32
Fotogalerie

Vyzkoušeno: Jak jednoduše do televize dostat Android

Pokud jste při pořízení televizoru nezachytili éru Smart TV, existuje jednoduché a levné řešení – Point of View HDMI Smart TV. Vypadá jako větší flashdisk, ale umí toho mnohem víc.

Televizory už dávno neslouží jen na příjem televizního vysílání, mezi základní funkce se propracovalo také prohlížení fotografií, poslech hudby nebo přehrávání filmů ze sítě či externích disků. Dalším krokem jsou tzv. chytré televizory, SmartTV, umožňující připojení k internetu a spolupráci s online službami jako je YouTube, iVysílání apod. Pokud váš přístroj takovými možnostmi nedisponuje, postačí jeden volný port HDMI, do kterého připojíte HDMI Smart TV od výrobce Point of View.

Android do televize

TV
DSC01484.JPG DSC01488.JPG DSC01491.JPG
Zařízení jen o něco větší, než běžná „fleška“, ale se schopnostmi plnohodnotného počítače

Balení je poměrně bohaté, po vytažení krabice z barevného obalu uvidíte ve dvojici měkkých lůžek umístěné samotné zařízení a bezdrátovou klávesnici s vestavěným touchpadem. Zanoříte-li se hlouběji, objevíte krom nezbytného manuálu také dva kabely USB (micro a mini), napájecí adaptér s USB konektorem a výstupním proudem 1,5 A a nakonec také zhruba 20 cm dlouhou prodlužovačku HDMI pro případ, že by vám nešel asi 4 cm široký Smart TV připojit do televize či monitoru přímo.

DSC01494.JPG DSC01522.JPG DSC01524.JPG
Malá krabička ukrývá slušnou výbavu, krom samotného Smart TV také klávesnice, trojice kabelů a napájecí zdroj

HDMI Smart TV není nic jiného, než miniaturní počítač s Androidem 4.1 Jelly Bean. Na štíhlém, 10 cm dlouhém těle se nachází napájecí konektor microUSB, plnohodnotný port USB pro externí zařízení a čtečka karet microSD, pomocí kterých můžete rozšířit vestavěné 4GB úložiště. Jediná dioda na těle přístroje indikuje provoz.

Dvoujádro a IQ pro každou televizi

Jako procesor slouží dvoujádrový Rockchip RK3066 (2× 1,6 GHz), doplněn je o 1 GB RAM a grafiku Mali400. Smart TV neobsahuje akumulátor, neobejdete se tak bez trvalého napájení. Vyhoví takřka libovolný port USB, které často bývají přítomny i na televizorech bez pokročilejších funkcí. Po připojení začne počítač automaticky startovat, vypíná se odpojením přívodního kabelu.

TV
DSC01513.JPG DSC01516.JPG DSC01518.JPG
Dva porty USB a čtečka paměťových karet je dostačující výbava pro použití coby multimediální centrum

Zhruba za 30 sekund od spuštění se dostanete do jednoduchého prostředí s desítkou ikon umožňujících přístup k multimediálním souborům a aplikacím. První dvě položky nabízejí seznam videí a hudby, po kliknutí na zvolený soubor se spustí přehrávání ve výchozím přehrávači Androidu. Třetí v pořadí je spouštěč galerie fotografií, přechod do kompletní nabídky aplikací a ikona nastavení. To bylo také přepracováno a nabízí pouze základní možnosti konfigurace rozdělené do čtyř kategorií – Wi-Fi, displej, informace o systému a pokročilá nastavení. V nich už najdete prakticky vše, co v běžné konfigurační aplikaci Androidu.

DSC01955.JPGDSC01958.JPG DSC01959.JPGDSC01961.JPGDSC01962.JPGDSC01968.JPG
Výrobcem dodaný spouštěč nahrazuje výchozí prostředí Androidu, část jeho aplikací však využívá a díky Google Play jej můžete snadno vyměnit za jiný

Spodní pětice ikon na domovské obrazovce jsou zástupci aplikací YouTube, prohlížeče souborů, výchozího internetového prohlížeče z Androidu, Facebooku a jednoduché aplikace pro sdílení a přehrávání multimédií v síti pomocí DLNA.

Co neumí, to ho naučí Google Play

Zabloudíte-li hlouběji do nastavení, vyskočí ze spodní části obrazovky typická černá lišta s ovládacími prvky známými z tabletové verze Androidu 4.1. Přidána byla tlačítka kontextové nabídky, nastavení hlasitosti a skrývání celé lišty. Grafická nadstavba je jednoduchá a nesnaží se Android výrazněji zakrývat.

V nabídce aplikací dokonce naleznete Google Play, takže si můžete nainstalovat další aplikace nebo změnit spouštěč na libovolný jiný. Totéž platí o možnosti doinstalovat multimediální přehrávače (MX Player, DicePlayer, aj.), které umožní plynulé sledování videa v plném HD rozlišení. Výkonu je dostatek i na běh 3D her, které lze ovládat připojeným gamepadem. Port USB můžete využít také pro připojení síťové karty, při testování bez problémů fungoval i USB rozbočovač.

NastaveniDSC01957 copy.jpgDSC01960 copy.jpgDSC01965 copy.jpgDSC01966 copy.jpg  DSC01971 copy.jpgDSC01972 copy.jpg DSC01975 copy.jpgDSC01976 copy.jpg
Pod jednoduchým prostředím se nachází plnohodnotný Android, výrobce jej doplnil o možnost konfigurace HDMI výstupu nebo změnu velikosti a pozice obrazu

Dálková klávesnice v ceně

Výrobcem zamýšlené využití portu USB je ale zřejmě pro miniaturní přijímač dodané bezdrátové klávesnice s touchpadem. Ten najdete pod dvířky ve spodní části klávesnice, na zádech je také kulaté tlačítko spouštějící vestavěné laserové ukazovátko. Klávesnice má integrovaný akumulátor a nabíjí se prostřednictvím portu miniUSB vedle vypínače na spodní hraně.

Psaní na pevných pogumovaných klávesách je pohodlné, touchpad reaguje svižně a v kombinaci se zařízením s Androidem překvapí pouze tlačítko Win ve spodní levé části nebo kombinace Ctrl + Alt + Delete jako sekundární funkce Enteru. Tato univerzální klávesnice má však problém s dosahem, i při plném nabití nedokázala fungovat na větší vzdálenost, než 2,5 m, což může být pro použití v obývacím pokoji nepříjemným limitem. Máte-li port HDMI na boku televizoru, docílíte pravděpodobně lepšího výsledku díky přímé viditelnosti klávesnice a přijímače.

DSC01493.JPG DSC01496.JPG DSC01497.JPG
DSC01502.JPG DSC01504.JPG DSC01509.JPG
Klávesnice má pevné a kvalitní klávesy, pohodlný je také touchpad a jediným problémem celého řešení je slabý dosah, pokud máte Smart TV za televizí či monitorem

POV HDMI Smart TV je zařízení, které si bezesporu zaslouží pozornost. Jednoduchý, ale přitom výkonný počítač lze využít nejen jako multimediální přehrávač, ale také jako herní konzoli nebo internetový terminál. Pořídit jej můžete za cenu okolo 2 700 Kč.

Mohlo by vás také zajímat:

Určitě si přečtěte

Články odjinud