Vzdejme hold legendě, Netscape se loučí

Internetový prohlížeč, který položil základní stavební kámen těm současným, se svojí devátou verzí loučí. Pojďme si zavzpomínat.

Celý týden jsme se věnovali webovým prohlížečům, legendární Netscape jsme však zmínili jen okrajově. I když byl jeho vývoj už ukončen a ve statistikách zabírá stále menší díl, zanechal po sobě dravou Mozillu a Firefox, kteří dnes hrdě navazují na jeho tradici.

Mnozí odborníci a pamětníci tvrdí, že nebýt internetového prohlížeče Netscape, neměl by dnešní internet takovou podobu, jak ji známe. Kdo ví, možná by byl přístup k zobrazování webových stránek úplně odlišný, možná horší a možná lepší. Netscape každopádně zpřístupnil internet masám a dal mu první jasnou podobu. Pojďme si stručně zavzpomínat na jednu z největších softwarových legend v oblasti osobních počítačů.

Proč vzpomínat zrovna v tuto dobu? Společnost AOL, aktuálně stojící za vývojem Netscapu, totiž minulý týden ohlásila absolutní konec prací na nejnovější, tedy deváté verzi legendárního prohlížeče, která přitom byla představena teprve v říjnu 2007. Někteří sice deváté verzi rychlý konec předurčovali, rozhodně ale ne až tak rychlý. Byla by věčná škoda nechat průkopníka odejít bez důstojného rozloučení.

Jak to všechno začalo

Vůbec první veřejná verze tehdejšího Netscape Navigatoru s označením 0.9 byla uvedena už v říjnu roku 1994, tedy v době, kdy byl internet opravdu spíše okrajovou záležitostí pro počítačové nadšence. Na svědomí ji měli dva pánové, kteří založili společnost Mosaic Communications Corporation. První Netscape dokázal zobrazit všechny části kódu HTML 2 a část prvků z HTML 3. Zejména z obchodních důvodů se společnost později přejmenovala na Netscape Communications Company a své jméno spojila s prohlížečem.

Klepněte pro větší obrázek
Netscape Navigator 1.0 ve verzi pro Windows

Netscape byl od počátku koncipován jako multiplatformní aplikace, která se vyznačovala zejména stejným vzhledem a funkčností jak na platformě PC, tak i na Macích a systémech založených na bázi Unixu. Verze 1.1, jenž dorazila na trh v průběhu roku 1995, zaznamenala veliký úspěch a mimo jiné přinesla podporu zobrazování tabulek a další moderní, na tu dobu nevídané prvky. Pro Netscape to však nebyla pouze doba, kdy se hřál na výsluní (patřilo mu kolem osmdesáti procent celkového trhu), ale i doba, kdy poprvé narazil na opravdu vážnou konkurenci a dravost Microsoftu.

Microsoft vycítil svou šanci a když neuspěl při jednání s Netscapem, které mu mělo zaručit, že jejich vznikající Internet Explorer bude dostupný na Windows a Netscape pak ovládne ostatní platformy, uchýlil se k brilantnímu taktickému kroku a integroval svůj produkt do tehdy vycházejících Windows 95. Tuto taktiku ostatně Microsoftu používá do dnešní doby. Mnozí z vás jistě mají v živé paměti kauzu s obrovskou pokutou, kterou musel redmondský gigant zaplatil Evropské unii za to, že implementoval do Windows multimediální přehrávač Windows Media Player. Tehdy se však nad tímto krokem nikdo nepozastavoval a válka byla oficiálně zahájena.

Éra konkurenčního boje

Na příchod Internet Exploreru Netscape zareagoval pohotově a v září roku 1995 byla vydána oficiální druhá verze. Ta opět přinesla mnoho inovací, za všechny jmenujme například podporu dnes odepsaných rámů (framů), podporu Javy, JavaScriptu a dokonce zásuvných modulů. Vývojáři navíc k přohlížeči připojili i e-mailový klient Netscape Mail, který tak dal vzniknout komplexnímu balíku pro užívání internetu.

Klepněte pro větší obrázek
Třetí verze Netscapu narazila na konkurenci v podobě Internet Exploreru 3

O rok později se na veřejnost dostala verze 3, která standardně přinesla další pokrokové inovace. Tehdy se ale ke slovu dostala i třetí verze Internet Exploreru, která se Netscapu konečně dokázala funkčně a technologicky vyrovnat. Ba co víc, Netscape byl pořád plně placeným produktem a Internet Explorer byl s Windows distribuován zdarma. O další rok později (1997) proto dílny Netscapu opouští Netscape Communicator 4.0 – opravdu komplexní balík internetových aplikací přinášející nejen změnu názvu. Vedle obligátního internetového prohlížeče (ten přinesl například základní podporu CSS stylů) a e-mailového klienta balík obsahoval i šikovný HTML editor, aplikaci pro správu kontaktů, kalendář, komunikační prográmek Conference a další menší aplikace určené například ke čtení předchůdců dnešních RSS kanálů.

Mozillo, buď vítána

Rok 1998 byl pro Netscape zlomový. Microsoft už tolik tlačil na pilu, že se tvůrci rozhodli upustit od placeného modelu a kompletně přejít na open-source politiku. Prohlížeč se tak dočkal volně šiřitelné verze a oficiálně vznikl projekt Mozilla. Ani to však Netscapu nepomohlo a Internet Explorer převzal žezlo a stal se nekorunovaným králem. Tento status mu vydržel až do dnešní doby. Jednotlivé verze Netscape 4.x už nestály za hutnější rozepisování a očekávaná pátá verze vůbec nebyla vydána. Oproti tomu Microsoft svojí pátou verzi opravdu vydal a na světlo denní se tak dostala možná nejpokrokovější verze Internet Exploreru.

Od této doby Netscape upadal stále více v zapomnění a ke slovu se dostávala spíše Mozilla. Ošemetnou situaci mohl napravit očekávaný příchod americké společnosti AOL, která Netscape odkoupila. Žádný revoluční krok však nenastal, dokonce se stal naprostý opak. Po dvou letech stagnace byla vydána šestá verze Netscapu postavená na nestabilním jádře Mozilly 0.6. Fiasko bylo nevyhnutelné a od té doby se s Netscapem přestalo počítat. Následovala sice ještě verze 7 (postavená na novější verzi Mozilly) a posléze i 8 (postavena už na Firefoxu), oči veřejnosti už ale směřovaly někam úplně jinam.

Klepněte pro větší obrázek
Šestá verze byla velice nestabilní a podepsala se tak pod pádem Netscapu

Jepičí život deváté verze

Roky plynuly a na poli internetových prohlížečů se toho stalo mnoho. Internet Explorer si na dlouhou dobu ustlal na trůně a pomalu si nechal od neméně stejně kvalitního Firefoxu líbat paty. Ten začal postupně sílit a objevilo se i několik jiných hráčů. V to, že se obrodí legendární Netscape, ale nejspíše nedoufal nikdo. Nejjasnější zvěsti se nakonec potvrdily a v říjnu roku 2007 vychází Netscape 9 založený na jádru druhého Firefoxu. Své renomé si ale za dva měsíce nedokázal vybojovat zpět a ač se rozhodně nejednalo o špatný a neúplný prohlížeč, v žádném případě nemohl uživatele přesvědčit k tomu, aby s ním nahradili své dosavadní aplikace. Instalovali si ho snad pouze ti největší nostalgici. AOL sám zjistil, že tudy cesta nepovede a po Vánocích tak oznámil jeho definitivní uložení k ledu. Stane se tak 1. února tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek
Netscape 9 žil krátce a rodina prohlížečů tak vymřela po meči

S legendární značkou se v budoucnu ještě přeci jenom setkáme. AOL pracuje na novém e-mailovém klientu Netscape Messenger, který už má na světě i první alfa verzi. O logice a rozumu takovýto krok podnikat lze jenom pochybovat, protože Microsoft dnes vedle komerčního a skvělého Outlooku 2007 nabízí i volně dostupný a propracovaný Windows Live Mail. Konkurenční alternativou je pak neméně dobrý Thunderbird od Mozilly. Můžeme o tom sice pouze polemizovat, ale je dost možné, že Netscape Messenger potká stejný osud, který potkal jeho webového kolegu.

Jak je známo, dějiny sice píší vítězové, vzpomeňme si však někdy na jméno, které započalo to, co je našim každodenním chlebem. Díky mu za to.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (46) Další článek: GOM Player: Přehraje video bez kodeků

Témata článku: Software, Windows, Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Download, Špatná logika, První alfa, Mako, Skvělá alternativa, Netscape, Mosaic, Internet Explorer 10, Rychlý konec, Nekorunovaný král, Legenda, Verze, Stejný vzhled, Internetový prohlížeč, Legend, První jméno, Verse, Netscape Communicator, Největší pád, Windows Live MailSuperinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory