Vyzkoušeno: Levný skener na doma Canon LiDE 110

Canon LiDE 110 nabízí všechny potřebné funkce v minimalistickém provedení a je prakticky nejlevnějším skenerem na trhu. Vyplatí se pořídit k domácí digitalizaci dokumentů či fotografií?

Skenery nepatří mezi ty nejnutnější počítačová příslušenství, jakými jsou například myši nebo tiskárny. Pokud však potřebujete dostat tištěné fotografie nebo dokumenty do počítače, bez skeneru to půjde jen těžko. I přes popularitu a nízkou cenu multifunkčních zařízení tu pro ně je na pracovních stolech pořád prostor. I z toho důvodu, že mohou nabídnout pro skenery specifické funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O jeden kabel méně

Skener Canon Lide 110 má rozměry 250 × 370 × 40 mm. Zařízení tedy zanechává stopu jen mírně větší než list papíru A4, což je také maximální možná skenovaná plocha. Výška by sice mohla být menší, ale skener na pracovním stole nepřekáží a díky černému provedení působí nenápadným dojmem. Na přední straně ho pouze zdobí čtyři tlačítka pro rychlé skenování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Možná mnohé zarazí, že v balení najdou pouze jeden kabel. Není to kvůli tomu, že by se zapomnělo na napájení, ale proto, že skener si vystačí s energií, kterou mu přes USB kabel poskytne počítač. Toto řešení nemá žádný vliv na výkon skeneru.

Zastaralý, ale funkční software

Software dodávaný k přístroji rozhodně žádnou cenu za design nevyhraje a působí zastarale, ale je přehledný a plní svoji funkci dobře. Pokud by někomu program nevyhovoval, tak samozřejmě může se skenerem používat jiný. Přijde však o některé specifické funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po instalaci se na ploše objeví nejen zástupce, ale ikonka rychlého skenování v pravém dolním rohu. Uživatelské rozhraní je jednoduché, ale design působí velice zastarale.

Když je vše naistalováno a propojeno, je možné přejít k samotnému skenování. Do jakého rohu fotografii nebo dokument zarovnat poradí dobře viditelná šipka, nicméně i když nebude vše rovnoběžné s okrajem, software dokument zvládne zarovnat sám. Ti, co by chtěli skenovat tlusté knížky, ocení také speciální kloub, který může víko skeneru zvednout až o dva centimetry nad skenovací sklo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Víc fotografií zároveň

Nejrychlejší způsob skenování provedete stiskem tlačítka AUTO SCAN na přední straně zařízení. Skener začne chrčet, na počítači se zobrazí okno se stavem skenování a vše je hotovo přibližně za 20 sekund. Jedná se o základní nastavení v rozlišení 300 dpi a kvalita obrázku je průměrná. U černobílých dokumentů je kvalita naprosto dostačující, ale fotografie působí zrnitým dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud uživatel zvolí manuální nastavení, může dpi zvýšit až na hodnotu 600 a zvýšení kvality je samozřejmě poznat. U fotografie 10×15 cm takové kvalitnější skenování trvá 45 sekund. Fotografie jsou jemnější, ale kvality profesionálních skenerů pro DTP využití tento zdaleka nedosahuje. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatické skenování nabízí nejrychlejší způsob jak digitalizovat fotografie. Pro vyšší kvalitu je potřeba vše nastavit manuálně.

Velmi dobrou vlastností skeneru, je možnost skenování více fotografií najednou, s tím, že software je automaticky “rozřeže” a uloží jako samostatné obrázky. Tímto se digitalizace fotografií rapidně urychlí. Pozitivní také je, že skener pozná, pokud je kolem obrázků bílý rámeček a ten ve fotografii ponechá.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové skeny v 300dpi
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové skeny v 600dpi

Na dokumenty s trpělivostí

U skenování dokumentů je základní nastavení naprosto dostačující a po stisku tlačítka PDF je jednu stranu A4 možné zdigitalizovat do půl minuty. Pokud je potřeba oskenovat více listů, je nutné každý list vložit do skeneru samostatně, podavač dokumentů ve výbavě není. Skenování více listů najednou také zpomalí už tak pomalý návrat skenovací jednotky na počáteční pozici (tam i zpátky jede stejnou rychlostí). Pozitivem naopak je, že software bez problému všechny listy sloučí do jednoho pdf.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatické nastavení je pro skenování dokumentů naprosto dostačující. Přístroj nabízí vícestránkové skenování. Kvalita dokumentu je dobrá.

Na zařízení jsou ještě tlačítka COPY, který skenovaný obsah pošle rovnou do tiskárny a E-MAIL, který připojí obsah do nové emailové zprávy. Skener společně se softwarem umí také dokument převést do textové podoby. Dokumenty v nejpoužívanějších fontech Ariel, Times New Roman nebo Calibri se přeměnily na editovatelný text bez jediné chyby.

Funkcí dostatek, omezení dané cenou

S cenou okolo 1 600 Kč patří Canon LiDE 110 mezi nejlevnější skenery. Má všechny funkce, které by skener měl mít, a pro nenáročné domácí uživatele je vhodnou volbou. Skenuje relativně rychle, nepotřebuje napájecí kabel a na stole moc nepřekáží. Na archivaci dokumentů je zcela vyhovující, pro vážně míněnou digitalizaci fotografií je vhodné se poohlédnout po kvalitnějším zařízení. 

Je ale vůbec v domácnosti potřeba skener? Základní digitalizaci dokumentů dnes obstaráte i mobilním telefonem s trochu kvalitnějším fotoaparátem. Výsledek ale pochopitelně není tak precizní, jako ze skeneru.

Diskuze (56) Další článek: Nejstarší živý torrent oslavil 10 let

Témata článku: Canon, Lid, Software co to je, Černobílý dokument, Ariel, Can, Nenápadný design, Dobrý dojem, Editovatelný text, Příslušenství pro mobilní telefony, Nenáročná domácnost, Skener, Automatický návrat, Co je software, Skenery, Multifunkční tiskárny canon, Nejrychlejší způsob, Sken, Zastaralé zařízení


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?