Vzájemné přetahování obou firem na poli řešení pro malé podniky

Oracle8 má uživatelům NetWare for Small Business umožnit vytváření a použití sítových aplikací.
Společnost Novell představila první síťové řešení pro malé podniky již před časem, a sice s IntraNetWare for Small Business. Poté přišla firma Microsoft s podobně laděným produktem, Small Business Server; v současné době Novell přichází s NetWare for Small Business 4.11. Jednotlivé verze operačních systémů pro malé podniky se tak přeskakují navzájem.

Orientace na malé podniky je logická, protože tzv. malých podniků, které mají do 100 zaměstnanců, je 90 %; v Evropě jich je cca 15,6 milionu. Společnost Novell se mohutně etablovala právě v této oblasti, proto si v ní hodlá prvenství udržet.

NetWare for Small Business 4.11 se podle společnosti Novell vyznačuje snadnou instalací (méně než 50 minut), snadnou správou, obsahuje GroupWise 5.2 pro elektronickou poštu a spolupráci (bez nástrojů pro workflow – řízení pracovních toků a schvalování; pro 5-10 lidí ve firmě je tato funkce většinou zbytečná), při přístupu k Internetu lze sdílet telefonní linky i modemy, a obsahuje i Netscape Navigator pro prohlížení stránek WWW. Kromě toho obsahuje FastTrack Web server od Netscape a faxové (FAXserve 5), zálohovací (ARCserve 6.1) a antivirové nástroje InocuLan 4.0 od Computer Associates.

Produkt se dodává na CD-ROM v pětiuživatelské verzi za 995 dolarů. Každá další licence stojí 65 dolarů. Upgrade z NetWare nebo z konkurenčních systémů stojí 595 a 895 dolarů pro pět, resp. deset uživatelů. Uživatelé produktu IntraNetWare for Small Business, kteří si svůj software koupili před 27. lednem 1998, získají upgrade za 195 dolarů. Ti, kteří si produkt koupili po tomto datu, získají upgrade zdarma. Produkt už je i na českém trhu.

Stává se z NetWare aplikační server?

Firma Novell od uvedení Windows NT ztrácela na Microsoft. Jedním z důvodů, které byly NetWare vytýkány, že není aplikačním serverem. Tato skutečnost přestává platit díky chytrému začlenění Oracle8 do NetWare. Oracle8 je přece jen mohutnější databází, než SQL Server. Oracle8 má běžet na virtuálním stroji "nového" NLM.

Datový server Oracle8 bude k dispozici začátkem května. Oracle8 má uživatelům NetWare for Small Business umožnit vytváření a použití sítových aplikací — zde může NetWare for Small Business konkurovat produktu Microsoft Small Business Server i v aplikační oblasti. Otázkou zůstává, kolik zákazník z malého podniku, který ušetří při nákupu NetWare for Small Business, zaplatí od specializované firmy za aplikaci, napsanou v Oracle8.

Váš názor Další článek: Nový ERwin Translation Wizard je k dispozici

Témata článku: Microsoft, Business, Small, Malý podnik, Síťové řešení, Podnik, Řešení, Snadný upgrade


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky