Vzdělávání

Vzdělání hrou. Vybrali jsme služby, programy a kvalitní videokanály pro sebevzdělávání

Nemusíte zrovna studovat vysokoškolská skripta, abyste se dozvěděli něco zajímavého. Na internetu existuje spousta kvalitních, poučných, a přitom zábavných zdrojů informací. Poradíme, kde hledat.

Ještě před třiceti lety byly hlavním zdrojem vědomostí učebnice, knihy, odborné časopisy či výukové dokumenty. Ač mají tyto cesty kvalitních informací ke čtenáři/divákovi stále své nezastupitelné místo, moderní technologie nabízejí více a často jsou zábavnější.

Naši čtenáři z řad studentstva mají ještě měsíc prázdnin, kdy mohou volný čas využít ke zlepšení vlastních dovedností nebo naučení se těch úplně nových. Cílem článku je vybrat zajímavé aplikace, služby a další informační zdroje, jejichž využití rozhodně nebude ztrátou času.

Síla davu

Pokud jste v době před internetem chtěli rozšířit své vědomosti mezi ostatní, museli jste publikovat vlastní knihu, časopis či bulletin, natočit vlastní dokument a doufat, že jej nějaká televize odvysílá. Náklady na takový projekt byly extrémní.

Internet dal lidem do rukou ohromnou moc vyjádřit se svobodně a s minimálními náklady oslovit ohromnou uživatelskou základnu napříč celým světem, pomineme-li jazykové bariéry. V prvních letech vznikala odborná oborová média tvořená odbornou redakcí, rychle následovaná osobními blogy, z nichž některé kvalitou překonávaly i ony odborné weby.

Co je lepší než vědomosti jednoho člověka? Jsou to vědomosti více lidí, kteří dají „hlavy dohromady“, neboť i sebevětší odborník na dané téma se může mýlit. Odborné vědecké práce jsou často dílem více autorů, kteří se kontrolují. Na internetu se ale mohou vzájemně kontrolovat miliony lidí.

 

Ačkoli na internetu najdeme tuny studijních materiálů zdarma, počítejte s tím, že zejména materiály v českém jazyce něco stojí

 

Největším úspěchem takového lidského konání je samozřejmě Wikipedia, otevřená encyklopedie, do které může přispívat opravdu každý. Kdokoli může vytvořit nové téma, o kterém myslí, že mu rozumí, a může předat své vědomosti dále. Ono spojení „o kterém myslí, že mu rozumí“ je zde ale na místě: oponenty jsou mu nejen redaktoři kontrolující zadané údaje, ale právě i miliony dalších čtenářů, kteří mohou oponovat a navrhovat opravy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: NÁVOD: Jak si na Seznamu snadno a zdarma založit líbivý e-mail na vlastní doméně

Témata článku: Technologie, Facebook, Microsoft, Google, YouTube, Apple, Mars, Internet, Android, Tesla, Wikipedia, Instagram, Brno, Články z Computeru, App Store, MIT, Duolingo, Excel, DNS, Vzdělávání, Výuka, ColdFusion, Every Day, Sandra, Martin Vaculík, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.cz