Vyzkoušeli jsme první tablet s Firefox OS

Operační systém Firefox OS se již zabydlel v nejednom chytrém telefonu, kde se mu daří překvapivě dobře. Nyní jej Mozilla zkouší na testovacím tabletu InFocus New tab.

Hned v úvodu vás ale musíme zklamat. Tablet, kterému se dnes budeme věnovat, si zatím nemůžete koupit u výrobce a ani na internetových aukcích. InFocus New tab ve verzi s operačním systémem Firefox OS totiž není volně dostupný. Jde o testovací zařízení, které Mozilla uvolnila do komunity vývojářů a testerů v počtu pouhých 500 kusů.

To vše se děje v rámci programu Firefox OS Contribution Program, jehož cílem je odladit operační systém pro pohodlné použití na tabletech, zapracovat na lokalizaci do co nejvíce jazyků a podpořit vývojáře aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet s Firefoxem uvnitř dorazil v tmavé krabici s logem prohlížeče na povrchu

Jeden z těchto tabletů máme k dispozici i my. Přestože jsme byli v první vlně, dorazil k nám teprve před několika dny. Proto se v tomto článku zaměříme především na představení referenčního tabletu, jeho rozbalení a první dojmy. Podrobnější informace a osobní zkušenosti z dlouhodobějšího používání přineseme později v některém z dalších článků.

Desetipalec od Foxconnu

Referenční tablet rozesílaný v rámci programu vyrobila společnost Foxconn. Jde o poměrně velký přístroj s displejem o úhlopříčce 10,1 palců s výrazným rámečkem okolo displeje. Ten působí na první pohled nezvykle (přeci jenom módou dnešní dnů je honba za bezrámečkovými zobrazovači), při delším použití však seznáte, že přináší i nemálo praktičnosti. Tablet je totiž i docela těžký a díky okrajům se dobře a stabilně drží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet má docela výrazný rámeček

Dobrá, chcete to slyšet v řeči čísel? Samotný tablet váží 580 gramů a měří 266 x 170 x 9,7 milimetrů. Subjektivně však působí ještě větším dojmem, než ve skutečnosti je.

Tablet je osazen čtyřjádrovým procesorem Allwinner A31 (ARM rodina Cortex A7) s taktem 1,2 GHz a grafickou sekcí tvořenou taktéž čtyřjádrovým řešením PowerVR SGX544MP2. K tomu všemu jsou k dispozici 2 GB operační paměti a 16 GB úložného prostoru. Ten lze navíc rozšířit prostřednictvím microSD karet, které jsou podporovány do kapacity 32 GB. Displej má vzhledem k úhlopříčce poměrně hrubé rozlišení 1 280 x 800 obrazových bodů a je typu TN s poměrně špatnými pozorovacími úhly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto se drží

S navigací pomáhá podpora systémů GPS a Glonass, bezdrátovou konektivitu zabezpečuje Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth verze 2.0. Možnosti rozšíření jsou reprezentovány microUSB konektorem na straně tabletu.

Baterie má kapacitu 7 000 mAh, ovšem na hodnocení výdrže celého tabletu je brzy - vzhledem k časné fázi vývoje celého systému výrazně kolísá mezi jednotlivými cykly. Závěrem popisu hardwarového vybavení zmíním ještě použité kamery: zadní má rozlišení 5 megapixelů, přední 2 megapixely. Mezi kvalitní se však neřadí ani jedna z nich.

Velmi mladý systém

Zmíněná hardwarová výbava nepatří sice mezi současnou špičku, současně však také ne na žádné ořezávátko. Nicméně komukoli jsem v posledních dnech tablet půjčil, byl překvapen pomalostí všech činností - systému i aplikací. A není se čemu divit.

Zatímco Firefox OS ve verzi pro mobilní telefony je v aktuální verzi dobře použitelný právě na levných a pomalých telefonech, na kterých sklízí úspěchy, tabletová verze má do podobně odladěného stavu velmi daleko. Však také proto vznikl zmíněný Firefox OS Contribution Program, aby se této mety snadněji dosáhlo.

Klepněte pro větší obrázek
Plocha Firefox OS na tabletu a indikace hlasitosti

Proto se hodnocení rychlosti prozatím zcela vyhneme a podíváme se na dojmy ze systému jako takového.

Firefox OS je ve své filozofii hodně podobný systému Chrome OS. V podstatě celý - pokud sáhnu k přijatelnému zjednodušení - je tvořen jádrem prohlížeče, které se stará o vše: o zobrazení plochy, nastavení i běh aplikací. Stejně jako v Chrome OS se nepočítá s během nativních aplikací, ale s aplikacemi webovými nebo těmi vytvořenými běžnými webovými technologiemi, jako je HTML5. Díky tomu není vývoj těchto aplikací příliš složitý a každý, kdo se alespoň trochu orientuje v HTML a Javascriptu, může podle jednoduchých návodů na stránkách Mozilly začít psát své vlastní aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej a mobilní Firefox, který znáte i z Androidu

Aplikace se do systému instalují z centrálního obchodu, jako je to běžné u ostatních mobilních platforem. K dispozici jsou jak aplikace dostupné zdarma, tak komerční. Aplikace jsou schopny také běhu bez aktivního připojení k internetu.

Základní ovládání je stejné, jako u ostatních tabletů: na ploše launcheru jsou k dispozici jednotlivé ikony aplikací, ve spodní části je zobrazen dock se zástupci nejčastěji používaných aplikací. Návrat na domovskou obrazovku provedete gestem: tažením prstem od spodního okraje obrazovky směrem nahoru. Další užitečné gesto je použito pro přepínání mezi aplikacemi: tažením od pravého nebo levého kraje cyklujete mezi naposled použitými aplikacemi (toto chování je však třeba si v nastavení nejdříve povolit).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace a jednoduchá klávesnice

Osobně se mi Firefox OS na tabletu používá lépe, než Android, tedy s přimhouření oka ohledně rychlosti některých aplikací a o poznání menší nabídky dostupných aplikací.

Společně s operačním systémem získáte webový prohlížeč Firefox (jak jinak), poštovní aplikace (podporuje mimo klasických IMAP/POP účtů i služby Google a Microsoftu včetně Office 365 a Exchange protokolu), fotogalerii, hudební přehrávač, videopřehrávač, adresář i kalendář. Můžete pořizovat aplikace i videa a své místo zde našly i hodiny, stopky a minutkovník.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Firefox Marketplace – zdroj všech aplikací

Další aplikace je nutné doinstalovat z obchodu nazvaného Marketplace. Najdete zde především základní klienty pro nejčastější sociální sítě, v tomto případě však jde o převlečené mobilní verze daných stránek. Prostřednictvím webových verzí je řešeno více služeb, za všechny zmíním například YouTube. Překvapivě dostatek je i navigačních aplikací, z nichž nejlépe vypadá a funguje Here od Nokie.

V nabídce najdete i dostatek her – tedy dostatek pro toho, kde nemá tablet primárně jako herní zařízení, ale jen si čas od času zahraje nějakou tu hříčku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mapová aplikace Here

Jednou bude mít smysl

Prozatím není tablet se systémem Firefox OS nic pro masové použití. Nicméně díky aktivnímu vývoji a lokalizaci, kterou právě tento program ve velkém podpoří, lze očekávat, že se k němu přiblíží velmi rychle.

A pokud vás Firefox OS zaujal, zde o něm najdete víc.

Témata článku: Firefox, Tablety, Ořezávátka, GPS navigace s kamerou, Honba, Mobilní telefony s navigací GPS, Mobilní telefony nokia klasické, Nejlépe hodnocené mobilní telefony, Jednoduchý návod, Mapová aplikace, Hry pro mobilní telefony zdarma, MicroUSB, Velký přístroj, Klasická aukce, Testovací zařízení, Základní gesto, Tab, Here, Glonass, Tablet Fire, OS X, První tablet, GPS aplikace pro Android, Základní ovládání

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje