živě komentuje: znalcům českého Internetu je jasné, že tato poměrně nenápadná zpráva má pro technický rozvoj českého Internetu klíčový význam. Kvalitní domácí peering je naprosto nutný, aby uživatelé českého Internetu (tj. čtenáři domácích stránek) k nim měli stejně rychlý přístup bez ohledu na to, u kterého providera jsou připojeni a který provider zmíněné stránky hostuje – v teoretickém případě pak by měl být přístup stejně rychlý, jako kdyby byly stránky i připojení realizovány u providera stejného. Pokud Gemma uvádí úspory na nákladech providerů hradících provoz na zahraničních linkách, pak je nutné dodat, že další, ještě násobně vyšší úspory vzniknou dokonalým peeringem u uživatelů českých – ti budou platit méně za poplatcích Telecomu, pokud jsou připojeni přes modem, ušetří čas a jejich práce s českým Internetem bude nesporně díky větší rychlosti příjemnější.

Proč iniciuje vznik peeringového centra právě Gemma, jejíž komerční aktivity jsou jinde? Jedná se jednak o osobní inklinování k této problematice u klíčových manažerů a spoluvlastníků Gemmy, dále určitě o vliv Borise Bělousova z Gemmy, který je jedním z duchovních otců českého peeringu vůbec – a rovněž se jedná o vítané zviditelnění jména firmy. NIX je dnes skutečně přežitý a těžko rekonstruovatelný; pro peering je skutečně klíčové, aby stál mimo jakékoli komerční firmy podnikající v Internetu. To by mělo být díky Gemma IX splněno – start projektu zajistí z vlastních prostředků Gemma, pak půjde o provoz nezávislé neziskové společnosti, kterou „ovládají“ její členové rovným způsobem – jeden člen, jeden hlas. Též hospodaření Gemma IX by mělo být zcela transparentní – provideři zaplatí pouze náklady spojené s provozováním místa pro IX a výdaje na osobu, která se bude o provoz IX starat. A nakonec, poskytování služeb v Gemma IX hodně „ladí“ s plánovaným rozšířením činnosti firmy na oblast customer relationship management (CRM).

Jakou šanci má tento projekt na úspěch? Domnívám se, že klíčové osoby z Gemmy již provedly řadu jednání s důležitými českými providery a že se jedná o aktivitu, se kterou jsou seznámeni a se kterou vyslovili souhlas (popřípadě již znají plánované náklady na členství v IX a vyjádřili zájem o členství, ale to je už určitá spekulace). Je-li tomu tak, pak bude mít NIX.CZ těžký život – pokud se členy Gemma IX stanou všichni čeští provideři (stačí jádro těch nejsilnějších – ostatní se pak připojí též), není příliš důvod, aby NIX.CZ nadále existoval.

Největší problémy NIX.CZ byly odjakživa „politické“, což je spíš eufemismus pro osobní zájmy, ve kterých jeden provider nemá rád druhého, tři chtějí vyblokovat čtvrtého a proto jej do NIXu nepustí atd.; NIX nikdy neměl profesionální management (tj. manažery či manažera, kteří by pracovali jen pro NIX a neměli svou hlavní pracovní funkci v některé providerské firmě). Za této situace je vlastně implus ke zrodu dalšího peeringového centra ze strany Gemmy ideální, protože Gemma není (a zřejmě nebude) providerem a tudíž by při startu peeringu neměly tyto osobní třenice vzniknout. Více informací k celé problematice je na www.gemma.cz/ix.

Diskuze (3) Další článek: Stanoveno datum uvedení Windows 2000

Témata článku: Internet, Rychlá doba, Současná doba, Boris, Gemma, Těžký život, Centrum, Peeringové centrum, Komerční činnost, Peering, Rozšiřování služeb, Poslední šance, Vznik, Osobní klíč


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně