Vyzkoušeli jsme první tablet s 3D kamerou od Intelu

Dell Venue 8 série 7000 je nejtenčí tablet na světě. Přesto to není na něm to nejzajímavější. Na zádech má totiž kameru RealSense 3D od Intelu.

Dell se loni na podzim pochlubil novým připravovaným tabletem Dell Venue 8 série 7000. Novinku honosící se titulem nejtenčího tabletu světa představil na vývojářské konferenci Intelu. Proč? Částečně proto, že uvnitř pracuje nový Atom, ale především proto, že je tento tablet prvním zařízením s kamerou RealSense. Kamerou, kterou vyvinul Intel a hodlá s ní naučit všechny tablety, telefony a notebooky vidět ve 3D.

Klepněte pro větší obrázek 
Dell Venue 8 (7840) – první tablet vybavený 3D kamerou Intel RealSense

Na IDF byl tablet k vidění jen formou několika prototypů, ale dnes už se nám dostal do redakce v prodejní verzi. Tablet s úhlopříčkou 8,4" zaujme rozlišením 2560×1600 bodů a použitím OLED displeje, což se u tabletů zas tak moc často nevidí. Dále zapůsobí tenkým rámečkem kolem displeje a především svou tloušťkou pouhých 6 mm. Jinak jsou tabulkové parametry celkem nuda – paměť 16 GB, 2 GB RAM a Android zatím stále jen ve čtverkové verzi. Konektivitu zajišťuje Wi-Fi (ac) a Bluetooth (4.0).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Tablet zaujme nejen 3D kamerou, kovové tělo má tloušťku pouhých 6 mm

Vidět hloubku

Přední kamera je umístěna ve spodním okraji. To s 3D viděním ale nemá souvislost, spíš je to ústupek designu, aby mohl horní okraj zůstat tak efektně tenký. Na zadní straně už je ale vidět, že je tu něco navíc – kamery jsou tu rovnou tři. Bohužel, opět ve spodní části – zřejmě by se hlavní kamera při tak tenkém těle za displej již nevešla, tak ji tvůrci usadili vespod. Při focení na výšku si tak tablet musíte obrátit vzhůru nohama, jinak si kamery zakryjete rukou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Přední kamera je nezvykle ve spodním levém rohu. To asi aby mohl horní rámeček zůstat efektně tenký.

Kamera uprostřed zajišťuje hlavní snímání obrazu, ostatní dvě nabídnou díky rozteči pohled z nepatrně jiných úhlů a dovolí tak ve scéně vidět hloubku. Z technologického hlediska nic nového. Zde je to zajímavé v tom, že je vše miniaturní a dodáváno jako celek Intelem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tak to je ono – trojice objektivů zajišťující 3D vidění. Hlavní kamera může být libovolná, od té se odvíjí kvalita snímku. Dvojice přídavných kamer pak přidá vidění třetího rozměru.

Vidění hloubky umožní provádět různorodé věci, a to nejen typickou změnu hloubky ostrosti u již pořízeného snímku. Třeba to umožňuje rozeznávat v prostoru objekty, což dovolí ovládání gesty rukama v prostoru nebo třeba 3D sken. S tím vším Intel do budoucna počítá v rámci svého konceptu RealSense, ale kromě hardwaru to samozřejmě závisí i na aplikacích, které 3D vidění využijí. A těch je v tabletu zatím jen pár.

Zatím jen efekty a nepřesné měření

Tablet nyní pracuje s 3D kamerou jen v rámci fotografií. Fotky pořídíte výchozí aplikací fotoaparátu, kde se standardně fotí s 3D záznamem. Můžete tuto funkci vypnout, ale pak byste přišli o tu stěžejní výhodu – tedy možnosti úprav ve 3D či měření objektů. Focení ve 3D je rychlé a od běžného focení se liší pouze v tom, že kromě hlavního obrazu vidíte na displeji i další dva náhledy z ostatních kamer. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tablet a focení s ním: v hledáčku vlevo nahoře si všimněte dvou dalších záběrů, ty patří doplňkovým kamerám. Ve druhém případě je jedna z nich zakrytá prstěm, hned se zobrazí červené varování.

Po nafocení série fotek tablet překvapí tím, že je ještě nějaký čas zpracovává, než je možné je otevřít v editoru. Zpracovávání je vskutku zdlouhavé, a to i když v jádru pracuje docela výkonný procesor. Tady je ještě prostor pro optimalizace.

Jakmile jsou ale fotky zpracovány včetně 3D dat, můžete se pustit do editací, které běžné editory neumí. Základem je obligátní možnost změny zaostření, kde můžete volit hranice vzdáleností ostrého obrazu a dále pak sílu rozmazání zbytku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Galerie snímků. Kostičky ukazují, které snímky jsou zachyceny ve 3D • úprava hloubky ostrosti – všimněte si chybky, že kromě značky zůstává ostrá i malá část žluté budovy vzadu
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Se slaměným koněm už to šlo lépe. Vlevo je snímek celý ostrý, vpravo je pozadí koně rozmazáno. U snímku s koněm se horizontálním posuvnítkem volila síla efektu, u snímku s hračkami si pak všimněte, jak se volí hloubka účinnosti. 

Vyhrát si můžete i s efektovými úpravami obrazu, kdy vybraný efekt aplikujete jen ve zvolené hloubce obrazu. Praktická využitelnost už tady trochu vázne, ale takový efekt černobílé fotografie, ve které objekt ve zvolené vzdálenosti zůstane barevný, vypadá docela působivě. Chce to ale snímek s ideální kompozicí a jasně rozmístěnými objekty, jinak se při aplikaci efektů objeví chyby. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Aplikace efektu černobílé fotografie s barevně zvýrazněnou vrstvou

Poslední možností využití je měření objektů. Prostě si na fotce prstem ukážete „odkud – kam“ a získáte kótu s informací o přibližné vzdálenosti. Aplikace takto umí změřit i plochu. Leckdy ale zahlásí, že některý bod nelze zaměřit a vzdálenosti nespočítá. Typicky u vzdálenějších objektů, které už pár centimetrů vzdálené kamery zachytí v podstatě stejně a nejsou schopny hloubku rozeznat. Nejlépe to funguje v rozmezí jednoho až deseti metrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Měření vzdálenosti a plochy

Ukázka upravených fotek z tabletu:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Originály fotek pořízených tabletem. První tři jsou příkladem práce s rozostřením, poslední ukázkou aplikace efektu na určitou vrstvu.

Intel věří 3D vidění

A to je vlastně zatím všechno. S rýpavým pohledem by se dalo říct, že je taková 3D kamera zbytečná a v praxi těžko použitelná – vždyť zpracování obrazu trvá dlouho, aplikace efektů ve 3D vyžaduje perfektní kompozici a u většiny fotek se objeví nějaké chyby, měření 3D objektů je jen silně orientační a další aplikace nejsou. Tak proč vlastně tolik humbuku?

Protože Intel. Ten svým technologiím v rámci projektu RealSense věří a speciálně své 3D kameře. Zrovna ji představil v ještě menší podobě cílené na chytré telefony a dál pracuje na její optimalizaci. Svou 3D technologii snímání chce prosadit jako standard, který poslouží k ovládání gesty či 3D skenování objektů. Místo webkamery či selfie kamery by rád všude viděl 3D kameru RealSense. Investuje proto do vývoje, ale i do marketingu – RealSense ve spotech propaguje herec Jim Parsons, kterého můžete znát jako Shledona Coopera ze seriálu Teorie velkého třesku.

Ukázky vtipných reklam na RealSense (v hlavních rolích Jim Parsons a tablet od Dellu): 

Dell Venue 8 je zatím první tabletem s touto kamerou, tak je na finální soudy ještě brzy, ale je pravda, že jsem čekal něco víc. Už se ale objevují další zařízení, a to zejména notebooky. Jeden takový jsem měl možnost vyzkoušet v rámci CESu a tam už to celé vypadalo v praxi trochu využitelnější. Intel navíc spolupracuje s Microsoftem, aby jeho 3D kamera mohla sloužit pro přihlašování do Windows 10 prostřednictvím funkce Hello.

Notebooky s 3D kamerou RealSense připravili kromě Aceru také Asus, Dell, HP či Lenovo, někteří výrobci už mají i all-in-one počítače, kde místo webkamery trůní nad monitorem RealSense 3D. Teď už to chce jen využití, které bude funkční, spolehlivé a užitečné. Přihlašování do Windows 3D skenem obličeje by takto mohlo fungovat. V USA už třeba také existuje obchod s dětskou obuví, kde při nákupu oskenujete dítku nohu 3D kamerou a pošlou vám přesně odpovídající velikost. Majitelé 3D tiskáren by si mohli snadno duplikovat různé součástky a třeba by se uchytilo i to ovládání Windows prostorovými gesty, když by to pro uživatele neznamenalo de facto žádnou investici navíc a vše dobře fungovalo. Uvidíme, tablet Dell Venue 8 je podle všeho zatím jen nesmělý začátek.

Diskuze (16) Další článek: Zotac nabízí počítače Zbox Nano v krabičce s Broadwellem

Témata článku: Technologie, 3D, Intel, Tablety, File, Cooper, Hlavní kamera, The Lab, Poslední možnost, První tablet, Data, Třesk, Obuv, Odpovídající velikost, Tab, Libovolná kompozice, Červené varování, Pár centimetrů, Velká kostička, Chytré zpracovávání, Vybraný efekt, Horní rámeček, Prostorové gesto, Daredevil, Selfie, Hp pro one na Mall.cz


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 3

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 167

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 2


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11