Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

  • Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici
  • Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi
  • Data posílá na Weather Underground

Někomu stačí k předpovědi počasí pohled z okna k horizontu, druhý se spoléhá na televizní rosničky a jejich aktuální outfit, geekové dávají přednost ohromnému množství mobilních aplikací a po večerech se hádají, jestli počasí lépe předpovídají Norové, nebo meteorologové z ČHMÚ, a pak tu jsou ještě meteorologičtí geekové, kteří mají na zahradě ve standardní dvoumetrové výšce nad travní vegetací a dost daleko od budov vlastní centrálu.

Jednu takovou jsme si letos na jaře půjčili od ostravské společnosti GARNI technology, která nabízí vlastní řady měřící elektroniky počínaje naprosto hloupými teploměry a konče integrovanými jednotkami s Wi-Fi.

Venkovní integrovaná sonda GARNI 1055 Arcus v akci:


Nám tehdy do redakce dorazila obří krabice, uvnitř které byl jeden z nejvyšších nabízených modelů GARNI 1055 Arcus. Třídě odpovídala i cena lehce přes sedm tisíc korun, za kterou zájemci získají rozměrnou centrálu s barevným displejem (163×120 milimetrů), vnitřní bezdrátovou sondu s čidly teploty a vlhkosti a konečně venkovní integrovanou sondu s těmito senzory:

  • Teploměr
  • Vlhkoměr
  • Barometr
  • Srážkoměr
  • Anemometr se snímačem směru větru
  • Detektor UV

Dosah přes celou zahradu

Obě bezdrátové jednotky používají pásmo 868 MHz, přičemž signál je dostatečně silný na to, aby v otevřeném prostoru dosáhl až do vzdálenosti daleko přes 100 metrů. Díky tomu lze venkovní sondu umístit dále do zahrady na tyč mimo působení tepelného pole rozehřáté budovy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Venkovní integrovaná sonda, vnitřní sonda a centrála s diplejem. Zatímco sondy komunikují rádiově na kmitočtu 868 MHz, centrála se skrze Wi-Fi připojí do internetu.

Pokud to nebude možné (panelový dům s instalací na balkóně), budova bude senzory samozřejmě zahřívat, teploměr, vlhkoměr a barometr jsou však umístěné na spodní straně rozměrné venkovní sondy uvnitř radiačního štítu, který díky mase plastu nad ním docela funguje, takže i na poledním letním Slunci byla odchylka jen v řádu několika jednotek stupňů. Kdybyste v tu chvíli na balkon vedle satelitu položili klasický rtuťový teploměr, naměří klidně i dvojnásobek s nulovou vypovídací hodnotou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Celý set po bezmála půlročním testování – Slunce, prach a déšť se na plastech prakticky nijak nepodepsaly. Teploměr venkovní sondy je umístěný v radiačním štítu a na spodní straně, čili i pod přímým letním Sluncem není odchylka příliš velká.

V každém případě, jakmile data skrze 868MHz signál dorazí do centrály u vás doma, ta na základě změřených údajů vypočítá předpověď, kterou znázorní pomocí několika ikon. Zapomeňte na panáčka s deštníkem – výrobce naštěstí zvolil klasické symboly pro slunečné, oblačné a deštivé počasí.

Vedle dat ze sond centrála vypočítává také časy východů a západů Slunce, aktuální fázi Měsíce a další obvyklé údaje každé lepší meteostanice. Nechýbí ani nastavení budíku.

Rozbalujeme meteostanici GARNI 1055 Arcus:

Rozměrný displej je hezký, ale nemluví česky

Ačkoliv je displej rozdělený do několika pevných segmentů, přeci jen je trošku tvárnější. Díky hromadě tlačítek po stranách totiž můžete například u grafu se směrem a rychlostí větru přepínat mezi průměrnou rychlostí a nárazovým větrem (to se hodí ve chvíli, když se blíží bouře a vy chcete mít představu, při jaké rychlosti vám odlétl ten plastový zahradní domeček pro děti).

Klepněte pro větší obrázek
Mozkem meteostanice je centrála s rozměrným displejem. Ten je kvůli Wi-Fi napájený ze sítě, stejně tak má ale pouzdro pro záložní baterie, které udrží všechna data, pokud jej odpojíte. V tuto chvíli se připojuje k Wi-Fi, aby si mohl seřídit čas podle internetového serveru.

Stejně tak v případě grafu srážkoměru klepáním na tlačítko Rainfall přepnete mezi úhrny srážek za poslední hodinu, den, týden a měsíc. Zde bych měl ale přeci jen jednu výtku. Ačkoliv se meteostanice chlubí polepem české značky a korespondenční adresou, při ceně nad 7 000 korun bych možná očekával i české názvy funkčních tlačítek.

Na stranu druhou, v takovém případě by bylo zapotřebí do češtiny přeložit i samotné údaje na displeji. GARNI přitom necílí pouze na relativně malý český trh, ale také na zahraničí a výroba je hromadná, polepy v češtině nebo slovenštině tedy nejsou možné, sdělil nám Roman Gajda z GARNI technology.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Centrálu lze ovládat pomocí hromady tlačítek na boční, horní a zadní straně tabletu. Samotné připojení k Wi-Fi se nastavuje skrze webový prohlížeč na mobilu nebo v PC, centrála si totiž spustí vlastní Wi-Fi a webový server, ke kterému se připojíte.

Základna dále nabízí 72hodinové grafy pro vnitřní a venkovní teplotu a vlhkost vzduchu, atmosférický tlak a úhrny srážek. Pokud byste chtěli podrobnější pohled, je tu tlačítko History, pomocí kterého můžete zobrazit historické hodnoty všech údajů na displeji a to po hodině celý den zpět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Po přidržení tlačítka Wi-Fi na zadní straně si centrála spustí vlastní hotspot. Když se k němu přihlásíte, můžete na adrese 192.168.1.1 v prohlížeči provést základní nastavení a propojení s Weather Underground.

Nakonec na základně najdete velký USB port, který slouží k aktualizaci firmwaru. Ten stačí stáhnout z webu, uložit na USB flešku a tu připojit k centrále. Funguje to, nicméně pokud je tablet skrze Wi-Fi připojený do internetu, měl by být schopen nový firmware stáhnout sám.

Klepněte pro větší obrázek
USb port slouží k aktualizaci firmwaru

Díky Wi-Fi posílá data do Weather Underground

Jak už jsem ale napsal v úvodu, i ta nejvybavenější amatérská meteorologická stanice by dnes neobstála, pokud by nebyla připojená k internetu. Základní jednotka má proto k dispozici Wi-Fi, přičemž spojení s internetem slouží především k přesné synchronizaci času a data, takže se o jeho nastavování nemusíte nijak starat, především ale skrze internet může jednotka odesílat data.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přístup k historii po pěti minutách, která se ukládá na webové službě Weather Underground

Zatímco populární meteostanice Netatmo má pro tyto účely vlastní webovou službu s grafy, GARNI 1055 Arcus odesílá data na službu Weather Underground. To je svým způsobem možná ještě lepší, pokud si zde totiž vytvoříte účet a spárujete svoji stanici, nejen že se pak na webu budete moci podívat na podrobné historické grafy z vlastní zahrady (data z domácích čidel se pochopitelně neposílají), ale zároveň se zapojíte do obří sítě, ze které čerpá samotný předpovědní model Weather Underground, jehož data používá hromada dalších odběratelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Týdenní a měsíční grafy a pohled na měsíční data ve formě tabulky, kterou si můžete stáhnout v CSV. Kutilové a programátoři tedy mohou data i pomocí dalších volání API napojit na vlastní aplikace, ukládat do vlastních databází aj.

Nebudete tedy data měřit jen pro sebe, ale i pro ostatní – dáte své meteostanici mnohem širší smysl. Služba samotná vám na oplátku umožní neomezený bezplatný přístup do vaší historie, zobrazení ve formě grafů, tabulek, a pokud máte doma iPad, můžete si stáhnout aplikaci WunderStation, která vám naměřená data zobrazí v ještě hezčích grafech, než to umí samotná základní jednotka meteostanice. Verze pro Android bohužel zatím chybí – zde je k dispozici jen základní aplikace Weather Underground Forecasts se stavem a předpovědí počasí.

Co chybí? Venkovní luxmetr a domácí čidla CO2 a VOC

Jakožto chorobnému datasexuálovi a staviteli vlastních chytrých bezdrátových meteostanic poháněných Raspberry Pi, nejrůznějšími arduiny a dalšími prototypovacími destičkami a čipy bych na venkovní sondě této cenové kategorie uvítal ještě několik dalších čidel. Ačkoliv je zde senzor UV, což je jistě v nejlepším pořádku, kupodivu chybí venkovní luxmetr, který může změřit délku slunečního svitu během dne.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Můj vlastní systém chytré domácnosti a meteorologických sond postavený nad Raspberry Pi, ESP8266/ESP32 a BigClown (naprogramováno v C, C++ a Pythonu) disponuje i hromadou luxmetrů a čidly CO2 a VOC v ložnici. U komerčních meteostanic to ještě nebývá samozřejmostí.

U domácí sondy bych zase uvítal čidlo CO2, jehož měření zpopularizovalo právě konkurenční Netatmo. A jelikož díky stavebnici BigClown a jejímu čidlu Sensirion SGP30 doma měřím i koncentraci VOC, tedy těkavých organických látek, které by mohly zajímat třeba rodiny s malými dětmi, nebylo by na škodu, kdyby moderní domácí meteostanice začaly měřit i tyto látky, o kterých se v širší veřejnosti příliš neví.

Ve své podstatě je ale GARNI 1055 Arcus povedeným příkladem poloprofesionální meteorologické stanice, která spojuje tradiční přístup k měření s internetem a webovými službami. Ne, Netatmo opravdu není jediná chytrá hračka pro meteogeeky na scéně.

Diskuze (20) Další článek: Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Témata článku: Hardware, Internet, Android, Wi-Fi, Slunce, USB, iPad, Raspberry Pi, Mobilní aplikace, Chytrá domácnost, Python, API, Měsíc, Meteorologie, Počasí, Netatmo, BigClown, Centrála, Domeček, Naměřené data, Západ slunce, Podrobný graf, Sluneční svit, Otevřený prostor, Podrobný pohled, Tablet s androidem na Mall.cz