Vzdělávání

Vzdělání hrou. Vybrali jsme služby, programy a kvalitní videokanály pro sebevzdělávání

Nemusíte zrovna studovat vysokoškolská skripta, abyste se dozvěděli něco zajímavého. Na internetu existuje spousta kvalitních, poučných, a přitom zábavných zdrojů informací. Poradíme, kde hledat.

Ještě před třiceti lety byly hlavním zdrojem vědomostí učebnice, knihy, odborné časopisy či výukové dokumenty. Ač mají tyto cesty kvalitních informací ke čtenáři/divákovi stále své nezastupitelné místo, moderní technologie nabízejí více a často jsou zábavnější.

Naši čtenáři z řad studentstva mají ještě měsíc prázdnin, kdy mohou volný čas využít ke zlepšení vlastních dovedností nebo naučení se těch úplně nových. Cílem článku je vybrat zajímavé aplikace, služby a další informační zdroje, jejichž využití rozhodně nebude ztrátou času.

Síla davu

Pokud jste v době před internetem chtěli rozšířit své vědomosti mezi ostatní, museli jste publikovat vlastní knihu, časopis či bulletin, natočit vlastní dokument a doufat, že jej nějaká televize odvysílá. Náklady na takový projekt byly extrémní.

Internet dal lidem do rukou ohromnou moc vyjádřit se svobodně a s minimálními náklady oslovit ohromnou uživatelskou základnu napříč celým světem, pomineme-li jazykové bariéry. V prvních letech vznikala odborná oborová média tvořená odbornou redakcí, rychle následovaná osobními blogy, z nichž některé kvalitou překonávaly i ony odborné weby.

Co je lepší než vědomosti jednoho člověka? Jsou to vědomosti více lidí, kteří dají „hlavy dohromady“, neboť i sebevětší odborník na dané téma se může mýlit. Odborné vědecké práce jsou často dílem více autorů, kteří se kontrolují. Na internetu se ale mohou vzájemně kontrolovat miliony lidí.

 

Ačkoli na internetu najdeme tuny studijních materiálů zdarma, počítejte s tím, že zejména materiály v českém jazyce něco stojí

 

Největším úspěchem takového lidského konání je samozřejmě Wikipedia, otevřená encyklopedie, do které může přispívat opravdu každý. Kdokoli může vytvořit nové téma, o kterém myslí, že mu rozumí, a může předat své vědomosti dále. Ono spojení „o kterém myslí, že mu rozumí“ je zde ale na místě: oponenty jsou mu nejen redaktoři kontrolující zadané údaje, ale právě i miliony dalších čtenářů, kteří mohou oponovat a navrhovat opravy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Technologie, YouTube, Microsoft, Apple, Google, Facebook, Internet, Instagram, Články z Computeru, Android, Tesla, Wikipedia, Mars, Brno, App Store, MIT, Excel, Výuka, Duolingo, DNS, Vzdělávání, Yale, Seat, Kanál, ColdFusion, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony