Vyzkoušeno: čtečka knih PocketBook Touch

Čtení papírových knih vychází z módy, voňavé papírové svazky jsou pomalu nahrazovány jejich elektronickými nástupci. Kvalitní čtečka ale umí mnohé vynahradit.

PocketBook Touch s modelovým označením 622 je zatím poslední čtečkou ze série 600 a cenou míří o něco výše, než etalon dané kategorie, Amazon Kindle. PocketBook má pochopitelně černobílý displej využívající elektronický inkoust, úhlopříčka je typických 6" a rozlišení 800 × 600 bodů, což by ve světě tabletů bylo zřejmě málo, ale pro čtečku to zcela dostačuje. Displej je vybaven kapacitní dotykovou vrstvou, použitý ARMový procesor je taktován na 800 MHz, paměti RAM je 128 MB a úložiště má 2 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení je jednoduché a obsahuje pouze kombinovaný nabíjecí a datový kabel, místo adaptéru slouží libovolný port USB

Samotné balení čtečky připomíná knihu, jeho obsah je však standardně strohý. Uvnitř krabice krom čtečky najdete jen příručky a kabel microUSB, pomocí kterého můžete nahrávat data a nabíjet vestavěný akumulátor. Výrobcem deklarovaná výdrž činí 8 000 stran při vypnuté Wi-Fi. Během každodenního využívání po dobu jednoho týdne klesl ukazatel baterie asi o čtvrtinu, můžete tak počítat se zhruba měsíční výdrž na jedno nabití. Pokud však budete často zapínat Wi-Fi či obracet stránky, půjde výdrž rychle dolů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kapacitní dotykový displej má tradičních 6" a přímo pod ním se nacházejí praktická ovládací tlačítka, záda pokrývá měkčený černý plast jemný na dotek

Po hardwarové stránce je čtečka výborně zpracována. Všechny díly jsou sice plastové, neprojevilo se to však negativně na pevnosti ani odolnosti. Zatímco přední část je pokryta běžným matným plastem, záda jsou měkčená a příjemná na dotek. Bohužel na nich kvůli tomu ulpívají otisky prstů a jsou náchylná na poškrábání, které ale lze s trochou snahy rozleštit.

Všechny ovládací prvky jsou soustředěny na spodní okraj, na kterém najdete hlavní vypínač, slot na kartu microSD, zapuštěné tlačítko pro reset, datový a sluchátkový konektor. Při krátkém stisku vypínače dojde k pouhému uspání čtečky, náběh je pak okamžitý. Delší stisk znamená vypnutí a na pokračování ve čtení si počkáte necelých 10 sekund. Ovládací prvky na čelní straně zahrnují klávesu pro návrat na domovskou obrazovku, otáčení stránek a vyvolání kontextové nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi tlačítky pro otáčení stránek je zelená stavová dioda, konektory zahrnují výstup na sluchátka a čtečku paměťových karet microSD

Po spuštění vás přivítá úvodní obrazovka se seznamem posledních událostí. V zobrazeném seznamu najdete záznamy o přidání nových knih a samozřejmě také odkazy na knihy, které jsme v nedávné době četli. Na spodní straně se nachází výsuvné menu, ve kterém můžete aktivovat různé funkce čtečky, jako je procházení knihovny, hudební přehrávač nebo výkladový i překladový slovník.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Úvodní obrazovka obsahuje poslední události; Rozhraní pro čtení knihy je přehledné, v případě zadávání poznámek se nahoře zobrazí příslušný panel; Knihovnu lze filtrovat a pohodlně tak vyhledat požadovanou knihu

Rozhraní pro samotné čtení je jednoduché, ale účelné. Ve spodním řádku se nachází informace o aktuální pozici v knize, šipka v pravém dolním rohu zobrazí další údaje jako je datum a čas, stav akumulátoru nebo přepínač oken, pomocí kterého se můžete vracet do předešlých nabídek. Dotknutím obrazovky v pravém horním rohu vložíte do knihy záložku, levý horní roh je návrat do předešlé nabídky. Obracet stránky můžete dotykem levé nebo pravé části displeje, tahem prstu ze strany na stranu nebo hardwarovými tlačítky. Během čtení můžete typickým gestem roztažení nebo přiblížení dvou prstů měnit velikost písma, v kontextové nabídce pak najdete možnost otočení displeje, přechodu na konkrétní stránku, poznámky (formou zatrhávání textu i ručně psané), vyhledávání a další.


Zajímavá je možnost automatického čtení, kterému nechybí podpora češtiny a výstupu je dobře rozumět. Čtečka však nemá integrované reproduktory, takže musíte připojit sluchátka. Češtinu najdete také ve slovníku, který se po vyvolání z kotextové nabídky zobrazí ve spodní třetině displeje a ťukáním na slova se rychle dostanete k jejich překladu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vytvořené poznámky můžete procházet a vracet se k nim; Slovník obsahuje krom překladu také krátký výklad slova; Klávesnice je jednoduchá, uspořádaná do matice; Možnosti nastavení jsou bohaté, přizpůsobit lze i funkce tlačítek

Ostatní aplikace krom čtení jsou u čtečky vždy jen doplňkové, nechybí mezi nimi jednoduchý hudební přehrávač, který po spuštění vyhledá v paměti hudební soubory, vypíše jejich seznam a bez dalšího přizpůsobení umožní jejich přehrávání. Nastavovat můžete jen hlasitost a přeskakování skladeb. Výhodou je možnost přehrávání v náhodném pořadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krom čtení můžete využít také několik doplňkových aplikací, dobře použitelná je kalkulačka, prohlížeč je na pomalém displeji spíš nouzovým řešením

Slovník je k dispozici i jako samostatná aplikace, kde se k překladu slova přidává ještě krátký výklad. Čeština je obsažena pouze v kombinaci s angličtinou. Položka Aplikace v hlavní nabídce ukrývá vědeckou kalkulačku, prohlížeč fotografií, čtečku RSS, dvě hry, webový prohlížeč a další. Jde pouze o doplňkové funkce, i tak je ale jejich přítomnost potěšující.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s Amazon Kindle 4 má Pocketbook horší kontrast a na pohled působí laciněji, podporuje ale velké množství formátů a lépe se drží v ruce díky příjemnějším zádům

V kategorii 6" čteček se nelze bránit srovnání s Amazon Kindle. Oproti čtvrté verzi čtečky od Amazonu má Pocketbook viditelně méně kontrastní displej, na druhou stranu podporuje širokou paletu formátů, mezi kterými nechybí EPUB, PDF, FB2, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX nebo PRC. Podobně jako je Kindle napojen na online obchod Amazonu, komunikuje PocketBook s Obreey Store, ze kterého můžete rovnou nakupovat knihy. PocketBook Touch koupíte v bílém nebo černém provedení za .

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze (25) Další článek: Křišťálova Lupa 2012 zná své vítěze

Témata článku: Mobility, Tablety, Čtečka, Vyzkoušeno, Spodní strana, Deklarovaná data, Původní materiál, Amazon Kindle, Přímý pohled, Pocketbook, DOC, DOCX, Každodenní využívání, Automatický návrat, Čtečka knih, Ostatní aplikace, MicroUSB, Datový kabel, Epub, Stavová dioda, Čtení, Poslední událost, Kontextová nabídka, Kniha, Konektorová výbava, Doplňková výbava

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší