Vzhůru, vizionáři! Vzdálenosti mizí!

Kniha Konec vzdálenosti je jednou z legendárních publikací, které vlastně zasadily semínka do úrodné, dychtící půdy světa moderních informačních a komunikačních technologií.
Proč v té Americe píší ženské stejně dobrých knih jako my, pánové tvorstva? Jména jako Esther Dyson, Katie Hafner, Jane Metcalfe či Frances Cairncross patří po zásluze k legendám a naši pánové by se měli zamýšlet nad tím, zda jejich představy o „feminismu a harašení“ nejsou poněkud jednostranné.

Kniha Konec vzdálenosti (v originále The Death of Distance, tedy dokonce „Smrt vzdálenosti“) je jednou z legendárních publikací, které vlastně zasadily semínka do úrodné, dychtící půdy světa moderních informačních a komunikačních technologií. Knihou, která prezentuje myšlenky, které jsou pro většinu lidí ještě dnes (originál vyšel v roce 1997, tedy v Internetu „o generaci zpět“) revoluční, ba nepochopitelné – a vysvětluje a dokazuje je s takovou samozřejmostí a průzračností, s jakou třeba kdysi Jiří Grygar vysvětloval svět a vesmír okolo nás ve svém legendárním televizním seriálu. Kniha patří k těm, kde máte po přečtení pocit, že vám někdo sňal klapky z očí – zjistíte, že svět je jiný, než jste si představovali předtím a hlavně dokážete prohlédnout do důsledků revolucí, které kolem sebe cítíte a vidíte, ale jejichž následky si zatím nedovedete domyslet do jasných konců.

Ale o čem to vlastně celé je? O tom, jak komunikační revoluce změní naše životy: co všechno se stane, až skutečně „zmizí vzdálenosti“, tedy až bude úplně jedno, jestli váš kolega z práce sedí na vedlejší židli nebo ve vedlejším světadílu. O tom, že budoucí třísměnný provoz nebude znamenat chod továrny 24 hodin denně, ale tři směny posouvající se postupně v jednom dni z Ameriky do Evropy, z Evropy do Asie a znovu do Ameriky , podle otáčení naší planety. O tom, že sídla společnosti s tisíci lidmi v podstatě zmizí, rozprostřou se po světě – firma jde za člověkem, ne naopak. O tom, že velká firma již nebude znamenat velkou výhodu. O tom, co budou znamenat komunity. O dramatických změnách firemní kultury. O přesunu dozoru k sebekontrole, ale také o ztrátě soukromí. O celkovém míru (!?).

Netvrdím, že se se vším, co Frances Cairncrossová (redaktorka prestižního The Economist) v knize nabízí, lze bezezbytku souhlasit – ale tím lépe, pokud může jakákoli publikace vyprovokovat čtenářovu vnitřní polemiku a diskusi, prospěje to daleko lépe, než když kniha vyvolá sice všeobecný souhlas, ale také ono české „to je všechno hezký, ale co my s tím“. Zde je to právě naopak – Konec vzdálenosti totiž nastává i u nás a není vůbec nesnadné toho využít k podnikatelskému prospěchu. A právě proto by se tato kniha měla stát povinným čtením pro všechny, kteří mají ještě chuť, vůli, sílu (a peníze) u nás podnikat směrem kupředu; koupit byste si ji měli samozřejmě stylově a v duchu idejí knihy, na Vltavě.

Diskuze (1) Další článek: Snadné dokončování názvů souborů v příkazové řádce

Témata článku: Vizionář, Distance, Revoluce, Amerika, Death, Velká vzdálenost, Vzdálenost, Dyson, Jiří Grygar


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně