Vyznáte se v licenční politice Microsoftu? OEM nebo FPP?

Způsob, jak legálně získat software (a to nejen od Microsoftu), je často závislý na tom, do které kategorie zákazníků patříte. Celá licenční politika tak může být na první pohled poměrně komplikovaná.

Tento článek má osvětlit několik základních pojmů a způsobů, jak legálně software od MS získat a jaké výhody či nevýhody jednotlivé varianty nabízejí, a to se zaměřením na domácího uživatele. Postup při nákupu software se může značně lišit podle toho, k jakému účelu jej budete pořizovat, v jakém množství a verzích. I když je článek zaměřen na firmu Microsoft, některá obecná pravidla jsou platná i pro ostatní softwarové dodavatele.

Nejjednodušší rozdělení lze provést zejména na základě počtu kupovaných licencí. Zatímco koncovému (domácímu) uživateli stačí až na výjimky obvykle licence jedna a příslušný software může zakoupit v krabicové verzi klidně v hypermarketu, firemní zákazník zpravidla potřebuje multilicenci a krabicová forma je v tomto případě zcela nevhodná.

Za pozornost stojí rovněž možnost výhodného nákupu tzv. OEM software společně s hardware. Tyto jednotlivé případy si teď popíšeme podrobněji, a to se zaměřením právě na koncového uživatele.

Krabicový software

Pro běžného uživatele je koupě krabicového software (tzv. FPP - Full Package Product) jedním z nejjednodušších způsobů jak jej získat. Obvykle není ani nutné navštěvovat speciální obchody s výpočetní technikou, neboť tyto produkty (a zejména hry) jsou k dostání i v hypermarketech. Nic vám tak nebrání koupit si na jednom místě rohlíky i Windows XP.

Krabicové verze jsou tedy určeny výhradně koncovým uživatelům, kteří potřebují jednu či dvě licence. Čím se vyznačují? V balení naleznete licenční smlouvu (známá EULA - End User Licence Agreement), registrační kartu, obvykle i tištěný manuál a pochopitelně instalační média.

I když krabicový software je ve své podstatě "hmatatelnější" než např. produkt zakoupený přes internet (tedy stažený a posléze aktivovaný přes koupený licenční klíč), také v tomto případě je předmětem koupě ne samotná krabice s obsahem, ale právo užívat software.

Pro uživatele je rovněž zajímavý fakt, že ačkoliv je u většiny produktů firmy Microsoft licenční smlouvou povoleno užívání pouze jedné kopie na jednom počítači (a na další počítač již potřebujete pochopitelně další licenci), existuje jistá výjimka na počítače přenosné.

Věc se týká hlavně aplikačního software (bohužel tedy ne operačních systémů). Z webových stránek Microsoftu se můžeme mimo jiné dočíst:"Hlavní uživatel počítače, na kterém je softwarový produkt instalován, si smí vytvořit další kopii pro výhradně osobní potřebu na přenosném počítači. Hlavní uživatel je osoba, která používá počítač většinu času, kdy je tento počítač v provozu. Pouze tato osoba si smí instalovat další kopii produktu."

Vždy si ale pečlivě prostudujte licenční smlouvu k danému produktu, neboť v konkrétních případech mohou být podmínky přísnější (viz například zmiňované operační systémy). Spolu s právem užívat software si kupujete v rámci krabicové verze rovněž službu technické podpory. Důležité však je, že tato podpora se vztahuje pouze na registrované zákazníky.

Poslední zajímavá poznámka ke krabicovému software se týká jeho převodu na jiné osoby. Jako majitel krabicové verze máte možnost tento software dále prodat či převést na jiný subjekt. Nový majitel při prokazování legálnosti takto získaného software musí mít veškeré součásti původního "balení" a dále převodní smlouvu, ve které vy, jako původní majitel, potvrzujete, že jste software řádně odinstalovali a nadále jej nepoužíváte. Nový majitel se pak zavazuje splnit podmínky licenčního ujednání.

Tento převod může být jak formou koupě, tak bezplatný. Máte-li tedy doma krabicový software, který již nepoužíváte a nehodláte používat, nemusíte se ničeho bát a s dodržením stanovených podmínek jej klidně prodejte. Chcete-li si prohlédnout kompletní seznam produktů Microsoftu, dostupných v krabicové verzi, můžete navštívit tento katalog.

OEM software

Další nejčastější možností pro běžného uživatele je tzv. OEM (neboli Original Equipment Manufacture) software, což je výhodná možnost jak produkt získat výrazně levněji než krabicovou verzi. Kupujete-li nový počítač (hotovou sestavu), pravděpodobně již na něm naleznete nainstalovaný některý z operačních systémů Windows, a to právě v OEM verzi.

Tyto produkty se od svých krabicových kolegů ničím neliší, nejde o žádné zkušební či funkčně omezené produkty, ale o plnohodnotné aplikace. Rozdíl je pouze ve formě distribuce, v ceně a dalších podmínkách používání.

Zmiňovaný typ software je vázán na hardware, se kterým byl pořízen, a nelze jej koupit samostatně. Nejobvyklejší je právě OEM verze předinstalovaného operačního systému při koupi počítače, ale operační systém v této verzi lze získat i při koupi tzv. neperiferních zařízení. Do této kategorie se počítá např. pevný disk, procesor, paměť, grafická, zvuková či síťová karta, zdroj, klávesnice nebo myš. Obzvlášť dva posledně jmenované kousky jsou v tomto výčtu poněkud zvláštní.

Jinak je tomu ale u aplikací a serverů. Ty lze nakoupit pouze s celým počítačem. Zajímavé je také to, že mezi OEM produkty nepatří jen software, ale i některé hardwarové kousky, jako třeba klávesnice a myši. K počítači tak můžete levně získat nejen operační systém, ale třeba i OEM myš s klávesnicí.

Vždycky je něco za něco. Nižší cena (např. OEM verzi Windows XP Professional lze pořídit kolem 4 tisíc korun, krabicovou verzi za téměř 10 tisíc) je vykoupena několika omezeními. Předně se jedná o technickou podporu, kterou v tomto případě neposkytuje Microsoft, ale daný dodavatel hardware. Kvalita takové služby je pak přímo závislá na úrovni daného prodejce. Výjimkou jsou v tomto směru některé desktopové aplikace jako například OEM Microsoft Office, na které se technická podpora Microsoftu vztahuje.

Háček se týká i prodeje OEM softwaru. Zatímco krabicové verze nebyl problém dále prodat či převést, OEM produkt je vázán na hardware. Novému majiteli tak nemůžete prodat například jen samotný operační systém, ale musíte jej prodat včetně hardware, ke kterému je vázán.

Pokud tedy budete prodávat starší počítač, můžete jej sice prodat bez OEM software, který k němu byl původně dodáván, ale tento software nesmíte dále používat ani vy, natož jej prodat ještě další osobě. A jestli se rozhodnete starý počítač vyhodit, zaniká automaticky i vaše licence na OEM software, který s ním byl dodáván.

Shrnutí na závěr

Shrňme si tedy výše popsaná fakta. Běžný domácí koncový uživatel má v zásadě dvě hlavní možnosti jak získat software - buď si koupí krabicovou verzi, nebo využije některé OEM nabídky spolu s koupí hardware. První možnost je sice dražší, ale přináší výhody technické podpory, možnosti dalšího prodeje produktu, či dokonce instalace na přenosný počítač.

OEM verze pak nabízí výrazně nižší cenu. Nezanedbatelným pro některé uživatele se stává i fakt, že produkt může být již předinstalován. Je však vázán na daný kus hardware, takže jej nelze tak snadno prodat ani "převést" na jiný počítač. Vadit může i chybějící podpora ze strany výrobce produktu, kterou v tomto případě nahrazuje dodavatel hardware.

V článku jsme se soustředili na segment domácího uživatele, ale důležité jsou i speciální licence pro školy, vývojáře a samozřejmě multilicence pro podnikovou sféru. Pokud spadáte do některé z těchto skupin, doporučuji vám navštívit přímo stránky Microsoftu a vyhledat si některý ze zvýhodněných programů. Můžete také využít produkty dalších firem. V tomto přehledu jsme se záměrně zaměřili na licenční politiku firmy Microsoft, neboť nemusí být pro běžného uživatele vždy přehledná.

Diskuze (57) Další článek: Samsung vyvinul nejrychlejší paměti

Témata článku: Hardware, Software, Politika, Licence, Výhodný software, Zajímavý případ, Nezanedbatelné množství, Koncový uživatel, OEM, Hlavní dodavatel, Original, Nejjednodušší rozdělení, Běžný převod, Software 602, Příslušný software, Původní výhoda, Nový kousek, Běžná verze, TomTom, Rohlík, Rohlík.cz, Běžný uživatel


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 95

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně