Intel i AMD k některým svým procesorům přibalují základní chladiče, v případě AMD u dražších procesorů najdete i lepší chlazení s nižšími otáčkami ventilátoru a podsvícením. Ve velké části případů, zejména pak u výkonnějších procesorů Intelu, bude potřeba dokoupit vlastní chladič s lepší efektivitou. Oproti těm boxovaným vás nebudou rušit hlukem malého ventilátoru, udrží teplotu na nižších stupních a s velkou pravděpodobností přežijí stejně jako zdroj nebo skříň několik sestav.
Vybírat přitom můžete z klasických vzduchových chladičů s větším pasivem a ventilátorem anebo vodních sestav All-in-one, kde montáž zvládne většina uživatelů. Věnovat se naopak nebudeme stavebnicím pro sestavení chladicích okruhů, do nichž mohou být zapojeny i další komponenty. Tady už je zapotřebí zručnost a také zkušenosti při návrhu toho, jaké použít fitinky, kudy natáhnout hadice nebo jak celý okruh úspěšně odvzdušnit. Šlo by jednoduše o látku na celý samostatný článek.
Vzduch i voda
S vodními chladiči typu All-in-one se v posledních letech roztrhl pytel a do svého portfolia je přidávají tradiční výrobci chladičů i ti, kteří se zaměřují například na herní periferie. Premisa je totiž jasná – vodní chlazení je efektnější a v dnešní době vizuálně vyladěných sestav jednoduše udělají v prosklené skříni větší parádu než klasická vzduchová věž. Navíc tady může svítit jak pumpa, tak samotné ventilátory na radiátorech, takže se chladič postará o osvětlení kompletní skříně.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně