Web | Aktualizace | WordPress

Vývojáři WordPressu chtěli pozastavit aktualizaci, místo toho omylem vypustili testovací verzi

Automatické aktualizace jsou z bezpečnostního hlediska užitečné, neboť instalují záplaty, jež opravují chyby, bez zbytečné prodlevy. Ne vždy ale vše proběhne podle plánu, jak dokazuje poslední nepovedený update redakčního systému WordPress.

Vraťme se na začátek tohoto problému – ve čtvrtek 29. října byla publikována nová verze WordPressu s číslem 5.5.2. Jednalo se primárně o bezpečnostní aktualizaci, jež, kromě jiného, také opravovala čtrnáct chyb zabezpečení.

Automatické aktualizace WordPressu

Již od WordPressu verze 3.7, vydaného v říjnu 2013, nabízí tento redakční systém automatickou aktualizaci jádra, pluginů a šablon. Z bezpečnostních důvodů je tato možnost ve výchozím nastavení zapnutá, takže se nové verze instalují automaticky.

Tak tomu bylo i minulý týden v případě WordPressu 5.5.2, kdy se weby postavené na této platformě automaticky aktualizovaly na poslední dostupnou verzi. Jelikož se jednalo o bezpečnostní update, byla aktualizace „důrazně doporučená“.

Následně však byl ve verzi 5.5.2 odhalen problém, jež znemožňoval instalaci WordPressu na zcela nový web, který nemá nakonfigurované připojení k databázi (bez existujícího souboru wp-config.php.). Na weby s nastaveným připojením k databázi neměla chyba vliv.

Chybička se vloudila

V pátek 30. října mezi 16:30 a 17:00 se vývojáři rozhodli znepřístupnit verzi 5.5.2, aby zamezili šíření výše uvedeného problému. Bohužel došlo k chybě a systém automatické aktualizace aktualizoval některé weby z verze 5.5.2 na testovací verzi 5.5.3-alfa.

Verze 5.5.3-alfa byla v tom okamžiku funkčně identická s verzí 5.5.2, protože do té doby na ní nebyly zahájeny žádné vývojové práce. Na postižených webech však dle oficiálního vyjádření mohly být provedeny následující změny:

  • Jako součást byla nainstalována výchozí šablona „Twenty“.
  • Byl nainstalován balíček pluginu „Akismet“.

Šablona ani doplněk nebyly aktivovány a zůstaly proto nefunkční, pokud je provozovatel webu nenainstaloval a neaktivoval dříve. Pokud se uvedený problém týká i vašeho webu, můžete šablonu i doplněk bez obav odstranit. Vývojáři následně publikovali verzi 5.5.3 jako stabilní sestavení.

Diskuze (1) Další článek: České dráhy slibují rychlejší a stabilnější internet ve vlacích. Zaplatí za to stovky milionů

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Web, Aktualizace, WordPress, Plugin, Automatická aktualizace, Šablona, TES, Uvedený problém, Testovací verze, WoR, Vývojář, Verze, DatabázeŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux