Vyzkoušeli jsme technologii Nvidia Ansel, umožní ve hrách „fotit“ odkudkoli

  • Nvidia Ansel umožňuje v kompatibilních hrách volný pohyb
  • Nabízí i jednoduchý editor pro úpravu přímo ve hře
  • Uložit lze i 3D scény pro virtuální realitu

Když Nvidia v květnu uváděla nové grafiky s Pascalem, součástí prezentace byla také nová technologie Ansel. S tou chce Nvidia změnit způsob, jakým jsou běžně pořizovány screenshoty z hraní. Minulý týden se konečně dostala mezi běžné uživatele, když Dice vydal update pro druhý díl oblíbeného Mirror’s Edge. Ten aktuální nese podtitul Catalyst a jako první hra obsahuje integrovanou technologii Ansel.

V blízké budoucnosti by měly potom přibývat další hry, do nichž vývojáři tuto technologii zapracovali: The Division, The Witcher 3, Paragon, Unreal Tournament nebo No Man’s Sky.

Fotka odkudkoliv

Princip pořizování obrázku ze hry s technologií Ansel je jednoduchý – místo klávesy Print Screen zmáčknete kombinaci Alt+F2, čímž dojde k zastavení hry a následně se ve scéně můžete volně pohybovat a získat tak co možná nejlepší úhel pro snímek.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí Nvidia Ansel s jednoduchým editorem. Zatím je dostupný v Mirror'S Edge Catalyst

Ansel není kusem softwaru, který by běžel nad samotnou hrou a byl kompletně obsažen v balíku GeForce Experience. Pokud se vývojáři rozhodnou, že jejich hra bude technologii podporovat, je pro ně připraveno SDK, které musí do hry integrovat. Díky tomu bude ve všech hrách fungovat volná kamera i další funkce stejně.

Ansel můžete aktivovat téměř kdykoliv v průběhu hry – výjimku samozřejmě tvoří tzv. cut-scény, které nejsou renderovány přímo v herním prostředí. V případě Mirror’s Edge lze zastavit například i naskriptované části jako jsou rozhovory postav a screenshot ze speciálního úhlu pořídit během nich.

Klepněte pro větší obrázek
Skočí nebo neskočí?

Nvidia neomezila dostupnost Anselu pouze na nejnovější grafické karty s GPU Pascal, ale funkce tak je dostupná majitelům GTX 660 a novějších.

Jak na to

Pokud vlastníte kompatibilní kartu a druhý díl MIrror’s Edge (dostupný pouze na Originu), pak můžete Ansel začít využívat. Stačí si stáhnout nejnovější ovladače pro grafiku, které nesou označení 368.81.

Klávesovou zkratkou pro stopnutí scény a otevření prostředí Nvidia Ansel je Alt+F2. Ta zatím pravděpodobně nejde změnit, což je do určité míry škoda. V ideálním případě bychom rádi Ansel viděli v rámci Nvidie Experience, kde lze konfigurovat klávesové zkratky pro nahrávání či vysílání Shadowplay.

Když dojde ke stopnutí hry, volná kamera zůstane na místě běžného herního pohledu – v případě Mirror’s Edge tedy z první osoby. Rozdíl je ten, že začne ignorovat herní předměty včetně postav, kterými lze volně proplouvat a můžete se tak například přesvědčit, jak vypadají vymodelované oči hlavní hrdinky Faith z druhé strany.

Klepněte pro větší obrázek
Chcete vidět jak vypadá vaše postava z netradičního úhlu?

Následně se můžete začít pohybovat v herním světě tím nejběžnějším způsobem – s pomocí myši a kláves WASD. Pro vertikální pohyb slouží klávesy J a U a v případě potřeby je možné pohyb zrychlit přidržením Shiftu. Rychle zjistíte, že ačkoliv se tento režim jmenuje Free Cam, je omezený neviditelnou překážkou, za kterou se zkrátka nedostanete. Je však od hlavní postavy vzdálena dostatečně daleko na to, abyste mohli pořídit snímek z ptačí perspektivy.

Editor i s filtry

Nejdůležitější možností Anselu je samozřejmě volný pohyb kamery. I ve střílečce z první osoby lze snímat hlavní herní postavu ze vzdáleného pohledu, zachytit ji můžete v nejakčnějším okamžiku a scénu nastavit tak, aby i z fotografického pohledu byla správně.

Vedle volné kamery však obsahuje Ansel také možnost fotky přímo upravit. V prostředí vedle možností pro upravení kontrastu, jasu nebo saturace objevíte také několik filtrů. Fotku tak můžete převést do černo-bílého provedení, udělat z ní retro snímek nebo přidat sépiový odstín.

Klepněte pro větší obrázek
Ověřit si můžete, jak moc byli vývojáři pečliví při tvorbě okolních objektů. A holubů…

Vedle toho lze měnit také natočení snímku a úhel záběru. Nakonec stačí vybrat, zda se má jednat o běžný screenshot, nebo 3D snímek pro použití ve virtuální realitě. Po stisknutí tlačítka Snap se výsledek uloží do složky C:\Users\uzivatelsko_jmeno\Videos\Mirror's Edge Catalyst. A to jak v případě fotek, tak 3D scén.

Pokud se rozhodnete pro snímek určený k prohlížení ve virtuální realitě, pak se vám bude hodit buď nástroj Virtul Desktop pro HTC Vive a Oculus Rift dostupný na Steamu za 15 eur nebo aplikace Nvidia VR Viewer pro Google Cardboard. 3D snímky stačí nakopírovat do složky v Google Photos a aplikace se již poradí s jejich zobrazením.

Super-rozlišení a EXR chybí

Při představení technologie Nvidia slibovala několik funkcí, které (zatím) nejsou v Mirror’s Edge dostupné. První z nich je možnost snímat screenshoty ve virtuálně obřím rozlišení – mělo by jít o maximum 61 440 × 34 560 pixelů. Díky případnému downsamplingu bude možné dosáhnout ostřejších snímků a samozřejmě také vytvářet výřezy v postprocesingu.

Klepněte pro větší obrázek
Super-rozlišení patřilo ke slibovaným možnostem. V Mirror's Edge zatím chybí

Aktuálně však Ansel umožňuje zachytit pouze screenshot v nativním rozlišení a scénu ve 3D. Nic jiného zatím minimálně v případě Mirror’s Edge nenajdeme.

Druhou věcí, která zatím technologii chybí je záznam snímků s podoporou EXR. To je obdoba běžných RAWů, které známe z digitální fotografie, typicky zrcadlovek. Umožňují mnohem širší možnosti úprav bez ztráty obrazových dat, což je pro pozdější úpravy klíčové. Můžeme se pouze domnívat, že podpora EXR je spojena s vysokým rozlišením a další hry tyto možnost budou nabízet.

Herní umělci se vyřádí

Pro většinu hráčů je screenshot snímkem, který zachycuje vtipný okamžik ze hry nebo třeba nejvyšší dosažené skóre. Pro skupinu nadšenců jde však o aktivitu, kterou můžeme bez přehánění nazvat uměním. Z her pořizují snímky, které se hravě vyrovnají artworkům a v případě použití fotorealistických modů často není poznat, zda jde o snímek ze hry nebo reálnou fotografii.

Právě pro tuto skupinu bude Nvidia Ansel skvělým pomocníkem. V mnoha hrách byl nyní pohyb kamery omezen možnostmi pohybu herní postavy. Pohledy z ptačí perspektivy tak nepřicházely do úvahy a na některá místa se hráč taktéž zkrátka nedostal. Ansel tyhle problémy odstraňuje a my se můžeme jen těšit, co díky němu bude vznikat.

Diskuze (10) Další článek: Google prý stále pracuje na vlastních hybridních brýlí pro rozšířenou i virtuální realitu

Témata článku: Technologie, Nvidia, Herní prostředí, Shadowplay, Volný pohyb, Originu, Nejnovější ovladač, Jednoduchý editor, Oculus Store, Screenshot, Witcher 3, Druhý díl, Postava, Hrách, Google Cardboard, Ansel, Mirror, Nvidia SLI, Videos, Nativní rozlišení, JSM, GeForce Experience, Dostupné místo, Dosažené skóre, Bílé provedeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě