Chytrá domácnost | Wi-Fi | IoT

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

  • Je sice z Aliexpressu, ale funguje
  • Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home
  • Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Velké české e-shopy jsou plné průchozích 230V zásuvek s Wi-Fi, do kterých zacvaknete třeba pokojovou lampu nebo jiný spotřebič s odběrem proudu obvykle zhruba do 10 až 16 A, no a pak to všechno budete moci ovládat z mobilní aplikace.

Jejich cena začíná okolo pětistovky, nedělní večerní články ale patří zpravidla nějaké té extrémní elektronice, anebo domácímu programování. Takže namísto nákupu třeba časem ověřené Wi-Fi zásuvky HS110 od TP-Linku, jsem vyťukal do prohlížeče adresu Aliexpressu a navštívil oficiální obchod čínské značky Sonoff.

Chytrá zásuvka Sonoff S26 za tři stovky

Pro pravidelné čtenáře našeho seriálu o programování elektroniky to nebude žádné nové slovíčko, loni na jaře jsme si totiž stručně popsali, jak do jeho laciného 230V Wi-Fi spínače Sonoff Basic nahrát vlastní firmware napsaný třeba v Arduinu.

Klepněte pro větší obrázek
Sonoff S26: Malá, bílá a z Číny

Dnes ale nic programovat nebudeme. Podíváme se, jak se tyto čínské cetky z Aliexpressu ovládají skrze jejich asijské aplikace a jestli je to pro Středoevropana vůbec použitelné. Objednal jsem proto chytrou průchozí zásuvku Sonoff S26 s Wi-Fi a evropskou koncovkou typu E se středovým zemnícím kolíkem.

Bezpečně sepne až 10A spotřebič

Sonoff S26 pořídíte z oficiální stránky na Aliexpressu zhruba za tři stovky (u ostatních i méně), přičemž obvyklý free shipping bez poštovného je samozřejmostí. Stejně tak se nemusíte obávat žádného složitého celního řízení – zásuvka byla za dva týdny v Brně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prý utáhne až 10A 230V spotřebič, píše se na štítku. S běžnou pokojovou LED lampou nebo podobným spotřebičem by neměl být problém (vlastní roční zkušenost).

S26 by měla podle štítku uživit 230V spotřebič s odběrem do 10 A, ale znáte Číňany z Aliexpressu. Co se specifikace týče, velmi rádi si vymýšlejí naprosto ve všem, ačkoliv Sonoff patří zejména mezi domácími kutily a staviteli laciných chytrých domácností k těm respektovanějším značkám.

V každém případě, pokud k zásuvce připojíte nějaký běžný spotřebič – třeba pokojovou LED lampu, ventilátor aj., měla by sloužit docela dobře. Sám mám s nejrůznějšími sonoffy mnohaletou zkušenost, a náš panelový dům zatím nevyhořel. Stejně tak teplota uvnitř na samotném železe nikdy nepřekročila 50 °C.

Zásuvku ovládá aplikace Ewelink...

Tak, po malém bezpečnostním okénku se konečně pojďme podívat, co esšestadvacítka vlastně umí. Design je prostý, na čelní straně najdete jen jedno podsvícené tlačítko, které slouží k ručnímu sepnutí a rozpojení obvodu a při delším přidržení pak k přepnutí do párovacího režimu.

Klepněte pro větší obrázek
Zákaznický servis i menších čínských výrobců se postupně zlepšuje, aneb obrázkový návod pro úvodní připojení zásuvky do Wi-Fi v angličtině 

Součástí balení je stručný obrázkový návod v angličtině pro úvodní připojení zásuvky do domácí Wi-Fi sítě, a to skrze aplikaci Ewelink pro Android a iOS, která podporuje i zařízení některých dalších výrobců.

Ewelink vyžaduje vytvoření účtu, ale nebojte se, potřebujete jen e-mail a heslo. Na nic dalšího se vás ptát nebude. Přesto mějte na paměti, že se jedná o čínskou aplikaci a odsouhlasíte zároveň podmínky, které umožňují sběr telemetrických dat o zásuvce.

Nebo klidně váš firmware napsaný v Arduinu

Bohužel, odpověď na otázku, jestli bude zrovna vás odposlouchávat vojín Čche z Čínské lidové armády, je nad rámec tohoto článku, nicméně i toto má své řešení.  Mozkem zásuvky je Wi-Fi čip Espressif ESP8266EX, který komunita domácích elektrokutilů dobře zná, protože jej můžete snadno programovat i v prostředí Arduino.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pod plastovým krytem se skrývá elektromagnetické relé pro spínání 230V okruhu, další pomocné obvody a hlavně kolmo připájená destička s tištěnou Wi-Fi anténou a čipem ESP8266EX s patrnými vývody RX, TX, 3V3 a GND pro snadné flashování skrze sériovou linku.

Pokud tedy chcete spálit všechny mosty do Číny, stačí do flashové paměti zásuvky nahrát alternativní firmware od komunity (třeba populární Tasmota), anebo si můžete napsat vlastní jednoduchý program ve zmíněném Arduinu.

Když pak zásuvku připojíte do Wi-Fi, spustí se na ní třeba primitivní ovládací HTTP server. Tím pádem ale pochopitelně přijdete o možnost komunikace se zařízením skrze aplikaci Ewelink.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Flashování surového čipu ESP8266 z Arduina pomocí USB/UART převodníku. Samotné spínací relé zásuvky je dostupné na GPIO pinu číslo 12. 

Sepne se v určitý čas nebo při východu Slunce

Dobrá, pro dnešek budeme čínským chlapcům z Shenzhen Sonoff Technologies věřit, zaregistrujeme si účet pro Ewelink a konečně připojíme zásuvku k Wi-Fi. Postup se principiálně neliší od párování chytrých žárovek a dalších zařízení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Připojování do 2,4GHz Wi-Fi sítě

Ewelink je lokalizovaný do českoslovenštiny, něco je tedy česky a něčemu budou rozumět pouze bratři Slováci, v nastavení ale naštěstí můžete zvolit i bezproblémovou angličtinu.

Aplikace nabízí velké tlačítko pro primitivní zapnutí a vypnutí zásuvky, ale i všechny obvyklé funkce z mnohem dražších zařízení renomovaných značek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní ovládání a vytvoření časového plánu pro zapnutí v 8:00 ráno a vypnutí v 18:00 večer

Nechybí tedy automatické spínání podle časového plánu, odpočet, kdy se zásuvka zapne/vypne až po uplynutí stanoveného intervalu, nebo opakované spínání podle vybraného časového vzorce. Nakonec nechybí ani jednoduché podmíněné scénáře „Když se něco stane, něco udělej“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vytvoření pokročilejšího scénáře, který zásuvku sepne při východu Slunce

Můžete si tak vytvořit třeba automatický scénář, podle kterého se zásuvka automaticky sepne při východu Slunce a vypne po jeho západu, přičemž firmware si časy sám zjistí podle vámi zadané geografické polohy.

Hey Google, turn on fan!

Sonoff se také odjakživa chlubí podporou hlasových asistentů od Amazonu a Googlu a také jednoduchou podporou automatizační internetové služby IFTTT.

I toto napojení řeší ekosystém aplikace Ewelink, takže když jsem chtěl zásuvku spárovat s aplikací Google Home, jednoduše jsem ze seznamu podporovaných zařízení a služeb dle návodu v aplikaci vyhledal „Smart We Link,“ udělil Googlu práva ke svému účtu Ewelink a Home si vložil zásuvku do své chytré domácnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Napojení zásuvky Sonoff S26 do systému chytré domácnosti Google Home

Od této chvíle mohu zapínat a vypínat zásuvku také skrze ekosystém Googlu. Zásuvku samozřejmě ovládnu také hlasem, i když Google Home ani po letech nerozumí češtině. Je tedy potřeba použít příkaz v angličtině třeba ve znění: „Turn on/off (jméno zařízení).“

Ukázka hlasového ovládání zásuvky:

V aplikaci Ewelink jsem si zásuvku pojmenoval jako „Větrák Živě.cz,“ protože ovládá náš redakční ventilátor. Anglický asistent Googlu by ale s tímto názvem měl asi problém, a tak jsem pro něj v aplikaci Google Home vytvořil přezdívku „fan.“ S anglickým slovíčkem nebude mít hlasový asistent žádný problém, takže když nyní řeknu: „Hey Google, turn on fan,“ zásuvka se během okamžiku sepne a ventilátor roztočí.

Zásuvku mohu sdílet kolegům v redakci

Aplikace Ewelink nakonec nabízí i několik specialit. Spárovanou zásuvku můžete například velmi snadno sdílet dalším registrovaným uživatelům. K ventilátoru se tím pádem dostanou ze svých aplikací ostatní kolegové v kanceláři.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sdílení přístupu k zásuvce kolegům v redakci a přehled událostí v aplikaci nebo formou notifikací pro Android

Co se bezpečnosti týče, nechybí ani záznam všech událostí, takže mám přehled o tom, kdo z kolegů a kdy provedl se zásuvkou jakoukoliv akci, přičemž tyto události může aplikace volitelně zobrazovat i ve formě notifikací a sama poběží na pozadí.

To se hodí jako praktická bezpečnostní a kontrolní funkce, která vám dá vědět, když podobná chytrá zásuvka sepne třeba napájení zavlažování u vás na zahradě, zatímco všichni sedí v práci nebo ve škole. Budete o tom vědět.

Funguje to, ale memento mori

Zásuvka za tři stovky tedy funguje poměrně dobře a kutilové ji díky známému a velmi dobře dokumentovanému řídícímu čipu ESP8266EX mohou zároveň i celou přeprogramovat a zcela zbavit čínského firmwaru, což je i případ některých dalších asijských značek. Třeba modelu BlitzWolf SHP6, který seženete prakticky za stejnou cenu a navíc umí měřit i spotřebu elektrické energie.

Na stranu druhou je třeba při nákupu podobné silové elektroniky z Aliexpressu vždy připomenout, že daní za nižší cenu je i vyšší riziko toho, že vám opravdu dorazí šmejd. Asijské zásuvky tedy vždy zapojujte do elektrické sítě se všemi patřičnými ochranami včetně proudových jističů.

Zároveň by asi nebylo nechytřejší podobná udělátka bez auditovaného firmwaru a hardwaru instalovat do kanceláří na Ministerstvu zahraničních věcí a v dalších institucích kritické infrastruktury státu. Přece jen se jedná o principiální black box – černou skříňku – a náš vojín Čche možná opravdu poslouchá.

Diskuze (112) Další článek: Na oběžné dráze za půl roku. Musk představil novinky o Starship, NASA ironicky tleskala

Témata článku: Google, Hardware, Programování, Android, Amazon, Elektřina, Čína, Chytrá domácnost, Wi-Fi, Brno, Slunce, Arduino, IoT, Google Home, Amazon Echo, Gadgety, Wi-fi síť, Cin, Jistič, Aplikace, Středoevropan, TRI, Východ slunce, Turn, Firmware, Chytrá domácnost na Heureka.czNetrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

Mobilní grafiky mají bezpečnostní díru. ARM vydalo opravu, výrobci ji však do telefonů zatím neposlali

** ARM mělo chybu v mobilních grafikách Mali ** Byla rychle záplatována, do mobilů se však oprava nedostala! ** Ohroženy jsou telefony s čipsety Exynos, Tensor, Mediatek a Unisoc

Martin Chroust
ZranitelnostARM
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy