Vyvolávání duchů s force feedback myší

Najednou se mi pod rukou roztřepala myš. Na obrazovce jsem se v tu chvíli dostal do nepříjemné situace, spadl jsem z oblak dolů na zem. Po chvíli mně po výstřelu myš s rukou ucukla trochu dozadu a při výbuchu jsem měl co dělat, abych ji udržel.
Tento článek vyšel v časopisu Computer 19/00

Marek Šalanda: Najednou se mi pod rukou roztřepala myš. Na obrazovce jsem se v tu chvíli dostal do nepříjemné situace, spadl jsem z oblak dolů na zem. Po chvíli mně po výstřelu myš s rukou ucukla trochu dozadu a při výbuchu jsem měl co dělat, abych ji udržel.

Spoutaná myš

Že nevíte, o čem mluvím? Taky se mi to zdálo podivné, když jsem poprvé slyšel o myši s hmatovou odezvou. Je to však velmi jednoduché a tak trochu i bláznivé. Firma Logitech pro všechny ty, kteří rádi zkouší něco netradičního, připravila plastovou destičku, na kterou připevnila myš s třemi tlačítky. Ta má kvůli tomu omezenou možnost pohybu, ale na druhou stranu jí to umožňuje zmíněnou odezvu dění na obrazovce.

Modrošedý vzhled doplňují dvě diody pro kontrolu napájení myši a pro aktivovanou hmatovou odezvu. Myš, resp. destičku, připojíte k počítači přes USB. Abyste využili i hmatovou odezvu, musíte připojit pomocný zdroj napájení.

Bláznivý svět

Jak jsem již naznačil, hrát s myší hry je tak trochu ztřeštěné. Tomu odpovídá i využití. Pokud chcete s myší hrát rychlé „střílečky“, ve kterých se musíte ohánět a bleskově pohybovat, pak myš asi moc neoceníte. Zmíněné pevné připojení totiž často způsobí, že se nedostanete k okraji obrazovky. Kurzor by měl sice sám v takovém případě dojet, ale většinou musíte s myší zajet do protisměru a pak zpátky. S vaší pozicí ve hře to pak dělá divy.

Nejvíce se myš bude hodit při hraní adventure, logických, strategických her apod. Vyzkoušet to můžete i na třech přiložených hrách (Heavy Gear II, Rail Road Tycoon II a Gruntz). Nejlépe se myši vedlo právě v tak trochu „ulítlé“ hře Gruntz. A musím říci, že hra pak byla daleko zábavnější.

Jedeme po břiše

Software dodávaný s ovladačem umožňuje nejrůznější nastavení, pomocí něhož můžete používat myš i jako emulátor joysticku. Jednotlivá tlačítka lze také programovat, a to pro každou hru zvlášť. Z webu si můžete stáhnout jednotlivé herní profily, které najdete na webu.

Tak nakonec ani pořádně nevím, zda jsem Gruntz hrál kvůli hře samotné nebo právě kvůli pohyblivé myši. Pokud patříte k těm, co se chtějí hlavně bavit, pak se vám bude myška určitě líbit. Tetičce, která vám na ni přidá peníze, pak třeba zkuste namluvit, že s ní může dělat večerní seance a vyvolávat duchy.

Plusy a minusy
+ větší zábava při hře
+ jednoduché připojení přes USB
+ možnosti nastavení
- vyšší cena vzhledem k využití
- omezený pohyb myši
- chybí český návod
myš s hmatovou odezvou
WingMan Force Feedback Mouse
Zdroj: Actebis, Praha
Telefon: (02) 33 09 11 11
Cena: 3 930 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: 3 tlačítka, hmatová odezva, připojení přes USB, podpora Windows 98


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Váš názor Další článek: Maxtorova šedesátka

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,