Vznik společnosti Intel a předchůdci klávesnic

Z významných kalendárií na tento týden připadá například vznik společnosti Intel Corporation, stranou však nezůstává například ani první psací stroje a jejich moderní následníci v podobě rozličných klávesnic. Zmínku zasluhují také Markovovy řetězce či na první pohled skryté počítače.

Intel z roku osmašedesát

Dne 18. června roku 1968 byla založena jedna z největších a nejslavnějších společností na poli výpočetní techniky – řeč je o gigantu jménem Intel Corporation. U jeho zrodu stáli Robert Noyce a Gordon Moore, prvně jmenovaný přitom zastával funkci předsedy, Moore pak působil na postu viceprezidenta.

První procesor společnosti Intel spatřil světlo světa v roce 1971, a to pod označením 4004. Byl vyroben 10mikronovou technologií a skládal se z více než dvou tisíců tranzistorů. Srovnání výkonu se současnými moderními procesory může navodit lehký úsměv, jelikož Intel 4004 dosahoval frekvence 108 kHz. Nicméně osmibitový procesor 8008 na sebe nenechal dlouho čekat a podobně jako 4004 našel uplatnění především v kalkulačkách. Intel 8008 zvládal za stejnou dobu dvakrát tolik instrukcí co Intel 4004.

Klepněte pro větší obrázek

Procesor Intel 4004
(Zdroj:
NetEconomie.com)

Prvním procesorem, který byl vytvořen přímo pro osobní počítače, se stal Intel 8080. Pro srovnání s „kalkulačkovými“ předchůdci, Intel 8080 obsahoval na šest tisíc tranzistorů a jeho frekvence dosahovala 2 MHz. Nejen těmto průkopnickým procesorům, ale také modernějším nástupcům je na Internetu samozřejmě věnována celá řada stránek. Přímo v rámci Živě se jedná například o archivní článek Intel Corporation – procesory a historie firmy z roku 2001. Ze zahraničních zdrojů si o pozornost říkají například Intel Museum či History of the Intel Microprocessor.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors
http://www.molik.go.cz/pc/cpu.htm
http://asz486.czweb.org/text/clanek01.htm

Psací stroj a moderní klávesnice

Na řádcích Živě jste se v nedávné době mohli dočíst o moderních počítačových klávesnicích a současných vývojových trendech v této oblasti (Rozložení kláves – noční můra uživatele?, Moderní klávesnice – multimédia na dosah ruky, Klasiku či ergonomickou? Klávesnice pro každého). Na tento týden připadá také výročí udělení patentu za psací stroj, tedy pomyslného předchůdce právě novodobých klávesnic – dne 23. července jej v roce 1829 získal americký vynálezce William Austin Burt.

Burtův psací stroj nesl název „typographer“ a jako základní materiál při jeho výrobě bylo použito dřevo. Originál sice lehl popelem při požáru patentového úřadu v roce 1836, nicméně postupem času vzniklo několik replik podle původního návrhu. Avšak ani typographer ještě nepředstavoval ideální psací stroj pro urychlení práce tak, jak obdobná zařízení známe dnes. Odhaduje se, že než byl vynalezen skutečně funkční a efektivní psací stroj, vzniklo na pět desítek jeho více či méně úspěšných předchůdců.

Jak se lze dočíst například na těchto českých stránkách, zlomový okamžik přišel v roce 1863, kdy tiskař Christopher Latham Sholes z Milwaukee zhotovil prototyp psacího stroje v již takřka dnešním pojetí. Mechanický princip byl stejný, avšak neumožňoval sledovat právě psaný text. Samozřejmě také klávesnicím, jako nejoblíbenějším vstupním zařízením, je v internetovém online světě věnováno velké množství stránek. Kromě již výše odkazovaných článků na Živě se jedná například o How Computer Keyboards Work.

Klepněte pro větší obrázek

Virtuální klávesnice kdekoliv
(Zdroj:
http://www.mypocketpc.ch/Reviews/Hardware/15876.aspx)

Další informace:
http://www.medscape.com/viewarticle/531019
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Computer_keyboards

Skryté počítače i Markovovy řetezce

Na den 23. července vychází výročí narození (1952) amerického vědce Marka Weisera, o němž se zmiňovalo již jedno z dřívějších kalendárií s názvem Světelné telefonování a skryté počítače. Mark Weiser se proslavil formulací myšlenky takzvaného všudypřítomného počítání (ubiquitous computing), když v roce 1989 předpověděl, že budoucnost nebude patřit samostatným osobním počítačům, nýbrž nesrovnatelně menším zařízením, která budou na první pohled ukryta v každodenně používaných výrobcích. Široké spektrum uživatelů tak nemusí o přítomnosti počítače v řadě případů ani vědět, naopak bude pouze těžit z konečných výsledků.

Ze světa fyziků by tento týden oslavil narozeniny Angličan Robert Hooke (narozen 18. července 1635), připomenout si lze také úmrtí Itala Guglielma Marconiho (20. července 1937). Robert Hooke se stal uznávaným zejména díky zkoumáním vesmíru a astronomickými pozorováním – snažil se přesně vysvětlit pohyb planet a odpovídající fyzikální závislosti. Druhý jmenovaný Guglielmo Marconi se věnoval bezdrátovému přenosu, kdy na takovýto telegraf 2. června roku 1896 získal patent.

Dvacátý červencový den v roce 1922 zemřel ruský matematik Andrej Markov, který definoval jednak zvláštní případ modelů konečných automatů a jednak takzvané Markovovy řetězce. Na matematickém poli se dále věnoval teorii čísel, infinitezimálnímu počtu a teorii pravděpodobnosti. Detailní informace o rozpoznávání se zmiňovanými modely je možné nalézt například ve stejnojmenné přednášce na stránkách ČVUT.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Weiser
http://www.quido.cz/osobnosti/hooke.htm
http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Markov.html

Diskuze (9) Další článek: Nové grafické karty s GeForce 7600 pro AGP už i od Leadteku

Témata článku: Hardware, Klávesnice, Světelný rok, Současný prototyp, Intel, Zvláštní případ, MEDS, Teorie, Novodobá historie, Moderní svět, Pohyb planet, Světelné zdroje, Robert, Ergonomická klávesnice, Zlomový okamžik, Ruská klávesnice, Milwaukee, Marconi, Gordon, Vznik, Psací stroje, Moderní stroj, Robert Hook, Spol, Mechanická klávesnice


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle