19
Fotogalerie

Vyzkoušeli jsme okenní režim v Android N. Google ještě čeká hromada práce

  • Okenní režim v Android N Developer Preview lze snadno aktivovat
  • Nepotřebujete nexus nebo Pixel C
  • Stačí emulátor Android N pro Windows

Jsou to dva týdny, co se Google pochlubil s testovací verzí nového Androidu N. Oproti svým předchůdcům by měl zamířit k výrobcům relativně brzy už letos v létě, a tak firma jeho Developer Preview pro vývojáře představila s několikaměsíčním předstihem.

Jedním z hlavních lákadel má být zobrazení dvou aplikací vedle sebe, jak to již v minulosti dokázala třeba nadstavba od Samsungu, anebo u svých moderních aplikací třeba Windows 8 a 8.1. Google tedy rozhodně není první, ale jelikož se jedná o samotného výrobce Androidu, sám vytváří určitý trend a dává světu vědět, že by kapesní systém nemusel být ryze mobilní, ale mohl by postupně přebírat některé funkce ze světa desktopů.

941230741
Před dvěma týdny Google potvrdil dlouhodobé spekulace o podpoře částečného okenního multitaskingu, kdy budeme moci na Androidu N rozdělit displej na dvě části a spustit vedle sebe dva programy.

Toto přesvědčení zesílilo zvláště poté, když se o pár dnů později objevily zkazky o jakémsi okenním režimu freeform, o kterém se psalo v některých konfiguračních souborech Androidu N. Už podle názvu by to znamenalo, že by okna nemusela vyplňovat rozdělený displej, ale mohla by mít libovolný rozměr. Prakticky by se tedy jednalo o princip jakéhokoliv okenního rozhraní v čele s tím nejznámějším – Windows.

Kód, který napovídá, že se Android naučí režim „freeform windows“

<string name="enable_freeform_support">Enable freeform windows</string>
<string name="enable_freeform_support_summary">Enable support for experimental freeform windows.</string>

Jak vyzkoušet okenní režim Androidu N přímo ve Windows

Uplynulo několik dalších dnů a zvídaví hackeři zjistili, že nejde jen o pouhou zmínku, ale použitelný okenní režim v Androidu skutečně je – sic je ve výchozím stavu zakázaný. S několika málo příkazy jej lze ale aktivovat jak na skutečných zařízeních, tak v oficiálním emulátoru pro vývojáře. To jsme si nemohli nechat ujít, a tak se na něj dnes podíváme.

Pokud nemáte žádný kompatibilní tablet nebo telefon, stačí stáhnout samostatný balík Android SDK s nástroji pro vývojáře, nebo rovnou celé Android Studio. Jak nastavit Android N Developer Preview se dočtete zde.

Součástí nástrojů SDK je AVD Manager, který slouží k emulaci některého z podporovaných zařízení s Androidem. Podstatné je ovšem to, že s nejnovějšími nástroji můžete vytvořit i virtuální tablet, na kterém poběží právě Android N Developer Preview.

365701068 513319146
Správce SDK nástrojů s nainstalovanými obrazy pro emulaci Android N a AVD Manager, ve kterém jsem si připravil virtuální tablet Nexus 9 s Android N Developer Preview

Pak stačí virtuální tablet spustit a přihlásit se k němu z příkazové řádky, kde pomocí dalšího nástroje adb z balíku pro vývojáře a několika příkazů konečně aktivujete okenní režim. Pokud během spouštění nahlásí virtuální stroj chybu kvůli staré verzi HAXM (Intel Hardware Accelerated Execution Manager), je třeba nainstalovat nejnovější z této adresy.

879564611 655951601 943309580
Emulovaný Android N Developer Preview a spojení skrze konzoli adb v příkazové řádce

Příkazy skrze konzoli adb, které povolí okenní režim

adb shell

su

setenforce 0

settings put global enable_freeform_support 1

cd /data/local/tmp

mkdir permissions

cd permissions

cp -a /system/etc/permissions/* ./

sed -e “s/live_wallpaper/freeform_window_management/” android.software.live_wallpaper.xml >freeform.xml

mount --bind . /system/etc/permissions

stop

start

Okna v Androidu v praxi

Okenní režim v Android N Developer Preview je zatím spíše jen jakési demo – proof of concept, než něco opravdu prakticky použitelného. Zapomeňte na to, že snad bude prostředí po restartu vypadat třeba jako Remix OS a i samotná okna aplikací nebudou příliš stabilní a občas prostě spadnou.

807688158 67041687 850411065
Nejprve jsem kalkulačku spustil v klasickém celoobrazovkovém rozhraní. Když jsem se však poté přepnul do seznamu naposledy spuštěných aplikací, v záhlaví každé aplikace jsem mohl použít nové tlačítko pro zobrazení v okenním režimu.

Ve výchozím stavu se budou aplikace dále spouštět jako dříve v celoobrazovkovém režimu, pokud se však přepnete do seznamu naposledy otevřených aplikací, u každé karty nyní objevíte vedle křížku pro zavření i nové tlačítko pro přepnutí do okna.

Když na něj klepnete, aplikace se skutečně otevře v okně, které můžete po obrazovce přesunovat a měnit tažením okrajů jeho rozměry. Pokud budete chtít v okenním režimu spustit další aplikaci, budete muset postupovat stejně. Tedy opět spustit aplikaci klasickým způsobem a aktivovat jeho okenní režim z přehledu všech otevřených aplikací.

499351337 390299089 338383071
Okno kalkulačky mohu přesouvat a měnit jeho rozměr. Ze seznamu pak mohu na ploše otevírat další a další okna. 

Zatím je to tedy opravdu kostrbaté a je to spíše doplněk pro základní běžné používání Androidu na tabletu. Na stranu druhou, zvláště na Pixelu C by okenní režimu mohl možnosti jeho použití a produktivity posunout opravdu o pěkný kus dál směrem k Remix OS.

Plnohodnotný okenní režim zároveň spolupracuje s režimem rozdělení displeje na dvě půlky. Funguje to podobně jako přichytávání oken k okraji ve Windows. Stačí tedy přetáhnout okno na stranu, půlka displeje ztmavne a aplikace jej vyplní. Druhá část displeje se přitom může nadále chovat jako plocha, na které mohou být samostatná okna.

739839108 820610220 250132197
Přichycení okna k okraji a rozdělení displeje na dvě logické části jako ve Windows 8.x

Rozdělení displeje není fixní, dělicí čáru totiž můžete libovolně posunovat, takže vlevo může být zobrazená úzká nudle třeba s IM komunikátorem, zatímco pravá širší část bude věnovaná prohlížeči. I v tomto se Google zjevně inspiroval u Windows.

640955505 270074873 385536425 963102635
Okenní režim v akci, práce s klávesnicí a mobilní Chrome v okně

Plnohodnotný okenní režim je zatím ale opravdu v plenkách a plný chyb, a přestože údaje z konfiguračních a popisných souborů Androidu N napovídají, že by měla být funkce součástí finální verze, bude údajně jen volitelná a bude tedy záležet na výrobci, jestli ji povolí.

Hrozí tedy praxe, že ji mnozí raději deaktivují, protože vykreslování vícero aplikací vedle sebe bude samozřejmě mnohem větší zátěží pro procesor a RAM takže okenní multitasking bude vyžadovat slušný výkon. Ze stejného důvodu ostatně mnoho výrobců dodnes ignoruje ve výchozím stavu povolené šifrování, které sice Android zvládá už roky, v praxi je však zpravidla výsadou jen nejnovějších zařízení z programu Nexus a několika dalších telefonů spíše z vyšší cenové kategorie.

Určitě si přečtěte

Články odjinud