Vyzbrojte svého Total Commandera

Oblíbený Total Commander toho umí opravdu hodně, proč jej ale nepoužívat ještě efektivnější než doposud?

Total Commander asi netřeba představovat. Dnes o něm lze bez nadsázky tvrdit, že patří k legendám, které udávají směr současnému vývoji. Total Commander je ortodoxní správce souborů pro operační systém Windows a společnost vám dělá už patnáct let.  

Ortodoxní správce pro DOSové pamětníky

Ortodoxní správce se poměrně liší od klasického průzkumníku, který najdete prakticky v každém operačním systému s grafickým prostředím. Ortodoxní správci vychází z klasického Norton Commanderu pro DOS. Hlavní okno je rozděleno do dvou pohledů pro snadné a transparentní kopírování z jednoho místa na druhé. Program nabízí integraci s příkazovou řádkou a možnost ovládání pomocí klávesnice s podporou velkého množství klávesových zkratek.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Windows Commander 1.12e (1.1. 1994) a Total Commander  7.02a (14.9. 2007)
Zase se toho tolik nezměnilo...

Total Commander (dříve Windows Commander) dnes disponuje obrovským množstvím funkcí. Běžný uživatel s mnohými z nich nikdy nepříjde do kontaktu, přesto Christian Ghisler, autor programu, dal možnost komunitě vyvíjet vlastní doplňky.

Doplňků je mnoho, nejméně třetina z nich ale patří do důchodu

Postupem času se systém doplňků vylepšil natolik, že je dnes jejich instalace zpravidla poměrně jednoduchá. Stačí ve správci otevřít balík s pluginem a Total Commander se již o jeho instalaci postará sám. Zvláště u starších rozšíření se ale nevyhnete ručnímu nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
Nové doplňky už nemusíte instalovat ručně,
TC je rozpozná a vybídne vás k potvrzení instalace

V posledních letech se však objevuje nepříjemný problém. Doplňky zastarávají, mnohé, kdysi legendární, se dále nevyvíjí, a funkci ostatních zase pomalu přebírá samotný Total Commander. Nakonec je tu obrovská hromada těch, které jsou natolik okrajové, že je využije jen velmi úzká skupina uživatelů.

Vzhledem k tomu, že většinu rozšíření mají na svědomí programátoři ruské provenience, připravte si při hledání toho pravého doplňku na světové síti slovník s azbukou. Naštěstí je k dispozici i oficiální katalog na webových stránkách ghisler.com a rozsáhlý neoficální registr totalcmd.net. Po vzoru výborné databáze rozšíření pro prohlížeč Firefox by však legendární Total Commander zasloužil nějaký pořádný web.  

Přinášíme stručný přehled těch doplňků, které až na jednu vyjímku spustíte i na Vistách, které patří na serveru totalcmd.net k těm nejoblíbenějším, a které vám opravdu usnadní práci s počítačem.

Imagine – ďábelský rychlý prohlížeč fotografií

K velmi oblíbeným doplňkům pro Total Commander patří náhledové pluginy. Ty rozšiřují schopnosti integrovaného prohlížeče, který je dostupný pod klávesou F3. Jedním z nejstahovanějších je Imagine – ďábelský rychlý prohlížeč obrázků. Šestimegapixelovou fotografii otevře během jedné sekundy, hodí se tak jako ideální nástroj pro rychlou orientaci na paměťové kartě vašeho digitálního fotoaparátu. Vedle prostého prohlížeče nabízí i možnost jednoduchých úprav a základní fotografické filtry. Nakonec jej můžete použít i v pohledu s miniaturami. Velmi dobře si Imagine rozumí také s animacemi. Snadno z nich získáte jeden ze snímků a uložíte jej do samostatného obrázku, celou animaci, třeba typický GIF, ale Imagine umí i přeložit do AVI souboru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velmi rychlý F3 prohlížeč obrázků; Imagine umí i pohled s miniaturami

Pro programátory se zase hodí prohlížeč SynUs, který barevně rozliší strukturu HTML, Visual Basicu, Pascalu, C/C++, Javy a dalších. 

Virtual Disk – snadná emulace CD-ROM

Nástrojů, které připojí obraz CD do podoby virtuální jednotky je celá řada. Zatímco jeden si vybere komfortní placené řešení, druhý si vystačí s dnes již stařičkým Virtual CD-ROM Control Panel od Microsoftu, který bezchybně funguje také pod novými Vistami. Virtuální disk, ve kterém připojíte obraz ve formátu ISO, BIN a NRG, si ale můžete vytvořit i pomocí jednoduchého doplňku Virtual Disk. Hlavní nevýhodou pro majitele nejnovějšího operačního systému od Microsoftu budiž fakt, že je podporován pouze systém Windows 2000, 2003 a XP v 32bit i 64bit verzi.

Klepněte pro větší obrázek
Emulujte CD-ROM mechaniku rovnou z TC

CD/DVD Burning Plugin – stačí přetáhnout a vypálit

Total Commander lze použít také jako jednoduchý vypalovací program. K dispozici je sice starší, ale přesto stále funkční a především bezplatný doplněk CD/DVD Burning Plugin. Program umí vypalovat podle několika předloh (Audio CD, datové CD/DVD, vypálení ISO obrazu aj.). Vyberete-li si tedy třeba předlohu pro datové médium, stačí do speciálního adresáře překopírovat vybrané soubory a spustit vypalování. Teprve tehdy se zobrazí první skutečný dialog – podobně jako v případě ostatních doplňků tohoto druhu ovládáte program stejně, jako byste procházeli adresářovým systémem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stačí vybrat předlohu, přetáhnout z jednoho okna do druhého soubor a CD/DVD vypálit

Pokud vám připadne bezplatný doplněk příliš jednoduchý, vyzkoušejte plugin Complex TC Burner, který za necelých patnáct dolarů nabízí především snadnější ovládání a aktivní vývoj.

Startup Guard – víte proč vám startují Windows tak dlouho?

Možná za tím bude obrovské množství aplikací, které se po startu spouští na pozadí. Startup Guard je poměrně jednoduchý, ale užitečný doplněk. V podobě adresářů a souborů totiž máte kompletní přehled o tom, jaké programy se spouští po startu a stejně jako ve skutečném souborovém systému můžete vybrané zbytečné aplikace smazat. Po příštím spuštění počítače už vás nebudou obtěžovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Startup Guard, Registry a PROC

Podobně funguje i celé spektrum dalších pluginů. Registry tak dovolí prohlížet, měnit, mazat i přidávat nové hodnoty do systémového registru včetně registru na vzdáleném počítači, každý, kdo chce mít plnou kontrolu nad systémem, zase ocení doplněk PROC, který zobrazí všechny běžící procesy. Pokud vybraný proces smažete jako běžný soubor, jeho běh se ukončí.

Dostanete se do každého balíku

Samostatnou kapitolu tvoří archivační doplňky. Existuje jich celá řada a umožňují použití Total Commanderu jako univerzálního prohlížeče balíčků.  Po instalaci máte možnost otevírat pouze základní formáty jako ZIP, RAR a další. Doplněk ISO již podle názvu zpřístupní dnes velmi oblíbené obrazy CD/DVD, k souborům čerstvě staženého obrazu třeba linuxové distribuce se tak dostanete i bez emulace optické mechaniky nebo vypalování obrazu.

Klepněte pro větší obrázek
AVI promění videosoubor do podoby běžného balíku

Z podobných pluginů stojí za zmínku MSI, který otevře jako archiv instalační balík Windows, RPM, který to samé udělá s oblíbeným instalačním balíčkem pro Linux, a AVI. AVI slouží k rozbalování snímků z videosouboru, stejně tak jej lze použít i jako velmi jednoduchý animační nástroj. S AVI otevřete pomocí klávesové zkratky CTRL+Page Down videosoubor, jehož obsah se zobrazí ve formě BMP seznamu snímků. Ty pak pomocí klávesy F3 rozbalíte, samozřejmě pouze tehdy, pokud máte nainstalovaný příslušný dekodér. Naopak pokud označíte několik BMP obrázků, příkazem pro vytvoření archivu vznikne AVI video s vámi vybranou kompresí.

Seznam podporovaných formátu je poměrně dlouhý. Obecně lze říci, že budete jen velmi obtížně hledat některý z relevantně rozšířených datových formátů, na který by se nenašel alespoň jeden doplněk. Nechybí tedy ani podpora pro poměrně mladý projekt archivačního formátu 7Zip.

Tip: S Total Commanderem velmi dobře funguje i AutoHotkey. Jedná se o užitečný program, do kterého ve formě jednoduchých skriptů nahrajete klávesové zkratky, které jsou pak dostupné pro nejrůznější programy. Nechybí ani podpora pro Total Commander, vybrané klávesové zkratky najdete na této adrese. Správu klávesnice na vysoké úrovni obsahuje i samotný Commander, AutoHotkey skripty však mají tu výhodu, že mohou v jedné klávesové zkratce kombinovat i více příkazů.

Používáte jiný doplněk, který by mohl zaujmout čtenáře? Pochlubte se v diskuzi pod článkem.

Webové stránky Total Commanderu
Oficiální katalog doplňků
Neoficiální katalog doplňků Totalcmd.net

Diskuze (59) Další článek: Scythe Kaze Master: téměř dokonalý panel

Témata článku: Software, Windows, Prohlížeče, Total Commander, Nepříjemný problém, Placené řešení, Vybraný soubor, Hromada těch, Bezplatný doplněk, Oficiální snímek, Úzká skupina, Příští spuštění, Imagine, Obrovské množství, Guard, Total, Běžná klávesa, Vybraný proces, Jednoduché rozšíření, Ruská klávesnice, Snadná emulace, Virtuální klávesnice, Norton Commanderu, Neoficiální katalog, Klávesová zkratka, Msi notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 97

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF