Vyzkoušeno: Brýle Gunnar slibují úlevu očím u počítače

Pracujete každodenně s počítačem a z koukání do monitoru vás bolí oči? Tak právě na vás cílí brýle Gunnar. Jejich účinek jsme vyzkoušeli na sobě.

Tento článek jsme již vydali dříve. Protože se na brýlích Gunnar nic zásadního nezměnilo a stále se prodávají, zařazujeme článek k příležitosti tématu Zdraví při práci s počítačem opětovně do aktuálního vydání. 

Celodenní koukání do obrazovky počítače očím moc neprospívá. Už jen strnulé pozorování konstantně vzdálené zářivé plochy není nic přirozeného, k tomu se obvykle přidává absence očního odpočinku a suchý vzduch. Výsledkem je často pálení očí, bolesti hlavy a únava. A právě tomu se snaží zabránit brýle Gunnar – ochranné brýle určené pro celodenní práci s počítačem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V úhledných krabičkách nám na vyzkoušení dorazily dva kousky brýlí Gunnar

Brýle pro eliminaci únavy očí při práci s počítačem nevyrábí jen Gunnar, ale bezesporu je o této značce v souvislosti s ochranou očí u počítače nejvíce slyšet. A co je Gunnar vůbec zač? Je to poměrně mladá americká firma, kterou v roce 2007 založili Joe Croft a Jennifer Michelsenová. Jak se na Kalifornii sluší, prvotním zázemím jejich firmy byla garáž. Croft dříve vyvíjel brýle pro Oakley, tak měl zkušenosti a pustil se do vývoje brýlí proti únavě očí u počítače. Prvními testery byli rodinní příslušníci. Brýle zaznamenaly prvotní úspěch, a tak se Jennifer Michelsenová naplno pustila do marketingu. Podařilo se jim získat investory a značku postupně prosazovat ve světě.

O „Gunnarech“ je poslední dobou slyšet častěji i u nás, rozhodli jsme se proto otestovat v praxi, jak brýle fungují a zda skutečně pomáhají. Testovací subjekty jsme nemuseli hledat, sám koukám do obrazovky počítače běžně až 14 hodin denně a kolegové z redakce jsou na tom podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obal utváří první dojem a v tomto případě je velmi dobrý. K brýlím dostanete i základní textilní pouzdro a jemný hadřík na čištění

Výběr široký, ceny mohou zaskočit

V nabídce Gunnaru je několik typů brýlí. Základem jsou brýle pro běžné uživatele počítačů a pro hráče počítačových her. Speciální kousky jsou taktéž pro grafiky, k dispozici je i několik modelů 3D brýlí nebo i klasické sluneční brýle. K testu jsme si zapůjčili jedny hráčské a jedny běžné s úpravou pro grafiky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jedny nažloutlé, druhé čiré, ale robustnější.

Výběr obrouček je docela pestrý. Jakožto člověka neobrýleného mě trochu zarazila cena přesahující dva tisíce korun. Sám kupuji jen sluneční brýle, zpravidla za pár stovek, ale obrýlení kolegové v redakci mě ujistili, že je to cena docela běžná. Na základě vlastních zkušeností zhodnotili kvalitu materiálů a konstrukce obrouček jako cenově odpovídající.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka je velmi pestrá, toto je jen zlomek na ukázku. K dispozici jsou i různé barevné varianty, ne všechny modely však můžete koupit i u nás.

Brýle pro hráče se od těch běžných liší jen konstrukcí – mají úzké nožičky, aby nepřekážely při nasazení sluchátek a rovněž větší či zaoblená skla, aby pokryla větší zorný úhel. Optické fígle jsou ale jinak stejné, jako u brýlí pro běžné uživatele počítačů.

V čem to je

Abych uvedl, čím jsou brýle „zázračné“, musím nahlédnout do marketingových materiálů Gunnaru. Tak zaprvé mají mít speciální tvar konstrukce a skel přizpůsobený tomu, aby brýle kopírovaly tvar hlavy a zabránily cirkulaci vzduchu kolem očí. To by mělo snížit jejich vysušování.

Dále mají z obou stran skel antireflexní filtry, které eliminují odlesky, a povrchovou úpravu proti zamlžování. Materiál čoček je prý nadstandardně odolný, aby nedocházelo k oděrkám a jinému poškození, které by mohlo ovlivnit optické vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na intenzivní záři studiových zábleskových světel ani sebelepší filtry proti odleskům nestačí. Ale snaží se, místo jasného „prasátka“ jsou ve sklech vidět jen nazelenalé obrysy

A co hlavně, brýle jsou zabarvené. „Umělá záře z monitorů obsahuje úzké části spektra s vysokou intenzitou namísto rovnoměrného, plnospektrálního světla, které pro lidské oči nepředstavuje takovou zátěž. Zabarvení čoček IONIK filtruje a vyrovnává přijímané světelné spektrum a dělá výsledný obraz teplejším a tím i příjemnějším pro oči,“ tvrdí se na webu oficiálního distributora brýlí Gunnar. Skla jsou zkrátka trochu žlutá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nažloutlá skla posunou záři monitorů do příjemnějšího spektra

Barevný posun do teplejších barev by pochopitelně znemožnil práci grafikům, kteří potřebují vidět přesné barvy, proto jsou v nabídce i brýle bez tohoto zabarvení.

Optická realita

Nakrmen marketingovými materiály jsem brýle usadil na nos a pozoroval, co se bude dít. Nic převratného, ale nutno uznat, že vše na monitoru se zdálo být trochu zřetelnější. A záhy jsem zjistil proč – skla mají totiž mírné dioptrické přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Z hlediska konstrukce není co vytýkat. Kvalitní jsou materiály i provedení.

Zřetelnějšímu vjemu bezesporu pomohlo i zbarvení skel. Měl jsem z toho pocit, jako když si v mlze na horách nasadíte oranžové lyžařské brýle. Vše pozorované se posune do spektra, kde má oko trochu lepší citlivost, a vše se tak rázem zdá trochu jasnější. Podobně to funguje s Gunnary.

Co se týče odlesků, tam je potřeba se zamyslet fyzikálně. Aplikované filtry eliminují odlesky od samotných brýlí, ale nemohou eliminovat odlesky z okolí. Lesklý rámeček monitoru tak na vás bude „házet prasátka“ tak jako tak. Pro odrušení odlesků z okolí byste museli mít brýle s polarizačním filtrem, ale vzhledem k tomu, že polarizace využívají i monitory, moc pohodlné koukání by to nebylo. Při sebemenším náklonu hlavy by se monitor ztmavil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Brýle určené hráčům mají lehčí konstrukci, tenké nožky kvůli pohodlí při nasazených sluchátkách a skla pokrývající větší zorný úhel

Nejsou pro každého

Sám patřím k těm šťastlivcům, které problémy s očima při práci s počítačem příliš netrápí. Pálení očí a bolest hlavy však přesto znám, občas to postihne určitě každého. Bylo překvapením, že mě to postihlo právě po pár hodinách s brýlemi Gunnar na nose. Stačily dvě hodiny, a brýle mi byly vyloženě nepříjemné. Musel jsem je sundat.

Zjevně to byla síla zvyku a po menších dávkách jsem nakonec byl schopen s brýlemi vydržet celý den. Ale pozitivní efekt jsem nepozoroval, spíše naopak. Rozbolelo mě okolí očí a z toho celá hlava. Vinu jsem dával dioptrickému zvětšení, a tak jsem se vydal do optiky. Byly změřeny čtvrtkové spojky (přesněji +0,2 dioptrie) a optometrička následně zjišťuje pravděpodobnou příčinu mé nekompatibility s brýlemi – čočky brýlí musí mít osu v souladu s okem. Proto se dioptrické brýle dělají na míru. Ačkoli čtvrtka žádné velké změny nedělá, optické zákony platí i pro ni a citlivější oči mohou mít s nevycentrovanou čočkou problém i při takto malých hodnotách.

Proč mají brýle 0,2 dioptrie?

Odpovídá Petr Chotěbor, český distributor brýlí Gunnar.

Princip je v tom, že oči při sledování monitoru musí ostřit relativně do dálky, resp. typicky je to už taková vzdálenost, kdy zornička musí pracovat v tom smyslu, že je dlouhodobě lehce stažená. Brýle proto díky přiblížení oku uleví, zornička je méně namáhána.

Nedoporučuji brýle nosit jinam než k počítači, aby se oči neadaptovaly resp. nekazily. Pokud však jde o nošení k počítači, kde nepřeostřujete, efekt malého přiblížení je jen pozitivní.

Brýle tak kolovaly redakcí. Reakce byly převážně neutrální ve smyslu „asi to něco dělá, ale nemyslím si, že bych to nutně potřeboval“, vyloženě pozitivní hodnocení jim udělil jen editor Computeru. Dle předpokladů jsou brýle silně individuální záležitostí a pro zjištění jejich vlivu je nutné je používat několik dní až týdnů při každém usednutí před monitor.

Koupě brýlí Gunnar je proto trochu risk. Už výběr obrouček přes internet je poněkud problematický a vrácení zboží do 14 dnů bude u tohoto artiklu častější. Český distributor nicméně nabízí poštovné směrem od něj zdarma a možnost výměny. Horší to je s tím, jak na vás brýle zapůsobí z hlediska své funkce. To už je věc ryze individuální a projeví se až po delším čase používání.

Pokud trpíte únavou očí při práci s počítačem a návštěva očního lékaře přitom neodhalila žádný zdravotní problém, můžete Gunnary zkusit. Nemáte-li podobné problémy a myslíte spíše na prevenci, bude jistějším prostředkem zajištění optimálních světelných podmínek na pracovišti, dodržování zrakových přestávek a dostatečný příjem vitamínu A. 

Brýle k vyzkoušení zapůjčil: Gunnars.cz

A nakonec ještě, co o brýlích Gunnar říká sám jejich tvůrce (video v angličtině):

Původně publikováno 20.11.2013.

Diskuze (77) Další článek: Pořizujte software chytře – návod, 1. díl

Témata článku: Zdraví při práci s počítačem, Proto, Sklo, Sluneční světlo, SLI, Uživatel počítačů, Ochranná sluchátka, První tester, Český distributor, Studiová světla, Přiblížení, Oakley, Polarizační filtr, Sluneční brýle, Zdravotní problémy, Část spektra, Zdravý pár, Sluchátka přes hlavu, Zorný úhel, Běžný monitor, Oficiální distributor, Velký náklon, Pozitivní hodnocení, Marketingový materiál, Vitamín


Určitě si přečtěte

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

Tesla v režimu autopilota nabourala do stojícího auta, majitel podává žalobu

** Tesla Model S nabourala na dálnici do stojícího auta ** V tu chvíli jela v režimu autopilota, zatímco řidič odpočíval ** Hudson nyní žaluje Teslu, že slibuje něco, co neplní

Karel Kilián | 96

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

** Myslíte, že vývoj autonomních vozidel je záležitostí aktuálního století? ** Již před 25 lety Bosch předvedl první autonomní auto ** Historie však sahá ještě o něco hlouběji

Karel Kilián | 14

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů