Vyzkoušeno: Dynadock U3.0 řeší problém všech ultrabooků

Jedním kabelem připojíte vše – klávesnici, myš, ethernet, tiskárnu, externí disk, reprosoustavu a ještě dva monitory k tomu.

Už jsme si zvykli používat notebooky jako primární počítače. Můžeme je snadno přenášet a pracovat na různých místech, ovšem většina z nás má přesto pracovní stůl, kde notebook stráví většinu času. Tam se hodí mít připravenu pohodlnější klávesnici, myš, monitor či dva, tiskárnu, externí disk, rychlou síť prostřednictvím ethernetu a další periferie. Všechno vždy zapojovat je otrava, ale s Dynadockem připojíte k notebooku jen jediný kabel.

Klepněte pro větší obrázek
Jen jeden kabel do počítače, vše ostatní z Dynadocku

Dynadock U3.0 je nový replikátor portů od Toshiby. Pracuje s USB 3.0 a využít ho můžete u libovolného notebooku nebo počítače s tímto rozhraním. Kompatibilní je i s USB 2.0, kde ovšem můžete narazit na omezenou propustnost rozhraní. Jedním kabelem s USB 3.0 propojíte Dynadock s počítačem a všechny periferie budete mít rázem připojeny.

Čtyři monitory z jednoho notebooku

Místa na stole Dynadock U3.0 moc nezabere. Dodává se stojánkem a celé zařízení je postaveno na výšku. Je trochu škoda, že zařízení nemá design přizpůsoben i k použití naležato. Pokud totiž plně využijete nabídku portů, tak bude svazek kabelů za Dynadockem ještě dost na očích, než kdyby se každý kabel hned schoval za hranu stolu. Stojánek je každopádně velmi pevný a díky kovovému provedení i dostatečně těžký a stabilní, takže ani větší počet kabelů nebude krabičku shazovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Malá černá krabička na stojánku, to je Dynadock.

Vzadu najdete dva konektory USB 3.0 a dva USB 2.0. Zabudovaná zvuková karta dokáže i obyčejnému notebooku zajistit zvukový výstup na sestavu 5.1. Dále jsou k dispozici dva výstupy na monitor a ethernet – papírově gigabitový, prakticky co vytížení jednoho USB 3.0 kabelu dovolí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení najdete kromě reprikátoru stojánek, připojovací kabel, CD s ovladači, redukci z VGA na DVI a napájecí zdroj, který se bohužel nevešel dovnitř.

Výstup na monitory zajišťuje technologie Displaylink, ke které je nutné doinstalovat ovladače (součástí balení je CD, ale jsou k dispozici na webu Toshiby), jinak pochopitelně není žádný software potřeba a v testovaných Windows 7 fungovalo vše bez problémů. Na jiných platformách by ale mohl nastat problém s podporou USB 3.0 nebo připojením monitorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzadu je bohatá nabídka: 2 × USB 3.0, 2 × USB 2.0, gigabitový ethernet, DVI, HDMI a audio 5.1, k tomu vstup z notebooku a napájení
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hledělo se i na design, na stole Dynadock ostudu neudělá • vepředu pak ještě nabídne dalšá dva porty USB 3.0, vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka • na otevřených pracovištích se může hodit zdířka pro zámek

Zabudovaná grafická karta dokáže obsloužit dva monitory s rozlišením až 2048 × 1152 bodů, já jsem ji otestoval na dvou Full HD monitorech, tedy dvakrát 1920 × 1080 bodů. Vše fungovalo bez problémů, dokonce i přehrávání videa bylo plynulé. Když jsem nechal svítit i displej notebooku a připojil jeden monitor napřímo do něj, získal jsem čtyři zobrazovací plochy. Na hraní her to sice výkonově stačit nebude, ale na pohodlnou práci bez problémů ano. Můžete si tak vytvořit neobyčejné pracoviště se čtyřmi zobrazovacími plochami, které bude pohánět jeden notebook.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tři, nebo dokonce čtyři monitory. To běžně notebook nedokáže.

Kromě toho jsou konektory i vepředu – sluchátka, mikrofon a dva USB 3.0. Ani pro nárazové připojování periferií nemusíte hledat porty přímo na počítači. Potěší funkce trvalého napájení USB, která umožňuje využít port pro napájení mobilních zařízení, i když je počítač zrovna vypnutý nebo odpojený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Speciální konektor USB 3.0 kabelu do notebooku • prázdný a ověnčený Dynadock

Drahý, ale hodně praktický

Ačkoli má v názvu „dock“, není Dynadock klasickým dockem, jak je známe z manažerských notebooků. Pravý dock má speciální konektor a tvoří stabilní základnu pro odložení notebooku, přičemž kromě periferií zároveň připojí i napájení. Dynadock však až na to napájení zajistí připojení všeho ostatního a je přitom univerzální. Pro moderní ultrabooky je to spása, která řeší nedostatek či úplnou absenci některých portů přímo v počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V praxi... do počítače jen jeden kabel, který připojí celé pracoviště

Replikátory portů podobné Dynadocku nabízí i jiní výrobci než jen Toshiba, ovšem ta jako první přišla s novým modelem připraveným na USB 3.0 a pohodlně zvládajícím připojení dvou monitorů. Cena kolem 3,5 tisíce je na počítačové příslušenství docela vysoká a reflektuje ceny klasických docků. Dynadock je ale univerzální a nemusíte mít drahý manažerský notebook s dockovacím konektorem, abyste si mohli dopřát komfort snadného připojování periferií a více monitorů.


Témata článku: Hardware, Notebooky, Vyzkoušeno, Notebooky toshiba, Usb kabely, Dock, Sluchátka k notebooku, Sluchátka k počítači, LNG, Kabely konektory redukce audio

35 komentářů

Nejnovější komentáře

  • t3ddy 4. 8. 2012 14:28:31
    Aspoň je levnější než Thunderbolt "docky" Sice jen na USB, ale svoji úlohu...
  • r.mrazik 1. 8. 2012 17:13:41
    takze surface s windows 8pro spolecne s touhle hrackou a je to... :-D
  • Peter Fodrek 1. 8. 2012 12:46:16
    Vitajme oneskorencov. Presne toto bol pristup terminalov k systemom v...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky