Vzdušná síť nad Prahou startuje

Dnešním dnem začíná speciální akce WIA, kdy lze ve speciální akci získat jako bonus WiFi PCMCIA kartu Orinoco 802.11b. Otestovali jsme kvality sítě.
Vzdušná síť nad Prahou startuje

Nadpis trochu klame, zatím se spíše než o vzdušnou síť jedná o vzdušné nitky, ale nic to nemění na tom, že ty při prvním testu obstály. O chystaném uvedení Public WiFi společností WIA, které by mělo sloužit k pokrytí exponovaných míst v centru Prahy, zejména kaváren a ostatních oblíbených a navštěvovaných restauračních zařízení, jsme už psali. Dnes se proto zaměříme na první praktický test.

K testování byl vybrán přístupový bod ve Vojtěšské ulici a kavárna U Sv. Vojtěcha, to abych nemusel s notebookem pobíhat po ulici jak cvok. K přístupu do sítě potřebujete jakýkoliv adaptér podporující standard IEEE802.11b a nějaký počítač nebo handheld. K připojení není nic dalšího nutné. Při prvním připojení do sítě obdržíte na rozkoukání 100 MB, které vám na začátek jistě postačí. Pokud budete spokojeni, můžete si dokoupit další data - 1 MB dat stojí 1 Kč a platba se dá provést běžným způsobem nebo pomocí eBanky. Připravuje se i rozšíření o možnost platby pomocí platebních karet, kupónů (jako u GSM operátorů) či prostřednictvím I like Q. Pokud si zaplatíte kredit za 3 000 Kč dostanete poštou WiFi PCMCIA kartu Orinoco 802.11b jako bonus.

Klepněte pro větší obrázek

Kdo najde přípojný bod ve Vojtěšské? :)

K vlastnímu testu sítě byl použit notebook s WiFi PCMCIA kartou. Po zasunutí a zprovoznění karty jsem byl při pokusu o přístup na web přesměrován na adresu wifi.wia.cz, kde jsem provedl registraci (lze provést i zabezpečeně). Po vlastním zaregistrování je ještě nutné provést aktivaci připojení (aktivace session). Následně se dá brouzdat po Internetu již volně, už se dostanu nejenom na wifi.wia.cz. Vše je tedy velmi jednoduché a funguje bez nutnosti cokoliv konfigurovat nebo instalovat, tedy kromě ovladačů pro PCMCIA kartu :)

Klepněte pro větší obrázek

Aktivace session.

U Public WiFi sítě WIA je účtování založeno na množství přenesených dat, což je jistě výhodnější než čas strávený na Internetu. Z tohoto důvodu bylo nutné navrhnout vlastní ovládací software. Již kvůli zmíněnému způsobu účtování, ale i například pro pohodlné přecházení mezi hotspoty, v rámci zabezpečení – uživatelé připojení na jednom hotspotu se například mezi sebou nevidí v Okolních počítačích, každý přípojný bod se dá účtovat odlišně, atd. Tento zastřešující software je zatím pracovně pojmenován WIA WiFi engine (WWE).

Klepněte pro větší obrázek

Struktura sítě.

Připojení ve Vojtěšské kolísalo, ale ani jednou nespadlo a průměrná rychlost při stahování 6 MB ze Slunečnice se pohybovala okolo 50 kB/s, což potěší :) Jedná se o nezabezpečené připojení, ale Public WiFi není určeno k trvalému připojení, takže to ani nijak nevadí. Prozatím lze najít přípojné body ve Vojtěšské, Štěpánské a na Václavském náměstí. Nejpozději do Vánoc by měla být ještě pokryta Františkánská zahrada, Národní Třída a blízké okolí, Jungmannovo náměstí, Pankrác, Jiráskovo náměstí - Tančící dům. Časem na řadu přijde i nějaké sídliště. To je druhá fáze testu a byla popisována již v předchozím článku.

Klepněte pro větší obrázek

Takto by do Vánoc mělo být pokryto centrum Prahy.

Na webových stránkách wifi.wia.cz se po registraci budete dozvídat o nových hotspotech, zjistíte si zbývající kredit, můžete měnit registrační údaje, zaplatíte pomocí eBanky a další.

Musím říct, že jsem byl s prvotním testem spokojen a jednoduchost konfigurace je opravdu pěkně vyřešena. Uvidíme jak si povede síť na Václavském náměstí, kde bude rušení větší.

Klepněte pro větší obrázek

Test signálu pomocí Network Stumbleru.

Dnes za hodinu vytáčeného připojení k Internetu ve špičce zaplatíte 54 Kč a jste schopni stáhnout tak zhruba 25 MB. V tomto porovnání vychází cena za Public WiFi síť od WIA lépe. Naší pozornosti neunikne ani WiFi Jet síť od Eurotelu nebo čerstvá WiFi od GTS.

Diskuze (24) Další článek: Mozilla 1.2 final k dispozici

Témata článku: Software, Byznys, Orin, Public, Aktivace, Slunečnice, Prvotní test, PCMCIA, Praha


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku