Vyzkoušeli jsme ThinkPad Helix, profi „notebookoblet“

Po prvním seznámení tablet Helix prostě chcete - je tenký, lehký, výkonný s perfektním displejem a přitom na 100% zastoupí profesionální notebook. Jen ta cena...

V Lenovu se rozhodli, že konvertibilní módu zavedou i do profesionální řady ThinkPad. A tak vznikl ThinkPad Helix, nadupaný tablet s 11,6“ Full HD displejem, procesorem Intel Core i7, dostatkem portů a všemi potřebnými funkcemi, který však spolu s klávesnicovým dockem tvoří plnohodnotný pracovní notebook hodný jména ThinkPad. Krátce jsme se s tímto strojem mohli seznámit už na CESu, nyní jsme měli možnost vyzkoušet jej o něco více.

Použití čtyřikrát jinak

V základu vypadá Helix jako běžný notebook. Tedy spíše jako běžný ThinkPad, což představuje černou placku bez výstředností. Otevírá se i jako notebook, ovšem po otevření můžete displej „odtrhnout“ a používat ho samostatně. Konstruktéři proto museli veškerý hardware nacpat pod displej a kupodivu se jim to povedlo při tloušťce pouhých 11,6 mm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notebook, kterému můžete utrhnout displej

Displej můžete do klávesnice zasunout obráceně a přiklopením tak získat tablet o nevyužitou klávesnici tlustší, ovšem s delší výdrží a vyšším výkonem. V základně s klávesnicí je totiž přídavný akumulátor a rovněž také dva ventilátory, které pomáhají prohnat tělem tenkého tabletu více vzduchu. Procesor lze pak taktovat výše.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po přetočení displeje a zasunutí zpátky do základny získáte poněkud bizarní notebook... • ...ale po naklopení už to dává smysl • při úplném zaklopení vznikne tlustší tablet s větším výkonem a delší výdrží

Helix můžete používat ve čtyřech různých módech:

  • běžný notebook: maximální výkon procesoru
  • tablet: podtaktovaný procesor a tedy nižší výkon, výdrž až 6 hodin na vestavěnou baterii
  • přetočený displej: tlustší tablet s větší výdrží (až 10 hodin), ale zároveň při vyšším výkonu (ten ale stále nedosahuje 100% jako v notebookovém módu). Displej nemusí být přiklopen zcela, což se hodí pro promítání obsahu, nebo čistě dotykové ovládání.

Displej je výborný, výrobce použil kvalitní IPS panel s Full HD rozlišením, což na úhlopříčce 11,6 palce dělá pěknou podívanou. Pozorovací úhly jsou pochopitelně bez problémů, perfektně funguje i dotykové ovládání. Tablet má i zabodované dotykové pero pro náčrtky či rychlé psaní poznámek rukopisem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výklopný mechanismus má separátní krycí segment, který lze odklopit. V praxi to dělat nebudete, k ničemu to není, ale šťouraví novináři mohou zkoumat, jak je to s přídavnými ventilátory, které do průduchů tabletu vhání po připojení do základny více vzduchu (v případě potřeby)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Páčka pro vycvaknutí tabletu ze základny se zablokuje, pokud základnu připevníte kensigtonem • porty ve spod tabletu • základna má přípojné porty zdvojeny symetricky, aby bylo možné tablet zapojit oboustranně

Málo portů, jinak excelentní výbava 

Klávesnice je totožná jako u elitního modelu ThinkPad X1 Carbon. Horní řada kláves je trochu utěsněná, ale vzhledem k malým rozměrům celého stroje lze takový kompromis tolerovat. Jinak rozložení kláves nijak zvlášť netrpí, překvapí snad jen umístění klávesy Print Screen mezi pravý Alt a Ctrl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je jednoduše výborná, ale slušel by jí trochu tišší chod • nově řešení touchpad slouží zároveň jako tlačítka trackpointu

Uprostřed klávesnice vyčnívá červený trackpoint, ovšem na první pohled k němu chybí tlačítka pod mezerníkem. Tam už je jen velký touchpad. Ten má ale pod sebou konstrukci běžných kláves s nůžkovými mechanismy ve všech rozích a uprostřed. Výsledkem je možnost stisku celého touchpadu jako běžného tlačítka, a to na jakémkoli místě se stejnou intenzitou stisku. Pokud používáte trackpoint a přes část touchpadu bude ležet dlaň, stroj to pozná, deaktivuje pohyb kurzoru touchpadem a bude očekávat jen stisky v oblasti tří trackpointových tlačítek, tedy při horní straně touchpadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je-li tablet zapnutý, tečka loga na druhé straně svítí • v útrobách je schováno pero pro přesnější zadávání skrze dotykový displej

Konfigurace Helixu začíná na procesoru Intel Core i5-3337U na frekvenci 1,7 GHz, nejvýkonnější bude verze s Core i7 na 2 GHz. Základní úložiště tvoří 128GB SSD, ve vyšší konfiguraci má kapacitu 256 GB. Paměti může být maximálně 8 GB, uvnitř je dále Wi-Fi, Bluetooth, NFC, ale také podnikové technologie jako Intel Vpro, AMT, čip TPM či zámek Kensigton. Nabídka portů není příliš bohatá, k dispozici jsou dvě USB (3.0), grafický výstup zajišťuje pouze minidisplay port, ethernet chybí. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samotný tablet je tenký necelých 12 mm a váží 835 g • dock mu přidá kromě klávesnice i baterii, hmotnost naroste na 1,67 kg

Kdo na to má, ten se má

První seznámení s Helixem vzbuzuje nadšení. Je to precizně zpracovaný konvertibilní stroj, který využijete jako solidní pracovní notebook, ale i nástroj pro tabletovou konzumaci obsahu. Je malý, tenký a i s klávesnicí váží 1,67 kg. Zatím je velkou neznámou hlučnost a zahřívání – na prezentační akci jsme toto nemohli zhodnotit, a ačkoli se Lenovo dušuje, že je hlučnost velmi nízká, miniaturní přídavné větráčky v tomto směru nebudí důvěru. Ale uvidíme.

Největší překážkou k pořízení bude především cena, která se pohybuje v rozmezí od 45 do 60 tisíc korun a z Helixu dělá exkluzivní zboží pro movité pracanty.

Diskuze (54) Další článek: PSY se díky novému rekordu na YouTube zapsal do Guinnessovy knihy

Témata článku: Notebooky, Tablety, ThinkPad, Carbon, Lenovo Thinkpad, Rychlé psaní, Solidní stroj, Klávesnice na tablet, Běžný thinkpad, Helix, Dotykový displej, Výborný notebook, Konzumace, Klávesnice k tabletu, Bizarní notebook, Červená tečka, Náčrtek, Červený trackpoint, Exkluzivní zboží, Touchpad, Dock, Print Screen, Horní řada, Běžná klávesa, Přetočení, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk