79
Fotogalerie

Vyzkoušeli jsme Ubuntu: V prvním kole si vede dobře

Kapitoly článku:


Na repository serverech i běžném webu najdete tisíce svobodného i nesvobodného software zdarma. V praxi lze říci, že na Linuxu dnes najdete alternativu téměř k jakémukoliv programu, který znáte z Windows. Pokud chcete upravit zvukovou nahrávku, určitě si vystačíte s výborným zvukovým editorem Audacity, který můžete vyzkoušet i na Windows. Pokud rádi modelujete v 3D, jistě velmi dobře znáte Blender. Ve Windows XP a Vista narazíte na jednoduchou videostřižnu Movie Maker, v Linuxu můžete vyzkoušet se svou digitální kamerou třeba Kino.

ubuntu_18.png  Kino.png  Blender.png  googleearth.png
Zvukový editor Audacity, střihový program Kino, modelační editor Blender, 3D mapy Google Earth
Inkscape.png  qcad.png
Vektorový SVG editor Inkscape, CAD editor QCad
mono1.png  mono2.png
Díky projektu Mono můžete v Linuxu vytvářet Microsoft NET aplikace

Pokud však na Linuxu nenajdete uspokojivou alternativu, nevěšte hlavu. Pomyslným světlem na konci tunelu může být totiž emulátor systémových rutin Windows jménem Wine. I ten si můžete stáhnout ve správci instalací. Stačí zvolit vyhledávání balíčku ve všech dostupných repository serverech a zadat „Wine“. Emulátor se nainstaluje a v domácím adresáři vytvoří virtuální adresářový systém, jak jej znáte z Windows, a vy můžete instalovat a spouštět běžné EXE programy podobným způsobem jako DEB instalační balíčky.

ubuntu_38.png
Windows programy se automaticky spustí ve Wine
ubuntu_12.png  ubuntu_27.png  ubuntu_21.png  ubuntu_28.png
Total Commander v emulátoru Wine hravě zvládne i FTP připojení

Distribuce Ubuntu obstála… Zatím

V první části našeho testu Ubuntu Linux obstál. Sice jsme zažili nepřízeň osudu při snaze o přehrávání streamovaného videa, zbývající úkoly však Linux zvládnul velmi uspokojivě. Ihned po instalaci fungoval jak integrovaný zvukový čip Realtek, tak PCMCIA karta Audigy ZS2 Notebook. Systém nainstaloval ovladače USB WiFi karty – bezdrátový internet tak byl dostupný při prvním spuštění. Ubuntu Linux s Gnome desktopem si poradil se zvukovými soubory i DivX a DVD videem. Bez problému jsme připojili USB Mass storage zařízení a spravovali poštu na serveru Microsoft Exchange.

linuxtop.jpg  Obrazovka.png
V prvním kole se Ubuntu vedlo celkem dobře

Jak si ale Ubuntu poradí s ACPI, uspáním systému do RAM a na pevný disk, jak to znáte z Windows? To se dozvíte v dalším pokračování. Vyzkoušíme také akceleraci grafické karty, Bluetooth, možnosti synchronizace mobilního telefonu, webkameru, vypalování CD/DVD a další schopnosti a možnosti moderního operačního systému.

Povede se Ubuntu opět výborně? Nebo snad zklame na plné čáře? Co myslíte?

Určitě si přečtěte

Články odjinud