Vyzbrojte si lišku: Čtveřice neotřelých doplňků pro Firefox

Používáte Firefox a máte ty zaručeně nejlepší doplňky? Možná vám ale chybí užitečný Snap Links, zajímavý Hyperwords nebo futuristický Cooliris, který promění fotogalerii ve 3D stěnu.

Jednou z nejcitovanějších vlastností Firefoxu je jeho flexibilita a díky obrovskému množství dostupných doplňků i škálovatelnost. Tvrzení, že Firefox je buď jednoduchý, nebo napěchovaný desítkami rozšíření, jednoduše není správné, prohlížeč od Mozilly lze totiž uzpůsobit i pro určité specifické operace. Cestou komunitního prohlížeče tak jde třeba Flock a jeho mutace a na Živě.cz jste si mohli relativně nedávno pro změnu přečíst článek o tom, jak Firefox co nejvíce přiblížit konkurenční Opeře.

Pokoušet se sepsat výběr těch nejlepších doplňků a zároveň vyjít vstříc každému čtenáři je téměř nemožné, dnes tedy vyberu jen čtyři, které se skutečně povedly, moc se o nich nepíše a usnadní práci většině surfařů. Zároveň připomenu i některé zajímavé „chrome://“ odkazy, pomocí kterých můžete přistupovat k některým dialogům prohlížeče jednoduše přes adresní řádek. Má to jednu významnou výhodu – takový dialog totiž vlastně můžete touto cestou uložit třeba mezi oblíbené záložky.

Snap Links – hromadné otevření odkazů

Možná jste už zažili situaci, kdy jste potřebovali v panelech otevřít několik odkazů naráz. V základní verzi Firefoxu máte vlastně jen jednu možnost – postupně klepnout na každý z odkazů. Snap Links na to jde mnohem jednodušeji, jedná se o jakýsi hypertextový výběr. Pravým tlačítkem myši prostě nakreslíte rámeček nad libovolným textem s odkazy a ty se otevřou v samostatných panelech v pozadí. Na Živě.cz takto čtu jedním tahem myši několik článků naráz a hodně času ušetřím také při používání nejrůznějších „stahovacích“ serverů typu Rapidshare a Ulož.to. Pro ten druhý případ doporučuji ještě doinstalovat doplněk Linkification, který projde text stránky a textové odkazy převede na skutečné hypertextové. Pokud navštěvujete některá undergroundová fóra, jistě tušíte, jakou to má výhodu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Snap Links v praxi a přehledné nastavení
Je zajímavé, že na Živě.cz můžete naráz označit buď pouze články nebo bleskovky, což je dáno odlišným HTML kódem

Hyperwords – na počátku bylo slovo

Microsoft v Internet Exploreru 8 představuje tzv. Accelerators (v Beta 1 se jednalo o Activities). Jedná se vlastně o funkce v kontextovém menu, které se zobrazí po výběru nějakého slova nebo výrazu v textu webové stránky.Takovým Akcelerátorem je pak třeba funkce pro vyhledání termínu ve slovníku, na mapě, v encyklopedii aj. Hyperwords umí to samé, používají se ale vesměs Google služby a především toho umí mnohem více.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledání výrazu v miniaturním okénku a omezení celého textu na stránce pouze na věty, které obsahují výraz

Samozřejmě nechybí vyhledání výrazu na Googlu, nicméně k němu dojde okamžitě v malém dialogu. To v IE8 chybí stejně jako zajímavé filtrování. Pokud tedy v článku na Živě.cz označíte výraz „IntelCore 2 Duo“, můžete omezit veškerý text na stránce třeba pouze na ty odstavce nebo věty, ve kterých se vyskytuje toto slovní spojení. U krátkého článku je to zbytečné, při čtení takových podmínek provozování nějaké webové služby plných právních obratů ale podobný filtr skutečně oceníte.

Tab Scope – přehled nad otevřenými panely

Ke správě otevřených panelů dnes můžete použít více než desítku různých kvalitních doplňků, ačkoliv mnohé se v minulosti netěšily zrovna velké popularitě díky mnoha chybám a bezpečnostním rizikům. Podobný doplněk třeba barvou rozliší každý z panelů podle příslušnosti k doméně, jiný se zase postará u uložení stavu. Tab Scope je jednoduchý, po najetí myši nad titulek panelu pouze zobrazí miniaturní náhled s možností obnovení stránky. Při velkém množství oken takto získáte alespoň rámcově představu, co se zrovna děje s webovou stránkou.

Klepněte pro větší obrázek
Tab Scope má jednoduchou ale užitečnou funkci...

Cooliris – futuristické prohlížení obrázků

O Cooliris jsme na Živě.cz už psali, dříve se totiž tento nadějný projekt jmenoval PicLens. Název se sice změnil, podstata ale zůstala stejná. Pouze tedy připomenu, že se jedná o akcelerované prohlížení obrázků na pěkné 3D stěně. Program si výborně rozumí s Googlem a galeriemi Picasa, kde je prohlížení přes PicLens zároveň mnohem rychlejší, nemusí se totiž zpracovávat „tuna“ javascriptového AJAX kódu. V případě vyhledávání obrázků na Googlu pak nemusíte klepat na „Další“, trojrozměrná stěna je totiž nekonečná a nové obrázky se asynchronně neustále nahrávají na pozadí. Cooliris tedy není pouze „Potěmkinova vesnice“, ale i celkem efektivní šetřič času.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nudná podoba galerie Picasa a alternativní pohled na ty stejné fotografie v doplňku Cooliris

Hrajeme si s Chrome://

A nakonec ještě několik slíbených „chrome://“ adres, pomocí kterých můžete přistupovat k některým dialogům a vlastnostem prohlížeče. Je to tedy jakási alternativní cesta pro nekonečné klepání myší nebo klávesové zkratky, které jsou v každém programu jiné a je nad rámec zdravého rozumu si je všechny pamatovat. Přesto však připomenu starší článek, ve kterém jsem sepsal ty nejdůležitější pro platformu Windows.

 • chrome://browser/content/browser.xul

  Tento odkaz je skutečně bláznivý, přesto se najdou případy, kdy ho možná oceníte. Pokud na něj klepnete, otevře se v aktuálním panelu nový Firefox s nástrojovou lištou, adresním řádkem a svými vlastními panely. Jaké jsou výhody? Vedle řady panelů získáte novou organizační strukturu – strom. V jednom hlavním panelu pak můžete mít další okno třeba s desítkou souvisejících otevřených stránek.

  Klepněte pro větší obrázek 

 • chrome://browser/content/preferences/preferences.xul

  Jak už název napovídá, v tomto případě se v aktivním panelu zobrazí dialog s nastavením prohlížeče.
   
 • chrome://browser/content/bookmarks/bookmarksPanel.xul

  Tento odkaz pro změnu otevře správce záložek.
   
 • chrome://browser/content/sanitize.xul

  Tuto adresu si určitě přidejte mezi oblíbené, pokud často mažete uživatelské data počínaje historií procházení a konče uloženými cookies. Po klepnutí se otevře dialog pro výběr a smazání podobných důvěrných dat.

  Klepněte pro větší obrázek
 • chrome://browser/content/safeMode.xul

  S předcházející adresou souvisí i bezpečný mód, při kterém se nebudou ukládat soukromá data. Aktivovat jej můžete samozřejmě z hlavního menu, ale nabízí se i použití této adresy.
   
 • chrome://global/content/console.xul

  Pokud píšete webové stránky, neobejdete se bez chybové konzole. Ta se hodí ale i laikům, kteří chtějí zjistit, proč Javascript nahlásil chybu a jaký to má důvod. Chybová konzole se nicméně standardně spouští v samostatném dialogu. Pokud ji chcete zobrazit v panelu prohlížeče, stačí klepnout na odkaz.

  Klepněte pro větší obrázek

Chrome adres samozřejmě existuje mnohem více, konkrétně několik desítek, jejich funkce se ale mohou lišit v různých operačních systémech a verzích. Tento výběr se týká nejnovější generace 3.x a platformy Windows. Na závěr ještě jedno důležité pravidlo, Chrome adresy neotvírejte v okně pouze s jedním panelem, po potvrzení volby v dialogu se totiž zpravidla panel zavře, což by v tomto případě znamenalo ukončení celého Firefoxu.

Pokud chcete získat ty další, rozbalte si balík C:\Program Files\Mozilla Firefox\chrome\browser.jar (běžný ZIP), kde najdete názvy všech dostupných XUL dialogů (jsou to vlastně soubory s příponou XUL). K nim pak můžete přistupovat pomocí běžné adresy.

Témata článku: Internet, Firefox, Doplňky do prohlížeče, Přehledné nastavení, Potěmkin, Dialog, Podobný doplněk, Doplňky, Picasa, Snap, Panel, Zajímavá funkce, Zajímavý případ, Samostatný panel, Uživatelská data, Otevřené okno, Samostatný článek, Podobný dialog

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 182

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji