Web | Aktualizace | WordPress

Vývojáři WordPressu chtěli pozastavit aktualizaci, místo toho omylem vypustili testovací verzi

Automatické aktualizace jsou z bezpečnostního hlediska užitečné, neboť instalují záplaty, jež opravují chyby, bez zbytečné prodlevy. Ne vždy ale vše proběhne podle plánu, jak dokazuje poslední nepovedený update redakčního systému WordPress.

Vraťme se na začátek tohoto problému – ve čtvrtek 29. října byla publikována nová verze WordPressu s číslem 5.5.2. Jednalo se primárně o bezpečnostní aktualizaci, jež, kromě jiného, také opravovala čtrnáct chyb zabezpečení.

Automatické aktualizace WordPressu

Již od WordPressu verze 3.7, vydaného v říjnu 2013, nabízí tento redakční systém automatickou aktualizaci jádra, pluginů a šablon. Z bezpečnostních důvodů je tato možnost ve výchozím nastavení zapnutá, takže se nové verze instalují automaticky.

Tak tomu bylo i minulý týden v případě WordPressu 5.5.2, kdy se weby postavené na této platformě automaticky aktualizovaly na poslední dostupnou verzi. Jelikož se jednalo o bezpečnostní update, byla aktualizace „důrazně doporučená“.

Následně však byl ve verzi 5.5.2 odhalen problém, jež znemožňoval instalaci WordPressu na zcela nový web, který nemá nakonfigurované připojení k databázi (bez existujícího souboru wp-config.php.). Na weby s nastaveným připojením k databázi neměla chyba vliv.

Chybička se vloudila

V pátek 30. října mezi 16:30 a 17:00 se vývojáři rozhodli znepřístupnit verzi 5.5.2, aby zamezili šíření výše uvedeného problému. Bohužel došlo k chybě a systém automatické aktualizace aktualizoval některé weby z verze 5.5.2 na testovací verzi 5.5.3-alfa.

Verze 5.5.3-alfa byla v tom okamžiku funkčně identická s verzí 5.5.2, protože do té doby na ní nebyly zahájeny žádné vývojové práce. Na postižených webech však dle oficiálního vyjádření mohly být provedeny následující změny:

  • Jako součást byla nainstalována výchozí šablona „Twenty“.
  • Byl nainstalován balíček pluginu „Akismet“.

Šablona ani doplněk nebyly aktivovány a zůstaly proto nefunkční, pokud je provozovatel webu nenainstaloval a neaktivoval dříve. Pokud se uvedený problém týká i vašeho webu, můžete šablonu i doplněk bez obav odstranit. Vývojáři následně publikovali verzi 5.5.3 jako stabilní sestavení.

Diskuze (1) Další článek: České dráhy slibují rychlejší a stabilnější internet ve vlacích. Zaplatí za to stovky milionů

Témata článku: Web, Internet, Bezpečnost, Aktualizace, Plugin, WordPress, Verze, Testovací verze, Šablona, Uvedený problém, Automatická aktualizace, Databáze, Vývojář


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači