Kapitoly článku:
Na internetových diskuzích velmi často narazíte na názor, že instalace programů na Linuxu není zrovna jednoduchá. Dnes už to ale obvykle není pravda. Všechny populární distribuce totiž obsahují sofistikované instalační systémy.
Obecně lze program na Linuxu instalovat třemi způsoby
- pomocí instalačního balíčku (RPM, DEB, spustitelný binární program aj.)
- pomocí instalačního skriptu
- ze zdrojového kódu
Pokud chcete využívat nejnovější verze programů, pak je řešením stahovat čerstvý zdrojový kód, který autor uložil na webový server deset minut před vámi. Zpravidla však pro běžného desktopového uživatele existují snazší cesty. V Ubuntu najdete instalační systém, který pracuje s balíčky DEB. Pokud si takový instalační balíček stáhnete na disk, stačí na něj poklepat a spustí se běžná instalační procedura podobná třeba instalačním balíčkům MSI z Windows.
Tyto balíčky mají zároveň kontrolu závislostí, pokud tedy jeden program vyžaduje instalaci doprovodných knihoven, které váš systém neobsahuje, stáhnou se ze sítě i tyto potřebné balíčky a nainstalují se.
Systém instalačních balíčků využívá i správce nainstalovaných programů a aktualizací v distribuci Ubuntu. Aktualizační systém má neustálý přehled o nainstalovaných balíčcích na vašem systému a periodicky se připojuje k repository serverům, nebo-li skladištím. Ty vedou informace o aktuálních verzích programů a slouží také jako úložiště těchto programů.
Správce instalačních balíčků prohledá všechny nastavené repository servery
V každé distribuci máte k dispozici přednastavené repository servery, které poskytují svobodný software pro Ubuntu. Na internetu však narazíte na mnoho neoficiálních oblíbených „repo“ serverů a můžete je samozřejmě použít.
Třetí cestou je instalace binárních souborů pomocí instalačního skriptu. Ten dokáže vytvořit položku programu v hlavní nabídce a přidat ikonu na plochu, nezaregistruje ho však instalační správce DEB balíčků. Takový program tedy musíte odinstalovat ručně. Začátečníkům doporučujeme používat instalační balíčky, nad kterými máte neustálou kontrolu, a systém je také dokáže automaticky aktualizovat.
Instalace Flash přehrávače pomocí skriptu
Jak v Ubuntu na RPM?
Distribuce Fedora používá naopak instalační balíčky RPM. Jelikož systémy RedHat a Fedora jsou velmi populární, občas můžete narazit na program, který autor dodává pouze v tomto formátu. Chcete-li se vyhnout instalaci ze zdrojového kódu, můžete vyzkoušet drobný textový program Alien, který převede stažený balíček RPM na DEB a nainstaluje jej.
Instalace RPM balíčku pomocí textového programu Alien a Adobe Reader pro Linux