Software | Zoner Photo Studio

Vzniká český editor videa, Zoner Photo Studio X už se neorientuje jen na fotky

Zoner Photo Studio X je tradiční software pro úpravu a správu fotografií. V tomto směru disponuje pokročilými funkcemi a hodí se i na vyvolávání snímku z formátů RAW. Ačkoli se už dříve naučil i základní editaci videoklipů, byla podpora videí jen takovým doplňkem, abyste mohli poslepovat pár fotek a krátkých záběrů do jedné společné videoprezentace. Jenže to se teď mění.

Zoner právě vydal novou verzi svého Photo Studia X, která se zaměřuje právě na editaci videí a přináší v tomto směru mnoho inovací. 

Lepší práce s časovou osou i samotnými klipy

Například je vylepšen samotný základ, tedy práce s časovou osou. Nově lze pohodlněji pracovat s více stopami, přesouvat je, zamykat a přesněji pracovat i s playheadem, a to až na úrovni jednotlivých framů.  

Nově funguje rychlá editace s klávesovými zkratkami tak, jak je zvykem v každém lepším videoeditoru. V Zoner Photo Studiu X lze klasicky ořezávat myší a v kombinaci s klávesou Shift nově dojde k ořezu s automatickým výmazem vzniklé mezery. Přesun klipu s Ctrl zajistí jeho kopírování a stisk Shift zaručí zarovnání napříč videostopami.

 

Funkce videoeditoru je v ZPS X trochu schovaná. Běžte na záložku Vytvořit a dole klikněte na tlačítko Video.

 

Hlavně je ale nově možné podrobně upravovat každý klip z hlediska barev, expozice, vyvážení bílé či doostření. Možnosti úprav jsou de facto zkopírovány z editoru fotografií, takže se uživatelé velmi snadno zorientují a naučeným nástrojem nově mohou upravovat i videoklipy. K dispozici jsou i oblíbený efekt vinětace. 

Úpravy klipu lze snadno zkopírovat a přenést na jiný klip, případně na všechny následující. Práce je přitom opět podpořena i klávesovými zkratkami pro rychlejší aplikaci. 

Videoeditor dále nabídne možnost vkládání textových titulků a efektních přechodů mezi klipy, již z dřívějška také umí dobře zpracovat sérii fotografií s efekty Pan&Zoom. Videostop můžete mít minimálně několik desítek (po dvaceti jsem přestal počítat) a samozřejmostí je možnost vkládat jen samotné audiostopy, například s hudbou nebo komentářem. 

Na fotky se nezapomnělo

Z hlediska samotné práce je videoeditor rychlý a protože zatím neoplývá funkcemi, tak i přehledný. Jedinou slabinou je poměrně dlouhé načítání klipů, aby se s nimi následně dalo v časové ose pracovat. 

Maximum na výstupu je rozlišení 4K a 60 fps, bohužel však není k dispozici podrobnější nastavení ohledně bitratu nebo kodeku.  

Zoner Photo Studio X je nyní použitelný jako základní videoeditor, který už však nabídne i něco víc, než jen slepení několika klipů a obrázků. Mohou v něm nyní vznikat už celkem působivá videa. Samozřejmě představuje stále jen naprostý základ funkcí oproti pokročilým videoeditorům, ale myslím si, že většině hobby fotografů to bude na zpracování videa z dovolené plně dostačovat. 

Dá se očekávat, že podpora videí se bude v Zoner Photo Studiu X nadále postupně rozšiřovat, nicméně nezapomíná se ani na funkce fotografické. V nové verzi přibyly například nové funkce pro rychlé kopírování efektů mezi jednotlivými fotkami, a to včetně klávesových zkratek. Funguje to podobně jako ve videoeditoru s vloženými klipy, ovšem efekty se zde překopírují z fotky na fotku, nebo na celou sérii fotek. Nemusíte si přitom nastavení zdlouhavě nejprve ukládat a následně vyvolávat, jako to bylo doposud. 

Z fotografických novinek můžu zmínit třeba ještě vylepšení nástroje pro porovnávání fotek nebo inovace v rámci navázaného úložiště Zonerema. Je ale fakt, že fotografických funkcí bylo při aktuální dávce inovací minimum. Na ty zas přijde řada při další velké aktualizaci, kterou očekáváme na podzim. 

Diskuze (52) Další článek: Google začne zprávy ve vyhledávači zařazovat do většího kontextu

Témata článku: Software, Video, Zoner Photo Studio, Klip, Klávesová zkratka, Zoner, Studio, Shift, Funkce, Videoklip, Pan, Editor, Editace, FotkaHry zadarmo nebo se slevou: velký balík za pár stovek a The Lion

Hry zadarmo nebo se slevou: velký balík za pár stovek a The Lion's Song zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět