Vyzkoušeli jsme nový MacBook a MacBook Pro

Přinášíme exkluzivní reportáž z Mnichova, kde jsme si mohli prohlédnout novou čipovou sadu GeForce 9400M od nVidie a nový Apple MacBook a jeho většího sourozence MacBook Pro.

Oficiální distributor Apple v ČR (CDS) se k dostupnosti nových MacBooků vyjádřil v tiskové správě poměrně neurčitě – prý budou k dispozici ještě před Vánocemi. V USA se samozřejmě prodávají od prvního dne a poslední týden jsou k vidění i v Německu a dalších zemích na západ od Chebu.

Právě v německém Mnichově jsme se byli podívat na jádro nabídky notebooků Apple – nejprodávanější MacBook a jeho většího bratříčka, 15" MacBook Pro. Bohužel to není zásluha Apple ale dodavatele nového základu pro MacBooky, společnosti nVidia. Nové MacBooky jsou velmi reprezentativním produktem pro uvedení nové čipové sady, která se má utkat s tak rozšířenými a oblíbenými čipovými sadami Intel. Jemná chlouba s hezkými notebooky a ukázka možností nové čipové sady byla proto pochopitelná.

Zelené srdce

Nvidia označuje GeForce 9400M v novém MacBooku, MacBooku Pro i inovovaném MacBooku Air jako mobilní grafiku s tzv. System Core Logic, což zahrnuje obvyklou funkcionalitu klasické čipové sady. Pro firmu zaměřenou na grafické karty je to typické, zároveň však i docela logické. Přes sedmdesát procent plochy tohoto čipu zabírá právě grafické jádro a zbytek pak logika pro USB port, síť, zvuk, pevné disky, další rozšiřující sloty a také řadič pamětí.

Klepněte pro větší obrázek
Zelené srdce od nVidie

Tip: Technické podrobnosti o nových čipových sadách nVidia

Tato změna je pro Apple významná – docela výrazně byla propagovaná i při uvedení a například i na krabici najdete spíše informaci o použití grafického čipu, nežli procesoru nebo DDR3 pamětí. Ostatně ve skutečnosti se procesor příliš nezměnil – stejný výkon si můžete koupit v noteboocích Apple i jinde již docela dlouho. Změnou je pouze nižší špičková spotřeba – 2,0 a 2,4GHz čipy patří do řady Core 2 Duo P, které mají o 10 W nižší TDP než minulé generace a zároveň i výkonnější 2,53 a 2,8GHz alternativy dostupné pro MacBook Pro. Použití DDR3 pamětí se na výkonu moc neprojeví. Vyšší propustnost spíše pomůže grafickému čipu, který si vezme její část.

Největší posun výkonu nových modelů je nepochybně v oblasti grafiky. Výkon GeFroce 9600M GT v MacBook Pro je přibližně o čtyřicet procent vyšší než u 8600M GT použitého v minulé generaci a integrovaný 9400M poráží původní Intel X3100 až o 200 až 400 % v závislosti na aplikaci. I kdyby Apple použil současnou generaci integrovaných grafik Intel s označením X4500, situace by se příliš nezměnila, což hezky ilustruje následující graf.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání výkonu čipů GeForce 9400M a GM45

Jedním z parametrů, ve kterém MCP79 výrazně převyšuje čipové sady Intel je i velikost. Na základní desce zabere polovinu plochy – jde pouze o jediný čip. Intel ještě pořád využívá dvojici čipů – severní a jižní můstek. I díky tomu je základní deska nového MacBooku tak miniaturní.

Podpora PhysX, HD a problémy u MacBook Pro

Klepněte pro větší obrázek
Uvnitř MacBooku...

Rene Haas, manažer notebookových produktů v nVidii, zmínil zajímavou perličku. Vývojáři nVidie se významně podíleli na návrhu základních desek nových MacBooků, přesto však do poslední chvíle nevěděli, jak budou tyto novinky vypadat. Pracovali pouze na vývojové platformě, která ani zdaleka nepřipomíná notebook. Stejně tak nezávisle vzniklo i stříbrné vyobrazení GeForce 9400M na krabici nového MacBooku a jeho černá verze na MacBooku Pro – zcela v režii Apple.

Klepněte pro větší obrázek
Krabice pro MacBook s informací o nVidii

Výkonnější grafické jádro se nevyužije pouze u her. Samozřejmostí je i akcelerace HD videa, která významně ulehčí procesoru při přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. Nové GPU podporují také technologie jako PhysX a CUDA. Právě akcelerace různorodých výpočtově náročných úkolů za pomoci GPU by měl být jeden z hlavních taháků nadcházející verze Mac OS X 10.6 s kódovým označením Snow Leopard.

Mírným zklamáním je nevyužití některých z funkcí, které nové čipové sady podporují. Například u MacBook Pro, který obsahuje dvojici grafických karet – integrovanou 9400M a dedikovanou 9600M GT, není možné přepínat mezi nimi bez přerušení práce. Pro přepnutí Mac OS X vyžaduje odhlášení uživatele, což je sice rychlý proces, ale vyžaduje ukončení všech aplikací. Pod Windows Vista je přepnutí otázkou 2-3 vteřin a jednoho probliknutí obrazu. Tento neduh by měl být softwarově upravitelný, zatím však nejsou k dispocici žádné informace, zdali bude tato oprava dostupná i pro současnou verzi Mac OS X - 10.5.

Stejně tak zůstala opomenuta funkce GeForce Boost, která se používá pro zapojení obou dostupných grafických čipů do režimu SLI pro zvýšení výkonu. Nutno dodat, že u současné konfigurace MacBook Pro by její použití zřejmě nemělo smysl – 9600M GT je přibližně o 100 až 150 % výkonnější než 9400M GT, což znemožňuje efektivní využití SLI režimu.

Levný Medion se dvěma grafikami

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Levný notebook Medion a spotřeba energie při použití integrované a dedikované grafiky

Na prezentaci jsme si mohli vyzkoušet i levný notebook pod značkou Medion, který by se měl prodávat v maloobchodních řetězcích Aldi. Obsahoval odlehčenou čipovou sadu 9100M, která se od 9400M odlišuje polovičním počtem shaderů (8) a tím pádem nabízí přibližně poloviční výkon. Vystavený notebook obsahoval i druhou grafiku – GeForce 9600M GS. Právě na ní bylo velmi hezky demonstrováno plynulé přepínání mezi integrovanou a dedikovanou kartou – stačilo přepnout profil z vysokého výkonu na nižší a dedikovaná grafika se automaticky odpojila. Změnu v spotřebě při této operaci si můžete všimnout na připojeném wattmetru.

Témata článku: Hardware, Notebooky, Apple, MacBook, Nvidia, Apple Macbook, Apple Macbook Air, Medion, Physx, Snow, Externí pevné disky nejlevnější, Sluchátka iphone, Displej, Krycí sklo, Levá strana, Rozšiřující konektor, Sklo, Stejná kvalita, Úzké video, Zelená plocha, Použitý ovladač, Nový kousek, Pozorovací úhel, Krabice, Poloviční paměť

134 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dušan Šimonovič 26. 11. 2008 11:43:03
    A on sa da kupit Apple pocitac bez operacneho systemu? Ta "krabicova"...
  • Dušan Šimonovič 26. 11. 2008 11:40:00
    Situacia je zla, uz ani vtip tu nechapu ... :-P
  • Madleeen 26. 11. 2008 11:37:24
    Mac OS X dostavas jako krabicovou verzi..nemuzes porovnavat s OEM! Ten...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 15

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?