Vyzkoušeno: Levný skener na doma Canon LiDE 110

Canon LiDE 110 nabízí všechny potřebné funkce v minimalistickém provedení a je prakticky nejlevnějším skenerem na trhu. Vyplatí se pořídit k domácí digitalizaci dokumentů či fotografií?

Skenery nepatří mezi ty nejnutnější počítačová příslušenství, jakými jsou například myši nebo tiskárny. Pokud však potřebujete dostat tištěné fotografie nebo dokumenty do počítače, bez skeneru to půjde jen těžko. I přes popularitu a nízkou cenu multifunkčních zařízení tu pro ně je na pracovních stolech pořád prostor. I z toho důvodu, že mohou nabídnout pro skenery specifické funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O jeden kabel méně

Skener Canon Lide 110 má rozměry 250 × 370 × 40 mm. Zařízení tedy zanechává stopu jen mírně větší než list papíru A4, což je také maximální možná skenovaná plocha. Výška by sice mohla být menší, ale skener na pracovním stole nepřekáží a díky černému provedení působí nenápadným dojmem. Na přední straně ho pouze zdobí čtyři tlačítka pro rychlé skenování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Možná mnohé zarazí, že v balení najdou pouze jeden kabel. Není to kvůli tomu, že by se zapomnělo na napájení, ale proto, že skener si vystačí s energií, kterou mu přes USB kabel poskytne počítač. Toto řešení nemá žádný vliv na výkon skeneru.

Zastaralý, ale funkční software

Software dodávaný k přístroji rozhodně žádnou cenu za design nevyhraje a působí zastarale, ale je přehledný a plní svoji funkci dobře. Pokud by někomu program nevyhovoval, tak samozřejmě může se skenerem používat jiný. Přijde však o některé specifické funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po instalaci se na ploše objeví nejen zástupce, ale ikonka rychlého skenování v pravém dolním rohu. Uživatelské rozhraní je jednoduché, ale design působí velice zastarale.

Když je vše naistalováno a propojeno, je možné přejít k samotnému skenování. Do jakého rohu fotografii nebo dokument zarovnat poradí dobře viditelná šipka, nicméně i když nebude vše rovnoběžné s okrajem, software dokument zvládne zarovnat sám. Ti, co by chtěli skenovat tlusté knížky, ocení také speciální kloub, který může víko skeneru zvednout až o dva centimetry nad skenovací sklo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Víc fotografií zároveň

Nejrychlejší způsob skenování provedete stiskem tlačítka AUTO SCAN na přední straně zařízení. Skener začne chrčet, na počítači se zobrazí okno se stavem skenování a vše je hotovo přibližně za 20 sekund. Jedná se o základní nastavení v rozlišení 300 dpi a kvalita obrázku je průměrná. U černobílých dokumentů je kvalita naprosto dostačující, ale fotografie působí zrnitým dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud uživatel zvolí manuální nastavení, může dpi zvýšit až na hodnotu 600 a zvýšení kvality je samozřejmě poznat. U fotografie 10×15 cm takové kvalitnější skenování trvá 45 sekund. Fotografie jsou jemnější, ale kvality profesionálních skenerů pro DTP využití tento zdaleka nedosahuje. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatické skenování nabízí nejrychlejší způsob jak digitalizovat fotografie. Pro vyšší kvalitu je potřeba vše nastavit manuálně.

Velmi dobrou vlastností skeneru, je možnost skenování více fotografií najednou, s tím, že software je automaticky “rozřeže” a uloží jako samostatné obrázky. Tímto se digitalizace fotografií rapidně urychlí. Pozitivní také je, že skener pozná, pokud je kolem obrázků bílý rámeček a ten ve fotografii ponechá.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové skeny v 300dpi
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové skeny v 600dpi

Na dokumenty s trpělivostí

U skenování dokumentů je základní nastavení naprosto dostačující a po stisku tlačítka PDF je jednu stranu A4 možné zdigitalizovat do půl minuty. Pokud je potřeba oskenovat více listů, je nutné každý list vložit do skeneru samostatně, podavač dokumentů ve výbavě není. Skenování více listů najednou také zpomalí už tak pomalý návrat skenovací jednotky na počáteční pozici (tam i zpátky jede stejnou rychlostí). Pozitivem naopak je, že software bez problému všechny listy sloučí do jednoho pdf.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Automatické nastavení je pro skenování dokumentů naprosto dostačující. Přístroj nabízí vícestránkové skenování. Kvalita dokumentu je dobrá.

Na zařízení jsou ještě tlačítka COPY, který skenovaný obsah pošle rovnou do tiskárny a E-MAIL, který připojí obsah do nové emailové zprávy. Skener společně se softwarem umí také dokument převést do textové podoby. Dokumenty v nejpoužívanějších fontech Ariel, Times New Roman nebo Calibri se přeměnily na editovatelný text bez jediné chyby.

Funkcí dostatek, omezení dané cenou

S cenou okolo 1 600 Kč patří Canon LiDE 110 mezi nejlevnější skenery. Má všechny funkce, které by skener měl mít, a pro nenáročné domácí uživatele je vhodnou volbou. Skenuje relativně rychle, nepotřebuje napájecí kabel a na stole moc nepřekáží. Na archivaci dokumentů je zcela vyhovující, pro vážně míněnou digitalizaci fotografií je vhodné se poohlédnout po kvalitnějším zařízení. 

Je ale vůbec v domácnosti potřeba skener? Základní digitalizaci dokumentů dnes obstaráte i mobilním telefonem s trochu kvalitnějším fotoaparátem. Výsledek ale pochopitelně není tak precizní, jako ze skeneru.

Témata článku: Canon, Multifunkční tiskárny canon, Co je software, Skener, Dobrý dojem, Nenápadný design, Nejrychlejší způsob, Skenery, Zastaralé zařízení, Příslušenství pro mobilní telefony, Automatický návrat, Lid, Software co to je, Sken, Ariel, Editovatelný text, Nenáročná domácnost

56 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jakub Bouček 31. 12. 2013 12:04:07
    Tento skener mám > 2 roky. Na archivaci a digitalizaci dokumentů je skvělý...
  • regine 29. 12. 2013 15:54:17
    Bez toho napájení bych dal za zkušenost ve firmě MINUS. Dokoupili jsme USB...
  • Spacer 28. 12. 2013 15:25:09
    Až na to, že firmu Canon mám s error B200, zaradenú k firmám z Číny. ;-)
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 46

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 61

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky