Vyzbrojte si lišku: Čtveřice neotřelých doplňků pro Firefox

Používáte Firefox a máte ty zaručeně nejlepší doplňky? Možná vám ale chybí užitečný Snap Links, zajímavý Hyperwords nebo futuristický Cooliris, který promění fotogalerii ve 3D stěnu.

Jednou z nejcitovanějších vlastností Firefoxu je jeho flexibilita a díky obrovskému množství dostupných doplňků i škálovatelnost. Tvrzení, že Firefox je buď jednoduchý, nebo napěchovaný desítkami rozšíření, jednoduše není správné, prohlížeč od Mozilly lze totiž uzpůsobit i pro určité specifické operace. Cestou komunitního prohlížeče tak jde třeba Flock a jeho mutace a na Živě.cz jste si mohli relativně nedávno pro změnu přečíst článek o tom, jak Firefox co nejvíce přiblížit konkurenční Opeře.

Pokoušet se sepsat výběr těch nejlepších doplňků a zároveň vyjít vstříc každému čtenáři je téměř nemožné, dnes tedy vyberu jen čtyři, které se skutečně povedly, moc se o nich nepíše a usnadní práci většině surfařů. Zároveň připomenu i některé zajímavé „chrome://“ odkazy, pomocí kterých můžete přistupovat k některým dialogům prohlížeče jednoduše přes adresní řádek. Má to jednu významnou výhodu – takový dialog totiž vlastně můžete touto cestou uložit třeba mezi oblíbené záložky.

Snap Links – hromadné otevření odkazů

Možná jste už zažili situaci, kdy jste potřebovali v panelech otevřít několik odkazů naráz. V základní verzi Firefoxu máte vlastně jen jednu možnost – postupně klepnout na každý z odkazů. Snap Links na to jde mnohem jednodušeji, jedná se o jakýsi hypertextový výběr. Pravým tlačítkem myši prostě nakreslíte rámeček nad libovolným textem s odkazy a ty se otevřou v samostatných panelech v pozadí. Na Živě.cz takto čtu jedním tahem myši několik článků naráz a hodně času ušetřím také při používání nejrůznějších „stahovacích“ serverů typu Rapidshare a Ulož.to. Pro ten druhý případ doporučuji ještě doinstalovat doplněk Linkification, který projde text stránky a textové odkazy převede na skutečné hypertextové. Pokud navštěvujete některá undergroundová fóra, jistě tušíte, jakou to má výhodu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Snap Links v praxi a přehledné nastavení
Je zajímavé, že na Živě.cz můžete naráz označit buď pouze články nebo bleskovky, což je dáno odlišným HTML kódem

Hyperwords – na počátku bylo slovo

Microsoft v Internet Exploreru 8 představuje tzv. Accelerators (v Beta 1 se jednalo o Activities). Jedná se vlastně o funkce v kontextovém menu, které se zobrazí po výběru nějakého slova nebo výrazu v textu webové stránky.Takovým Akcelerátorem je pak třeba funkce pro vyhledání termínu ve slovníku, na mapě, v encyklopedii aj. Hyperwords umí to samé, používají se ale vesměs Google služby a především toho umí mnohem více.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledání výrazu v miniaturním okénku a omezení celého textu na stránce pouze na věty, které obsahují výraz

Samozřejmě nechybí vyhledání výrazu na Googlu, nicméně k němu dojde okamžitě v malém dialogu. To v IE8 chybí stejně jako zajímavé filtrování. Pokud tedy v článku na Živě.cz označíte výraz „IntelCore 2 Duo“, můžete omezit veškerý text na stránce třeba pouze na ty odstavce nebo věty, ve kterých se vyskytuje toto slovní spojení. U krátkého článku je to zbytečné, při čtení takových podmínek provozování nějaké webové služby plných právních obratů ale podobný filtr skutečně oceníte.

Tab Scope – přehled nad otevřenými panely

Ke správě otevřených panelů dnes můžete použít více než desítku různých kvalitních doplňků, ačkoliv mnohé se v minulosti netěšily zrovna velké popularitě díky mnoha chybám a bezpečnostním rizikům. Podobný doplněk třeba barvou rozliší každý z panelů podle příslušnosti k doméně, jiný se zase postará u uložení stavu. Tab Scope je jednoduchý, po najetí myši nad titulek panelu pouze zobrazí miniaturní náhled s možností obnovení stránky. Při velkém množství oken takto získáte alespoň rámcově představu, co se zrovna děje s webovou stránkou.

Klepněte pro větší obrázek
Tab Scope má jednoduchou ale užitečnou funkci...

Cooliris – futuristické prohlížení obrázků

O Cooliris jsme na Živě.cz už psali, dříve se totiž tento nadějný projekt jmenoval PicLens. Název se sice změnil, podstata ale zůstala stejná. Pouze tedy připomenu, že se jedná o akcelerované prohlížení obrázků na pěkné 3D stěně. Program si výborně rozumí s Googlem a galeriemi Picasa, kde je prohlížení přes PicLens zároveň mnohem rychlejší, nemusí se totiž zpracovávat „tuna“ javascriptového AJAX kódu. V případě vyhledávání obrázků na Googlu pak nemusíte klepat na „Další“, trojrozměrná stěna je totiž nekonečná a nové obrázky se asynchronně neustále nahrávají na pozadí. Cooliris tedy není pouze „Potěmkinova vesnice“, ale i celkem efektivní šetřič času.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nudná podoba galerie Picasa a alternativní pohled na ty stejné fotografie v doplňku Cooliris

Hrajeme si s Chrome://

A nakonec ještě několik slíbených „chrome://“ adres, pomocí kterých můžete přistupovat k některým dialogům a vlastnostem prohlížeče. Je to tedy jakási alternativní cesta pro nekonečné klepání myší nebo klávesové zkratky, které jsou v každém programu jiné a je nad rámec zdravého rozumu si je všechny pamatovat. Přesto však připomenu starší článek, ve kterém jsem sepsal ty nejdůležitější pro platformu Windows.

 • chrome://browser/content/browser.xul

  Tento odkaz je skutečně bláznivý, přesto se najdou případy, kdy ho možná oceníte. Pokud na něj klepnete, otevře se v aktuálním panelu nový Firefox s nástrojovou lištou, adresním řádkem a svými vlastními panely. Jaké jsou výhody? Vedle řady panelů získáte novou organizační strukturu – strom. V jednom hlavním panelu pak můžete mít další okno třeba s desítkou souvisejících otevřených stránek.

  Klepněte pro větší obrázek 

 • chrome://browser/content/preferences/preferences.xul

  Jak už název napovídá, v tomto případě se v aktivním panelu zobrazí dialog s nastavením prohlížeče.
   
 • chrome://browser/content/bookmarks/bookmarksPanel.xul

  Tento odkaz pro změnu otevře správce záložek.
   
 • chrome://browser/content/sanitize.xul

  Tuto adresu si určitě přidejte mezi oblíbené, pokud často mažete uživatelské data počínaje historií procházení a konče uloženými cookies. Po klepnutí se otevře dialog pro výběr a smazání podobných důvěrných dat.

  Klepněte pro větší obrázek
 • chrome://browser/content/safeMode.xul

  S předcházející adresou souvisí i bezpečný mód, při kterém se nebudou ukládat soukromá data. Aktivovat jej můžete samozřejmě z hlavního menu, ale nabízí se i použití této adresy.
   
 • chrome://global/content/console.xul

  Pokud píšete webové stránky, neobejdete se bez chybové konzole. Ta se hodí ale i laikům, kteří chtějí zjistit, proč Javascript nahlásil chybu a jaký to má důvod. Chybová konzole se nicméně standardně spouští v samostatném dialogu. Pokud ji chcete zobrazit v panelu prohlížeče, stačí klepnout na odkaz.

  Klepněte pro větší obrázek

Chrome adres samozřejmě existuje mnohem více, konkrétně několik desítek, jejich funkce se ale mohou lišit v různých operačních systémech a verzích. Tento výběr se týká nejnovější generace 3.x a platformy Windows. Na závěr ještě jedno důležité pravidlo, Chrome adresy neotvírejte v okně pouze s jedním panelem, po potvrzení volby v dialogu se totiž zpravidla panel zavře, což by v tomto případě znamenalo ukončení celého Firefoxu.

Pokud chcete získat ty další, rozbalte si balík C:\Program Files\Mozilla Firefox\chrome\browser.jar (běžný ZIP), kde najdete názvy všech dostupných XUL dialogů (jsou to vlastně soubory s příponou XUL). K nim pak můžete přistupovat pomocí běžné adresy.

Témata článku: Internet, Firefox, Doplňky do prohlížeče, Panel, Dialog, Snap, Picasa

16 komentářů

Nejnovější komentáře

 • J. M. 3. 11. 2008 1:05:31
  A já jsem se rozhodl nazývat pivo slovem "chcánky". Což by měl být...
 • Ansam 31. 10. 2008 9:04:57
  Nainštaloval som si do FF3 rozšírenie SNAP LINKS a nefunguje to. Na...
 • .cvm 31. 10. 2008 7:47:50
  Keby ste si to aspon vyskusali, namiesto toho, ze pouzivate moj nick a...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 28

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky