N8GD
5. 3. 2020 • 21:47

Hodí se to na ekviterm? 😀

Jakub Mlůno
5. 3. 2020 • 16:51

Poněkud se zapomnělo na hlavní funkci, a tou je regulace, nejlíp na různých typech radiátorů (s různými přenosovými funkcemi). Jsou dobře popsané skopičiny okolo, ale to vše je jenom nadstavba.
Co se stane, když nastavim nějakou teplotu, jak dlouho trvá, než se ustálí, s jakým překmitem, a ustálí se vůbec. Prostě takové ty grafy odezvy na jednotkový skok zadání a jednotkový skok poruchové veličiny. Přičemž je důležitá jak teplota v místnosti (tu chceme) tak teplota radiátoru (za tu platíme, respektive za její rozdíl proti teplotě okolí, to měří ty krabičky). My máme doma klasické mechanické hlavice a je na nich znát, že jsou dělané na jiný typ radiátoru s rychlejší odezvou (ovšem instalovalo je družstvo), takže regulace podle toho vypadá (nejdřív radiátor rozhicují a pak vypnou a dosažení nějaké rovnováhy, kdy je radiátor vlažný trvá minimálně hodinu, spíš víc; pomáhám tomu tak, že nejdřív nastavím na 5 minut naplno, radiátor se ohřeje, pak na půl hodiny vypnu a pak už můžu nastavit normální teplotu a jde to lépe; možná tyto elektronické by mohly mít adaptivní regulaci, která by si sama upravila konstanty regulátoru tak, aby to fungovalo optimálně).

pyramidak
5. 3. 2020 • 14:18

1) všechny tyto hlavice neumí pozvolna regulovat, umí jen otevřít a zavřít.
2) všechny jsou osazeny levnými motůrky, které řvou, takže si to dobrovolně instalovat je jen pro hluché lidi.
Zase dělá někdo recenzi, kdo je rád, že vymění žárovku.

lacog
5. 3. 2020 • 14:04

Mám rekonštruovaný - pomerne veľký dom. Pred rekonštrukciou som sa dosť intenzívne zaujímal o problematiku kúrenia. Rozhodol som sa pre ekvitermické riadenie a obyčajné termostatické hlavice. Mám nastavené dve úrovne vykurovania - komfort a útlm. Rozdiel medzi nimi je 1°C. To som preberal aj s odborníkmi a je to taký optimum aby to aj fakt niečo ušetrilo. Pre vykurovanie je najvýhodnejšie ak tých skokov je čo najmenej. Najhorší systém je ten ak interiérový termostat zapne/ vypne kotol a ten ide na 100%/ 0%.
Ja som so svojim riadením vykurovania veľmi spokojný a to už mi beží 10 rokov - bez chybičky a okrem prvotného nastavovania o ňom ani neviem.
Firmy ktoré sú špička medzi výrobcami plynových kotlov to majú dávno vyladené aj bez Google a wifi

mungo
mungo
5. 3. 2020 • 12:58

Jak obtížná (nebo vůbec možná) je výměna baterie?
Nenávidím nerozebíratelné bateriové přístroje.

Martin Kubišta
Martin Kubišta
5. 3. 2020 • 11:55

Nemám sice hlavice Netatmo, ale konkurenci Tado (aplikace a nastavení mi přišlo intuitivnější), i tak se podělím se zlušenostmi a názory na tuhle technologii obecně.
Jako už několik pisatelů zde zmínilo, koupil jsem hlavice plus termostat spíš jako technologickou hračku, která momentálně funguje docela spolehlivě bez zásahu člověka. Teplo je kdy potřebujeme a prakticky manuálně nezasahujeme do chování systému.
Co se úspor týká, myslím že tam nějaké budou ze dvou důvodů:
1) Máme docela nepravidelný režim příchodu a odchodu, řtakže ve spojení s gps telefonů všech obyvatelů bytu se teplota reguluje podle vzdálenosti od bytu tak, aby bylo teplo, až když tam skutecně někdo je (jinak se topí asi na 17)
2) Detekce otevření oken funguje překvapivě spolehlivě a hlavice se zavírajíUvidíme jak se to projeví na účtu za plyn - i když při téhle teplé zimě se to bude těžko analyzovat :)

zmfcz
5. 3. 2020 • 10:52

Jako technofil jsem tohle vždycky chtěl, ale nějak bych to neměl kam dát. K sobě do bytu je to blbost, cena toho všeho by byla jako 2-3 sezóny vytápění plynem. Do novýho baráku taky ne, tam je elektrická podlahovka. K příbuzným do starého baráku taky ne, protože ten má tak blbou izolaci, že požadavek na vytápění je tam v podstatě nonstop od listopadu do dubna.

hamik
5. 3. 2020 • 9:53

Kdyz ctu vsechny ty problemy a drobne glitche ktere to ma, tak by mne to moc nebavilo. Do vetsiho baraku s vice mistnostma a podlazima by to asi smysl melo, ale urcite ne tenhle polovyrobek plny bugu a softwarovych nedotazenosti. Do panelaku nebo standardniho bytu to imho smysl nema vubec... nez se drbat s digitalnim nastavenim pres termostat nebo appku v mobilu, tak radsi prijdu k moji uplne obycejne mechanicke Oventrop hlavici ktera jede 20 let porad stejne a u ktere nemusim resit vymenu baterek, pootocim o par milimetru na hodnotu u ktere uz mam rokama overene ze mi da presne tu teplotu kterou chci a hotovo, otazka ani ne jedne sekundy. Zadne srani s nicim, nastavovani, ladeni, profily, updaty, reseni vypadavajici wifiny atd. Nove technologie mam rad, ale zrovna tohle (smart home) mi prijde jako dost hovadina a umele tvoreny trh, resp. stejna marketingova srajda jako byly pred nekolika rokama zpatky zahnute televize... kde je jim dnes konec, ze? 😀 Z vlastni zkusenosti vim, ze koukani na grafíčky a statistiky se velmi rychle omrzi, po case zbyde akorat ten samotny funkcni zaklad, u ktereho potrebujete aby fungoval pokud mozno co nejvic spolehlive. V tomhle imho klasicke mechanicke termohlavice nic neprekona... kdyz clovek vybere solidniho vyrobce, tak fungujou bez jakekoliv udrzby, obsluha uz ani jednodussi byt nemuze a hlavne, clovek kolem toho nemusi nic resit.

debnar81
debnar81
5. 3. 2020 • 9:31

reklamní článek přeložený translátorem? nebo jen chyba v psaní?
odcházíte z domu do práce či když cel"ý" rodina jedete na dovolenou

Petr_L
5. 3. 2020 • 8:16

Řešení Honeywell evohome je spolehlivější a za menší peníze, jejich termostatické hlavice lze sehnat výrazně nižší cenu.

bigt
bigt
5. 3. 2020 • 7:53

Tyhle věci sice řídí chytře teplotu, ale taky vás chytře připravují o peníze, protože dotápění stojí nejvíce.

lemming
4. 3. 2020 • 22:08

Mě vždycky nesedělo to snižování teploty na noc jako prostředek ušetření. Ráno se to musí stejně zvednout zpět, tedy teplo co přes noc uteče se musí stejně dodat. Ušetří se vlastně jen na tom, že při menším rozdílu teplot prostupuje (ztrácí se) teplo pomaleji. A u rozumně zatepleného domu nebo dokonce bytu mi přijde, že to musí být poměrně málo. Když si k tomu vezmu cenu za tyhle chytré hlavice...Máte někdo spočítané, nebo dokonce změřené, kolik takovéhle snižování teploty na noc opravdu ušetří?

t.kijas
4. 3. 2020 • 21:47

Funguje i s Alexou od Amazonu a na německém amaz. stojí termostat cca 2900,- Kč.

Mi.Chal
4. 3. 2020 • 21:29

Proč to testujete v březnu? Já už nějakou dobu v bytě ani netopím a teď už si to nejspíš moc lidí kupovat nebude.

Gildiss
4. 3. 2020 • 20:15

Jaky maji hlavice dosah? Pokud mam ve dvoupodlaznim baraku 15 radiatoru, budu potrebovat dalsi ridici jednotku nebo nejaky extender? Lze funkci uzavreni ventilu pri otevrenem okne vyuzit i kdyz pouziju senzory na detekci otevreni okna, ktere namontuji na okno a nenecham to pouze na nahle zmene teplot? Funguje to jen se systemem netatmo nebo je to otevrenejsi? Daji se v hlavicich pouzit i nabijeci nimh baterie 1,2V nebo pouze alkalicke 1,5V?

Slavek
4. 3. 2020 • 20:08

Netatmo mám asi 4 roky, a v podstatě o něm nevím, problem s nedostupností bych spíš přičítal WiFině.
V článku jsem nenašel zmínku, že termostat se "učí", stejně jako Google Nest, tzn. že se tam zadá pár údajů (typ bydlení, druh vytápění, odkud má načítat venkovní teplotu atd) a termostat po nějaké době začne sám regulovat. Není teda nutné vytvářet profily, stačí jen ze začátku manuálně ovládat teplotu, on tyto udaje ukládá a po čase reguluje úplně sám podle zvyklosti uživatele. Tzn že ráno v 7 vstanete do vyhřáté místnosti 🙂 Samozřejmě počítá i s jiným režimem pro víkendy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud