Za mě zatím nespokojenost. Připomíná mi to práci ve Windejsi. Aplikace zamrzají, musím vynucovat jejich ukončení. Jestli nebude nová aktualizace, zvažuji návrat na Sierru.
Závidím užívateľom macOS, že nemajú 2 systémy v jednom zlepené. Ešte chvíľu bude MS pokračovať s tou schizofréniou dvoch UI v jednom systéme tak nastane čas potrápiť sa s rozbehaním hackintoshu ... To macOS UI je tak krásne a jednotné a farebné. No ale aj tu vznikajú obavy či sa tam MS UI nejak nepretlačí, napríklad to je vidieť pri prvej Adobe UWP aplikácii pre widle Adobe XD s hrozným UI, a rovnako hnusne to vyzerá aj na macOS :(
Trochu OT, ale proč při rozkliknutí článku hned vyjede obrázek z galerie? Mě víc zajímá samotný článek, a případně pak si kliknu na obrázky. Tohle je fakt deb*lní.
Uvidíte dvakrát tolik reklam a to je oč tu běží.
ako moze (kvazi) "technologicky web" napisat takuto sprostost?:"Pokud se ale rozhodnete vyzkoušet beta verzi, na APFS zatím nepřecházejte. Mnoho aplikací si s novým systémem neporadí."HE????????Filesystem, ak ste si pani doteraz nevsimli, je vec TRANSPARENTNA voci aplikaciam. To znamena, ze aplikacie si ani nevsimnu ze sa zmenil filesystem. Natozpak aby museli vyvojari nejako prerabat svoje aplikacie! Ved to je uplny nezmysel!
absolutní souhlas!!B-]
Sám se sebou? To je jinej level toto..
Souhlasím. Určitě by se našlo pár programů, které by změna filesystému mohla znefunkčnit. Ale jejich smysl bude velmi sporný. Na práci s filesystémem jsou tam dostačující utility a nedává smysl psát to znovu a jinak. Takže znefunkčněný program díky filesystému je spíš impulsem k zamyšlení, zda není načase najít vhodnou alternativu vyvíjenou schopnějším tvůrcem.
Ano, teorie je to hezká a aplikace by si změny FS neměly všimnout. U přechodu na APFS to tak ale není - problémy jsou třeba s diakritikou a case-(in)sensitive názvy souborů. Proto ještě před několika dny nefungovalo například zálohování pomocí Carbon Copy Cloner nebo Acronis True Image.A problémy můžou být i přímo v systému -https://twitter.com/schotek/status/8752571675...
Pokud někdo napíše program, který je háklivý na změnu filesystému z case-sensitive na case-insensitive, nebo naopak, je to fakt dost prase, když výběr mezi těmito volbami existoval už v HFS+, takže tu chybu měl mít spoustu let vyřešenou.U těch zálohovacích programů by sice mohlo teoreticky k nějakým problémům dojít, ale pokud zálohují na úrovni souborů, tak je filesystém samotný vůbec nezajímá. Pokud tvoří bitovou kopii, tak je taky nezajímá. Takže co ti blbci vytvořili, že je rozhodí i z pohledu funkčnosti naprosto vedlejší věc jako je jiný filesystém.
Nezlobte se, castecne mate pravdu, ale treba MS Outlook mel potize s nacitanim emailu z APFS a musel byt na nej vydan fix.
Jak jsem napsal o pár řádků výš, jestli někdo napsal program, který nevydejchá změnu filesystému, tak je nejvyšší čas poohlédnout se po funkční alternativě. Značí to pouze neschopnost tvůrce napsat něco kvalitního.
Zadne vyrazne novinky? Ja pozoruji APFS, synchronizace zprav do cloudu, upravy fotek, synchronizace jmen lidi do cloudu, blokovani reklam v safari,... Co je dle autora vyrazna novinky? Zmena pozadi na cerne? Nebo nahrazeni doubleclicku tripleclickem?
Ano, žádné výrazné novinky. Ale svět je už zvyklý, že apple a jeho sheeples hýkají nad každou banalitou.
Tady je zase každý zvyklý na ty tvoje "posudky"
Potrefená husa.Mimochodem, kolik se tu toho napsalo o ReFS? A to, ať se na mě nikdo nezlobí, je pro Microsoft mnohem větší evoluční skok. Protože NTFS už je krapet za zenitem, a ReFS společně se storage spaces konečně dostávají Windows znovu do nejvyšší ligy (co se týká FS).Moc tu toho nebylo. Zato jakmile má Apple evoluční FS (mimochodem dost trapný název pro FS, jsem zvědavý, jak se bude jmenovat ten další - co NAPFS jako New APle File System?). Takže ano, souhlasím, ovce hýkají.To, že Microsoft žádné ovce nemá, je vidět na ReFS. Nikdo to nepoužívá, protože se z toho nedá bootovat a má to spoustu dalších omezení. A zákazníci mlčí. A to měl být ReFS už ve Windows Vista. Vidíte? Žádné bečící ovce, pěkně poctivě platící zákazníci...
LOL - widláci poctivě platící zákazníci? 98% procent widláků nakupuje software na Uložto a stejně tak hudbu, filmy a hry.
To je vtip? A o jaké potrefené huse to mluvíš?ReFS je systém, který sice měl ambice nahradit NTFS, ale doposud neprokázal hmatatelné zvýhodnění a proto jej taky Microsoft pro běžný desktop systém stále neuvolnil.Řada testů stále vykazuje značnou nespolehlivost a především výrazné zpomalování systému.Tvé názory na pojmenování (čehokoliv) jsou čistě tvoje osobní, subjektivní záležitost. S tím ohromíš jen nějakou blbou slepici.
To jsem cca slyšel o ReFS naposled (Windows Longhorn): nedáme to tam, je to pomalé.
Až na to, že ve Windows 10 údajně je, a ve Windows 2016 Server je zcela určitě.
O vás, to vy jste ta potrefená.Zbytek nemá smysl komentovat, koho ReFS + Storage Spaces bude zajímat, najde si o tom pravdivé informace sám, a ty vaše bludy ho zajímat nebudou. ReFS v běžném desktopu je, a ve Windows 2016 se výhodně využívá.
"Zaměřuje se však ne velmi podstatné detaily", "Díky tomu jsou alba přesnější roztříděna", "Apliakce ", "Siri se naučila mluvit přirozenější řeší", "synchonizované", "počta může být seřazena"...Good job!
Good job to je neboť je to schválně. Pár úmyslně udělaných chyb, lidi na ně upozorní v diskuzi, ostatní co čtou diskuzi překliknou zpět na článek, aby se přesvědčili, že tam opravdu jsou a vrátí se do diskuze a dají vám plus nebo to také okomentují.Výsledek? Mnohem více zobrazených reklam. Jestli jste si toho nevšimli, tak zdejší redakce opravdu nehodlá psát kvalitní autorské články a namáhat se. Z RSS čtečky vybírají jen clickbait články a zbytek času vymýšlí takovéto kokotiny jak získat co nejvíce zobrazení.Pokud tedy chcete, aby se na tomto webu nevyskytovaly samé chyby a články vybízející k hatu, vykašlete se na ty jejich líčky a nekomentujte je. Protože čím víc komentářů upozorní na chybu tím víc prokliků a tím častěji to budou zkoušet. Otázka zní, jestli mohou dělat ještě méně a takovými praktikami získat více.Jediné články, které tu za něco stojí jsou od pana Pavla Tronera. U nich je vidět, že jde opravdu o autorské články a stojí za to je číst. Jemu bych doporučil, založit si vlastní, klidně zpoplatněný web, než být ve spolku s těmito diletanty, kteří si na novináře jen hrají.
Au. Tahle pravda bolela.Nevím, jestli máte pravdu, bojím se, že ano. Nechce se mi věřit...Palec hore.
Myslím, že je trošku přeceňujete.
Když se bavíme o tom skvělém režimu čtečky, proč jej zive.cz nepodporuje třeba v Edgy, kde je od chvíle, co se Edge objevil?Zde je shrnuto jaké stránky se pro režim čtečky kvalifikují a umožní do něj přepnout: https://stackoverflow.com/questions/32489789/how-a-... Tento článek jistě není hlavní stránkou webu a ani neobsahuje tagy. Že byste měli problém s posledním předpokladem a to je DOSTATEK OBSAHU?
Protože v tom HTML smetí je doplněno tolik bordelu, že Edge prostě není tak chytrý aby v tom detekoval co je obsah a co bullshit.
Živě režim čtečky podporuje ale nesmíte používat klumpr od MS ale nějaký normální prohlíčeč.
Myslím, že jsem mluvil o nepodpoře režimu čtečky v MS Edge. Pak je irelevantní kontrovat podporou v jiných prohlížečích. Používám Edge právě ke čtení zive.cz a dalších kvalitních a odborných blogů a v Google Chrome mám otevřené věci pracovní a užitečné. Tento systém mi vyhovuje a proto se zajímám o podporu pro Edge.
Tak to vám gratuluju
vzdyt to vypada jak z roku 2000 nebo v jakem stoleti to vzniklo, kdysi to mozna vypadalo dobre,ale ty casy pamatuje jeste masaryk. Uz by si mohli najmout poradneho designera
Subjektivní pocity, nic víc. Mně se to třeba líbí a spoustě uživatelům zjevně taky.Zdar Max
to je tim ze Apple umi udelat i z ho*na bonbon a nekteri mu to stale cumlaji, ale proste 15 let casu vidi i slepy ze uz davno neni ono. Pekny design to urcite neni
Jo, aby to dopadlo jako s Windows 10. Půlka věcí z dob Windows XP, půlka z Windows 8. :-/Já třeba žádnou revoluci nechci, jen evoluci. Hlavně, že je to funkční a různé hokus pokusy ať přenechají Microsoftu.
... říká borec, co ještě sviští na sedmičkách 🙂 Tomu říkám "posudek".
Šak sedmičky jsou poslední použitelný systém od MS ty zpocená řepo.Ze sedmiček se upgraduje jen na MacOS, jiná cesta není.
Pravděpodobně si myslíš, že jsem sedmičky nikdy neměl .... mám pravdu?
Tak co jeste drepis na Sedmickach? 😀
uz sa neviem dockat ked zmizne vacsina prazdninovych debilov. A tymto ti prajem skore skoncenie prazdnin.
To že se něco nelíbí tobě, nesmí se to líbit nikomu? Matka ví, že jsi dement?
Představa, že operační systém je něco víc než prostředí, které slouží ke spouštění aplikací a jejich způsobnému chodu, a že je to něco, co by mělo "dobře nebo moderně vypadat" a co bysme si měli užívat a mít z toho nějaké zvláštní zážitky, je přinejmenším úsměvná. Pardon, ale člověk, který si vychutnává svůj operační systém, bude mít podle mého dost divný a dost smutný sociální život. Operační systém je něco jako silniční síť, po které frčí automobily alias aplikace, které uživatele opravdu zajímají. Infrastruktura musí být kvalitní, spolehlivá, ale není to něco, co by se mělo samostatně oslavovat. Ostatně, MS a jeho Windows8/10 pokusy o inovaci jsou dobrým příkladem co se stane, když se vaše myšlenka realně prosadí.
ved aj hej. je to odvodene od gnome. to vzniklo este pred r. 2000 a odvtedy sa moc ergonomicky neposunulo, iba pribudli farbicky a bublinky
MacOS moc nemusím, ale tedy se ho musím zastat. Jedno z mála prostředí, které ještě totálně nezprasil dotek. Otázka,jestli to tak zůstane.Dotykové Windows 8 a posléze 10 tu jsou od roku 2012 a při nastavování něčeho složitějšího na mě stále vyskakují dialogy přes 20 let staré, které navíc ještě fungují líp, než ty nové. Nekonzistentní.V Linuxu je GNOME Shell takový kočkopes, že z něj vznikl nespočet forků, které se to snaží nějak opravit, ale moc jim to nejde. Ubuntu to vzdalo. Linuxový desktop se zmítá v ještě větším chaosu, než Windows.Vše ve jménu dotyku, který v praxi na desktopové aplikace není vhodný a jen zničil léty prověřené ovládání.
"..počta může být seřazena.."Pak se divte, že se vám lidi smějí..
To je brněnský hantec.
ne, to jsou klávesy "š" a "č" hned vedle sebe 😉
Buďte rád, že nepíší tím svým rozsypaným čajem ale používají naše romanji.
A ze kterého velectěného prstu si velevznešená redakce vycucala tohle:„Pokud se ale rozhodnete vyzkoušet beta verzi, na APFS zatím nepřecházejte. Mnoho aplikací si s novým systémem neporadí.“
APFS funguje uz od predesle sierry bez problemu, vcetne konverze HFS+, vcetne sifrovani, vcetne snapshotu,... to ze autor videl testovani z nejakeho youtube videa je u zive asi normalni.
Hlavně na Unixu je aplikaci prd do toho, co za filesystem na disku je. Vůbec se jí to netýká, od toho je tu jádro.
On ten rozdil je v tom, ze zatimco HFS+ je case insensitive (resp. je to volitelny), APFS je pouze case sensitive.A na to dojizdeji takovi molochove jako treba Adobe nebo Microsoft.Konkretne u Adobe treba nebyl problem aby instalacka vyrobila adresar "Adobe", ale samotna aplikace hledala adresar "adobe". A zatimco u HFS+ ve vychozim nastaveni to projde, u APFS nikoliv.Microsoft mel u MS Office neco podobnyho v blede modrym.
To je právě omyl.Na iOS je APFS pouze ve variantě case-sensitive.Na macOS jsou obě varianty přičemž case-insensitive je výchozí viz https://developer.apple.com/library/content/documenta...
Neke? Naposled kdyz jsem si s tim hral, tak to umelo jen case-sensitive. To by pak davalo smysl proc s tim nejaky appky maji trable (stejne jako je meli u HFS+ case-sensitive).V tom pripade mi to moc smyslu nedava proc jim tam nechteji bezet.
V iOS už je nasazený nějakou dobu (nevzpomenu si přesně při které aktualizaci probíhala konverza) a taky jsem si nevšiml žádných problémů. A tam je dost pravděpodobné, že by si toho některý té miliardy uživatelů všiml.
Když koukám na novinky v Safari... Stačilo to shrnout tak, že živě a mobilmania budou v Safari snesitelný - bez reklam a automaticky spouštěných videí. 😀
A se speciálním režimem pro čtení článků. Takže vás nebude otravovat ani horní menu a odkazy na e15.cz, menu vpravo a odkazy na mobilmania, odkazy na jiné články, všechny obrázky tištěných časopisů, ba dokonce i ta monstrozní patička zmizí.
Takto vznešený systém bude konkurence dotahovat minimálně 10 let
Přesně, nejvyšší čas vytáhnout svůj kašmírový svetr, otevřít lahev pravé skotské whisky a dát se do aktualizací. B-]
Ja si vzdy nasadim i rucne delane ramovky.
chlapi, chlapi, nezabudnúť na správnu hudbu (smooth jazz alebo podobné) a správne osvetlenie! Nech je zážátok plnohodnotný!
😃 Dobré.
Názor byl 2× upraven, naposled 29. 7. 2017 02:09
Mno, s tím filesystémem spíše Apple konkurenci dotahuje.NetApp má WAFL, Solaris má ZFS, FreeBSD má ZFS, Linux má BTRFS a ZFS, Windows má ReFS.Pravdou ale je, že MS s ReFS je sice v produkci, ale zatím tam nemá implementováno vše + myslím, že z něj není možné bootovat/není možné na něm mít systém.Ostatní věci nedokážu posoudit.Zdar Max
Nóó .... nevím jestli se nepletu, ale ZFS je nekompatibilní s GPL licencí a proto v Linuxu není, BTRFS není považován za natolik stabilní, aby byl výchozí a doporučovanou volbou.
Ano, je nekompatibilní s GPL, proto vznikl projekt ZFSonLinux :http://zfsonlinux.org/běží na tom snad celé VPSFree (= produkčně ready):https://vpsfree.cz/A od kdy je ukazatelem stable toho, zda výchozí FS u distribuce je ten a ten? Když se např. místo výchozího ext4 nastaví btrfs, tak to znamená, že je ext4 unstable? Nebo jak mám tvé logice rozumět? Podstatné je snad to, zda je btrfs při instalaci nabízen a zda je označován jako stable, což je od CentOS7, to je prosím rok 2014.Osobně znám několik větších projektů, kde je produkčně btrfs nasazen. Ať jde o x TB pole s tisíci snapshoty, nebo storage, nad kterými běží VM. Osobně jsem ho produkčně používal cca před 4 lety a aktuálně ho mám na všech desktopech a ntb, kde mám ssd.To je asi tak vše k tvé teorii :).Zdar Max
Maxi, z tech filesystemu je pouzitelny ZFS na Solarisu a FreeBSD, BTRFS ma porad potize s raidem (5,6).
Vzhledem k tomu že je tohle vlákno k desktopovému OS, Raid 5 / 6 v tomto případě asi není zrovna stěžejní vlastnost určující použitelnost FS :) V novém PC mám btrfs na SSD a plánuji přidat 2x 2TB v btrfs RAID 1.
1) BTRFS je produkční už celkem dlouho a znám lidi, co ho v produkci provozují na x terových polích s tisícemi snapshoty (já osobně jsem ho také jeden čas provozoval produkčně)2) raid 5 a 6 jsou dvě fce z milionu dalších a produkčně je vhodný na všechno ostatní, na podporu R5/6 se stále pracuje, to ale není důvod k tomu jej označovat jako nepoužitelný, ReFS chybí ještě více fcí než BTRFS.Zdar Max
A pokud jde o ZFS na linuxu, tak ZFSonLinux je myslím dostatečně produkční. Nejen, že na tom běží VPSFree, ale je nabízen v rámci virtualizačního řešení Proxmox a pokud jde o desktop, tak třeba Ubuntu na něj má PPA a je oficiálně podporováno.Tož tak, prostě si trochu updatni informace, ať máš actual 2017.Zdar Max
Windows se má taky ještě co učit. Řeknu příklad.Měl jsem v databázi stromovou strukturu, v ní přílohy. Dostal jsem úkol to zazálohovat tak, aby se s toho stala adresářová struktura. Problém byl, že názvy adresářů i souborů byly většinou azbuka (v UTF-8).Zkusil jsem to udělat ve Windows XP (české), nepovedlo se (azbuka nebyla azbuka). V serverových Windows 2012 jsem taky pohořel (plus mínus to samé, ale ne úplně to samé). Až teprve v OSX (tehdy to bylo asi v Moutain Lionovi) se to povedlo. Přes flashku mi to pod Windows zase zmršilo názvy, tak jsem to v OSX zabalil do archivu a prohlásil to za zálohu.
*konkurenci 😉
Pokud se nepletu, Unix je tu od roku 1969. Konkurence ho nedotáhla dodnes, tak jakých 10 let...
To se doufám nestane. Na screenshotech to vypadá krásně, ale funkčnost někdy silně pokulhává. Třeba taková banalita, jako přesunout pár vybraných souborů ve Finderu někam jinam. To co uměly Windows a jejich Průzkumník bez problému už roce 1995, je na Macu stále problém i o 22 let později. Mají se hodně co učit.Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem si doinstaloval starý dobrý Midnight commander, ale do systému opticky moc nezapadá. 😉
Za tu dobu co vznešený Mac používám jsem přesunul miliardy souborů. Každý 100x vznešeněji než na bolševickém windows nebo na komunistickém linuxu.
Ok, máš pravdu. Nakonec se mi to nějak povedlo, ale jde to v tom zdaleka nejhůř ze všech souborových manažerů, co mi kdy prošly rukama. Neintuitivní, divné.
Podržením CMD a klikáním soubory (i adresáře) vyberu.Stisknu CMD+C (vložím do schránky)V novém umístění stisknu CMD+ALT+V (narozdíl od CMD+V se neokopírují, ale přesunou)Měly by to umět všechny OSX verze (jak na tom byl System 8 nevím, pracoval jsem v něm chvíli) 🙂
Jo, dík. Tohle taky funguje. Nějak ale nechápu, proč taková věc musí být přístupná jen přes klávesovou zkratku. V (kontextovém) menu to nikde nevidím.Windows moc nemusím. Linux používám skoro 20 let a jsem povětšinou spokojen. Občas ale taky přeci jen něco zaskřípe a tak jsem si řekl, že dám šanci komerčnímu Unixu v podobě macOS a narážím na takové blbosti. Nemám chuť se učit další klávesové zkratky. Finder není vi(m).
Pokud v macOS hledáte kopii Windows, tak samozřejmě pohoříte (a nejen v macOS) 🙂U každého systému je něco jinak a je potřeba se něco dalšího naučit.
Ale já to neporovnávám s Windows. Tohle beru jako základní věc, kterou jsem zatím vždy bez problému a dokumentace našel už od dob DOSu v podstatě v čemkoliv. Akorát u opjevovaného Macu s tím mám problém.
přemýšlím jaký máte při přesunování problém ? Vzhledem k tomu že to dělám spoustu let několikrát denně a je to hračka, tak mi nedochází žádná složitost...
To bude nejspíš kvůli použití klávesy Cmd místo Ctrl při výběru souborů. Jinak to ale funguje úplně stejně jako všude jinde.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.