Vyzkoušeli jsme mikropočítač Raspberry Pi

Destička miniaturního a levného počítače Raspberry Pi sice neokouzlí každého, zaujme ale geeky a babičky a poslouží i jako multimediální centrum v obývacím pokoji.

O malém počítači jménem Raspberry Pi se na Živě.cz psalo již mnohokrát, pojďme se tedy shrnout ty nejzákladnější informace.

Malina s procesorem

Jde o malou destičku s plošnými spoji a několika konektory o rozměrech 85 x 55 milimetrů a hmotnosti 42 gramů. K dispozici máte 700MHz procesor Broadcom BCM2835 (ARM11). Po přetaktování dosáhnete na 800 MHz až 900 MHz. Čipset má k dispozici 256 MB operační paměti, celkem čtyři USB 2.0 porty (z nichž jsou pro uživatele dostupné pouze tři, na čtvrtém je připojena 10/100 megabitová síťová karta, čtečku paměťových karet, klasický zvukový výstup, HDMI a kompozitní výstup. Mimo to nabízí možnost dalšího rozšíření například o moduly pro domácí automatizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Mikropočítač s SD kartou, na které je uložený systém, USB kabelem a HDMI výstupem

Raspberry Pi bylo původně plánováno ve dvou verzích: levnější verze A neměla mít síťovou kartu, nicméně do výroby nastoupila již výše popsaná verze B. Tu lze včetně poštovného do Česka zakoupit za cenu pohybující se těsně okolo hranice tisíce korun (v závislosti na aktuálním měnovém kurzu).

Vzhledem k nízké ceně nemůžete očekávat kompletní počítač – v krabičce najdete skutečně jen samotnou osazenou desku plošných spojů a krátký manuál popisující zapojení kabelů. A ano, i kabely musíte mít vlastní.

K čemu se to vlastně hodí?

Když si přečtete parametry Raspberry Pi, zjistíte, že to není žádná přehlídka moderních technologií. Vždyť lepší hardwarové parametry dnes najdete u leckterého levného mobilního telefonu. Jenže na to si Raspberry PI nehraje. Jeho síla spočívá v šíři využití.

Můžete jej nasadit jako jednoduchý linuxový počítač pro normálního uživatele. Můžete jej zapojit k televizi a proměnit v domácí multimediální centrum schopné přehrát většinu myslitelných videoformátů. A poslouží výborně jako nástroj pro nejrůznější bastlení – Raspberry Pi můžete nechat ovládat kotel ústředního topení prostřednictvím webové aplikace, kterou si napíšete a na něm spustíte. Můžete z něj udělat centrum domácího zabezpečovacího systému nebo jej necháte hlídat závlahu v truhlících. Nebo cokoli dalšího, co vás jen může napadnout.

Jak to funguje?

Raspberry Pi se napájí prostřednictvím standardního MicroUSB konektoru s napětím o velikosti 5 V, které získáte z jakéhokoli USB portu ve vašem okolí. Spotřeba celého počítače jen výjimečně překročí 3 W, tudíž při běžném použití jej skutečně můžete napájet z jakéhokoli počítače nebo notebooku. Jen při snahách o přetaktování byste měli použít nějaký silnější zdroj, přeci jen 500 mA z běžného portu nemusí příliš stačit.

Operační systém lze zavést pouze z SD karty, Raspberry Pi neumí nabootovat z USB portu. To trochu zamrzí v případě, že byste do SD slotu chtěli zasunout například Wi-Fi kartu, rozšířit tak komunikační možnosti a systém zavádět z disku připojeného přes USB.

Klepněte pro větší obrázek
A Raspberry Pi ještě jednou – tentokrát s využitím všech dostupných portů

Integrovaný USB hub dovolí připojit tři zařízení přímo a další prostřednictvím rozbočovače. Pokud plánujete k počítači připojovat více periferií, než je například pouze myš, musíte opět počítat s nějakým výkonnějším napájecím zdrojem, než je prostý USB port.

Počítač nemá žádný vypínač, ihned po připojení napájení začne z vložené karty zavádět operační systém. O tom informuje několika světelnými indikátory, z nichž jeden hlásí právě spěšné zavádění systému a ostatní rychlost připojení síťové karty a její komunikaci. Připojení k televizi nebo digitálnímu monitoru prostřednictvím HDMI portu je bezproblémové, jeho prostřednictvím se přenáší také zvuk.

Pojďme se podívat podrobněji na některé z možností použití, které jsem prozatím vyzkoušel.

Raspberry Pi jako počítač pro děti a babičky

V zahraničí je Raspberry Pi velmi populární jako prostředek, s jehož pomocí mohou děti okolo deseti let věku začít s programováním – ostatně mnoho ukázek výtvorů právě těchto uživatelů najdete například na komunitním videoportálu YouTube. A Raspberry Pi se pro tuto funkci velmi hodí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bootování a úspěšné spuštění linuxové distribuce Raspbian

Pro počítač je k dispozici několik upravených verzí především linuxových operačních systémů, z nichž však pro běžné použití mohu doporučit především Raspbian. Jde o speciálně upravenou distribuci Debian, která je pro malý počítač nejlépe optimalizovaná a v posledních verzích bez větších problémů zvládá i přetaktování.

U přetaktování se chvíli zastavme – pokud si prostřednictvím instalátoru vytvoříte na SD kartě startovací systém pro Raspberry Pi, najdete po připojení této karty do čtečky ve stolním počítači jednoduchý textový soubor s konfigurací. Jeho úpravou můžete jednoduše volit nejen použitou frekvenci (s kvalitním zdrojem běží počítač stabilně na frekvenci 900 MHz), ale například i výstupní rozlišení a frekvenci použité pro HDMI konektor, ale i výchozí rozdělení paměti. Více informací najdete na stránkách projektu.

Pokud jsem se při přetaktování chvíli zastavil, u nastavení rozdělení paměti přibrzdím ještě více. Raspberry Pi totiž před startem systému umožňuje rozdělit operační paměť následovně:

  • 224 MB pro operační systém a 32 MB pro grafickou kartu. V tomto nastavení většina aplikací pro přehrávání videa nepůjde použít a nebude fungovat renderování 3D scén.
     
  • 192 MB pro operační systém a 64 MB pro grafickou kartu. Výchozí nastavení linuxových distribucí; s 64 MB grafické paměti funguje přehrávání H.264 videa i základní 3D efekty
     
  • 128 MB pro operační systém a 128 MB pro grafickou kartu. Toto nastavení používají především distribuce zaměřené na přehrávání filmů nebo pro spuštění 3D her.

Raspbian Pi je jednoduchá linuxová distribuce s grafickým desktopem LXDE, základními aplikacemi, překladačem zdrojových kódů a webovým prohlížečem Midori.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Distribuce Raspbian s prohlížečem Midori a prostředím LXDE

A reálné zkušenosti? Midori je velmi dobrý prohlížeč, který většinu stránek zobrazí správně a i na nepříliš výkonném počítači vykresluje stránky přijatelně rychle. Pokročilého uživatele neohromí, avšak pokud takto vybavené Raspberry Pi dáte jako desktop dítěti z prvního stupně základní školy, nebude se na něj dívat skrz prsty. Dostane se s ním na internet, zahraje si jednoduché logické hry a vy se nemusíte bát, že by strávilo celé dny na serverech poskytujících flashové hry.

Klepněte pro větší obrázek
Výuka programování pomocí aplikace Scratch

Dobré zkušenosti mám také s poskytnutím Raspberry Pi prarodičům coby internetovou stanici. Jejich požadavkům Raspbian společně s Midori bez problémů stačil a nepřišlo jim, že by byl jejich nový počítač nějak neúnosně pomalý.

Rapsberry Pi u televize

Jestli však nějaká funkce tomuto počítači opravdu sluší, pak je to použití u televize coby multimediální přehrávač. Především v případě že máte podobně vybavenou televizi jako já.

O čem mluvím? Mám starší model plazmového televizoru od Samsungu, která je vybavena USB portem. Tento USB port se aktivuje ihned po zapnutí televize a při jejím vypnutí zase poslušně zhasne. Napájení je pro potřeby Raspberry Pi dostatečné.

Co to znamená v praxi? Raspberry Pi je připojeno kabelem HDMI do televize a současně napájeno z USB portu televizoru. Vše lze skrýt na zadní stěně (stačí kousek lepící pásky) a jediné spojení s okolním světem představuje UTP kabel počítačové sítě.

Vše funguje zcela automaticky – při spuštění televize se Raspberry Pi poslušně zapne a po přepnutí ovladačem na příslušný HDMI vstup je připraven k použití (bootuje přibližně stejně rychle, jako má plazma žhaví obraz). Po vypnutí televize se vypne také Raspberry Pi, tudíž nespotřebovává žádnou elektřinu. Jednoduché a efektivní zároveň.

Tato možnost zapojení však není to jediné, co z maliny dělá vhodného multimediálního kamaráda. V procesoru integrovaná grafická karta Broadcom VideoCore IV nepatří mezi žádná ořezávátka a dokáže hardwarově dekódovat videoformáty H.264/MPEG4 AVC, MPEG-2 i VC-1. Zatímco podpora pro formát H.264/MPEG-4 je povolena z výroby, MPEG-2 nebo VC-1 přehrajete pouze po zakoupení konkrétní licence.

Postup je jednoduchý a potřebujete k němu znát pouze sériové číslo svého Raspberry Pi. Licenci pro přehrávání formátu MPEG-2 koupíte za 2,40 liber (asi 75 korun) a licenci na VC-1 za 1,2 libry (asi 38 korun). Tedy žádná dramatická investice.

Raspberry Pi a XBMC

Po zakoupení licencí a jejich zavedení do systému (nastavují se před natažením zavaděče operačního systému) získáte z Raspberry Pi zařízení, které přehraje drtivou většinu současných videoformátů. Tedy samozřejmě s odpovídajícím rozhraním

Tím nejlepším je pochopitelně XBMC, které existuje pro Raspberry hned v několika modifikacích. Osobně jsem si nejvíce oblíbil sestavení Raspbmc.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Raspbmc s XBMC udělá z malé krabičky multimediální centrum

Rasbmc má klasický vzhled a stejně tak podporuje i zásuvné moduly. Vzhledem k ceně Raspberry Pi vás překvapí tím, kolik formátů lze přehrávat bez jakýchkoliv problémů. Používám přehrávání přímo ze síťového NASu – žádný disk přímo k malině připojen nemám. Přehrávač si poradí jak s 1080p filmy v kontejneru MKV, tak i s běžným SD videem v DivX. Po zakoupení licencí nebudou překážkou ani ripy filmových DVD (MPEG-2/VC-1).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi s XBMC udělá z televizoru chytré centrum

Poslední překážkou je dálkové ovládání. Nám se osvědčilo ovládání prostřednictvím iPodu Touch a mobilního telefonu s doinstalovanou aplikací XMBC Remote.

A to je vše. Zatímco můj Raspberry Pi slouží u televizoru, plánuji objednat druhý, pomocí kterého se pokusím ovládat vzdáleně některé části svého domu. Ale to již bude jiný příběh do jiného článku.

Diskuze (120) Další článek: Je rozhodnuto, Seznam své datové centrum postaví. Zvažuje 100Gb linku

Témata článku: Linux, Počítače, Operační systémy, Hudba, filmy, seriály, Raspberry Pi, Plazma, Midori, Dobrý prohlížeč, Scratch, Grafický desktop, Levné televizory, Mikropočítač, Kvalitní zdroj, Raspbian, Mikropočítač Raspberry, UTP, Klasický vzhled, Lepící pásky, Malá krabička, Rozdělená stránka, Domácí použití, Rapsberry Pi, Raspberry, Světelné zdroje, Linuxová distribuce, Stolní počítače na Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Recenze Switch verze hry Gang Beasts. Bojovka, kterou se naučíte během chvilky

Her, které se hodí na párty s kamarády, stále není mnoho. Tahle jednoduchá bojovka pro tento účel není vůbec špatná volba.

Martin Nahodil
Gang BeastsBojovéRecenze
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko