Vyznáte se v licenční politice Microsoftu? OEM nebo FPP?

Způsob, jak legálně získat software (a to nejen od Microsoftu), je často závislý na tom, do které kategorie zákazníků patříte. Celá licenční politika tak může být na první pohled poměrně komplikovaná.

Tento článek má osvětlit několik základních pojmů a způsobů, jak legálně software od MS získat a jaké výhody či nevýhody jednotlivé varianty nabízejí, a to se zaměřením na domácího uživatele. Postup při nákupu software se může značně lišit podle toho, k jakému účelu jej budete pořizovat, v jakém množství a verzích. I když je článek zaměřen na firmu Microsoft, některá obecná pravidla jsou platná i pro ostatní softwarové dodavatele.

Nejjednodušší rozdělení lze provést zejména na základě počtu kupovaných licencí. Zatímco koncovému (domácímu) uživateli stačí až na výjimky obvykle licence jedna a příslušný software může zakoupit v krabicové verzi klidně v hypermarketu, firemní zákazník zpravidla potřebuje multilicenci a krabicová forma je v tomto případě zcela nevhodná.

Za pozornost stojí rovněž možnost výhodného nákupu tzv. OEM software společně s hardware. Tyto jednotlivé případy si teď popíšeme podrobněji, a to se zaměřením právě na koncového uživatele.

Krabicový software

Pro běžného uživatele je koupě krabicového software (tzv. FPP - Full Package Product) jedním z nejjednodušších způsobů jak jej získat. Obvykle není ani nutné navštěvovat speciální obchody s výpočetní technikou, neboť tyto produkty (a zejména hry) jsou k dostání i v hypermarketech. Nic vám tak nebrání koupit si na jednom místě rohlíky i Windows XP.

Krabicové verze jsou tedy určeny výhradně koncovým uživatelům, kteří potřebují jednu či dvě licence. Čím se vyznačují? V balení naleznete licenční smlouvu (známá EULA - End User Licence Agreement), registrační kartu, obvykle i tištěný manuál a pochopitelně instalační média.

I když krabicový software je ve své podstatě "hmatatelnější" než např. produkt zakoupený přes internet (tedy stažený a posléze aktivovaný přes koupený licenční klíč), také v tomto případě je předmětem koupě ne samotná krabice s obsahem, ale právo užívat software.

Pro uživatele je rovněž zajímavý fakt, že ačkoliv je u většiny produktů firmy Microsoft licenční smlouvou povoleno užívání pouze jedné kopie na jednom počítači (a na další počítač již potřebujete pochopitelně další licenci), existuje jistá výjimka na počítače přenosné.

Věc se týká hlavně aplikačního software (bohužel tedy ne operačních systémů). Z webových stránek Microsoftu se můžeme mimo jiné dočíst:"Hlavní uživatel počítače, na kterém je softwarový produkt instalován, si smí vytvořit další kopii pro výhradně osobní potřebu na přenosném počítači. Hlavní uživatel je osoba, která používá počítač většinu času, kdy je tento počítač v provozu. Pouze tato osoba si smí instalovat další kopii produktu."

Vždy si ale pečlivě prostudujte licenční smlouvu k danému produktu, neboť v konkrétních případech mohou být podmínky přísnější (viz například zmiňované operační systémy). Spolu s právem užívat software si kupujete v rámci krabicové verze rovněž službu technické podpory. Důležité však je, že tato podpora se vztahuje pouze na registrované zákazníky.

Poslední zajímavá poznámka ke krabicovému software se týká jeho převodu na jiné osoby. Jako majitel krabicové verze máte možnost tento software dále prodat či převést na jiný subjekt. Nový majitel při prokazování legálnosti takto získaného software musí mít veškeré součásti původního "balení" a dále převodní smlouvu, ve které vy, jako původní majitel, potvrzujete, že jste software řádně odinstalovali a nadále jej nepoužíváte. Nový majitel se pak zavazuje splnit podmínky licenčního ujednání.

Tento převod může být jak formou koupě, tak bezplatný. Máte-li tedy doma krabicový software, který již nepoužíváte a nehodláte používat, nemusíte se ničeho bát a s dodržením stanovených podmínek jej klidně prodejte. Chcete-li si prohlédnout kompletní seznam produktů Microsoftu, dostupných v krabicové verzi, můžete navštívit tento katalog.

OEM software

Další nejčastější možností pro běžného uživatele je tzv. OEM (neboli Original Equipment Manufacture) software, což je výhodná možnost jak produkt získat výrazně levněji než krabicovou verzi. Kupujete-li nový počítač (hotovou sestavu), pravděpodobně již na něm naleznete nainstalovaný některý z operačních systémů Windows, a to právě v OEM verzi.

Tyto produkty se od svých krabicových kolegů ničím neliší, nejde o žádné zkušební či funkčně omezené produkty, ale o plnohodnotné aplikace. Rozdíl je pouze ve formě distribuce, v ceně a dalších podmínkách používání.

Zmiňovaný typ software je vázán na hardware, se kterým byl pořízen, a nelze jej koupit samostatně. Nejobvyklejší je právě OEM verze předinstalovaného operačního systému při koupi počítače, ale operační systém v této verzi lze získat i při koupi tzv. neperiferních zařízení. Do této kategorie se počítá např. pevný disk, procesor, paměť, grafická, zvuková či síťová karta, zdroj, klávesnice nebo myš. Obzvlášť dva posledně jmenované kousky jsou v tomto výčtu poněkud zvláštní.

Jinak je tomu ale u aplikací a serverů. Ty lze nakoupit pouze s celým počítačem. Zajímavé je také to, že mezi OEM produkty nepatří jen software, ale i některé hardwarové kousky, jako třeba klávesnice a myši. K počítači tak můžete levně získat nejen operační systém, ale třeba i OEM myš s klávesnicí.

Vždycky je něco za něco. Nižší cena (např. OEM verzi Windows XP Professional lze pořídit kolem 4 tisíc korun, krabicovou verzi za téměř 10 tisíc) je vykoupena několika omezeními. Předně se jedná o technickou podporu, kterou v tomto případě neposkytuje Microsoft, ale daný dodavatel hardware. Kvalita takové služby je pak přímo závislá na úrovni daného prodejce. Výjimkou jsou v tomto směru některé desktopové aplikace jako například OEM Microsoft Office, na které se technická podpora Microsoftu vztahuje.

Háček se týká i prodeje OEM softwaru. Zatímco krabicové verze nebyl problém dále prodat či převést, OEM produkt je vázán na hardware. Novému majiteli tak nemůžete prodat například jen samotný operační systém, ale musíte jej prodat včetně hardware, ke kterému je vázán.

Pokud tedy budete prodávat starší počítač, můžete jej sice prodat bez OEM software, který k němu byl původně dodáván, ale tento software nesmíte dále používat ani vy, natož jej prodat ještě další osobě. A jestli se rozhodnete starý počítač vyhodit, zaniká automaticky i vaše licence na OEM software, který s ním byl dodáván.

Shrnutí na závěr

Shrňme si tedy výše popsaná fakta. Běžný domácí koncový uživatel má v zásadě dvě hlavní možnosti jak získat software - buď si koupí krabicovou verzi, nebo využije některé OEM nabídky spolu s koupí hardware. První možnost je sice dražší, ale přináší výhody technické podpory, možnosti dalšího prodeje produktu, či dokonce instalace na přenosný počítač.

OEM verze pak nabízí výrazně nižší cenu. Nezanedbatelným pro některé uživatele se stává i fakt, že produkt může být již předinstalován. Je však vázán na daný kus hardware, takže jej nelze tak snadno prodat ani "převést" na jiný počítač. Vadit může i chybějící podpora ze strany výrobce produktu, kterou v tomto případě nahrazuje dodavatel hardware.

V článku jsme se soustředili na segment domácího uživatele, ale důležité jsou i speciální licence pro školy, vývojáře a samozřejmě multilicence pro podnikovou sféru. Pokud spadáte do některé z těchto skupin, doporučuji vám navštívit přímo stránky Microsoftu a vyhledat si některý ze zvýhodněných programů. Můžete také využít produkty dalších firem. V tomto přehledu jsme se záměrně zaměřili na licenční politiku firmy Microsoft, neboť nemusí být pro běžného uživatele vždy přehledná.

Diskuze (57) Další článek: Samsung vyvinul nejrychlejší paměti

Témata článku: Software, Hardware, Politika, Licence, Nejjednodušší rozdělení, TomTom, Zajímavý případ, Výhodný software, Běžný uživatel, Hlavní dodavatel, Běžný převod, Příslušný software, Rohlík, OEM, Nezanedbatelné množství, Original, Nový kousek, Koncový uživatel, Software 602, Rohlík.cz, Běžná verze, Původní výhoda, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
DDR5 a problém čtyř modulů. Tohle byste u nové technologie nečekali...

DDR5 a problém čtyř modulů. Tohle byste u nové technologie nečekali...

Paměti RAM DDR5 jsou stále ještě poměrně drahé a k tomu se objevují problémy při zapojení čtyř modulů.

Jan Pánek
DDR5
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

Hodinky Fossil Gen 6 Hybrid si berou to nejlepší z obou světů. Mají dlouhou výdrž i chytré funkce

** Vzhled jako tradiční hodinky a překvapivá výbava uvnitř ** S Fossil Gen 6 Hybrid změříte tep, kyslík v krvi a potěší i výdrží ** Překvapí mikrofon a podpora hlasové asistentky Amazon Alexa

Martin Miksa
Amazon AlexaFossilSmartwatch
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace