Vyzrajte na zálohy

Když se řekne zálohování, většina z nás si to spojí s něčím často zbytečným, zdlouhavým nebo náročným. Ale tak to není! Bonusový článek pro předplatitele.
Kapitoly článku

Stejně jako u všeho i u zálohování platí přísloví „dvakrát měř a jednou řež.“ Jinými slovy, je to nutné nejdřív promyslet. Existují způsoby, jak na několik kliknutí myší zazálohovat celý počítač, ale trvá to dlouho, je obtížnější z takové zálohy vybírat jen určitá data a synchronizovat je s novými a vlastně to ani není potřeba. Na co zálohovat různé pracovní soubory operačního systému nebo velké objemy dat nainstalovaných her? Na nic.

Nezálohujte bezhlavě

Lepší jsou oddělené zálohy podle charakteru dat. Některá data jsou důležitější, jiná méně. Něco je třeba mít schované déle, záloha jiných dat je už po několika dnech či týdnech neaktuální. Drobné dokumenty jsou méně náročné na výsledný objem zálohy, naproti tomu fotoalba focená do RAWu budou potřebovat daleko větší skladovací prostor. Není proto dobré všechno míchat dohromady a ukládat po kupě, ale pěkně si to rozmyslet a rozdělit, jak je potřeba.

Také je nutné zvážit rizika. Když to vezmu do extrému, tak pokud neprovádíte pokusy se zavaděčem operačního systému, víte, co děláte, a k počítači nepustíte žádného záškodníka (hlavně ne malé děti), tak se vám může něco s obsahem disku stát spíše kvůli případné poruše. Veškerých rizik se tak zbavíte dvojicí disků s tím, že důležitá data budete mít na obou zároveň.

Naproti tomu, pokud se bojíte přepětí v elektrické síti, které vám může zničit celý počítač, je už nutné mít externí zálohu. Pro případ vykradení je nutná schovaná externí záloha a pro případ požáru dokonce externí záloha v jiné lokalitě. Zbývá tedy rozmyslet, jaká rizika jste ochotni přijmout a nechat nepojištěná. S tím souvisí i to, jakou cenu pro vás data mají, jaké úsilí je tedy rozumné vynaložit na jejich ochranu.

Data nejsou nikde uložená navždy

Dalším hlediskem je trvanlivost záloh. Na některá data, jako třeba fotografie, musíte být opatrní, znovu už je prostě nikdy nezískáte. Stejně tak pokud na počítači i pracujete, máte jistě data, která je nutno nějakou dobu archivovat, ať je to užitečné nebo třeba jen povinnost daná vyšší mocí. Na to je třeba myslet a například je nevypalovat na nejlevnější DVD, u kterého se po roce rozloží barvivo a nepůjde přečíst. I ty dražší ale po nějaké době zkontrolujte, abyste nebyli jednou nepříjemně překvapeni.

Jsou i další data, jako například nastavení oblíbených stránek v prohlížeči, pošta, historie rozhovorů z internetových kecálků, instalace oblíbených programů a podobně, které je dobré si ponechat. Je ale jasné, že po pár měsících budou zálohy takových dat beznadějně zastaralé a neaktuální. Nevyplatí se je proto zálohovat na nepřepisovatelná úložiště. Ne, že by mi bylo líto vyhodit DVD se starými programy, ale jde o to, že něco zastará dřív, něco později a cílem je mít vše rozumně aktuální – je tedy nutná občasná obnova. Nikoli však všech takových dat, pouze umažeme to nejzastaralejší a přidáme novější.

Myslete i na rozdělanou práci

Rozepsanou diplomovou práci je rozhodně dobré mít pojištěnou, i když bude třeba už po několika hodinách nutné zálohu aktualizovat. Tady je naopak nutné myslet i na mazání starých záloh. Není totiž příjemné při problému ještě hledat, která ze záloh je nejnovější.

Záloha několika dokumentů bude malá a vejde se vám kamkoli: na druhý disk, na flashdisk, na DVD, dokonce je možné i s pomalým připojením zálohovat na internet. Naproti tomu sbírka hudby všech heavymetalových skupin od osmdesátých let s bezeztrátovou kompresí už něco zabere. Exotiku jako páskové mechaniky vám doporučovat nebudu, takže na výběr zbývá jedině pevný disk, ať interní, externí nebo síťový anebo vypalování DVD. Brzy nám snad také nastoupí cenově dostupná technologie modrého laseru.

U větších záloh je důležitá přehlednost. Hlavně u záloh, které neslouží jen pro „strýčka Příhodu“, ale ke kterým se budete vracet, si vše přehledně pojmenovávejte, popisujte, skladujte odděleně pohromadě všechnu muziku, fotky, programy, hry a tak dále. Není to složité a určitě vám to jednou ušetří námahu.

Pokud ale něco vypálíte nebo nahrajete na externí disk, neznamená to, že to můžete z počítače smazat! To potom není záloha. Uvědomte si, že DVD se může poškrábat, externí disk vám spadne na zem a máte „po ptákách“. Záloha je druhá kopie něčeho, co už máte jinde. Je možné na to pohlížet ale i z druhé stránky. Něco opravdu záměrně přesunuji z počítače na externí disk, protože je přece menší šance, že se něco pokazí na externím disku, který je většinu času odpojený, než na „živém“ souborovém systému. Dělám to vlastně také pro zmenšení rizika poškození, ale tato data opravdu zálohovaná nemám. A na to je třeba myslet.

Na domácí zálohy pevný disk vede

Podle mých soukromých propočtů je cena kapacity pevného disku zhruba třikrát vyšší než u DVD. Nemusím ale nic vypalovat, počítat, jak se mi to na DVD vejde, můžu data kdykoli přepisovat, je to rychlejší, nemusím vyměňovat média a mám vše pohromadě a po ruce. A nezabere tolik místa. Proto už ani DVD moc nekupuji a nepálím. Je sice pravda, že když mám vše pohromadě na disku, tak na něm můžu pohromadě o všechno přijít, ale právě proto nemám jen jeden. Také je potřeba zmínit, že disk není dělaný na dlouhodobé uchovávání dat, občas je nutné ho protočit a data přepsat, ale doposud jsem neměl problémy.

Možná vám přijde, že to všechno beru moc složitě, ale účel to má. Jednou si rozmyslíte, co je pro vás jak důležité, něco zkopírujete sem, něco tam, něco vypálíte, něco někam přesunete a je hotovo. Čas od času jen tak narychlo smažete stará data, nahradíte je novějšími a v internetových anketách budete vyplňovat, že vlastně ani nijak moc nezálohujete. Jste ale připraveni na to, až se něco špatného stane. Ano, záměrně používám „až“ a ne „když“. Jednou to prostě přijde. Dřív nebo později, ale přijde. Nespoléhejte na to, že ne. Nejdřív si řeknete: „Průs-švih!“, pak ale zjistíte, že vám chybí vlastně jen nějaké nepodstatné věci. Vše cennější máte tu a tam a po rekonstrukci si vlastně řeknete, že to, co vám chybí, vám vlastně ani nechybí, jen máte více místa na disku. Když to vezmu zlehka, tak je to vlastně jako požár v pralese. Taková katastrofa pak může být i přínosná. Vyhoří podrost, staré sekvoje vydrží a mají více prostoru a světla pro další růst.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Externí disk Seagate FreeAgent Pro s kapacitou 500 GB vás přijde na zhruba tři tisíce, což dělá 6 Kč za 1 GB. K počítači skladiště připojíte přes USB nebo eSATA. Má v sobě běžný 3,5" disk a potřebuje externí zdroj elektrické energie. Můžete zvolit i jiný, 2,5" box, ty jsou menší jak velikostí, tak kapacitou, nikoli ale cenou. Získáte pak ale i dobrou přenositelnost i bez nutnosti napájecího adaptéru, stačí mu USB.Nebo můžete vypalovat na DVD. Spindl 25 ks stojí 170 korun, to je přibližně 1,50 Kč za 1 GB. Čeká vás ale víc práce. Taky si vyberte nějaký pěkný zásobník na DVD. A lihovou fixu. Vypalovačku doufám máte. Pokud máte tiskárnu s možností potisku CD nebo mechaniku s LightScribe, můžete si za vyšší cenu pomalovat DVD i bez fixy.
+ řešení na delší dobu+ cena
+ velká kapacita- menší pohodlí
- vyšší jednorázová investice- DVD mají tendenci se ztrácet

 

Témata článku: Windows, Sans, Instalace programů, Starý program, Tiskový server, Případ požáru, Externí pevné disky nejlevnější, Většina problémů, Dlouhodobé uchovávání, Domácí použití, Záloha, Nezanedbatelné množství, Porucha, Dostupná technologie, Jasný bod, Ostatní přístupy, Zákeřný program, NAS Server, Jednoduché sdílení, Fixy, Přepěťové ochrany, Velký soubor, Nepál, Samostatný box, Vypnutý počítač, Notebooky lehké na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 54Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF