Vyzkoušeli jsme první tablet s Firefox OS

Operační systém Firefox OS se již zabydlel v nejednom chytrém telefonu, kde se mu daří překvapivě dobře. Nyní jej Mozilla zkouší na testovacím tabletu InFocus New tab.

Hned v úvodu vás ale musíme zklamat. Tablet, kterému se dnes budeme věnovat, si zatím nemůžete koupit u výrobce a ani na internetových aukcích. InFocus New tab ve verzi s operačním systémem Firefox OS totiž není volně dostupný. Jde o testovací zařízení, které Mozilla uvolnila do komunity vývojářů a testerů v počtu pouhých 500 kusů.

To vše se děje v rámci programu Firefox OS Contribution Program, jehož cílem je odladit operační systém pro pohodlné použití na tabletech, zapracovat na lokalizaci do co nejvíce jazyků a podpořit vývojáře aplikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet s Firefoxem uvnitř dorazil v tmavé krabici s logem prohlížeče na povrchu

Jeden z těchto tabletů máme k dispozici i my. Přestože jsme byli v první vlně, dorazil k nám teprve před několika dny. Proto se v tomto článku zaměříme především na představení referenčního tabletu, jeho rozbalení a první dojmy. Podrobnější informace a osobní zkušenosti z dlouhodobějšího používání přineseme později v některém z dalších článků.

Desetipalec od Foxconnu

Referenční tablet rozesílaný v rámci programu vyrobila společnost Foxconn. Jde o poměrně velký přístroj s displejem o úhlopříčce 10,1 palců s výrazným rámečkem okolo displeje. Ten působí na první pohled nezvykle (přeci jenom módou dnešní dnů je honba za bezrámečkovými zobrazovači), při delším použití však seznáte, že přináší i nemálo praktičnosti. Tablet je totiž i docela těžký a díky okrajům se dobře a stabilně drží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet má docela výrazný rámeček

Dobrá, chcete to slyšet v řeči čísel? Samotný tablet váží 580 gramů a měří 266 x 170 x 9,7 milimetrů. Subjektivně však působí ještě větším dojmem, než ve skutečnosti je.

Tablet je osazen čtyřjádrovým procesorem Allwinner A31 (ARM rodina Cortex A7) s taktem 1,2 GHz a grafickou sekcí tvořenou taktéž čtyřjádrovým řešením PowerVR SGX544MP2. K tomu všemu jsou k dispozici 2 GB operační paměti a 16 GB úložného prostoru. Ten lze navíc rozšířit prostřednictvím microSD karet, které jsou podporovány do kapacity 32 GB. Displej má vzhledem k úhlopříčce poměrně hrubé rozlišení 1 280 x 800 obrazových bodů a je typu TN s poměrně špatnými pozorovacími úhly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A takto se drží

S navigací pomáhá podpora systémů GPS a Glonass, bezdrátovou konektivitu zabezpečuje Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth verze 2.0. Možnosti rozšíření jsou reprezentovány microUSB konektorem na straně tabletu.

Baterie má kapacitu 7 000 mAh, ovšem na hodnocení výdrže celého tabletu je brzy - vzhledem k časné fázi vývoje celého systému výrazně kolísá mezi jednotlivými cykly. Závěrem popisu hardwarového vybavení zmíním ještě použité kamery: zadní má rozlišení 5 megapixelů, přední 2 megapixely. Mezi kvalitní se však neřadí ani jedna z nich.

Velmi mladý systém

Zmíněná hardwarová výbava nepatří sice mezi současnou špičku, současně však také ne na žádné ořezávátko. Nicméně komukoli jsem v posledních dnech tablet půjčil, byl překvapen pomalostí všech činností - systému i aplikací. A není se čemu divit.

Zatímco Firefox OS ve verzi pro mobilní telefony je v aktuální verzi dobře použitelný právě na levných a pomalých telefonech, na kterých sklízí úspěchy, tabletová verze má do podobně odladěného stavu velmi daleko. Však také proto vznikl zmíněný Firefox OS Contribution Program, aby se této mety snadněji dosáhlo.

Klepněte pro větší obrázek
Plocha Firefox OS na tabletu a indikace hlasitosti

Proto se hodnocení rychlosti prozatím zcela vyhneme a podíváme se na dojmy ze systému jako takového.

Firefox OS je ve své filozofii hodně podobný systému Chrome OS. V podstatě celý - pokud sáhnu k přijatelnému zjednodušení - je tvořen jádrem prohlížeče, které se stará o vše: o zobrazení plochy, nastavení i běh aplikací. Stejně jako v Chrome OS se nepočítá s během nativních aplikací, ale s aplikacemi webovými nebo těmi vytvořenými běžnými webovými technologiemi, jako je HTML5. Díky tomu není vývoj těchto aplikací příliš složitý a každý, kdo se alespoň trochu orientuje v HTML a Javascriptu, může podle jednoduchých návodů na stránkách Mozilly začít psát své vlastní aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej a mobilní Firefox, který znáte i z Androidu

Aplikace se do systému instalují z centrálního obchodu, jako je to běžné u ostatních mobilních platforem. K dispozici jsou jak aplikace dostupné zdarma, tak komerční. Aplikace jsou schopny také běhu bez aktivního připojení k internetu.

Základní ovládání je stejné, jako u ostatních tabletů: na ploše launcheru jsou k dispozici jednotlivé ikony aplikací, ve spodní části je zobrazen dock se zástupci nejčastěji používaných aplikací. Návrat na domovskou obrazovku provedete gestem: tažením prstem od spodního okraje obrazovky směrem nahoru. Další užitečné gesto je použito pro přepínání mezi aplikacemi: tažením od pravého nebo levého kraje cyklujete mezi naposled použitými aplikacemi (toto chování je však třeba si v nastavení nejdříve povolit).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace a jednoduchá klávesnice

Osobně se mi Firefox OS na tabletu používá lépe, než Android, tedy s přimhouření oka ohledně rychlosti některých aplikací a o poznání menší nabídky dostupných aplikací.

Společně s operačním systémem získáte webový prohlížeč Firefox (jak jinak), poštovní aplikace (podporuje mimo klasických IMAP/POP účtů i služby Google a Microsoftu včetně Office 365 a Exchange protokolu), fotogalerii, hudební přehrávač, videopřehrávač, adresář i kalendář. Můžete pořizovat aplikace i videa a své místo zde našly i hodiny, stopky a minutkovník.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Firefox Marketplace – zdroj všech aplikací

Další aplikace je nutné doinstalovat z obchodu nazvaného Marketplace. Najdete zde především základní klienty pro nejčastější sociální sítě, v tomto případě však jde o převlečené mobilní verze daných stránek. Prostřednictvím webových verzí je řešeno více služeb, za všechny zmíním například YouTube. Překvapivě dostatek je i navigačních aplikací, z nichž nejlépe vypadá a funguje Here od Nokie.

V nabídce najdete i dostatek her – tedy dostatek pro toho, kde nemá tablet primárně jako herní zařízení, ale jen si čas od času zahraje nějakou tu hříčku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mapová aplikace Here

Jednou bude mít smysl

Prozatím není tablet se systémem Firefox OS nic pro masové použití. Nicméně díky aktivnímu vývoji a lokalizaci, kterou právě tento program ve velkém podpoří, lze očekávat, že se k němu přiblíží velmi rychle.

A pokud vás Firefox OS zaujal, zde o něm najdete víc.

Diskuze (28) Další článek: Milujeme startupy a budeme sexy, zní z českého Microsoftu

Témata článku: Tablety, Firefox, Jednoduchý návod, MicroUSB, První tablet, Bluetooth verze, Pomalý telefon, Mobilní telefony nokia klasické, Hry pro mobilní telefony zdarma, Hrubé rozlišení, Základní gesto, Here, Hardwarové vybavení, Tab, Indikace, Glonass, Mozilla Firefox, GPS navigace s kamerou, Ořezávátka, Klasická aukce, Poštovní aplikace, Tabletová verze, Tablet Fire, Testovací zařízení, Velký přístroj, Tablet na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 110

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5