Hodí se to na ekviterm? 😀
Poněkud se zapomnělo na hlavní funkci, a tou je regulace, nejlíp na různých typech radiátorů (s různými přenosovými funkcemi). Jsou dobře popsané skopičiny okolo, ale to vše je jenom nadstavba.Co se stane, když nastavim nějakou teplotu, jak dlouho trvá, než se ustálí, s jakým překmitem, a ustálí se vůbec. Prostě takové ty grafy odezvy na jednotkový skok zadání a jednotkový skok poruchové veličiny. Přičemž je důležitá jak teplota v místnosti (tu chceme) tak teplota radiátoru (za tu platíme, respektive za její rozdíl proti teplotě okolí, to měří ty krabičky). My máme doma klasické mechanické hlavice a je na nich znát, že jsou dělané na jiný typ radiátoru s rychlejší odezvou (ovšem instalovalo je družstvo), takže regulace podle toho vypadá (nejdřív radiátor rozhicují a pak vypnou a dosažení nějaké rovnováhy, kdy je radiátor vlažný trvá minimálně hodinu, spíš víc; pomáhám tomu tak, že nejdřív nastavím na 5 minut naplno, radiátor se ohřeje, pak na půl hodiny vypnu a pak už můžu nastavit normální teplotu a jde to lépe; možná tyto elektronické by mohly mít adaptivní regulaci, která by si sama upravila konstanty regulátoru tak, aby to fungovalo optimálně).
1) všechny tyto hlavice neumí pozvolna regulovat, umí jen otevřít a zavřít.2) všechny jsou osazeny levnými motůrky, které řvou, takže si to dobrovolně instalovat je jen pro hluché lidi.Zase dělá někdo recenzi, kdo je rád, že vymění žárovku.
1) Aj blbe hlavice z Conradu za par korun vedia pozvolne regulovat a vies si pozriet na kolko % su otvorene. Keby mi mali stale chodit 0-100%, tak im baterie nevydrzia ani desatinu zivotnosti.2.) Zalezi od kusu, aj v ramci jedneho typu.
Mám rekonštruovaný - pomerne veľký dom. Pred rekonštrukciou som sa dosť intenzívne zaujímal o problematiku kúrenia. Rozhodol som sa pre ekvitermické riadenie a obyčajné termostatické hlavice. Mám nastavené dve úrovne vykurovania - komfort a útlm. Rozdiel medzi nimi je 1°C. To som preberal aj s odborníkmi a je to taký optimum aby to aj fakt niečo ušetrilo. Pre vykurovanie je najvýhodnejšie ak tých skokov je čo najmenej. Najhorší systém je ten ak interiérový termostat zapne/ vypne kotol a ten ide na 100%/ 0%.Ja som so svojim riadením vykurovania veľmi spokojný a to už mi beží 10 rokov - bez chybičky a okrem prvotného nastavovania o ňom ani neviem.Firmy ktoré sú špička medzi výrobcami plynových kotlov to majú dávno vyladené aj bez Google a wifi
Jak obtížná (nebo vůbec možná) je výměna baterie?Nenávidím nerozebíratelné bateriové přístroje.
Tvl vždyť tam jsou obyčejný tužkáče...
Už to vidím - AA nejlépe alkalické.Dobíjecí podle diskuze tady nejdou.
Mám nabíjecí v Netatmu venkovním čidlu na teplotu - ukazuje to vybitý tak po dvou týdnech co jsem tam dal nabíjecí. Ale už asi rok funguje. V netatmu jsou banda debil* jelikož třeba já alkalický baterky už nikde nepoužívám - všude mám Eneloopy. Vybitý to má ukazovat až kolem 1,2V (to už jsou i ty nabíjecí tak na 10% energie). Ty nabíjecí mají kolem 1,35V a už to ukazuje vybitý...fakt nechápu - to i v těch alkalických je pořád tak 50% energie.
Debilove nejsou jen u Netatma, i u Danfossu trpi uplne stejnou demenci..
Nemám sice hlavice Netatmo, ale konkurenci Tado (aplikace a nastavení mi přišlo intuitivnější), i tak se podělím se zlušenostmi a názory na tuhle technologii obecně.Jako už několik pisatelů zde zmínilo, koupil jsem hlavice plus termostat spíš jako technologickou hračku, která momentálně funguje docela spolehlivě bez zásahu člověka. Teplo je kdy potřebujeme a prakticky manuálně nezasahujeme do chování systému. Co se úspor týká, myslím že tam nějaké budou ze dvou důvodů:1) Máme docela nepravidelný režim příchodu a odchodu, řtakže ve spojení s gps telefonů všech obyvatelů bytu se teplota reguluje podle vzdálenosti od bytu tak, aby bylo teplo, až když tam skutecně někdo je (jinak se topí asi na 17)2) Detekce otevření oken funguje překvapivě spolehlivě a hlavice se zavírajíUvidíme jak se to projeví na účtu za plyn - i když při téhle teplé zimě se to bude těžko analyzovat :)
To mě vždycky zajímalo - vyplatí se nechat vychladávat barák třeba na těch 17°C a pak vytápět zpátky na třeba 22°C v průběhu dne, nebo je z hlediska spotřeby lepší těch 22°C udržovat ...
Taky jsem kdysi nastavoval jinou noční a jinou denní teplotu (ve jménu úspor), ale ráno jel kotel jak blázen, aby to dotáhl nahoru. Teď už mám trvale nastaveno 21°C a považuji to za lepší variantu. Exaktní srovnání nemám, navíc jsou teď mírné zimy.
Podľa odborníkov sa oplatí znížiť nočnú teplotu o približne 1°C. Je to dobré pre spánok, trošku energie to ušetrí a neminie sa veľa pri opätovnom ohreve.
Ano i ne.Příklad: pokud mě zvýšit teplotu místnosti o 1st. stojí třeba 50Kč a udržet teplotu po dobu 1h třeba 10Kč, tak snížení teploty z 20 na 19 začne být výhodné od 5hodin. Pokud budeš pryč 2 hodiny, tak to nemá cenu snižovat. Výhody těchto "chytrých" termostatů (tedy aspoň některých) vidím spíš v tom, že:1) nemusím pořád štelovat topení, ladit týdenní programy, atd.2) automaticky se přizpůsobuje potřebám - třeba mě se lépe spí při nižší teplotě, ale přes den chci mít teplo3) umí do otopného programu započítat i předpověď počasí a tím něco málo ušetřit4) možná i nějaká úspora za energie
Jako technofil jsem tohle vždycky chtěl, ale nějak bych to neměl kam dát. K sobě do bytu je to blbost, cena toho všeho by byla jako 2-3 sezóny vytápění plynem. Do novýho baráku taky ne, tam je elektrická podlahovka. K příbuzným do starého baráku taky ne, protože ten má tak blbou izolaci, že požadavek na vytápění je tam v podstatě nonstop od listopadu do dubna.
Já jsem si do bytu při rekonstrukci namontoval tři termostaty od Nestu (dnes Google Nest). I když vím, že se mi nikdy nezaplatí, tak jsem je bral jako technologickou hračku. Náklady na topení o něco klesly, ale to bych spíš přisuzoval neexistujícím zimám posledních let. A jsem naprosto spokojený. O té doby jsem na to nešáhnul. V létě, když je teplota vysoká, tak netopí (naopak - ložnici mám pod střechou a na jih tak tam večer chladí aby tam nebylo 40st) a přes "zimu" udržuje naučený režim. Dokonce pozná, když odjedu na hory a celou dobu šetří tím, že netopí na 22, ale třeba na 18.
Uvažuju o tom, ale říkám si jestli to, že nebudu muset dvakrát za rok zapínat / vypínat topení nevyváží to, že budu muset měnit baterie. S tímhle bych asi teplotu reguloval častěji, pak mě zas odrazuje propíráná hlučnost.
Kdyz ctu vsechny ty problemy a drobne glitche ktere to ma, tak by mne to moc nebavilo. Do vetsiho baraku s vice mistnostma a podlazima by to asi smysl melo, ale urcite ne tenhle polovyrobek plny bugu a softwarovych nedotazenosti. Do panelaku nebo standardniho bytu to imho smysl nema vubec... nez se drbat s digitalnim nastavenim pres termostat nebo appku v mobilu, tak radsi prijdu k moji uplne obycejne mechanicke Oventrop hlavici ktera jede 20 let porad stejne a u ktere nemusim resit vymenu baterek, pootocim o par milimetru na hodnotu u ktere uz mam rokama overene ze mi da presne tu teplotu kterou chci a hotovo, otazka ani ne jedne sekundy. Zadne srani s nicim, nastavovani, ladeni, profily, updaty, reseni vypadavajici wifiny atd. Nove technologie mam rad, ale zrovna tohle (smart home) mi prijde jako dost hovadina a umele tvoreny trh, resp. stejna marketingova srajda jako byly pred nekolika rokama zpatky zahnute televize... kde je jim dnes konec, ze? 😀 Z vlastni zkusenosti vim, ze koukani na grafíčky a statistiky se velmi rychle omrzi, po case zbyde akorat ten samotny funkcni zaklad, u ktereho potrebujete aby fungoval pokud mozno co nejvic spolehlive. V tomhle imho klasicke mechanicke termohlavice nic neprekona... kdyz clovek vybere solidniho vyrobce, tak fungujou bez jakekoliv udrzby, obsluha uz ani jednodussi byt nemuze a hlavne, clovek kolem toho nemusi nic resit.
Já to mám napůl. Používám Netatmo termostat a obyčejné mechanické hlavice. Výhodu vidím v tom, že se mi referenční místnost (obývák) nepřetápí a zbytek místností s mechanikou mám trvale na hodnotách, které chci.
reklamní článek přeložený translátorem? nebo jen chyba v psaní?odcházíte z domu do práce či když cel"ý" rodina jedete na dovolenou
klávesnice "ý" je hned vedle "á" => to bude spíš překlep
Řešení Honeywell evohome je spolehlivější a za menší peníze, jejich termostatické hlavice lze sehnat výrazně nižší cenu.
no a pokud stačí regulovat jen radiátory, tak takový Danfoss s Bluetooth je ještě levnější a namísto řídící jednotky za 6.000 Kč lze použít běžný mobil/tablet. A to se vyplatí! 🙂
No jo, ale to musite byt u tech hlavic, ovladat to pres net asi nepujde 🙂
Tyhle věci sice řídí chytře teplotu, ale taky vás chytře připravují o peníze, protože dotápění stojí nejvíce.
Skus to nejako rozviezt - unik tepla je totiz +- umerny tepelnemu gradientu.
Mě vždycky nesedělo to snižování teploty na noc jako prostředek ušetření. Ráno se to musí stejně zvednout zpět, tedy teplo co přes noc uteče se musí stejně dodat. Ušetří se vlastně jen na tom, že při menším rozdílu teplot prostupuje (ztrácí se) teplo pomaleji. A u rozumně zatepleného domu nebo dokonce bytu mi přijde, že to musí být poměrně málo. Když si k tomu vezmu cenu za tyhle chytré hlavice...Máte někdo spočítané, nebo dokonce změřené, kolik takovéhle snižování teploty na noc opravdu ušetří?
upřímně si myslím že se nic neušetří...a nebo jo, ale jsme na haléřových hodnotách. Na noc si lidi spíš snižují teplotu aby se líp spalo....což zase já rád nemám. U nás v bytovce se centrálně snižuje topení na noc (když je venku tak 5+°C tak se na noc úplně vypíná. Ráno zase naběhne prudce kolem 4:30. Nevím proč to tak je, pochybuju že se něco reálně ušetří. No ale mně to strašně vadí, když jdu spát v nějaké teplotě, tělo si pomalu zvykne na chlad (nezateplená bytovka+byt pod střechou), ale probouzím se do vedra. Takže topení na noc vypínám natvrdo. Ty termohlavice jsou stejně jen pro parádu, nic moc se tím regulovat nedá, když vám šachujou během dne s teplotou vody v radiátorech.
V bytovce jde do topného systému voda s téměř konstatní teplotou.Termohlavice právě nastavují teplotu radiátoru nezávisle na teplotě topné vody.
No...v té naší ale ne 😀
Ciste teoreticky, by se tak usetrit melo, ale je to hodne zavisle na konkretnich lokalnich podminkach (typ radiatoru, teplotni spad otopne sestavy, akumulacni schopnost stavby, venkovni teplote,...).Da se vychazet z predpokladu, ze pri nizsi teplote jsou nizsi i tepelne ztraty, jenze rozdil tepelnych ztrat mistnosti vytopene na 18C a na 24C bude i pri venkovni teplote treba -10C celkem maly. Osobne si myslim, ze teplotu je lepsi drzet konstantni (a treba ruznou podle ucelu kazde mistnosti) a na takove podminky vyladit celou otopnou sestavu - proste zadne rychle zmeny.
Ani hovno. http://home.zcu.cz/~kovarikp/TM/cviceni/sdil... Slide č.2Pokud máš místnost vytopenou na 24°C a venku je 0, je rozdíl teplot 24°C a přímo úměrný je tomu tepelný výkon a spotřeba plynu/elektřiny.Pokud máš jen 18°C, máš spotřebu o 33% nižší.
Konstantní teplota je nesmysl. Představ si že by sis konstantně naladil osvětlení podle potřeby. Budeš neskutečně plýtvat, když budeš mít rozsvíceno celý den a noc. Správně bys měl mít predikci, kdy v jaké místnosti budeš a mít v tu chvíli připravenou nahřátou místnost, jinak pouze temperovat třeba na 13°C.
Víte jak dlouho trvá vytopit místnost v domě s velkou tepelnou setrvačností (panelák) z 13° na 22°C? Teplota mezi místnostmi ani rychle neklesá, pokud mezi nimi není tepelná izolace.
Představ si to jako cedník, ve kterém chceš udržovat konstantní hladinu. Abys tam udržel 5cm, musíš míít kohoutek puštěný naplno, pokud chceš několik hodin hladinu 3cm, budeš mít v tuc chvíli nižší průtok z kohoutku a spotřebu vody. Naplnění cedníku poté je jen zlomek toho co ztratíš v průběhu noci...V podstatě jde o to samé i v autě, pokud chceš jet extrémně na sptořebu. reddit.com/r/hypermiling Pulse and glide. pro nižší spotřebu je lepší rychlostí pulzovat 70-90kmh, než držet konstantní rychlost 80kmh
Porovnání s cedníkem je úplně mimo. 😉
v starším nezatepleném rodinném domku klesne za noc bez vytápění teplota tak nízko, že následné vytopení těch studených stěn na komfortní teplotu fakt nemusí nic ušetřit. Ale naopak v paneláku, kde sdílíte teplo se sousedy neklesne v noci při vypnutém topení teplota pod 18 stupňů (zavřené ventilačky), takže ušetříte dost. Alespoň mně vracejí po sezóně běžně 6.000 Kč. (netopím v noci, netopím ve dne, spíná se to jen na chvíli kolem 7 hod a pak po 17 hod., ještě mám ventilačku na elektriku, která se před tím topením na 20 minut otevře)
6000 Kč vratka? Právě proto, že "sdílím" teplo se sousedy, je třeba u nás nastaveno 60 % útraty z tepla pro celý barák a 40 % podle naměřené spotřeby v bytové jednotce. Takže když jsem před pár lety počítal úsporu, programovatelné (jen podle času) hlavice by se zaplatily až tak za 8+ let (v noci se topí míň centrálně).
Není to ani tak šetření, jako fyziologická pohoda. V přetopené místnosti se špatně spí.
Funguje i s Alexou od Amazonu a na německém amaz. stojí termostat cca 2900,- Kč.
Proč to testujete v březnu? Já už nějakou dobu v bytě ani netopím a teď už si to nejspíš moc lidí kupovat nebude.
Jj, letošní zimu nebylo v nížinách ani moc potřeba topit. Takže prakticky nebylo co regulovat. 🙂
Jaky maji hlavice dosah? Pokud mam ve dvoupodlaznim baraku 15 radiatoru, budu potrebovat dalsi ridici jednotku nebo nejaky extender? Lze funkci uzavreni ventilu pri otevrenem okne vyuzit i kdyz pouziju senzory na detekci otevreni okna, ktere namontuji na okno a nenecham to pouze na nahle zmene teplot? Funguje to jen se systemem netatmo nebo je to otevrenejsi? Daji se v hlavicich pouzit i nabijeci nimh baterie 1,2V nebo pouze alkalicke 1,5V?
Na moc vašich otázek odpověď nevím. Nicméně co vím, tak je ten dosah. Mám byt, který je dost velký, ne dům. Nejdále to mám od jedné hlavice do centrální jednotky cca 13 metrů a je to trochu problém. Hlavice vypadává a občas ji musím restartovat. Nějaký extender nebo další řídící jednotka nejde použít, hledal jsem, ale na podpoře mi řekli, že nic takového nepodporují.Je to otevřenější tak jak se píše v článku, tzn podporuje to apple cloud kit, jde to připojit na google home, ale velmi omezeně.S nabíjecími baterkami si myslím, že neochodíte. Nevím to jistě, ale já když použiju nějaké levnější baterky, tak mi po měsíci začne hlavice hlásit, že je baterie slabá. Když je vyndám a vrátím zpět tak to třeba ještě týden funguje, ale nepřestane mě to otravovat dokud je nevyměním.
Dekuji za odpovedi, takze pro vetsi dum se to zda bohuzel nepouzitelne..
Netatmo mám asi 4 roky, a v podstatě o něm nevím, problem s nedostupností bych spíš přičítal WiFině. V článku jsem nenašel zmínku, že termostat se "učí", stejně jako Google Nest, tzn. že se tam zadá pár údajů (typ bydlení, druh vytápění, odkud má načítat venkovní teplotu atd) a termostat po nějaké době začne sám regulovat. Není teda nutné vytvářet profily, stačí jen ze začátku manuálně ovládat teplotu, on tyto udaje ukládá a po čase reguluje úplně sám podle zvyklosti uživatele. Tzn že ráno v 7 vstanete do vyhřáté místnosti 🙂 Samozřejmě počítá i s jiným režimem pro víkendy.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.