Vyzkoušeli jsme Continuum. Funguje, ale mobil prostě není desktop

  • Proměnili jsme Lumii 950 XL v desktop
  • Pomohl nám Microsoft Display Dock
  • Mobilní čipset ale na náročnější surfování zatím nestačí

Před pár dny nám do redakce dorazila Lumia 950 XL. Ne, nebojte se, rozhodně nemáme v plánu vykrádat sesterskou Mobilmanii, ale chtěli jsme se naším pohledem podívat na svět univerzálních aplikací – tedy těch, které běží jak na mobilních Windows 10, tak na těch desktopových.

Microsoft Display Dock a Continuum

Jelikož nám však dorazila ještě druhá krabička s oním slavným Display Dockem HD-500 od Microsoftu, který umožní proměnit Lumii po připojení monitoru, klávesnice a myši v jakýsi pseudodesktop, museli jsme si to vyzkoušet také. Je prostředí Continuum skutečně použitelné v praxi, nebo je to jen (sic) hezká technologie?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Display Dock od Microsoftu je drobný, příjemně těžký, kovový a plný portů
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čelní strana patří diodě a USB Type-C pro připojení telefonu. Zadní strana pak nabízí tři velké USB 3.0, DisplayPort, velké HDMI a USB Type-C pro napájení.

Lumia 950 XL je vybavená 3 GB RAM a čipsetem Snapdragon 810, což by mělo alespoň podle Microsoftu stačit k nějaké smysluplnější práci v desktopovém prostředí.

Stačí tedy vybalit drobný a příjemně těžký dok z krabice, skrze HDMI nebo třeba DisplayPort připojit monitor, pomocí jednoho malého USB Type-C připojit napájení, pomocí druhého na čelní straně telefon a pak tu zbývá trojice velkých rychlých USB portů třeba pro klávesnici, myš, externí disk aj. Jelikož mají Windows 10 společné jádro, s připojením běžných periferií si bez problému poradí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zapojení v praxi: Vlevo kabel Lumie 950 XL, vpravo napájení, klávesnice, monitor a dongle bezdrátové myši
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojení a nastavení externího monitoru skrze Continuum. O připojení externího displeje budete informováni lištou.

Komplikace hned na začátku

Zní to dobře, jenže celá legrace může skončit už na začátku. Připojil jsem k doku svůj starší 22“ monitor Fujitsu-Siemens H22-1W (1 680 × 1 050),  Lumia jej identifikovala a zobrazila na něm desktop, nicméně to vše pouze v rozlišení 1 280 × 720 a obraz byl ke všemu částečně posunutý za okraj bez další možné korekce.

Vzhledem k tomu, že se jedná stále o poměrně mladou technologii ve vývoji, pomoci jsem se na webu nedovolal a nezbylo mi nic jiného, než vyzkoušet jiný monitor. Continuum si očividně spolehlivě poradí jen s HD a FHD.

Skoro jako Windows 10 na desktopu

S FHD displejem Flatron E2350V od LG už naštěstí žádný problém nebyl a na jeho displeji se zobrazila plocha Windows 10 – skoro ta stejná, kterou znáte třeba ze svého vlastního počítače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ne, to není desktop s Windows 10. To je Continuum a připojená Lumia 950 XL
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A ještě samotná připojená Lumia 950 XL. Na dalších fotografiích ji nenajdete, protože jsem vše fotil právě tímto telefonem.

Vlevo dole svítí nabídka Start, tlačítko Zpět, Vyhledávání a přehled otevřených aplikací. Nahoře pak pruh vypůjčený z mobilního rozhraní s indikátorem baterie, signálu a časem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka na telefonu a její kopie v nabídce Start prostředí Continuum

Samotná nabídka Start kopíruje to, co zobrazuje úvodní obrazovka na telefonu, nicméně mnohé dlaždice nainstalovaných aplikací jsou zašedlé. Je to dáno tím, že Continuum umí zobrazit jen nové univerzální aplikace. Pokud jsou programy napsané výhradně pro mobilní displej, na externím monitoru je nezobrazíte.

Ačkoliv má prostředí Continuum desktopový vzhled, univerzální aplikace se spouští výhradně v celoobrazovkovém režimu jako ve starších Windows 8 a 8.1. Opravdu se tedy (zatím) předpokládá, že budete pracovat vždy jen s jednou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V prostředí Continuum lze spustit pouze univerzální aplikace. Ty, které jsou určené jen pro mobilní Windows, mají smůlu.

Mobilní výkon na desktop (zatím) nestačí

Současné omezení na celoobrazovkový běh aplikace dává smysl. Když totiž před sebou máte velký monitor a na něm zdánlivý desktop Windows 10, začnete se k němu tak i chovat. Spustíte prohlížeč Edge a přirozeně (a zcela pochopitelně) začnete otevírat jednu záložku za druhou a očekáváte svižnou reakci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na svém starším kancelářském laptopu Dell E5410 s Core i5-M520 dosáhnu v prohlížeči Edge v testu JetStream skóre okolo 110 bodů. Lumia 950 XL ve své verzi Edge a v prostředí Continuum dosáhla na 47 bodů. Tomu odpovídá i uživatelský zážitek.

Jenže s takovou brzy narazíte. Univerzální Edge zobrazí většinu běžných webů bez jediného problému a korektně v desktopové podobě, jenže to bude chvíli trvat. Zároveň nesmíte být moc zbrklí.

Otevřít rychle po sobě třeba čtyři panely s Živě.cz, Mobilmanií, E15 a Googlem, bude znamenat, že se Snapdragon uvnitř Lumie na pár desítek sekund hodně zapotí. Mobilní čipset této kategorie odvádí svou práci dobře na kapesním počítači, ale pokud si kapesní počítač začne hrát na desktop, poznáte to prakticky okamžitě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Edge v Continuu zobrazí většinu webů v korektním desktopovém rozhraní, jenže si občas počkáte a více otevřených panelů bude ohromná zátěž. 3D model ve WebGL na Mapy.cz pak byl pro Lumii téměř nepřekonatelný oříšek. Scéna se sice vykreslila, jenže prohlížeč poté přestal víceméně reagovat.

Při používání Continuua tedy musíte myslet na to, že jste sice získali desktopové rozhraní, ale o běh se i nadále stará váš telefon, jehož výkon se při běžné kancelářské práci nedá srovnávat s procesory z běžných laptopů.

To samé platí i o dalších aplikacích. V Continuu se například skvěle pracuje s poštovním klientem a kalendářem, protože prostředí si poradí i s tradičními klávesovými zkratkami CTRL-C/V/X atd., nicméně pokud svou práci trošku zrychlíte, výkon telefonu přestane stačit a začne se také nepříjemně zahřívat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled otevřených oken a mobilní Outlook
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalendář a správce souborů
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
MSN Počasí a vestavěné mapy
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace mobilních Windows

Nakonec budete muset pamatovat i na to, že jakmile telefon přejde do pohotovostního stavu, Continuum se ukončí a s ním se zavřou i všechny otevřené aplikace, které jste měli minimalizované na hlavním panelu. Během práce tedy telefon musí mít rozsvícený displej, který zároveň můžete používat jako touchpad, pokud zrovna nemáte po ruce myš.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Word, Excel, PowerPoint, prohlížeč fotek, Facebook, světový čas a kamera – velký monitor lze tedy použít jako vzdálený hledáček a ovladač fotoaparátu

Vzdálená plocha a Continuum

Nakonec jsem vyzkoušel ještě jeden scénář, o kterém se nedávno na svém blogu rozepsal i Microsoft, který uvolnil univerzální aplikaci Remote Desktop Preview. Pokud ji nainstalujete na Lumii, můžete ji spustit i v Continuu a na velkém monitoru se pak připojit ke vzdálené ploše.

Klepněte pro větší obrázek
Připojení ke vzdálené ploše v Continuu pomocí Remote Desktop Preview

Jelikož aplikace Remote Desktop Preview podporuje i spouštění jednotlivých virtualizovaných programů z cloudu pomocí technologie Azure RemoteApp, technicky je možné v Continuu spustit třeba i velký desktopový Word, protože ten mobilní je přeci jen v mnoha ohledech hodně jednoduchý a chybí mu i pokročilejší korektura.

Azure RemoteApp je zatím technologie především pro podniky, nicméně některý z nich (nebo sám Microsoft) by nad ní mohl nabídnout princip Desktopová aplikace jako služba pro běžné domácí uživatele. Pak by byl potenciál Continuua na dobrém internetovém připojení prakticky bezmezný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojení k virtuálním desktopovým aplikacím pomocí technologie Azure RemoteApp. To by mohlo dát Continuu ohromný potenciál.

Jenže to vše je alespoň prozatím budoucnost a současný stav je na půli cesty. Continuum je rozhodně použitelné pro základní práci, nicméně pro nějaké vážnější surfování na cestách mu prostě chybí pořádná hardwarová síla. Já si tedy na cesty i nadále vezmu svůj mnohem výkonnější laptop.

Diskuze (62) Další článek: ASRock se nevzdává. Obešel opatření Intelu a opět umožní taktovat procesory Skylake

Témata článku: Software, Windows, Operační systémy, Mobilní telefon, Mobility, Lumia, Continuum, Úvodní obrazovka, Mobilní telefony od 02, Remote desktop, Mobilní telefony s windows 10, Společné jádro, Dock, Lumia 1020, Běžná práce, Otevřený panel, Celá legrace, Korektura, Velký monitor, JetStream, Fung, Těžký kov, Externí displej, Vzdálená plocha, Data, Kancelářský počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF