79
Fotogalerie

Vyzkoušeli jsme Ubuntu: V prvním kole si vede dobře

Kapitoly článku:


Po krátkém seznámení s GNU projektem a Linuxem je čas na Ubuntu. Nejnovější verzi najdete na českém serveru Ubuntu.cz. Narazíte tu na běžný ISO CD obraz pro desktopy a server v 32bit i 64bit verzi. My jsme si vybrali 32bit verzi pro osobní počítač, jelikož na rozdíl od serverové verze nabízí grafickou instalaci a desktop GNOME.

Pokud instalujete Linux na disk, na kterém již používáte nějaký operační systém, je vhodné uvolnit několik GB volného místa. Testovací notebook Umax VisionBook používá dva NTFS oddíly. Druhý oddíl jsme tedy zmenšili ve výborném správci oddílu Paragon Partition Manager Personal Edition, který jste mohli nalézt na DVD časopisu Computer 13-14/07, a uvolnili tak místo pro nové linuxové oddíly.

Snadná instalace přímo z prostředí Ubuntu

Nyní již stačí pouze restartovat počítač a vložit instalační CD do optické mechaniky. Po úspěšném startu vás uvítá úvodní nabídka s logem Ubuntu. Klávesou F2 vyberete jazyk instalace, F4 zase změní rozlišení obrazovky. Raději však zůstaňte v běžném VGA režimu, který zajistí bezproblémový chod instalace.

ubuntu_boot_02.jpg  ubuntu_boot_03.jpg
Výběr jazyka a lokalizovaná úvodní obrazovka instalačního programu
boot1.jpg
Spouštění Live distribuce Ubuntu

Instalační CD obsahuje „Live“ distribuci. To znamená, že si Ubuntu nejdříve můžete vyzkoušet, aniž by se cokoliv instalovalo na pevný disk. Operační systém se pouze načte z CD do operační paměti a spustí. Příprava Live distribuce chvíli trvá, jelikož se musí rozpoznat veškerý podporovaný hardware. Asi po 5 minutách však na nás již vykouklo základní grafické prostředí Gnome a fungoval dokonce i internet přes ethernetovou síťovou kartu. Na pracovní ploše jsme narazili na odkaz „Nainstalovat Ubuntu“. Bez problémů fungovala také bezdrátová USB klávesnice a myš Logitech.

Instalační program vás nejdříve požádá o výběr jazyka instalace a systému. Následuje klasický dialog pro nastavení aktuálního času a rozložení klávesnice.

install1.jpg  install2.jpg  install3.jpg
Výběr jazykové verze, nastavení času, rozložení klávesnice

Pro nezkušeného uživatele bude nejtěžším oříškem celé instalace vytvoření linuxových oddílů. Instalátor sice umí vytvořit oddíly automaticky, pokud však chcete mít kontrolu nad pevným diskem, doporučujeme vytvořit oddíly ručně.

install4.jpg  install5.jpg  install6.jpg  install7.jpg
Tvorba linuxových oddílů, osobní účet, závěrečný přehled, instalace

Na uvolněném místě, které jsme vytvořili změnou velikosti jednoho z oddílů NTFS, je nutno vytvořit alespoň dva oddíly. Oblast pro dočasné soubory Swap a kořenový adresář Linuxu v souborovém systému EXT3. Pomocník při editaci oddílů zpravidla vytvoří také samostatný oddíl BOOT, do kterého se ukládají informace nutné ke startu Linuxu, není to však povinnost.

Nainstaluje se pouze systém, kancelářský balík a základní programy

V dalším kroku už vyplníte pouze osobní údaje pro uživatelský účet, případně Ubuntu dokáže přenést některé vlastnosti účtu z Windows (pokud instalujete Linux na systém, kde je nainstalovaný Windows). Instalace zkopíruje z CD potřebná data na pevný disk a Ubuntu Linux s grafickým desktopem Gnome je po restartu připravený k použití.

Narozdíl od jiných distribucí v Ubuntu nemáte při instalaci z Live prostředí mnoho možností, jak vybrat programy, které se mají nainstalovat. V konkurenční Fedoře, která je dodávaná na DVD médiu, můžete vybrat při instalaci systému až stovky doprovodných programů.  

ubuntulogin.jpg
Přihlašovací obrazovka Ubuntu po zdárné instalaci

V případě Ubuntu se však jedná o zřejmou výhodu. Vývojáři vytvořili distribuci, která obsahuje kancelářský balík, programy pro surfování na internetu a čtení elektronické pošty. K dispozici budete mít také multiprotokolového komunikátora a multimediální přehrávač. Budete-li chtít rozšířit systém o libovolné množství programů, Ubuntu vám v tom bránit nebude. Jak na to, se dozvíte v dalších kapitolách.

Určitě si přečtěte

Články odjinud