Vyzkoušejte si „New Generation IP“!

Ať už bude telekomunikační operátor v budoucnosti nabízet jakékoliv služby, již dnes je jisté, že se bude muset vypořádat s migrací na IPv6. Proč je nutné začít přemýšlet o přechodu k protokolu IP verze 6, když nejčastěji používaným protokolem WAN a LAN sítí je stávající IP protokol tzv. verze 4?

Protokol IPv4 se využívá již přes 20 let. Během této doby došlo k značnému rozvoji informačních technologií, komunikačních systémů, aplikací, databázových systémů, stejně jako k rozmachu elektronicky řízených správ dokumentů, podnikových, logistických databází apod. Také počet uživatelů internetu za tuto dobu vzrostl natolik, že stávající kapacita IP prostoru (definovaného příslušnými RFC – Request For Comment) bude dostačující již jen několik let, a to pouze s podmínkou, že poskytovatelé budou v rámci služeb GPRS i nadále mobilním uživatelům přidělovat neveřejné IP adresy. Tato forma přidělování adres však s sebou přináší i negativní důsledky, které se projevují zvýšeným zpožďováním paketů směřujících do veřejného internetu. Důvodem je jejich nezbytné překládání na veřejné adresy, a tím také větší zatížení směrovačů v síti.
V rámci definovaného prostoru IPv4 se vůbec nepočítá s přidělením veřejné adresy domácím spotřebičům a jejich připojením do WPAN (Wireless Personal Area Network) sítí, které by umožnily jejich dálkové ovládání a programování.
Protokol IPv6 je již připraven tyto funkce v plném rozsahu převzít. V současné době se již sériově vyrábějí součástky a komponenty, které umožňují bezdrátový přenos dat (např. BlueTooth) mezi těmito spotřebiči a domácím počítačem. Počítač je pak jako brána připojen do internetu a umožňuje majiteli těchto spotřebičů jejich pohodlné dálkové ovládání a programování funkcí, jako je časový spínač, zapnutí a nastavení teploty kotle pro vytápění při návratu ze zaměstnání, nahrávání pořadů z TV atd..
Velmi důležitým parametrem je dnes bezpečnost uložených a přenášených informací a dat, a to vzhledem k možnému útoku na systém, ať už úmyslnému (cílený útok hackera s cílem zneužít nebo poškodit data) nebo náhodnému (viry šířené elektronickou poštou). Všechny IPv6 stanice by měly podporovat IPSec, který pro připojení do VPN obsahuje šifrování přenášených dat (3DES). Zabezpečení datového přenosu bude zajištěno přímo na úrovni IPv6.
IPv6 nabízí větší adresový prostor včetně jeho hierarchického členění na všech úrovních, změnu formátu hlavičky a úpravu některých políček paketu, vypuštění některých políček z IPv4, zavedení efektivnější podpory pro doplňky a parametry (řetězení hlaviček) a v neposlední řadě i autokonfiguraci. Dále nabízí paralelní použití více adres na jednom rozhraní a nové typy adres.
Kolik IP adres budeme mít vlastně k dispozici? Laicky řečeno - pokud naskládáme zrnka písku ze Země na nejbližší hvězdu (4 světelné roky), na každé zrníčko vměstnáme všechny obyvatele Země a každému z nich dáme miliardu adres, ještě nám zbydou. Vyjádřeno matematicky je to 2^128 IP adres.
Společnost TISCALI nabízí svým zákazníkům měření poměru využití obou protokolů a následně i vypracování nabídky nejvhodnějšího řešení pro plný přechod na novou verzi.
Kompletní informace o službách společnosti TISCALI je možno získat telefonicky na čísle Zákaznického servisu TISCALI 844 184 184 nebo na webových stránkách http://www.tiscali-business.cz/produktysl.asp. V případě zájmu nás můžete kontaktovat i prostřednictvím e-mailu na adrese info@cz.tiscali.com.

Diskuze (37) Další článek: Easter Eggs – velikonoční vajíčka v programech 2

Témata článku: Programování, Domácí spotřebič, Vytápění, Adresa, Plný internet, Podnikové cílení, Kotel, Gen


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 59

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu