Drony | Létání | Kvadrokoptéra

Vyzkoušejte si, jak bude možná vypadat i český test na řidičák pro drony

Jak už jsme psali dříve, v rámci nových evropských předpisů čeká i české amatérské piloty povinná registrace letounu – jakási jednodušší verze registrační značky, přičemž přesnou implementaci si každá členská země řeší po svém. Na finální českou podobu si tedy budeme muset ještě nějaký měsíc počkat.

Určitou nápovědou, jak by to mohlo celé fungovat, ale nabízí třeba Velká Británie, kde už povinná registrace kvadrokoptér, hexakoptér, oktokoptér a jiných dronů začala a dnes je poslední den, kdy se mohou současní piloti zapsat. V opačném případě jim od zítřejšího dne hrozí pokuta.

Registrace je povinná pro drony nad 250 gramů

Britská povinná registrace se týká všech letounů s hmotností nad 250 gramů. Tato hraniční hodnota vychází z evropské regulace a souvisí s bezpečnou kinetickou energií při volném pádu. Stručně řečeno, když vám spadne lehčí dron na hlavu, přežijete to a budete mít jen bouli.

Do 250g limitu se vejdou ty nejlevnější amatérské letouny, nikoliv však už ty ze střední kategorie – třeba populární drony Mavic od DJI. Zde je jedinou výjimkou nový Mavic Mini z letošního podzimu, který čínský výrobce upravil přesně na podmínky evropského práva.

Registrace není nutná, pokud budete létat uvnitř budov – třeba u sebe doma, případně ve speciálním vyhrazeném prostoru, který je patřičně zabezpečený. To se může týkat nejrůznějších sportovních akcí pro letce, letecké hřiště aj.

Britské (a evropské) předpisy zároveň rozlišují drony podle toho, zdali mají kameru. Těch s kamerou se týkají další omezení, kde mohou létat. To je však už dnes poměrně irelevantní, alespoň nějakou kameru pro FPV přenos na mobil – byť mnohdy s tragickou obrazovou kvalitou – má totiž drtivá většina dronů včetně hraček okolo tisícikoruny z Aliexpressu.

Registrovat se musí jak majitel, tak každý, komu dáte ovladač do rukou

Registrace operátorů/majitelů není zdarma – zájemci zaplatí devět liber. Britské úřady vydávají hned několik identifikátorů. Každý, kdo bude chtít létat s dronem, bude muset získat tzv. Flyer ID. Majitel letounu pak ještě Operator ID. Flyer ID se přitom týká všech, kteří vezmou dálkové ovládání do ruky. Tedy třeba i kamaráda.

Klepněte pro větší obrázek
Žádost o registraci pilota i majitele v jedné osobě. Registraci musí mít každý, kdo chce létat v UK s dronem o hmotnosti nad 250 gramů. Tedy i zahraniční turisté.

Registraci letci a operátoři/majitelé získají až po absolvování webového testu o dvaceti otázkách, z nichž musí správně zodpovědět alespoň šestnáct. V podstatě se tedy jedná o jakousi formu testu k získání řidičského průkazu.

Vyzkoušejte si test na britský řidičák pro drony

Každý český amatérský letec si může test vyzkoušet, a pokud by si chtěl vlastní dron vzít na Britské ostrovy, může se rovnou zaregistrovat. V případě úspěšného absolvování zaplatí kolek pomocí platební karty.

Test není složitý, a pokud se alespoň trošku zajímáte o letecké předpisy, uděláte jej na první dobrou bez jakéhokoliv studia. Není divu, britské předpisy vycházející z evropské regulace jsou velmi podobné těm českým.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázky několika otázek z testu se správnou odpovědí. Podle britských předpisů musíte zodpovědět alespoň 16 otázek z 20.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aniž bych znal britské letecké předpisy, test jsem zvládl a udělal jen dvě chyby. Pravidla jsou totiž velmi podobná těm českým, takže tuzemský znalostní test při registraci bude nejspíše vypadat podobně. 
Diskuze (12) Další článek: Další chyba po aktualizaci Windows 10: v Průzkumníkovi nefunguje klepnutí pravým tlačítkem

Témata článku: Drony, Velká Británie, Létání, DJI, UAV, Mavic, Kvadrokoptéra, Parrot, Letoun, Předpisy, Řidičák, Jak, Registrace, DRO, Letci, Hřiště, Bude, Test, Povinná registraceTaková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
Automatika i spousta ruční práce. Jak ČT vylepšovala obraz Chalupářů?
Lukáš Václavík
TelevizeVideoHudba, filmy, seriály
Týden Živě: Google ruší mobilní Android Auto a navigace Mapy.cz stále pokulhává
David PolesnýJakub Čížek
Android AutoMapy.czTýden ŽivěVideo
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

Božský režim je nesmrtelný. Nerdi z Redmondu na něj nezapomněli ani ve Windows 11

** Na jedné hromadě nabízí stovky nástrojů Windows ** Přetažením na plochu z nich uděláte zástupce ** Božský režim skvěle doplní Windows Terminal

Jakub Čížek
Windows 11Tipy