Kapitoly článku:
Nainstalovali jsme Ubuntu s grafickým desktopem Gnome. Systém bez jediného problému rozpoznal USB WiFi síťovou kartu Belkin Wireless G, telefonní modem a ethernetovou kartu. Ovladač hlasitosti oznamuje, že si rozumí s integrovaným zvukovým čipem Realtek (AC'97) i externí zvukovou PCMCIA kartou Sound Blaster Audigy ZS2 Notebook.
Pracovní plocha desktopu Gnome v Ubunutu Linuxu
Změna tématu, chytré vyhledávání nejen v systému, souborový manažer Nautilus
Automatická aktualizace systému a tisk
Po připojení na šifrovanou bezdrátovou síť se rozsvítí v horní části bublinová nápověda s informací, že jsou k dispozici dostupné aktualizace. Ubuntu Linux také rozpoznal diskové oddíly NTFS operačního systému Windows XP a umístil na plochu zástupce pro snadný přístup.
WiFi síť byla k dispozici ihned po dokončení instalace
Ubuntu po připojení k internetu spustil kontrolu dostupných aktualizací
Po zapojení USB hubu s připojenou tiskárnou Canon Pixma iP4300 systém po několika sekundách zareagoval a v bublinové nápovědě oznámil, že tuto tiskárnu nalezl a v pořádku nainstaloval. Následoval dialog s nastavením tisku v systému CUPS a nabídka vytisknutí zkušební stránky.
Dialog s nastavením tisku
Zkušební stránka se vytiskla bez jediného problému
Totem přehraje téměř každé video
První krůčky na Ubuntu tak vypadají velmi dobře. Nezklame nás ale Linux v dalších krocích? Jak si poradí s DVD, MP3 muzikou a připojeným telefonem Sony Ericsson W810i přes USB?
V základní instalaci prostředí Gnome najdete i multimediální přehrávač filmů Totem, jakmile jsme tedy do optické mechaniky vložili filmové DVD, spustil se Totem a oznámil nám, že je nutné nainstalovat potřebný dekodér MPEG-2 a další. Ani to však nebyla překážka, jelikož potřebné dekodéry ze sítě stáhnul a nainstaloval instalační systém Ubuntu.
V systému nejsou požadované nesvobodné dekodéry, ale Ubuntu Linux našel řešení na internetu
Přehrávač Totem a běžné filmové DVD
Instalační systém vše nainstaloval a Totem začal plynule přehrávat DVD film. Tento přehrávač vás sice nenadchne pěkným skinem, nastavíte v něm však vše potřebné, co lze očekávat od výchozího videopřehrávače. U DVD videa zvolíte zvukovou stopu, titulky, poměr stran a video si samozřejmě spustíte i v celoobrazovkovém režimu. Jakmile narazíte na nepodporované video, systém se opět pokusí nalézt odpovídající svobodný nebo nesvobodný dekodér – ve většině případů se mu to podaří.
Videopřehrávač Totem nainstaloval také plugin do Firefoxu, který by měl zobrazit streamované video. Navštívili jsme tedy stránky ČT24 i TV Nova a spustili archiv pořadů. Totem nás opět vybídl k instalaci potřebných kodeků, vše proběhlo standardním způsobem, nakonec však přehrávač zobrazil pouze statický obrázek prvního rámce videa a na stránkách TV Nova jen černé okno.
Přehrávač začal stahovat data, ale nic nezobrazil
Tento problém má jistě své řešení, jako většina prvních nezdarů s operačním systémem Linux, nicméně z pohledu nezkušeného uživatele musíme konstatovat, že v testu Ubuntu poprvé neobstál. Podivně se streamování chovalo i s dodatečně nainstalovanými přehrávači Xine a MPlayer v prohlížeči Opera.
Ubuntu rozpozná připojený USB přehrávač
Jako výchozí přehrávač zvukových souborů v Ubuntu najdete Rhytmbox. Přehrávač si poradí se streamovaným zvukem, podcasty a internetovými rádii. Pokud narazíte na nepodporovaný formát, opět můžete vyzkoušet správce instalačních balíčků. K dispozici je také mnoho rozšiřujících doplňků. Vyzkoušet můžete doplněk pro zobrazení textu přehrávaných skladeb a nechybí ani podpora populární webové služby Last.fm.
Rhytmbox a přehrávání hudby z paměťové karty na mobilním telefonu
Ve Windows jste zvyklí, že systém pracuje s centrálním zvukovým systémem. V Linuxu je to poněkud složitější. Zvykových subsystémů zde najdete velmi mnoho. Výchozím zvukovým systémem v Ubuntu a Gnome je projekt ALSA.
Grafický zvukový mixér Gnome a textový Alsamixer
Poradí si Ubuntu s paměťovou kartou připojeného mobilního telefonu? Odpověď je jednoduchá: Poradí! Na USB hub jsme připojili běžný mobilní telefon Sony Ericsson W810i. Ubuntu jej okamžitě rozpoznal a na ploše se objevily dvě ikony znázorňující multimediální přehrávač. První ikona signalizovala úložiště na mobilním telefonu, druhá pak samotnou paměťovou kartu. Linux si tedy poradí s Mass storage bez jediného problému. Systém nám zároveň nabídl přehrání hudby z paměťové karty v Rhytmboxu, který zobrazil k přehrávané skladbě i fotografii desky, na které se skladba nachází.
Ubuntu automaticky detekuje připojená USB zařízení
Paměťová karta mobilního telefonu
Jednoduché nastavení sítě a práce s více monitory
Jelikož je dnes běžnou praxí práce s více monitory, zajímalo nás, zda-li si Ubuntu poradí s rozšířením plochy na externí LCD monitor. Testovací notebook je vybavený starším grafickým čipem SiS a VGA výstupem. Ubuntu Linux čip rozpoznal a nainstaloval odpovídající ovladače.
Nastavení rozšíření pracovní plochy na připojenou LCD obrazovku
V jednoduchém dialogu „Nastavení obrazovek a grafických karet“ tak uživatel snadno rozšíří pracovní plochu na druhý monitor a zvolí odpovídající rozlišení. Ve zkoušce Ubuntu obstál na jedničku.
Ačkoliv systém hned po restartu připojil notebook k bezdrátové síti, v dialogu síťových připojení jsme mohli vybrat další možnosti připojení. Jelikož Ubuntu rozpoznal všechny síťové karty, v nabídce lze zvolit nastavení bezdrátové sítě, ethernetové sítě a vytáčeného připojení k internetu pomocí běžného modemu.
Přehled síťových karet a nastavení TCP/IP
Procházení místní sítě, stav připojení a grafické rozhraní pro síťové příkazy (ping aj.)
V jednoduchém dialogu snadno nastavíte TCP/IP síť; k dispozici je samozřejmě i podpora IPv6 protokolu. Ubuntu neměl problém s ethernetovým připojením pomocí digitálního modemu ani s vytáčeným internetem po běžném telefonním kabelu.
Doplňky pro hlavní panel
V systémové nabídce v pravém horním rohu najdete samozřejmě aktuální čas a datum, indikátor hlasitosti, síťového připojení, indikátor dostupných aktualizaci a nastavení klávesnice. Na výběr máte v Gnome z mnoha dalších doplňků.