Vznik společnosti Intel a předchůdci klávesnic

Z významných kalendárií na tento týden připadá například vznik společnosti Intel Corporation, stranou však nezůstává například ani první psací stroje a jejich moderní následníci v podobě rozličných klávesnic. Zmínku zasluhují také Markovovy řetězce či na první pohled skryté počítače.
Vznik společnosti Intel a předchůdci klávesnic

Intel z roku osmašedesát

Dne 18. června roku 1968 byla založena jedna z největších a nejslavnějších společností na poli výpočetní techniky – řeč je o gigantu jménem Intel Corporation. U jeho zrodu stáli Robert Noyce a Gordon Moore, prvně jmenovaný přitom zastával funkci předsedy, Moore pak působil na postu viceprezidenta.

První procesor společnosti Intel spatřil světlo světa v roce 1971, a to pod označením 4004. Byl vyroben 10mikronovou technologií a skládal se z více než dvou tisíců tranzistorů. Srovnání výkonu se současnými moderními procesory může navodit lehký úsměv, jelikož Intel 4004 dosahoval frekvence 108 kHz. Nicméně osmibitový procesor 8008 na sebe nenechal dlouho čekat a podobně jako 4004 našel uplatnění především v kalkulačkách. Intel 8008 zvládal za stejnou dobu dvakrát tolik instrukcí co Intel 4004.

Klepněte pro větší obrázek

Procesor Intel 4004
(Zdroj:
NetEconomie.com)

Prvním procesorem, který byl vytvořen přímo pro osobní počítače, se stal Intel 8080. Pro srovnání s „kalkulačkovými“ předchůdci, Intel 8080 obsahoval na šest tisíc tranzistorů a jeho frekvence dosahovala 2 MHz. Nejen těmto průkopnickým procesorům, ale také modernějším nástupcům je na Internetu samozřejmě věnována celá řada stránek. Přímo v rámci Živě se jedná například o archivní článek Intel Corporation – procesory a historie firmy z roku 2001. Ze zahraničních zdrojů si o pozornost říkají například Intel Museum či History of the Intel Microprocessor.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors
http://www.molik.go.cz/pc/cpu.htm
http://asz486.czweb.org/text/clanek01.htm

Psací stroj a moderní klávesnice

Na řádcích Živě jste se v nedávné době mohli dočíst o moderních počítačových klávesnicích a současných vývojových trendech v této oblasti (Rozložení kláves – noční můra uživatele?, Moderní klávesnice – multimédia na dosah ruky, Klasiku či ergonomickou? Klávesnice pro každého). Na tento týden připadá také výročí udělení patentu za psací stroj, tedy pomyslného předchůdce právě novodobých klávesnic – dne 23. července jej v roce 1829 získal americký vynálezce William Austin Burt.

Burtův psací stroj nesl název „typographer“ a jako základní materiál při jeho výrobě bylo použito dřevo. Originál sice lehl popelem při požáru patentového úřadu v roce 1836, nicméně postupem času vzniklo několik replik podle původního návrhu. Avšak ani typographer ještě nepředstavoval ideální psací stroj pro urychlení práce tak, jak obdobná zařízení známe dnes. Odhaduje se, že než byl vynalezen skutečně funkční a efektivní psací stroj, vzniklo na pět desítek jeho více či méně úspěšných předchůdců.

Jak se lze dočíst například na těchto českých stránkách, zlomový okamžik přišel v roce 1863, kdy tiskař Christopher Latham Sholes z Milwaukee zhotovil prototyp psacího stroje v již takřka dnešním pojetí. Mechanický princip byl stejný, avšak neumožňoval sledovat právě psaný text. Samozřejmě také klávesnicím, jako nejoblíbenějším vstupním zařízením, je v internetovém online světě věnováno velké množství stránek. Kromě již výše odkazovaných článků na Živě se jedná například o How Computer Keyboards Work.

Klepněte pro větší obrázek

Virtuální klávesnice kdekoliv
(Zdroj:
http://www.mypocketpc.ch/Reviews/Hardware/15876.aspx)

Další informace:
http://www.medscape.com/viewarticle/531019
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Computer_keyboards

Skryté počítače i Markovovy řetezce

Na den 23. července vychází výročí narození (1952) amerického vědce Marka Weisera, o němž se zmiňovalo již jedno z dřívějších kalendárií s názvem Světelné telefonování a skryté počítače. Mark Weiser se proslavil formulací myšlenky takzvaného všudypřítomného počítání (ubiquitous computing), když v roce 1989 předpověděl, že budoucnost nebude patřit samostatným osobním počítačům, nýbrž nesrovnatelně menším zařízením, která budou na první pohled ukryta v každodenně používaných výrobcích. Široké spektrum uživatelů tak nemusí o přítomnosti počítače v řadě případů ani vědět, naopak bude pouze těžit z konečných výsledků.

Ze světa fyziků by tento týden oslavil narozeniny Angličan Robert Hooke (narozen 18. července 1635), připomenout si lze také úmrtí Itala Guglielma Marconiho (20. července 1937). Robert Hooke se stal uznávaným zejména díky zkoumáním vesmíru a astronomickými pozorováním – snažil se přesně vysvětlit pohyb planet a odpovídající fyzikální závislosti. Druhý jmenovaný Guglielmo Marconi se věnoval bezdrátovému přenosu, kdy na takovýto telegraf 2. června roku 1896 získal patent.

Dvacátý červencový den v roce 1922 zemřel ruský matematik Andrej Markov, který definoval jednak zvláštní případ modelů konečných automatů a jednak takzvané Markovovy řetězce. Na matematickém poli se dále věnoval teorii čísel, infinitezimálnímu počtu a teorii pravděpodobnosti. Detailní informace o rozpoznávání se zmiňovanými modely je možné nalézt například ve stejnojmenné přednášce na stránkách ČVUT.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Weiser
http://www.quido.cz/osobnosti/hooke.htm
http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Markov.html

Témata článku: Hardware, Klávesnice, Gordon, Marconi, Milwaukee, Robert, Ergonomická klávesnice, Psací stroje, Ruská klávesnice, Světelné zdroje, Novodobá historie, Vznik, Současný prototyp, Moderní stroj, Mechanická klávesnice, Moderní svět, Teorie, Světelný rok

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jakub Hegenbart 21. 7. 2006 14:04:38
    Rozhodně vyrábějí.
  • Karel 21. 7. 2006 13:50:57
    Opravte mě, pokud se pletu, ale nebylo v úterý 18. CERVENCE?
  • Pieter 21. 7. 2006 12:52:54
    On asi myslí, že by tam ěmlo být pracoval na frekvenci ...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 35

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?